Προς το περιεχόμενο

κάρτα γραφικών αποκλειστικά για 4k ταινίες


elias99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, προχθές έστεισα ένα μηχάνημα για τον πατέρα μου αρκετά οικονομικά ( i5 10400 χωρις integrated graphics , 8gb ram που από βδομάδα θα γίνουν 16 ,650w τροφοδοτικό,ssd)

το μόνο που μένει είναι η κάρτα γραφικών. η χρήση που το κάνει είναι αποκλειστικά youtube και ταινίες 4k. οι ταινίες που βλέπει είναι αρκετά απαιτητικες δηλαδή 50-60gb η κάθε μία.

προς το παρών του έχω δώσει τη δική μου 1660s και παίζει τα πάντα τέρμα ομαλά . γλυκοκοιτάζω να του πάρω καμία1050ti μεταχειρισμένη απο αγγελία εδώ μέσα.

λέτε να φτάνει η δύναμη της ή να πάρω κάτι ποιο overkill ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μητρική υποστηρίζει resizable bar θα έπαιρνα arc310 κάνει 80 με 100€ και για απλή χρήση πιστεύω είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elias99 είπε

καλησπέρα, προχθές έστεισα ένα μηχάνημα για τον πατέρα μου αρκετά οικονομικά ( i5 10400 χωρις integrated graphics , 8gb ram που από βδομάδα θα γίνουν 16 ,650w τροφοδοτικό,ssd)

το μόνο που μένει είναι η κάρτα γραφικών. η χρήση που το κάνει είναι αποκλειστικά youtube και ταινίες 4k. οι ταινίες που βλέπει είναι αρκετά απαιτητικες δηλαδή 50-60gb η κάθε μία.

προς το παρών του έχω δώσει τη δική μου 1660s και παίζει τα πάντα τέρμα ομαλά . γλυκοκοιτάζω να του πάρω καμία1050ti μεταχειρισμένη απο αγγελία εδώ μέσα.

λέτε να φτάνει η δύναμη της ή να πάρω κάτι ποιο overkill ?

Μια 1030 είναι υπεραρκετή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα θέμα όσο αφορά τη δύναμη της κάρτας.

Οι περισσότερες κάρτες είναι ικανότατες να παίξουν 4k video χωρίς κανένα πρόβλημα.

Προσοχή μόνο στις απαραίτητες εξόδους ώστε να παίρνεις την ανάλυση και το framerate που ζητάς (η 1660s έχει hdmi 2.0 λογικά).

Μια gt 1030 προσφέρει τα παραπάνω, θα την βρεις με κανά 50αρι στα μεταχειρισμένα και δεν καταναλώνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά gtx 1000 είναι 7 χρόνια περίπου, μια μεταχειρισμένη δεν θα ήταν απίθανο να πεθάνει στα χέρια του.

Στο bestprice  είδα η arc380 εχει. ~105€, όσο η υποψήφια κάρτα πλησιάζει αυτήν την τιμή τότε ανάλογα με το πόσο την βρίσκεις και πόσο παλιά είναι τόσο λιγότερο αξίζει, επίσης καλό θα ήταν να δεις και την κατανάλωση που έχει.

Μια εναλλακτική θα ήταν να πάρεις εσύ καινούργια κάρτα 😛 (Αν παίζεις παιχνίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Havik είπε

Η σειρά gtx 1000 είναι 7 χρόνια περίπου, μια μεταχειρισμένη δεν θα ήταν απίθανο να πεθάνει στα χέρια του.

Στο bestprice  είδα η arc380 εχει. ~105€, όσο η υποψήφια κάρτα πλησιάζει αυτήν την τιμή τότε ανάλογα με το πόσο την βρίσκεις και πόσο παλιά είναι τόσο λιγότερο αξίζει, επίσης καλό θα ήταν να δεις και την κατανάλωση που έχει.

Μια εναλλακτική θα ήταν να πάρεις εσύ καινούργια κάρτα 😛 (Αν παίζεις παιχνίδια).

Έχω μια 5870 αγορασμενο το Πάσχα του 2010 αν θυμάμαι καλά.Την είχα βγάλει το 2014 που είχα πάρει την 290Χ και το 2020 που είχαμε την ατυχία να χάσουμε απρόοπτα την 290Χ😂,την έβαλα πάλι στο pc και από τότε την έχω πάνω και δουλεύει καθημερινά 6-7 ώρες,ίσως και παραπάνω.Οι κάρτες γραφικών αντέχουν πολλά χρόνια,όπως οι επεξεργαστές.

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τίποτα και η αλήθεια είναι ότι μεταχειρισμένη κάρτα δεν έχω αγοράσει ποτέ και ούτε πρόκειται,στο πρώτο ποστ αναφέρουν σε καινούργια 1030 που παίζει στο 70αρι.Τς παραπάνω τα έγραψα περί ορεξεως που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2024 at 17:37, elias99 said:

καλησπέρα, προχθές έστεισα ένα μηχάνημα για τον πατέρα μου αρκετά οικονομικά ( i5 10400 χωρις integrated graphics , 8gb ram που από βδομάδα θα γίνουν 16 ,650w τροφοδοτικό,ssd)

το μόνο που μένει είναι η κάρτα γραφικών. η χρήση που το κάνει είναι αποκλειστικά youtube και ταινίες 4k. οι ταινίες που βλέπει είναι αρκετά απαιτητικες δηλαδή 50-60gb η κάθε μία.

προς το παρών του έχω δώσει τη δική μου 1660s και παίζει τα πάντα τέρμα ομαλά . γλυκοκοιτάζω να του πάρω καμία1050ti μεταχειρισμένη απο αγγελία εδώ μέσα.

λέτε να φτάνει η δύναμη της ή να πάρω κάτι ποιο overkill ?

Πουλάς τον i5 10400F και αγοράζεις τον 10400 με iGPU , βαλε και άλλα 8GB RAM και θα είναι μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...