Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές στη home screen του iPhone θα φέρει το iOS 18


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15 χρόνια μετά το πρώτο μου iPhone, και εξακολουθεί να μου είναι πιο εύκολο το να πιάσω over 2.5 με το σκόρ στο 0-0 στο 90' στο στοίχημα, παρά να πετύχω να βάλω ένα app μέσα σε ένα φάκελο ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ. Καλά αν θες να μεταφέρεις καμιά 10αριά apps άστο, θα σου πάρει κάνα μισάωρο. 

ΜΑΚΡΑΝ το πιο δύσχρηστο κομμάτι του IOS. 

Επεξ/σία από polaki
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, polaki είπε

15 χρόνια μετά το πρώτο μου iPhone, και εξακολουθεί να μου είναι πιο εύκολο το να πιάσω over 2.5 με το σκόρ στο 0-0 στο 90' στο στοίχημα, παρά να πετύχω να βάλω ένα app μέσα σε ένα φάκελο ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ. Καλά αν θες να μεταφέρεις καμιά 10αριά apps άστο, θα σου πάρει κάνα μισάωρο. 

ΜΑΚΡΑΝ το πιο δύσχρηστο κομμάτι από τα πιο εύχρηστα κομμάτια του iOS. 

 

Επεξ/σία από YngwieMalmsteen
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, YngwieMalmsteen said:

 

αν δεν μου το έδειχνες εσύ, θα έφτανα στα 90 μου (ακόμα με iphone) και ακόμα δεν θα το ήξερα.. από ποιά έκδοση του ios έγινε αυτό? 

Παρόλαυτα, δοκιμάζω να μεταφέρω 20 apps σε φάκελο και δεν μου τα βάζει, μου τα ρίχνει χύμα στην αρχική. wtf

edit: τα μετέφερα σε 8άδες και όλα οκ! Στα 20 δεν την πάλευε!

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

15 χρόνια μετά το πρώτο μου iPhone, και εξακολουθεί να μου είναι πιο εύκολο το να πιάσω over 2.5 με το σκόρ στο 0-0 στο 90' στο στοίχημα, παρά να πετύχω να βάλω ένα app μέσα σε ένα φάκελο ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ. Καλά αν θες να μεταφέρεις καμιά 10αριά apps άστο, θα σου πάρει κάνα μισάωρο. 

ΜΑΚΡΑΝ το πιο δύσχρηστο κομμάτι του IOS. 

Tip αν κρατήσεις πατημένη μια εφαρμογή μπει σε edit mode και μετά διαλέξεις κι άλλες τις μεταφέρεις μαζί όλες.

Είναι όντως ανεξήγητο γιατί κάνει μερικά πράγματα δύσχρηστα ενώ είναι απλό να τα λύσει.  Εμένα με ενοχλεί μερικές φορές  ο τρόπος που μετακινείς το caret στο κείμενο όταν γράφεις ή μαρκάρεις και κάποιες φορές το autocorrect. Συνήθως δουλεύουν καλά αλλά μερικές φορές με τσαντίζει. 
Edit: σου απάντησαν άλλοι συμφορουμιτες δεν το είχα δει.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Tip αν κρατήσεις πατημένη μια εφαρμογή μπει σε edit mode και μετά διαλέξεις κι άλλες τις μεταφέρεις μαζί όλες.

Είναι όντως ανεξήγητο γιατί κάνει μερικά πράγματα δύσχρηστα ενώ είναι απλό να τα λύσει.  Εμένα με ενοχλεί μερικές φορές  ο τρόπος που μετακινείς το caret στο κείμενο όταν γράφεις ή μαρκάρεις και κάποιες φορές το autocorrect. Συνήθως δουλεύουν καλά αλλά μερικές φορές με τσαντίζει. 
Edit: σου απάντησαν άλλοι συμφορουμιτες δεν το είχα δει.

Πάτα παρεταταμενα το spacebar και γίνετε σαν mousepad για να κουνάς τον κέρσορα 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν περάσει 18 ολόκληρες ώρες και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί ο billdanos να μας πει ότι το χαρακτηριστικό αυτό λείπει από το ios, επειδή στο android είναι φουλ στις τρύπες και τις ευπάθειες. Έπαθε τίποτα ο άνθρωπος, ή το έχετε κλείσει το μαγαζί στο insomnia;

Επεξ/σία από dewn735
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 σελίδες σχόλια μέχρι στιγμής και μόνο 2-3 ουσιαστικά που προσφέρουν κάτι στον αναγνώστη. Κατά τα άλλα, προς χρήστες Android, αφού είναι τόσο κακό το iPhone/iOS why bother να μπαίνετε και να γράφετε σχόλια και να καταλήγει το άρθρο πάνελ πρωινάδικου? Έχετε Android, έχετε όλες τις δυνατότητες "ξεκλείδωτες" , έχετε φτάσει.... στο φεγγάρι με τις δυνατότητες που σας παρέχει αυτό το λογισμικό, σύμφωνα με τα λεγόμενα σας,  αλλά πάντα είστε εδώ να κράξετε iPhone/iOS, που στην τελική δεν είναι μονοπώλιο, ούτε σας αναγκάζει κανείς να αγοράσετε. Άρα? 🤷‍♂️

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, dewn735 είπε

Έχουν περάσει 18 ολόκληρες ώρες και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί ο billdanos να μας πει ότι το χαρακτηριστικό αυτό λείπει από το ios, επειδή στο android είναι φουλ στις τρύπες και τις ευπάθειες. Έπαθε τίποτα ο άνθρωπος, ή το έχετε κλείσει το μαγαζί στο insomnia;

Το χαρακτηριστικό αυτό λείπει από το iOS επειδή στο Android είναι φουλ στις τρύπες και τις ευπάθειες!

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, billdanos said:

Το χαρακτηριστικό αυτό λείπει από το iOS επειδή στο Android είναι φουλ στις τρύπες και τις ευπάθειες!

Επιτέλους κάποιος βρέθηκε να το πει! Μόνο αλήθειες.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Στο κοντινό μέλλον δε θα μείνει - κυριολεκτικά - τίποτα που να ξεχωρίζει τα δύο λειτουργικά..

Και κάπου εκεί θα τελειώσει κι η (ψευδ)αίσθηση "αποκλειστικότητας" & "μοναδικότητας" που νιώθουν (κάποιοι) ios χρήστες..

(δε μπαίνω καν στο γιατί η εταιρεία δεν επέτρεπε κάτι τόσο απλό ως τώρα.. φαντάζομαι ότι αν ποτέ την υποχέωναν να απαντήσει, θα εφεύρισκε κάποια ανυπέρβλητη - τεχνικής φύσεως - δικαιολογία.. πάντα για την ασφάλεια και το καλό των χρηστών της..)

Bugs Bunny Apple GIF 

Και αυτό είναι καλό ;;

 Το να μην έχεις επιλογή δηλαδή για το διαφορετικό ;;

 Πραγματικά το μίσος που τρέφετε για την Apple γιατί προσφέρει αυτήν την αίσθηση μοναδικότητας είναι τόσο και τετοιο που φασκετε και αντιφάσκετε !

 Ενώ παλεύετε για δικαιώματα του καταναλωτή για για για συντάσσεστε υπέρ στο να ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ  ΠΑΝΤΕΛΩΣ το δικαίωμα της επιλογής !

 Η Apple είχε και εχει κάθετο προσανατολισμό . Κλειστό λειτουργικό με όλα τα products να δουλεύουν ΤΕΛΕΙΑ μεταξύ τους και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει συνέχεια να απολογείται για αυτό .

 Μάλλον μπορώ .

 Βλέπεις ο κόσμος όσο πάει δείχνει να προτιμάει αυτήν την αρμονική αλληλεπίδραση μεταξύ των προϊόντων του οικοσυστήματος και όλοι οι λοιποί google android κατασκευαστές που είχαν μια οριζόντια προσέγγιση με ανοιχτό λειτουργικό ΧΑΝΟΥΝ από αυτό που κέρδιζαν .

 Πελάτες να πουλάνε τα προσωπικά τους δεδομένα .

 Απλά και κατανοητά .

 Μάθετε να μάχεστε για το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

 Αλλά μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό και το δικό σου και των υπολοίπων, που αντί να είσαι ευχαριστημένος με το δικαίωμα της επιλογής ΣΟΥ σε ένα ανοιχτό λειτουργικό που μπορείς να κανείς ότι γουστάρεις με το οποίο αντίτιμο, αισθάνεσαι πως ΕΓΩ που επιλέγω ΜΟΝΟ apple προϊόντα νιώθω ΜΟΝΟΔΙΚΟΣ επειδή ΕΓΩ επιλέγω αντί του να κάνω ότι γουστάρω ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ 

 Αυτά από μένα .

 Υ.Γ Κάτι CEO σαν αυτόν του nothing phone ο οποίος πήρε και τα εύσημα από τον CEO του Spotify που ισχυρίζεται πως η Apple και η κυριαρχία της στις ΗΠΑ είναι ο λόγος που δεν λανσάρει το τηλέφωνο εκεί πείτε του πως όταν ο CEO της Apple λάνσαρε το πρώτο I phone αυτό που τώρα είναι στις 6/10 top sailing smartphones θέσεις η αγορά  κυριαρχείτο κατά 90% από την Nokia .

 Αυτά τροφή για σκέψη για πολλούς εδώ μέσα 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Και αυτό είναι καλό ;;

 

ΟΧΙ. Θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχαν (και να ήταν ανταγωνιστικά) τα Windows Phone, μη σου πω ακόμα και ένα εξελιγμένο Symbian..

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

 Πελάτες να πουλάνε τα προσωπικά τους δεδομένα .

 

Σοβαρά πιστεύεις ότι ΚΑΙ η Apple δεν εκμεταλλεύεται τα προσωπικά δεδομένα των πελατών της;

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

 Μάθετε να μάχεστε για το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

 

Έχοντας υπάρξει χρήστης iphone (& imac) παλιότερα, ΜΑΧΟΜΑΙ για το δικαίωμα ΠΟΛΛΩΝ Apple χρηστών που θέλουν μεγαλύτερη ελευθερία στη χρήση των συσκευών τους (από το πολύ απλό και ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ να βάζω τα εικονίδια ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ στην οθόνη του κινητού ΜΟΥ).

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

 Ενώ παλεύετε για δικαιώματα του καταναλωτή για για για συντάσσεστε υπέρ στο να ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ  ΠΑΝΤΕΛΩΣ το δικαίωμα της επιλογής !

 

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

 Αλλά μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό και το δικό σου και των υπολοίπων, που αντί να είσαι ευχαριστημένος με το δικαίωμα της επιλογής σου σε ένα ανοιχτό λειτουργικό που μπορείς να κανείς ότι γουστάρεις με το οποίο αντίτιμο αισθάνεσαι πως ΕΓΩ που επιλέγω ΜΟΝΟ apple προϊόντα νιώθω ΜΟΝΟΔΙΚΟΣ επειδή ΕΓΩ επιλέγω αντί του να κάνω ότι γουστάρω ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ 

 

(Για την αρχή της παραγράφου θα μπορούσα να σου κάνω αναφορά, γιατί το σχόλιό σου είναι προσωπικό και ελαφρά προσβλητικό. Πάμε παρακάτω..)

Δεν τρέφω κανένα "μίσος" για την Apple. Ίσα ίσα που τα προιόντα της έχουν εξελιχθεί εντυπωσιακά και ξεχωρίζουν για την κατασκευή και τα χαρακτηριστικά τους. Έχω θέμα όμως (και δεν είμαι ο μόνος) με το περιχαρακωμένο λειτουργικό της που πολύ συχνά δε σε αφήνει να κάνεις πράγματα εύκολα, χρήσιμα και αυτονόητα. Και έχω (τεράστιο) πρόβλημα με τις ανεκδιήγητες εξηγήσεις που δίνει, όταν καλείται να εξηγήσει τις ελλείψεις αυτές (προβάλλοντας παιδικές δικαιολογίες για ασφάλεια και "ανυπέρβλητες τεχνικές δυσκολίες" κτλ). Φυσικά μόνο την ασφάλεια και την αρμονική λειτουργία δεν έχει η Apple κατά νου με αυτή την πολιτική της.

Να σ' ενημερώσω εδώ, ως κάτοχος Samsung Z Flip 5, Samsung tab S9 & Samsung Galaxy Book Pro 3, ότι όλα δουλεύουν ΤΕΛΕΙΑ μεταξύ τους! Το ίδιο αποτέλεσμα ΑΡΜΟΝΙΚΗΣ διασύνδεσης συσκευών μάλιστα μπορείς να πετύχεις και με τις Huawei (Super Device & Device+), Xiaomi, και σε κάποιο βαθμό και με τις Asus, Lenovo-Motorola (για να σε βγάλω από τη σαπουνόφουσκα ότι μόνο με Apple μπορείς να έχεις κάτι τέτοιο). Κι οι εταιρείες αυτές σου δίνουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες ελευθερίας χρήσης και αλληλεπίδρασης.

Μην έχεις αυταπάτες:  η Apple διατηρεί με νύχια και δόντια κλειδαμπαρωμένο το λειτουργικό της, γιατί έτσι μπορεί να αρμέγει αποτελεσματικότερα τους πελάτες της (με πρόσχημα πάντα την ασφάλεια και το καλό του κόσμου). Και το πουλάει ως μοναδική και αποκλειστική εμπειρία χρήσης. Δεν είναι τυχαίο ότι στις παρουσιάσεις της δεν αναφέρει/συγκρίνεται με κανέναν άλλο κατασκευαστή ή λειτουργικό. Πλασάρει ένα σύμπαν, όπου μέσα (παριστάνει ότι) υπάρχει μόνο αυτή. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους το γουστάρουν και το αγοράζουν αυτό το πακέτο. Δικαίωμά τους..

Δικαίωμά μου όμως να υποστηρίζω και να ΜΑΧΟΜΑΙ για όλους εκείνους που δίκαια επιθυμούν μεγαλύτερη ελευθερία (= ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ) στη χρήση και τη λειτουργία των Apple συσκευών τους. Και θα μάχομαι εξίσου, για να έχεις κι εσύ πάντα την επιλογή να μην υιοθετήσεις αυτές τις νέες δυνατότητες (αν δεν τις θέλεις). Και όχι - για να το προλάβω -, καμία εταιρεία δεν μπορεί "να κάνει ό,τι θέλει κι όποιος δε γουστάρει να πάει αλλού". Όλοι μας λειτουργούμε σε οργανωμένες κοινωνίες και πλαίσια που καθορίζονται από εκλεγμένες/διορισμένες αρχές (και όχι από εταιρείες.. όποιοι δεν το γουστάρουν, να πάνε να πουλήσουν αλλού..).  

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

το πρώτο I phone αυτό που τώρα είναι στις 6/10 top sailing smartphones θέσεις

Έχεις μάλλον "σαλπάρει" κανονικά.. Σου είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσεις ότι η Apple έχει 6 (7 για να είμαστε ακριβείς) στα 10 ευπώλητα κινητά (2023), κυρίως επειδή πουλάει μόνο 10 - 15 μοντέλα σε σχέση με τα 100ντάδες διαφορετικά android που κυκλοφορούν κάθε χρόνο. Καταλαβαίνεις ότι αν υπήρχαν αντίστοιχα μόνο 10 - 15 mid/high end android smartphones, η Apple ζήτημα να είχε μία - δύο θέσεις στο top 10 (απλά μαθηματικά..). Αλλά μάλλον, μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σου (για να χρησιμοποιήσω και τη φράση σου..).             

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, divnt είπε

Ε ναι. Είναι δυνατόν να μην μπορείς να βάζεις κενά εν έτη 2024;

Μα πόσα έτη φωτός είναι πίσω αυτό το iOS από το Android πχια;

προφανώς είναι κάτι αχρείαστο για τους χρήστες iOS

16 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Tip αν κρατήσεις πατημένη μια εφαρμογή μπει σε edit mode και μετά διαλέξεις κι άλλες τις μεταφέρεις μαζί όλες.

ούτε καν ήξερα οτι γίνεται αυτό , θυμάσαι απο πότε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Δικαίωμά μου όμως να υποστηρίζω και να ΜΑΧΟΜΑΙ για όλους εκείνους που δίκαια επιθυμούν μεγαλύτερη ελευθερία (= ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ) στη χρήση και τη λειτουργία των Apple συσκευών τους. Και θα μάχομαι εξίσου, για να έχεις κι εσύ πάντα την επιλογή να μην υιοθετήσεις αυτές τις νέες δυνατότητες (αν δεν τις θέλεις). Και όχι - για να το προλάβω -, καμία εταιρεία δεν μπορεί "να κάνει ό,τι θέλει κι όποιος δε γουστάρει να πάει αλλού". Όλοι μας λειτουργούμε σε οργανωμένες κοινωνίες και πλαίσια που καθορίζονται από εκλεγμένες/διορισμένες αρχές (και όχι από εταιρείες.. όποιοι δεν το γουστάρουν, να πάνε να πουλήσουν αλλού..). 

Μαχη, ελευθερία, ανεξαρτησία, κοινωνια. Ωραίες λέξεις, δυνατές και με ουσία. Αλλά στα...πραγματικά προβλήματα του κόσμου, όχι σε φορουμίστικη συζήτηση περί...κινητών τηλεφώνων και λειτουργικών συστημάτων. Αυτα δεν ειναι προβλήματα φίλος, αυτά είναι υλικά αγαθά που διευκολύνουν την καθημερινότητα και ο καθένας κρίνει και αγοράζει ανάλογα το γούστο και το πορτοφόλι του. Ζεις και χωρίς ios και χωρίς android, χωρίς macbook κλπ κλπ.Νομίζω έχει ξεφύγει λίγο η κατάσταση στο τι είναι σημαντικό και τι όχι. Σε λίγο θα βγάλετε και....διακήρυξη ανεξαρτησίας λειτουργικών συστηματών κινητών συσκευών! Calma!

 

10 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Δεν είναι τυχαίο ότι στις παρουσιάσεις της δεν αναφέρει/συγκρίνεται με κανέναν άλλο κατασκευαστή ή λειτουργικό

Και γιατί να το κάνει? Τα προιόντα της θέλει να πουλήσει όπως και οι άλλοι. Ένας βασικός κανόνας των πωλήσεων (που υιοθετείτε σχεδόν παντού ως mindset) είναι το: Μην μου λες γιατί το Χ είναι καλύτερο από το Υ, πες μου τι κάνει καλά το X και πως λύνει τα χέρια μου. Αμα θέλω να μάθω για το Υ, θα πάω να ρωτήσω αυτούς που πουλάνε το Υ. Μετά μόνος μου θα συγκρίνω τα Χ και τα Υ και θα αποφασίσω. Θα πας ποτέ σε αντιπροσωπεία της Αudi να τους ρωτήσεις γιατί να πάρεις/μην πάρεις Toyota? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...