Προς το περιεχόμενο

Φόρτιση iPhone με magsafe mfi μπαταρίες


iYannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κουβεντιάσουμε λίγο για το κατα πόσον οι  magsafe mfi μπαταρίες μπορούν να βλάψουν την ζωή-διάρκεια της μπαταρίας των iPhones
Προσωπικά πιστεύω ότι την επηρεάζουν,  σε κάποιο βαθμό η συνεχής τουλάχιστον χρήση τέτοιου είδους φόρτισης.  Από ότι έχω βρει δεν υπάρχει σαφής θέση σε δημοσιεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου, θεωρώ ότι σίγουρα επηρεάζει. Πιο συγκεκριμένα, πέρυσι το καλοκαίρι αγοράσαμε μαζί με τον αδερφό μου δύο iPhone 14 pro. Μέχρι χθες που τα τσεκάραμε η υγεία μπαταρίας του iPhone του αδερφού μου είναι 100% ενώ η δικιά μου 94%. Εγώ θεωρώ ότι κάνω πιο βαριά χρήση, αρκετές φορές mobile hotspot, έντονη λειτουργία σε ταξίδια με πλήρη φωτεινότητα, δεδομένα, κάμερες κλπ, ως εκ τούτου μάλλον έχω περισσότερους κύκλους φόρτισης, καθώς σε κάποιες περιπτώσεις λόγω έντονης χρήσης μπορεί να φορτίζω 2-3 φορές την ημέρα. Η βασικά διαφορά είναι ότι εγώ φορτίζω σε καθημερινή βάση με magsafe (γνήσιο), ενώ ο αδερφός μου με καλώδιο.

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2024 στις 12:52 ΜΜ, thodoris20s είπε

 Πιο συγκεκριμένα, πέρυσι το καλοκαίρι αγοράσαμε μαζί με τον αδερφό μου δύο iPhone 14 pro. Μέχρι χθες που τα τσεκάραμε η υγεία μπαταρίας του iPhone του αδερφού μου είναι 100% ενώ η δικιά μου 94%. Εγώ θεωρώ ότι κάνω πιο βαριά χρήση, αρκετές φορές mobile hotspot, έντονη λειτουργία σε ταξίδια με πλήρη φωτεινότητα, δεδομένα, κάμερες κλπ, ως εκ τούτου μάλλον έχω περισσότερους κύκλους φόρτισης, καθώς σε κάποιες περιπτώσεις λόγω έντονης χρήσης μπορεί να φορτίζω 2-3 φορές την ημέρα. Η βασικά διαφορά είναι ότι εγώ φορτίζω σε καθημερινή βάση με magsafe (γνήσιο), ενώ ο αδερφός μου με καλώδιο.

Μεγαλη διαφορα αν και φαινεται μικρή η διαφορά για 1 χρονο χρήσης το 6% παραπανω πτώση/φθορά σημαινει οτι η 1 απο τις 2 συσκευες θα αλλαξει μπαταρία στα επισημα σερβις οταν χρειαστει νωριτερα κανα 6μηνο+ ισως κ κοντα στον χρονο νωριτερα απο οτι η αλλη συσκευή.

Τα magsafe προιοντα (επισημα ή μη) ανεβαζουν θερμοκρασιες = αυξηση θερμοκρασιας νο.1 εχθρος της υγειας μπαταρίας κ της μπαταριας γενικοτερα.

Οπως και το καλοκαιρι δεν αφηνουμε συσκευη σε αμαξι με ηλιο, κάτω απο ηλιο κλπ υπαρχει μεγαλη φθορα αφου ανεβαζει θερμοκρασιες στο συνολο της η συσκευη.

Δυστυχως αρκετα αξεσουαρ θα χαριστουν με magsafe ασε δε που φορτιζει και πιο αργά απο το κανονικό......εννοειται οτι ειναι safe τροπος φορτισης αλλα υπαρχει μεγαλυτερη φθορά αποδεδειγμενα (σε σχεση με καλωδιο) σε αρκετα παραδειγματα που εχουν αναφερθει και σε ξενα φορουμ. Φθορα η μπαταρια θα εχει ετσι κ αλλιως και θα αλλαχτεί με τον α/β τροπο απλά ο καθενας επιλεγει τι εξυπηρετει. 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/03/2024 at 13:37, aces said:

Μεγαλη διαφορα αν και φαινεται μικρή η διαφορά για 1 χρονο χρήσης το 6% παραπανω πτώση/φθορά σημαινει οτι η 1 απο τις 2 συσκευες θα αλλαξει μπαταρία στα επισημα σερβις οταν χρειαστει νωριτερα κανα 6μηνο+ ισως κ κοντα στον χρονο νωριτερα απο οτι η αλλη συσκευή.

Τα magsafe προιοντα (επισημα ή μη) ανεβαζουν θερμοκρασιες = αυξηση θερμοκρασιας νο.1 εχθρος της υγειας μπαταρίας κ της μπαταριας γενικοτερα.

Οπως και το καλοκαιρι δεν αφηνουμε συσκευη σε αμαξι με ηλιο, κάτω απο ηλιο κλπ υπαρχει μεγαλη φθορα αφου ανεβαζει θερμοκρασιες στο συνολο της η συσκευη.

Δυστυχως αρκετα αξεσουαρ θα χαριστουν με magsafe ασε δε που φορτιζει και πιο αργά απο το κανονικό......εννοειται οτι ειναι safe τροπος φορτισης αλλα υπαρχει μεγαλυτερη φθορά αποδεδειγμενα (σε σχεση με καλωδιο) σε αρκετα παραδειγματα που εχουν αναφερθει και σε ξενα φορουμ. Φθορα η μπαταρια θα εχει ετσι κ αλλιως και θα αλλαχτεί με τον α/β τροπο απλά ο καθενας επιλεγει τι εξυπηρετει. 

Αν φορτίσω μα τον γνήσιο φορτιστή + καλώδιο της Apple 20W το Pro Max 13 

ο χρόνος φόρτισης είναι τίποτα, από 20% σε 100% 

ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και το κινητό να κάθετε με σβηστή οθόνη πάνω στο τραπέζι, και αν το λειτουργό παράλληλα βγάζει καμία φορά ένδειξη ότι σταμάτησε η φόρτιση λόγο αυξημένης θερμοκρασίας. 
 

Τα μόνα Watt που δεν το ζορίζουν πότε είναι τα 5W αλλά θέλει 5 ώρες σχεδόν. 
 

δεν μπορώ να διαθέσω χρόνο να το φορτίσω έτσι, είναι χαμένος χρόνος. 
Έχει από τον Δεκέμβριο του 2021 μέχρι σήμερα 84% μπαταρία. 
 

99€ για αλλαγή μπαταρίας σε 13 Pro Max στην iStorm (Quest) είναι τίποτα και κακώς μας έχουν βάλει να τσεκάρουμε το battery life λες και είναι γενική επισκευή κινητήρα αυτοκινήτου. 
 

Το σωστό είναι φόρτισε το και να το χαρείς, όχι να κάθεσαι και να σκέφτεσαι το  battery life. 

Αν ήθελε η Apple μπορούσε το 80% σε 5 φορτίσεις και 6η στο 100% , να το δώσει με ένα update και στις προηγούμενες σειρές (υποστηρίζει μακροβιότητα ετσι στην σειρά 15 , η οποία δεν έχει αποδειχθεί ακόμα αν ισχύει ή όχι)

Ποιο πολύ ο κόσμος τραβάει ζόρι όχι για τα 99€ αλλαγή μπαταρίας (σε κάποια 129€) αλλά γιατί νομίζει ότι αν ανοιχτεί - ξανά κλείσει το κινητό δεν είναι το ίδιο. 

Επεξ/σία από TrialKid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, TrialKid είπε

Αν φορτίσω μα τον γνήσιο φορτιστή + καλώδιο της Apple 20W το Pro Max 13 

ο χρόνος φόρτισης είναι τίποτα, από 20% σε 100% 

ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και το κινητό να κάθετε με σβηστή οθόνη πάνω στο τραπέζι, και αν το λειτουργό παράλληλα βγάζει καμία φορά ένδειξη ότι σταμάτησε η φόρτιση λόγο αυξημένης θερμοκρασίας. 
 

Τα μόνα Watt που δεν το ζορίζουν πότε είναι τα 5W αλλά θέλει 5 ώρες σχεδόν. 
 

δεν μπορώ να διαθέσω χρόνο να το φορτίσω έτσι, είναι χαμένος χρόνος. 
Έχει από τον Δεκέμβριο του 2021 μέχρι σήμερα 84% μπαταρία. 
 

99€ για αλλαγή μπαταρίας σε 13 Pro Max στην iStorm (Quest) είναι τίποτα και κακώς μας έχουν βάλει να τσεκάρουμε το battery life λες και είναι γενική επισκευή κινητήρα αυτοκινήτου. 
 

Το σωστό είναι φόρτισε το και να το χαρείς, όχι να κάθεσαι και να σκέφτεσαι το  battery life. 

Αν ήθελε η Apple μπορούσε το 80% σε 5 φορτίσεις και 6η στο 100% , να το δώσει με ένα update και στις προηγούμενες σειρές (υποστηρίζει μακροβιότητα ετσι στην σειρά 15 , η οποία δεν έχει αποδειχθεί ακόμα αν ισχύει ή όχι)

Ποιο πολύ ο κόσμος τραβάει ζόρι όχι για τα 99€ αλλαγή μπαταρίας (σε κάποια 129€) αλλά γιατί νομίζει ότι αν ανοιχτεί - ξανά κλείσει το κινητό δεν είναι το ίδιο. 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το πρόβλημα είναι όμως ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ασχολείται και ως εκ τούτου δεν είναι γνώστης, με αποτέλεσμα να χάνεις αρκετά χρήματα στην μεταπωλητική τους αξία καθώς όλοι κοιτάνε το ποσοστό μπαταρίας πρίν από μία αγορά. Η Apple το έπαιξε άριστα το παιχνίδι με το health battery από πολλές απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, thodoris20s said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το πρόβλημα είναι όμως ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ασχολείται και ως εκ τούτου δεν είναι γνώστης, με αποτέλεσμα να χάνεις αρκετά χρήματα στην μεταπωλητική τους αξία καθώς όλοι κοιτάνε το ποσοστό μπαταρίας πρίν από μία αγορά. Η Apple το έπαιξε άριστα το παιχνίδι με το health battery από πολλές απόψεις. 

Ε για αυτό γράφω, 

αλλαγή στην αντιπροσωπία έχει 99€ πχ στα 12/13 και τα Pro Max μέσα, και 129€ στα 14/15 και τα Pro Max μέσα 

Δεν είναι τίποτα να κάνει κάποιος αλλαγή μπαταρίας πριν το δώσει συνοδευόμενο από μια απόδειξη με SN του κινητού πάνω ότι έκανε αλλαγή μπαταρίας πχ σε InfoQuest ή iSquare ή iStorm (και οι 3 είναι Quest group) ή Document ή κάπου άλλου τέλος πάντων και να το δώσει ποιο άνετα. 
 

το battery life που έχουν τα iPhone ως ένδειξη μέσα στο information, marketing είναι για να έχεις στο υποσυνείδητο σου (θέλει αλλαγή κάποια στιγμή), και για να μπορεί να βασίζει στα λεγόμενα της ότι… αν δεν υπάρχει το απαραίτητο voltage = μειωμένες επιδόσεις ή κολλήματα ή ότι άλλο σκαρφιστεί (ότι μπορεί το κινητό να κάνει μόνο του) 

στα 6αρια που έκοψε με ένα update από μόνη της τις επιδόσεις…και όταν τσέκαραν οι χρήστες με το 3DMarkt ότι κάτι συμβαίνει, βγήκε και απολογήθηκε με την πρόφαση… “ εμπειρία χρήσης “ 

Κανονικά λέει ότι από το 11αρι και μετά ότι δεν υπάρχει throttling να κάνει από μόνη της η cpu  (μπορεί να το γράφω και λάθος) 

https://support.apple.com/en-gb/106348

Οπότε χαμένος κόπος κάποιος να κάνει επιστημονική φόρτιση από κάποιους Guru του Ίντερνετ που λένε μέχρι 80% 

το άλλο 20%…? 
 

99€ δεν είναι τίποτα σε συνάρτηση χρόνος και άγχος που είναι το battery life 

Θες να το πουλήσεις… -100€ και γράψε δικαιολογία “ το δίνω τόσο γιατί θέλει μπαταρία “ 

Επεξ/σία από TrialKid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μερικοί γενικοί κανόνες για κάθε χημεία που χρησιμοποιείται σε μια μπαταρία. Εδώ χρησιμοποιούμε την LiCO2. Αυτό που αλλάζει χοντρικά από κατασκευαστή σε κατασκευαστή  ως ένα βαθμό είναι η τάση που που βγάζει η μπαταρία και ο αριθμός των κύκλων φόρτισης.

Το 80% πράγματι ισχύει αλλά η ένδειξη του smartphone δεν ξέρεις αν αντιστοιχεί όντως στο 80% όπως αναφέρεται στο documentation των μπαταριών. Θα μπορούςαν π.χ. να βάλουν μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία αλλά να επιτρέπουν μικρότερο εύρος χρήσης ώστε να αποφύγουν να πέφτει πραγματικά κάτω από τομ20% και την πλήρη φόρτιση κερδίζοντας σε διάρκεια ζωής.

Οπότε δεν έχει νόημα να ασχοληθείς, το αφήνεις στο BMS του smartphone. Αλλά ακόμη και να ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα είναι δυνατό να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες; Όχι φυσικά.

Εκτός αυτού, πράγματι μια μπαταρία με τη φθορά της χρήσης και την μειούμενη χωρητικότητα χάνει τη δυνατότητα της να δώσει μεγάλο ρεύμα αιχμής. 

Αν π.χ. ο επεξεργαστής δουλεύει στο ρελαντί μπορεί να σου κρατήσει η μπαταρία 2 ώρες, αν ξεκινήσει και γκαζώνει αυτός ο χρόνος θα πέσει. Αν η μπαταρία δεν είναι σε καλή κατάσταση μπορεί να μην έχει να δώσει τίποτα οπότε και η συσκευή κλείνει ξαφνικά.

Επίσης είναι αδύνατο να μετρηθεί με μεγάλη ακρίβεια μια μπαταρία. Οπότε η εκτίμηση που σου εμφανίζει, ότι πας για αλλαγή μπορεί να έρθει λίγο νωρίτερα.

Τεχνικά αυτό που έκανε η Apple ήταν σωστό. Το λάθος ήταν που δεν το επικοινώνησε με τον οποιοδήποτε τρόπο.

https://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries

https://batteryuniversity.com/article/bu-402-what-is-c-rate

Δίνεις τα 99€ και η ζωή συνεχίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρισκω κανεναν λογο να ασχολειται καποιος τοσο πολυ με τον τροπο φορτισης και το τι φορτιστη θα βαλει σε ενα κινητο.
απολαυστε την συσκευη σας στο επακρο και αφηστε τα της φορτισης! Δεν εχω δει καποιον να ασχολειται τοσο πολυ με την σωστη φορτιση μπαταριας αυτοκινητου μεσω του δυναμο 😊
Παρ ολα αυτα εγω 15 pro max το φορτιζω με εναν φορτιστη huawei 40w , που του δινει 15w και προσφατα πηρα εναν xiaomi 30w για να του δινει το μεγιστο (27w) όταν βιαζομαι για καποιον λογο.
Οι καινουριες μπαταριες ουτε μαθαινουν ουτε διαβαζουν. Το μονο που υπολογιζει(και αυτο χοντρικα) το λογισμικο ειναι ποσα mha πηρε η μπαταρια για να υπολογιζει την υγεια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...