Προς το περιεχόμενο

Καλό Smartwatch για τρέξιμο και πεζοπορίες με παλμογράφο και καλή αυτονομία μπαταρίας


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Αναζητώ να βρω ένα καλό smartwatch κυρίως για τρέξιμο και πεζοπορίες.

Για τις πεζοπορίες, θέλω να ξέρω διάφορα στοιχεία όπως υψόμετρο και να έχω και ένα χάρτη/gps ώστε να γνωρίζω ακριβώς το που βρίσκομαι. Για τρεξιμο, με βολεύει πραγματικά να έχω κάποια πρόγραμματα τα οποία θα μπορούν να με βοηθήσουν για (ημι) μαραθώνιους 5/10/25km και να έχει ακρίβεια στους καρδιακους παλμούς για να κρατάω Ρυθμό 

Επίσης θέλω να έχει και την δυνατότητα να μπορώ να βάζω μουσική και να το συνδέσω απευθείας με τα Bluetooth ακουστικά.

Ως στιγμής έχω σταμπαρει τα Garmin Forerunner Music 165, 255, Fenix 7 τα οποία πιστεύω μπορεί να με καλύψουν.

Το budget είναι max 400€, αν αξίζει πραγματικά το μοντέλο, είμαι πρόθυμος να δώσω και κάτι παραπάνω.

 

Ως στιγμής είχα το Samsung Galaxy Watch 4 Classic και Apple iWatch 8. Όπου κουράστηκα με την αυτονομία τους (να τα φορτίζω 1-2 φορές κάθε μέρα) και επίσης το iWatch μου βγήκε άχρηστο λόγω πως δεν έχω iPhone πλέον.  

Επεξ/σία από MariosX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως χρηστης fenix 7 shapfire ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μπαταρια με ολα ανοικτα κραταει 12 ημερες σε εμενα και το χρησιμοποιησα στο μαραθωνιο. Ξεκινησα με 99% και οταν τερματισα ηταν στο 73% περιπου. Εχει εσωτερικη μνημη να αποθηκευσεις με το spotify λιστες με τραγουδια και χαρτες για πεζοποριες και διαδρομες ( δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε εκει)

Γενικα πριν απο αυτο ειχα galaxy watch 1 και το 3 και ειδα αλλο ρολοι. Τα galaxy εχουν πιο πολλες δυνατοτητες σαν κινητα αλλα χανουν σε μετρησεις και αυτονομια. Νομιζω οτι και τα forerunner θα σε βολεψουν μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, txcellas said:

Ως χρηστης fenix 7 shapfire ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μπαταρια με ολα ανοικτα κραταει 12 ημερες σε εμενα και το χρησιμοποιησα στο μαραθωνιο. Ξεκινησα με 99% και οταν τερματισα ηταν στο 73% περιπου. Εχει εσωτερικη μνημη να αποθηκευσεις με το spotify λιστες με τραγουδια και χαρτες για πεζοποριες και διαδρομες ( δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε εκει)

Γενικα πριν απο αυτο ειχα galaxy watch 1 και το 3 και ειδα αλλο ρολοι. Τα galaxy εχουν πιο πολλες δυνατοτητες σαν κινητα αλλα χανουν σε μετρησεις και αυτονομια. Νομιζω οτι και τα forerunner θα σε βολεψουν μια χαρα.

Στο forerunner δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει trekking και hiking.

Όσο αφορά το Fenix, θαρρώ πως θα ανακοινωθεί το Fenix 8 σύντομα διότι το Fenix 7 έχει κλείσει 2 χρόνια. 

Όσο για τα Samsung, καλά είναι αν έχεις Samsung κινητό (ευτυχώς έχω), διότι μόνο έτσι λειτουργούν πλήρως και αν ξέρεις πως να φορτώνεις apks με adb για να κάνεις διάφορες αλλαγές όπως να κάνεις replace το Samsung Pay με το Google Wallet και να το κάνεις να ανοίγει με back button hold και αν μπορείς συμβιβαστείς με το κάθε πότε θέλει φόρτιση. Άρα επομένως δεν είναι και τόσο καλα. 

Τελικά, οι καλύτερες συσκευές είναι αυτές που είναι αφοσιωμένες να κάνουν ένα πραγμα, πχ η Garmin εξειδικεύεται εδώ και χρόνια στα Smartwatch και δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει παράπονο.

Επεξ/σία από MariosX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MariosX είπε

Στο forerunner δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει trekking και hiking.

Όσο αφορά το Fenix, θαρρώ πως θα ανακοινωθεί το Fenix 8 σύντομα διότι το Fenix 7 έχει κλείσει 2 χρόνια. 

Όσο για τα Samsung, καλά είναι αν έχεις Samsung κινητό (ευτυχώς έχω), διότι μόνο έτσι λειτουργούν πλήρως και αν ξέρεις πως να φορτώνεις apks με adb για να κάνεις διάφορες αλλαγές όπως να κάνεις replace το Samsung Pay με το Google Wallet και να το κάνεις να ανοίγει με back button hold και αν μπορείς συμβιβαστείς με το κάθε πότε θέλει φόρτιση. Άρα επομένως δεν είναι και τόσο καλα. 

Τελικά, οι καλύτερες συσκευές είναι αυτές που είναι αφοσιωμένες να κάνουν ένα πραγμα, πχ η Garmin εξειδικεύεται εδώ και χρόνια στα Smartwatch και δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει παράπονο.

Δυστυχώς ένα παράπονο θα διαβάσεις ψαχνοντας στα garmin. Σε περίπτωση που χρειαστεί επισκευή ζητάνε παρανοικα πόσα και δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει κάποιος επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Σε φόρουμ της garmin στο fb όλοι λένε ότι όταν είχανε κάποιο θέμα ταλαιπωρηθηκαν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει αν το προϊόν είναι εκτός εγγύησης είναι ασύμφορη η επισκευή του.

Στο footer στη διεύθυνση garmin.gr έχει τα στοιχεία:

image.png.4dab21cf2afcc7773394d7f91c12586c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, txcellas said:

Δυστυχώς ένα παράπονο θα διαβάσεις ψαχνοντας στα garmin. Σε περίπτωση που χρειαστεί επισκευή ζητάνε παρανοικα πόσα και δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει κάποιος επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Σε φόρουμ της garmin στο fb όλοι λένε ότι όταν είχανε κάποιο θέμα ταλαιπωρηθηκαν πολύ.

Εφόσον είναι εντός εγγύησης, έχουν κάθε υποχρέωση να το κατασκευάσουν βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας. Διαφορετικά πέφτει καταγγελία πρώτα στο αρμόδιο κατάστημα που τα εμπορεύεται και σε δεύτερο χρόνο στο αντιπρόσωπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Εφόσον είναι εντός εγγύησης, έχουν κάθε υποχρέωση να το κατασκευάσουν βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας. Διαφορετικά πέφτει καταγγελία πρώτα στο αρμόδιο κατάστημα που τα εμπορεύεται και σε δεύτερο χρόνο στο αντιπρόσωπο 

Εντός εγγύησης ότι πρόβλημα προκύψει κατά 99% θα στο αντικαταστήσουν με ένα καινούριο σε ένα διάστημα κάποιων ημερών!

Αν περάσει έστω και μια μέρα από την λήξη της εγγύησης δεν αναγνωρίζεται τίποτα και αυτό που κάνουνε στην garmin μετά είναι αν θέλεις στο αντικαθιστούν με ένα καινούριο- ανακατασκευασμένο ρολόι οποιοδήποτε άλλο μοντέλο η ίδιο θέλεις με μια τιμή όπου θα καθορίσει εκείνη την στιγμή 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ασχολείσαι αρκετά σοβαρά με αθλητικές δραστηριότητες, δεν προτείνω τίποτε άλλο εκτός από Garmin. Προσωπικά ψηφίζω τα μοντέλα με την MIP οθόνη έναντι των AMOLED. Χάνουν σε εντυπωσιασμό, αλλά προσφέρουν μεγαλύτερη αυτονομία και,κυρίως, όσο πιο πολύ φως πέφτει πάνω τους, τόσο πιο έντονη απεικόνιση έχουν. Η ηλιακή φόρτιση των μοντέλων solar δεν λέει και πολλά, δεν φορτίζουν πραγματικά το ρολόι, απλά, όταν είσαι κάτω από μεγάλες ποσότητες φωτός, η μπαταρία εκφορτίζεται πιο αργά. H εγγύησή της Garmin εμένα δεν με έχει απογοητεύσει, στο 645 που είχα κάποτε έσπασε ένα lug (το "μπρατσάκι" της κάσας που κρατάει το λουράκι) και μου το αντικατέστησαν. GPS αξιόπιστο, οι χάρτες είναι πιο χρήσιμοι από όσο φανταζόμουν (έχω φτιάξει διαδρομές σε ξένες πόλεις και με έχουν οδηγήσει με ακρίβεια), το Garmin pay νομίζω ότι πλέον υποστηρίζεται από όλες τις ελληνικές τράπεζες. Η οθόνη αφής του Fenix 7 για εμένα είναι κάπως χρήσιμη στην καθημερινότητα μιας και με βοηθάει να πατάω λιγότερες φορές τα κουμπιά, αλλά δεν είναι και απαραίτητη, ενώ είναι άχρηστη στο τρέξιμο, όπου την έχω απενεργοποιημένη.

Στο δια ταύτα, προτείνω το 255 αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά και δεν θέλεις τον μεγάλο όγκο των Fenix, το Fenix 7 (απλό, solar, sapphire, τιτάνιο, μικρό, μεσαίο, μεγάλο μέγεθος, διαλέγεις εσύ) αν μπορείς να δώσεις περισσότερα (πχ βλέπω στο γερμανικό amazon το βασικό Fenix 7 στα €436 "παλιοευρώ") και το Fenix 7 pro αν μπορείς να δώσεις πολλά. Οι κύριες διαφορές του νεότερου pro περιορίζονται σε νεότερης γενιάς αισθητήρες.

Υπάρχει και το "αδελφάκι" του Fenix, το 955. Αυτό είναι ένα Fenix 7 σε πιο ελαφριά και "δρομική" κάσα.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...