Προς το περιεχόμενο

Paragon Linux File systems δεν βλέπει τον δίσκο του nas


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να περάσω τα περιεχόμενα ενός δίσκου ntfs σε έναν μεγαλύτερο που προορίζεται για παλαιό nas προς αντικατάσταση μικρότερου δίσκου και επειδή στις ταχύτητες μέσω δικτύου χτυπάω ταβάνι στα 45-55ΜΒ/s (μέσω gigabit ethernet) σκέφτηκα να βάλω τον ήδη διαμορφωμένο σε ext2 δίσκο στο multibay και να κάνω από εκεί την αντιγραφή που ποιάνω 250-260ΜΒ/s.

To Paragon Linux File systems που έχω για να βλέπω linux partitions στα windows , δεν τον βλέπει τον δίσκο ώστε να τον κάνω mount και να ξεκινήσω τις εγραφές.Στα windows φαίνεται κλασικά σαν raw.Δοκίμασα και με 2 live διανομές linux (Mint και xubuntu) και πάλι δεν τον βλέπει.Φταίει το παλιό πρότυπο ext2 ; (αυτό υποστηρίζει μόνο το nas που έχω).Φταίνει καμιά περίεργη custom file διαμόρφωση του nas; Έχω ήδη ξεκινήσει και κάνω τις αντιγραφές μέσω δικτύου με αργές ταχύτητες αλλά θα πάρει πάρα πολλές ώρες.Είναι 4ΤΒ δεδομένα.Υπάρχει κάποια ιδέα πως μπορώ να δω τον δίσκο σε windows και να κάνω τις αντιγραφές από εκεί ;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό JBOD όχι raid και το nas είναι ένα ψόφιο Zyxel nSA320 2 θέσεων.Του είχα πάνω ένα δίσκο 8ΤΒ και έναν 4ΤΒ.Πήρα άλλον έναν 8ΤΒ προς αντικατάσταση του μικρού.

Τον δίσκο τον έβαλα καινούριο μέσα στο nas , τον διαμόρφωσε , και τον έβγαλα να τον συνδέσω στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση - δηλαδή σε live διανομή με το drive κουμπωμένο πάνω σε sata το gparted δεν τον κάνει mount ;
Δοκίμασες από terminal του live να τρέξεις καμιά lsblk -f να δεις τι αποτελεσμα βγάζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tarantules είπε

Είναι απλό JBOD

Επειδή δεν ξέρω πολλά από linux και μέχρι να απαντήσει κάποιος γνώστης, αυτό το jbod που το έψαξα μου έβγαλε αυτό...

Αναφορά σε κείμενο

JBOD, which stands for just a bunch of disks, is a type of multilevel configuration for disks. It refers to a collection of disks in a computer system or array combined as one logical volume.

Οπότε φαίνεται να είναι κάτι σαν συνεχόμενοι δίσκοι. Ίσως γι αυτό δεν τον βλέπει κανένας.

Αφού έχεις πρόσβαση σε linux θα έλεγα να του τραβήξεις μια διαμόρφωση σε ext2 από εκεί και να ξαναδοκιμάσεις.

Άκυρο αυτό. Όταν είναι σε jbod οι δίσκοι δεν μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις ανεξάρτητα και αν τον φορμάρεις σε ext2 δεν θα τον δεχτεί ο nas και θα θέλει να τον διαμορφώσει από την αρχή.

Οπότε η μόνη λύση που βλέπω είναι να η αναμονή.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, catmaster said:

Μου κάνει εντύπωση - δηλαδή σε live διανομή με το drive κουμπωμένο πάνω σε sata το gparted δεν τον κάνει mount ;
Δοκίμασες από terminal του live να τρέξεις καμιά lsblk -f να δεις τι αποτελεσμα βγάζει ;

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί παλιά θυμάμαι το είχα κάνει με μικρότερο δίσκο.τον έβγαλα δηλαδή τον κούμπωσα στα windows , έκανα κανονικά τις αντιγραφές μου και τον ξαναέβαλα πάλι πίσω στο nas.

Δεν το έχω με τις εντολές σε linux.Είμαι ψιλοάσχετος.Χτες που παιδευόμουν , σοφίστηκα το εξής : Πήρα τον παλιό δίσκο 4ΤΒ από το nas (αυτόν δηλαδή που ήθελα να αντιγράψω στον 8ΤΒ , τον έβαλα στο multibay των windows , έτρεξα το Acronis True Image με σκοπό να το κάνω πιστό αντίγραφο sector by sector.Ξεκίνησε τη διαδικασία , έλεγε οτι θα τελειώσει σε 2 ώρες , το άφησα να κάνει δουλειά και μετά από 2 ώρες που επέστρεψα έλεγε πάλι 2 ώρες και η μπ΄ρα προόδου είχε προχωρήσει χοντρικά στο 1/20 της διαδρομής και απογοητεύτηκα και το σταμάτησα.

9 minutes ago, micos000 said:

Οπότε φαίνεται να είναι κάτι σαν συνεχόμενοι δίσκοι. Ίσως γι αυτό δεν τον βλέπει κανένας.

Αφού έχεις πρόσβαση σε linux θα έλεγα να του τραβήξεις μια διαμόρφωση σε ext2 από εκεί και να ξαναδοκιμάσεις.

Όπως είπα και στον προηγούμενο φίλο , παλαιότερα το είχα ξανακάνει και τον έβλεπε κανονικά το δίσκο.Τώρα τι να πω.

Να τον ξανακάνω διαμόρφωση αποκλείεται.Ήδη του αντιγράφω δεδομένα και δεν θέλω να τον χαλάσω πάλι.Απλά αν υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος (πρόγραμμα;) να τον δουν τα windows και να συνεχίσω από εκεί την αντιγραφή με πιο καλές ταχύτητες.

Πάντως έτσι πρόχειρα που κοιτούσα τα πιο νέα nas , δεν προσφέρουν και τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες από το δικό μου.Πχ βλέπω τα synology φτάνουν 100-150ΜΒ/s εγραφή.Δεν φτάνουν τα όρια του μηχανικού δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tarantules είπε

έτρεξα το Acronis True Image με σκοπό να το κάνω πιστό αντίγραφο sector by sector.Ξεκίνησε τη διαδικασία , έλεγε οτι θα τελειώσει σε 2 ώρες , το άφησα να κάνει δουλειά και μετά από 2 ώρες που επέστρεψα έλεγε πάλι 2 ώρες και η μπ΄ρα προόδου είχε προχωρήσει χοντρικά στο 1/20 της διαδρομής και απογοητεύτηκα και το σταμάτησα

Με το Acronis είμαι άσχετος (το clonezilla συνήθως χρησιμοποιώ , η την dd εντολή από terminal) - νομίζω όμως πως αν πας να κάνεις image από drive σε drive θα αλλάξει και το filesystem... επίσης νομίζω πως το max που βλέπει το ext2 είναι 4TB ....(άκυρο ,άλλο πραγμα ειχα στο μυαλό μου)
(αν το βλέπει το nas ολόκληρο σαν 8tb κάνε υπομονή)

 

Επεξ/σία από catmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη έχω έναν πάνω των 8ΤΒ και τον βλέπει μια χαρά.Έτσι με ένα πρόχειρο googlαρισμα είδα οτι ο περιορισμός στη μέγιστη χωρητικότητα δίσκου έχει να κάνει με το block size.

Στα ext2,ext3 του linux η αντιστοιχία είναι η εξής :

Block Size Max Single File Size
1KB 16GB
2KB 256GB
4KB 2048GB (2TB)
8KB 65568GB (64TB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, tarantules είπε

Πάντως έτσι πρόχειρα που κοιτούσα τα πιο νέα nas , δεν προσφέρουν και τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες από το δικό μου.Πχ βλέπω τα synology φτάνουν 100-150ΜΒ/s εγραφή.Δεν φτάνουν τα όρια του μηχανικού δίσκου.

Η ταχύτητα εξαρτάτε από την σύνδεση. Αν πάρεις έναν με esata και έχει το pc σου esata τότε οι ταχύτητες θα είναι ίδιες σαν να είχε τους δίσκους εσωτερικά.

Το νόημα του nas όμως δεν είναι αυτό και δεν έχει ουσία να έχεις τον nas δίπλα στο pc.

Έχω ένα disk bay με esata και οι ταχύτητες είναι τρελές.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, micos000 said:

Η ταχύτητα εξαρτάτε από την σύνδεση. Αν πάρεις έναν με esata και έχει το pc σου esata τότε οι ταχύτητες θα είναι ίδιες σαν να είχε τους δίσκους εσωτερικά.

Το νόημα του nas όμως δεν είναι αυτό και δεν έχει ουσία να έχεις τον nas δίπλα στο pc.

Δεν είναι κάτι που το κάνω κάθε μέρα αυτό.Την αντιγραφή εννοώ.Απλά τώρα μετά από αυτό , σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κάποιο πιο φρέσκο nas όσο αυξάνουν οι απαιτήσεις σε χωρητικότητα δίσκων.Ήδη έχω μείνει πολύ πίσω.Το συγκεκριμένο nas υποστηρίζει πρωτόκολλο samba 1 που έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια.Πάντως δεν έχω παράπονο.Θα ήμουν και αχάριστος.Το έχω από το 2014 και κάνω streaming 4Κ remux ταινίες με 80 μέτρα καλώδιο.Με δυνατό player βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...