Προς το περιεχόμενο

Επί τρία χρόνια προσπαθούσε η Apple να συνδέσει το Apple Watch με συσκευές Android


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για να είμαστε δίκαιοι όλο αυτό έχει περάσει στο άλλο άκρο.

Είπαμε να κυνηγήσουμε την Apple, την Google και όλους τους μεγάλους για να κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα για εμάς.

Αλλα το να βρίσκουμε όλο και κάτι να κατηγορήσουμε δεν είναι σωστό.

Δεν μπορεί να κουμπώνουν όλα σε όλα. Δεν είναι εφικτό.

Δεν κορόιδεψε κανέναν η Apple όταν πούλησε το ρολόι της. Είπε ότι παίζει μπάλα μόνο με τα κινητά της. Το ήξερες το αγόρασες. End of story. Εάν τώρα σου κατέβηκε να πάρεις άλλο κινητό δικό σου πρόβλημα.

 

Επιτέλους μια μετριοπαθής απάντηση!

Είμαι γενικώς με τα open, αλλά τα σχόλια (και) σε αυτό το άρθρο αποκαλύπτουν όλο το "μεγαλείο" της πόλωσης, το οποίο εμφανίζεται σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας μας.

Δεν μπορεί να σου αρέσει και το ένα και το άλλο; Δεν γίνεται να προτιμάς Android κινητό και Apple tablet; Vim για απλά αρχεία, EMacs για Lisp development και Notepad++ ή VS Code για τα υπόλοιπα; Linux για κάποιες εργασίες και windows για κάποιες άλλες; Λαϊκά και Μέταλ;

Είναι το τοξικό "αν δεν είσαι μαζί μας, είσαι εναντίον μας", που επεκτείνεται στο "έστω και με μία από τις διακόσιες επίσημες θέσεις/απόψεις/προσεγγίσεις/φιλοσοφίες μας κτλ να διαφωνείς, τότε στηρίζεις τους απέναντι και θα σε πολεμήσουμε", που δυστυχώς ισχύει και στον αθλητισμό, στην πολιτική, τη θρησκεία και ένα σωρό άλλες πολιτικοκοινωνικές ομάδες. Όσοι θέλουν να "αγοράσουμε" την κουλτούρα τους, έχουν συμφέρον να μας έχουν πρόβατα σε ομάδες, διαίρει και βασίλευε.

Ας απολαμβάνει ο καθένας αυτό που του αρέσει, ας κάνει σύνθεση και εποικοδομητική κριτική, ας προσπαθεί να βοηθήσει και να κατανοήσει.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για να είμαστε δίκαιοι όλο αυτό έχει περάσει στο άλλο άκρο.

Είπαμε να κυνηγήσουμε την Apple, την Google και όλους τους μεγάλους για να κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα για εμάς.

Αλλα το να βρίσκουμε όλο και κάτι να κατηγορήσουμε δεν είναι σωστό.

Δεν μπορεί να κουμπώνουν όλα σε όλα. Δεν είναι εφικτό.

Δεν κορόιδεψε κανέναν η Apple όταν πούλησε το ρολόι της. Είπε ότι παίζει μπάλα μόνο με τα κινητά της. Το ήξερες το αγόρασες. End of story. Εάν τώρα σου κατέβηκε να πάρεις άλλο κινητό δικό σου πρόβλημα.

Ελεος με όλους τους μιγυαγγιχτους.

Με την ίδια λογική αγόρασα πανάκριβα ζαντολάστιχα στο αυτοκίνητο και μετά άλλαξα αυτοκίνητο αλλά φοράει άλλη διάσταση ή έχει διαφορετικό σεταπ στα μπουλονια του. Γιατί όχι και εδώ? Όλα τα αυτοκίνητα να έχουν μία μόνο διάσταση ζάντας και μια μόνο διάταξη μπουλονιων μην και αλλάξεις αυτοκίνητο.

Με την ίδια λογική γιατί η AMD και η Intel να έχουν διαφορετικά slots για τα CPU και διαφορετικά chipsets? Γιατί να πρέπει να αλλάξω την πανάκριβη μου motherboard εάν θέλω να βάλω Amd αντί για Intel πάνω?

Με την ίδια λογική γιατί τα παιχνίδια στις διάφορες Gaming κονσόλες να εχουν διαφορετικο κώδικα? Γιατί εάν αλλάξω κονσόλα να πρέπει να ξαναγορασω από την αρχή το ίδια παιχνίδια? Λιγότερο κοστίζουν? Μάλλον πολλαπλάσιο κόστος εχουν από το Apple watch σαν σύνολο βιβλιοθήκης. Γιατί δεν υποχρεωνουν τις κονσόλες να παίζουν τα πάντα όλα? Γιατί να μην είναι συμβατές απόλυτα με όλα τα παιχνίδια από όλες τις πλατφόρμες?

Γιατί το netflix δεν παίζει σε όλα τα TVBox με πλήρη updates αλλά μόνο στις πιστοποιημενες?

Γιατί τα Windows δεν βγάζουν επίσημο OSX emulator για να παίζουν cross platform με το OSX?

Γιατί πρέπει να αγοράσω νεα φίλτρα γαλλικού στην νέα μου καφετιέρα και δεν χωράνε τα παλιά μου?

Γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα nespresso στην dolce gusto και ανάποδα?

Γιατί οι παλιές μου μαξιλαροθήκες δεν χωράνε στα νέα μου μαξιλάρια?

Γιατί όλα τα ρολογια δεν έχουν ίδια λουράκια και πρέπει να αγοράσω καινούργια τώρα που αγόρασα νέο ρολόι?

Γιατι? Γιατί? Γιατί?

Πήγα να γράψω κάτι αντίστοιχο και ευτυχώς πριν γράψω διάβασα το δικό σου σχόλιο που με κάλυψε πλήρως 

 τα είπες όλα . Παραλογισμός στο μεγαλείο του !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει ούτε μισό προϊόν της Apple γι' αυτό τον λόγο, δεν παίζει να κλειδωθώ στο οικοσύστημά της και να χορεύω όταν το επιθυμεί.

Αλλά προτείνω να την αφήσουν ήσυχη, δεν είναι μονοπώλιο ούτε τα smartphones, ούτε τα smartwatches. Η κάθε εταιρία βγάζει τα gadget της για το οικοσύστημά της, αν λειτουργούν με γενικό πρωτόκολλο τότε μπορούν να συνδεθούν και σε άλλες συσκευές, αν είναι σε δικό τους κλειστό δεν γίνεται για λόγους branding.

Αρκετοί θα τους προτιμήσουν για να κάνουν μούρη επειδή τους έμεινε η ιδέα από την πιο προηγούμενη δεκαετία (αυτή του 2000~2010) ότι αν έχεις apple είσαι ιδιαίτερη κάστα, προνομιούχος και πλούσιος, άλλοι θα πουν ότι το κάνουν για λόγους ασφαλείας και αρκετοί δεν θα ασχοληθούν γιατί δεν αγοράζουν προϊόντα της apple, όπως εγώ.

Αλήθεια δεν με αφορά τι κάνει η apple, δεν πουλάει προϊόντα μονοπωλίου πάντως και αν κάποιος θέλει να πάρει apple watch πρέπει να έχει apple κινητό και το αντίθετο.

~~

Συμφωνώ με τις πιέσεις για την δυνατότητα επιδιόρθωσης μόνος σου σε όλα τα κινητά για την μείωση ηλεκτρονικών ρύπων και για την θύρα usb-C για τον ίδιο λόγο

Αν θέλουν να μας κάνουν την χάρη να υποχρεώσουν τους πάντες να δέχονται επιπλέον κάρτα μνήμης microSD όλα τα κινητά, ακόμα κι αν είναι απλώς για τα backup γιατί οι microSD είναι πολύ αργές για τις ναυαρχίδες όπως ισχυρίζονται οι κατασκευαστές. Επίσης να υπάρχει 3.5mm jack παντού γιατί κι αυτό είναι ένα διεθνές πρότυπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ξαναγράψει, το αφήνω και εδώ... ότι και να λέτε ως προς το "γιατί δηλαδή πρέπει το ρολόι να δουλεύει με όλα" κλπ, ξέρετε ποιος το άδειασε ως επιχείρημα? Η apple. Γιατί δεν βγήκαν να πουν όλα αυτά που λέτε, αλλά είπαν με δάκρυα στα μάτια "προσπαθήσαμε σκληρά, για χρόνια (lol), αλλά δεν τα καταφέραμε" και τους γλενταμε τώρα στα σχόλια?

Οκ, κι εμένα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο ότι σκαλωσαν στο ρολόι (σε ύποπτο βαθμό τραβηγμένο), αλλά για να είναι μουγκα η apple σχετικά με το ότι είναι απλό αξεσουάρ και δεν χρειάζεται να συνδέεται με όλα, κάτι θα ξέρουν....

Επεξ/σία από anonymous999
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, gousias said:

Samsung earbuds προσφέρουν το 100% των λειτουργιών τους, όταν συνδέονται με λοιπές συσκευές πλην Samsung (κι αυτά συγκεκριμένα μοντέλα μόνο) ;;;

Για κρεμάλες στον σκοταδισμό του μεσαίωνα φώναζαν οι όχλοι!!!

Να κρεμάσουμε και την Samsung βεβαίως!

Όλα open source και generic όλα!

Τίποτα από αυτά δεν θα συμπεριφέρεται διαφορετικά αν προσπαθεί να συνδεθεί με άλλη μάρκα.

Κρεμάστε τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Καλά εντάξει αυτό δεν το πιστεύω αν δεν δω τα papers 3 ετών. Όταν πήρα το watch 9 δεν γινόταν καν ενεργοποίηση χωρίς iPhone.

Κατά τα αλλά νομίζω δεν έχει νόημα να πάρεις Apple Watch, AirPods ή Galaxy Watch , buds χωρίς iPhone,Galaxy smartphone αντίστοιχα. 

Buds χωρίς galaxy χάνεις κάποια πράγματα (ίσως αδικαιολόγητα) αλλά σε γενικές γραμμές έχεις τις πιο σημαντικές λειτουργίες κανονικά μέσω της της εφαρμογής τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το ποσοστό που κατέχουν οι συγκεκριμένες στην αμερικανική αγορά είναι μικρό.

Δεν ηταν μικρο. 42% ηταν. Ειναι επιλογή του μηλου η συγκεκριμένη πολιτική για να εξωθεί το κοσμο στα δικα της προϊόντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jtsarnas είπε

Δεν ηταν μικρο. 42% ηταν. Ειναι επιλογή του μηλου η συγκεκριμένη πολιτική για να εξωθεί το κοσμο στα δικα της προϊόντα 

Το market share της Apple είναι άνω του 60% ενώ της Samsung κάπου στο 22%. 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Καλά εντάξει αυτό δεν το πιστεύω αν δεν δω τα papers 3 ετών. Όταν πήρα το watch 9 δεν γινόταν καν ενεργοποίηση χωρίς iPhone.

Κατά τα αλλά νομίζω δεν έχει νόημα να πάρεις Apple Watch, AirPods ή Galaxy Watch , buds χωρίς iPhone,Galaxy smartphone αντίστοιχα. 

Έχω galaxy buds και συνδέονται με τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω αρκετά σχόλια που αναφέρουν τα AirPods η τα buds της εκάστοτε εταιρείας,νομίζω πως είναι διαφορετικές περιπτώσεις τα ακουστικά από τα ρολόγια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν είναι έτσι γιατί το Android είναι ανοιχτό λογισμικό.

Το iOS δεν είναι διαθέσιμο σε άλλους.

Τι σχέση έχει αυτό που γράφεις;

Είναι ανοικτο σε όσους θέλουν Android. Αν έχεις Apple κινητό είναι κλειστό, αφού δεν δουλεύουν τα ρολόγια τους με το iOS.

8 ώρες πριν, SpirosDR είπε

Δεν συνδέονται γιατί η Apple δεν τα αφήνει να συνδεθούν 

Δε συνδέονται γιατί η Google δεν ενδιαφέρεται να συνδεθούν. Ο δημιουργός έχει ευθύνη. Όπως και η Apple λογοδοτεί για τα δικά της ρολόγια. Τα Huawei πχ μια χαρά δουλεύουν. Τα παλιότερα Samsung μια χαρά δούλευαν. Μόνο όσα έχουν Google δεν δουλεύουν. Σχεδόν όλα τα αλλά δουλευουν

https://www.skroutz.gr/c/1705/Smartwatches.html

3664 δουλεύουν σε Google και 3305 σε iOS.

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το ποσοστό που κατέχουν οι συγκεκριμένες στην αμερικανική αγορά είναι μικρό.

Άρα αυτος με το μεγαλύτερο ποσοστό πρέπει να υπακούει στο νόμο περί μονοπωλιακών τακτικών και η άλλη μπορεί να κάνει ότι θέλει;

7 ώρες πριν, Volga είπε

 

Έχει δικιο είναι τρομερά δύσκολο να συνδέσει μια συσκευή με ένα open source api.

Αυτοί εδώ παρακάτω πάλεψαν με τα κύματα και με θεούς και δαίμονες για να τα καταφέρουν. 

3Guys
70Mai
ANCwear
Abcros
Acme
Aiwa
Allview
Alpina
Amazfit
Andowl
Anell
Aoke
Aria Trade
Armani Exchange
Artfone
Asus
Aukey
Awei
Bakeey
Ben Sherman
Beurer
BigBuy
Bikkembergs
Bioworld
Black Shark
BlackView
Blaupunkt
BlitzWolf
Bobroff
Borofone
Breeze
Canyon
Caseland
Casio
Celly
Colmi
Contact
Coros
Cubot
Curren
DAS.4
DCU
Daniel Klein
Denver
Devia
Diesel
Dizo
Doogee
E-Boda
Earldom
Egoboo
Elegiant
Elephone
Emporio Armani
Ezra
Festina
FitGo
Fitbit
Fitpolo
Fontastic
Forever
Fossil
Frederique Constant
G.Rossi
Garett
Garmin
Google
Gravity
Great Explorations
Guess
HAMA
Hammer
Harry Lime
Havit
Haylou
Head
HiFuture
Hoco
Honor
Huawei
Hyundai
INTIME
Ice
Imilab
iGet
iHealth
iSEN
Jaga
Jmsmart
Jordan Kerr
Joyroom
Just Watch
Kaku
Kakusiga
Kappa
Kenneth Cole
Kiano
Kieslect
Kospet
Kronaby
Kruger & Matz
Ksix
Kumi
Lark
Lee Cooper
Lemfo
Lenovo
Leotec
Lige
Light Stax
LinWear
Liu Jo
Livoo
Loisir
Lotus Watches
Maclean Energy
Madison
Maimo
Manta
Marea
Matrix
MaxCom
Media-Tech
Mibro
Michael Kors
Microwear
Mio
Mont Blanc
Morellato
Motorola
Moveteck
Moxom
Moye
MyKronoz
MyPhone
NO.1
Naxius
Nedis
Niceboy
Nixon
Nokia
North Edge
OPS! Objects
Obaku
OnePlus
Oozoo
Oppo
Oromed
Oukitel
Pacific
Pandora
Polar
Powerpharm
Promis
Q&Q
QCY
Radiant
Radley
Realme
Reflex Active
Remax
Riversong
Rubicon
SBS
SPC
SPM
Samsung
Sector
Senbono
Sigma Sport
Skagen
Skmei
Slazenger
Smael
Smarteo
Sony
Stamina
Sunpin
Superga
Suunto
Swatch
Techancy
Techmade
Technaxx
Tekday
Thorton
Ticwatch
Ticwris
Timex
Topcom
Tous
Tracer
Trevi
U.S. Polo Assn.
Ulefone
Umbro
Valdus
Viita
Vogue
WATX & CO
Watchitude
Withings
Wiwu
Wonlex
XO
Xiaomi
Xnous
Xoro
Xplora
ZTE
Zeblaze
Zepp

  •  

Το ίδιο και στο iOS.

https://www.skroutz.gr/c/1705/Smartwatches.html

3304 ρολόγια δουλεύουν σε iOS. Περίπου 10% λιγότερα απ ότι σε Android. Η Google δεν τα κατάφερε…

Από τη λύσσα σας μερικοί δεν διάβασαν καν ότι έγραψα ότι η Apple εφάρμοσε μονοπωλιακή τακτική… Σας πείραξε ότι η Google έκανε το ίδιο… Αντικειμενικότητα…😄

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν από την άλλη έβγαινε μια εταιρεία που έχει μια συσκευή android και έλεγε πως μέσα στις δυνατότητες θα είναι να υπάρχει και πρόσβαση σε apple watch των δυνατοτήτων του, είμαι σίγουρος πως η Apple με ένα γρήγορο update θα το ακύρωνε. Είναι λοιπόν από ποια πλευρά είσαι καλός και ικανός για κάτι και έχεις μάθει όλα αυτά τα χρόνια. Είσαι πιο ικανός με το να δημιουργείς ή είσαι του να χαλάς σε κάθε τί καλό που έχει μια συσκευή σου από κάτι, για να το φτιάξεις σε ένα μελλοντικό μοντέλο εκ νέου και να χαλάσεις κάτι άλλο. Χρόνια τώρα αγοράζουμε προϊόντα της Apple που φτιάχνουν κάτι που δεν αρέσει και παράλληλα χαλάνε κάτι άλλο. Marketing από τα LIdl δλδ. Η έλλειψη καινούργιων τεχνολογιών και η υιοθέτηση χαρακτηριστικών (τσάμπα Innovation) σε νέα προϊόντα που υπήρχαν ήδη στους ανταγωνιστές ίσως και δέκα χρόνια πριν. Φυσικά όταν ρωτάνε το τελευταίο τον CEO της δεκάρας έχει ατάκες του στυλ, περιμένουμε κάποιες τεχνολογίες να ωριμάσουν (όπου ακούμε αυτό εννοεί να γίνουν πιο φθηνές από τους προμηθευτές) για να τις υιοθετήσουμε στα προϊόντα μας. Ακόμα θυμάμαι τα πρώτα μοντέλα που έλαβαν 5G την παρουσίαση που επειδή δεν είχαν να πουν κάτι άλλο έκαναν χρήση σε όλη την παρουσίαση γύρω στις 500 φορές της λέξης 5G. Πουλάμε Apple Watch Ultra, αλλά όχι μόνο δεν έχουμε υποχρεώσει κάποιον πάροχο να μπορεί να γίνει χρήση και ως τηλέφωνο με e-sim, αλλά ζητάμε και χρήματα ως Apple για να το ενεργοποιήσει ο πάροχος για κάτι που δεν θα βγάλει χρήματα πίσω ποτέ. Αποτέλεσμα να μην δουλεύει μετά από τόσα χρόνια ακόμα το apple watch με e-sim. Τέλος ακόμα περιμένουμε να μπει η Ελλάδα στην λίστα με τις χώρες όπου το emergency call μέσω satelite θα είναι εφικτό. Αν βγάλεις ένα ένα όλα όσα εμπορεύεται ως δυνατότητες η κάθε συσκευή της Apple και δεν είναι εφικτά τι ακριβώς αγοράζει κάποιος και τι ακριβώς πανάκριβα πληρώνει? Ένα τίποτα με δώρο ΧΩΡΙΣ φορτιστή. 

Να μου πεις εδώ συζητάμε πως να φτιάξουν κάτι επιπλέον ενώ έχουν τα παιδιά άλλα θέματα πιο σοβαρά στις κατά τάλλα πιο ασφαλείς συσκευές του κόσμου:

https://www.techgear.gr/sovari-eypatheia-stoys-epexergastes-apple-silicon-diarreei-kleidia-kryptografisis-37694

Και μετά από όλα αυτά κατάλαβε η Apple και είπε στα επόμενα μοντέλα να βάλουμε το Apple Watch να μετράει την αρτηριακή πίεση των χρηστών στην κατάσταση που τους φέραμε.

https://techblog.gr/gadgets/apple-watch-fimes-oti-epomeni-genia-tha-parakoloythei-tin-artiriaki-piesi/

 

Επεξ/σία από CarpeDiem13
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ποιο ειναι αυτο. εχω ενα παρατημενο watch5 γιατι δεν μπορω πλεον καν να το συνδεσω με huawei. 

Huawei χωρίς Google Services δυσκολεύεις πολύ τα πράγματα. Παρόλ' αυτά, το mod έχει ειδική αναφορά, δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Σε Poco πάντως δουλεύουν όλα κανονικά.

Επεξ/σία από BadBoy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nosfer είπε

Έχω galaxy buds και συνδέονται με τα πάντα. 

Ναι αλλά όχι με τα πλήρη features. Και τα AirPods τα συνδέω σε pc.

7 ώρες πριν, BadBoy είπε

Για το Galaxy Watch υπάρχει λύση με πειραγμένο λογισμικό και όλες τις λειτουργίες ξεκλείδωτες σε τηλέφωνο που δεν είναι Samsung. Τώρα αν έχεις ρολόι με proprietary λειτουργικό, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.

Άμα είναι να βάζω πειραγμένο λειτουργικό δεν τα αγοράζω. Σιγά μην τους δίνω λεφτά για να κάνω μοντες. 

Για αυτό το λόγω είχα πάρει Galaxy buds όταν είχα Samsung Kai AirPods Pro στο iPhone.

 

3 ώρες πριν, nosfer είπε

Έχω galaxy buds και συνδέονται με τα πάντα. 

Ναι αλλά όχι με πλήρη features. Πχ Spatial Audio (360 νμζ το λέει)

Και τα AirPods Pro τα συνδέω με pc αλλά δεν είναι το ίδιο. 
Για μένα αν αλλάζεις οικοσύστημα πουλά ή χάρισε τα παλιά accessories. Αλλιώς μην πληρώνεις για αυτά και πάρε εξαρχής κάποιας άλλης εταιρίας που δεν έχει exclusive features για κάποια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...