Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με laptop


Constance1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός λαπτοπ της εταιρείας hp και συγκεκριμένα του μοντέλου hp 250g8. Κάποια στιγμή όταν συνεδεσα το λαπτοπ μου στην πρίζα, ενώ παράλληλα εργαζομουν σε αυτό, μου έστειλε προειδοποιητικο μήνυμα το εξής: ένας από τους δίσκους σας μπορεί να κινδυνεύει!  Αυτό το μήνυμα μου εμφανίζεται μόνο όταν συνδέω τον υπολογιστή στη πρίζα και εργάζομαι ταυτόχρονα σε αυτόν και πότε εκτος πρίζας. Επίσης παρατηρώ ότι με το που τον συνδέω στη πρίζα η θερμοκρασία του εκτοξεύεται από το 19 που μπορεί να είναι στο 80 μέσα σε δευτερόλεπτα. Τι μπορεί να φταίει;  έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο λαπτοπ και του έχει συμβεί κάτι ανάλογο;  θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τηη γνώμη και τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα μαλλον το κανει γιατι το εχεις στην οικονομια μπαταριας και σταματαει ολες τις διεργασιες στο παρασκηνιο και μολις το βαζεις στην μπριζα ξεκινανε ολα απο πισω...updates scans κτλπ...αστο να τα κανει...

επισης κατεβασε και το hard disk sentinel να δεις υγεια απο δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 5:55 ΜΜ, Constance1994 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός λαπτοπ της εταιρείας hp και συγκεκριμένα του μοντέλου hp 250g8. Κάποια στιγμή όταν συνεδεσα το λαπτοπ μου στην πρίζα, ενώ παράλληλα εργαζομουν σε αυτό, μου έστειλε προειδοποιητικο μήνυμα το εξής: ένας από τους δίσκους σας μπορεί να κινδυνεύει!  Αυτό το μήνυμα μου εμφανίζεται μόνο όταν συνδέω τον υπολογιστή στη πρίζα και εργάζομαι ταυτόχρονα σε αυτόν και πότε εκτος πρίζας. Επίσης παρατηρώ ότι με το που τον συνδέω στη πρίζα η θερμοκρασία του εκτοξεύεται από το 19 που μπορεί να είναι στο 80 μέσα σε δευτερόλεπτα. Τι μπορεί να φταίει;  έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο λαπτοπ και του έχει συμβεί κάτι ανάλογο;  θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τηη γνώμη και τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ!

Κατ αρχην δώσε μας το πλήρες μοντελο με τις λεπτομερειες του τι υποσυστηματα εχει.

Το HP 250G8 είναι ολόκληρη μεγαλη σειρα από laptops με διαφορετικά components το καθε ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 3:55 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Κατ αρχην δώσε μας το πλήρες μοντελο με τις λεπτομερειες του τι υποσυστηματα εχει.

Το HP 250G8 είναι ολόκληρη μεγαλη σειρα από laptops με διαφορετικά components το καθε ενα.

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Μπήκα στις πληροφορίες συστήματος και μου γράφει τα εξής:

LAPTOP- HI5NN1NP

HP 250 G8 NOTEBOOK PC

Στις 25/3/2024 στις 2:13 ΜΜ, KaRLoSSaLoNiKa είπε

λογικα μαλλον το κανει γιατι το εχεις στην οικονομια μπαταριας και σταματαει ολες τις διεργασιες στο παρασκηνιο και μολις το βαζεις στην μπριζα ξεκινανε ολα απο πισω...updates scans κτλπ...αστο να τα κανει...

επισης κατεβασε και το hard disk sentinel να δεις υγεια απο δισκους.

Πράγματι το έχω πάντα στην εξοικονόμηση γιατί μου αδειάζει την μπαταρία πολύ γρήγορα. Μήπως να απενεργοποιησω την εξοικονόμηση και να το παρακολουθήσω;  το σεντινελ το έχω κατέβασμενο και στην υγεία μου γράφει εξαιρετική στο εκατό τα εκατό! Ευχαριστώ για την απάντηση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε το διαγνωστικό που έχει η HP για να δεις εάν έχει να σου προτείνει κάτι.

Άλλαξε τις ρυθμίσεις στο τρέχων power plan που έχεις ή άλλαξε το power plan (δοκιμαστικά) και δοκίμασε να δεις.

Όσον αφορά τη θερμοκρασία εάν αυτό συμβαίνει για μικρό χρονικό διάστημα μη σε ανησυχεί, είναι κάτι φυσιολογικό, εφόσον όταν αλλάζει η κάτασταση του συστήματος πραγματοποιούνται έλεγχοι (άρα τρέχουν προγράμματα) και ως εκ τούτου ο υπολογιστής χρησιμοποιείται στο μέγιστο στιγμιαία (όπως σωστά σου επισήμανε και άλλος φίλος εδώ).

Βέβαια οι θερμοκαρασίες που αναφέρεις είναι λίγο υψηλές έστω και στιγμιαία. Μήπως να σκεφτείς να αλλάξεις πάστα (thermal paste) ειδικά εάν έχεις τον υπολογιστή αρκετό καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας! Απενεργοποιησα την εξοικονόμηση ενέργειας και δεν μου το ξανακάνε παρόλο που το δουλεύω κανονικά για ώρες στην πρίζα! Έκανα και εμα πείραμα, οταξ το έβαζα στην πρίζα στην εξοικονόμηση ενέργειας μου ανεβάζε αμέσως θερμοκρασία, ενώ όταν Απενεργοποιουσα την εξοικονόμηση και το έβαζα στη πρίζα η θερμοκρασία του παρέμενε σταθερή στα φυσιολογικα όρια! Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...