Προς το περιεχόμενο

Plesk - Emails - Mailbox - Forwarding


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε απασχολει το εξης ζητημα. Η διαχειριση των email απο 'χρηστη' wordpress, οταν ο admin για καποιο λογο δεν μπορει να διαχειριστει ουτε wordpress posts ουτε incoming emails! Πες αρρωστησει ρε παιδι μου!

Θελω ο 'author' χρηστης στο wordpress που θα του δωσω προσβαση να ανεβαζει αρθρα, να λαμβανει τα emails που ερχονται προς την ιστοσελιδα, εννοω προς το επισημο-για τον κοσμο/κοινο, δηλωμενο mail της σελιδας.

Ωραια θα πει καποιος, κανεις ενα forward μεσα απο το plesk controlpanel ωστε να λαμβανει στο email του την αλληλογραφια. Αυτο σιγουρα γινεται και ολα ενταξει.

Ελα ομως, που αν δεν μπει καποιος στο κανονικο email-mailbox του site, εννοω στο ιδιο στο domain (πχ [email protected]) και οχι σε ενα yahoo/gmail που λαμβανει την αλληλογραφια απο forwarding, το επισημο mailbox μεσα σε 2 μερες το πολυ θα εχει 'μπουκωσει'/γεμισει!

Αληθεια, αν συμβει αυτο, το επισημο mail θα δεχεται emails, θα τα προωθει οπου εχουμε δηλωσει μεσω plesk, αλλα ομως απλα δεν θα δεχεται στο web-mailbox αλλα emails; Αν ειναι ετσι, αρα δεν χανεται κατι-αλλα πανε εστω καπου σε ενα yahoo, τοτε πες μικρο το κακο. Αν ομως, το οτι θα εχει γεμισει το κεντρικο mailbox σημαινει οτι δεν θα λειτουργει και το forwarding, τοτε αυτο ειναι ζητημα.

Τι ισχυει αναφορικα με αυτο το θεμα;

Και επισης, πως θα διαχειριζοσταν την κατασταση, θα δινατε κωδικους του κεντρικου email του wordpress site, σε εναν author που (υποτιθεται) οτι εμπιστευεστε, για διαχειριση σε μια κακια -για τον admin- στιγμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κατάσταση είναι πολύ εύκολη και την έχεις κάνει δύσκολη. 😊

Γιατί εν έτει 2024 να μπουκώσει ένα mailbox; Εάν δεν έχεις mailbox των 100-200-300 MB, δεν υπάρχει λόγος να μπουκώσει ακόμα και αν δέχεσαι 1000 emails από το WordPress την ημέρα.

Αν μπουκώσει ένα mailbox, δεν δέχεσαι τίποτα. Όσοι σου στέλνουν emails θα λαμβάνουν μήνυμα ότι έχεις γεμάτο mailbox. Το WordPress απλά δεν θα μπορεί να σου στείλει.

Όσο για την ενημέρωση, γιατί δεν βάζεις 2-3 επιπλέον emails για ενημέρωση στο WordPress και κάνεις τα πράγματα πιο πολύπλοκα με το forwarding;

Για τα παραπάνω θα πρότεινα να απευθυνθείς στον hosting provider σου. Είναι πολύ απλά τα βήματα που πρέπει να κάνεις για να δώσεις λύση στο αίτημά σου.

Edit: Ξέχασα να υπενθυμίσω: Πάνε/Πηγαίνετε σε cPanel να βρείτε την υγειά σας.

Επεξ/σία από konet
cPanel compliment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

konet, το πακετο hosting που εχω, με καλυπτει μια χαρα, σε ολα, traffic, χωρο ftp κλπ. Μονο μειονεκτημα; Mailbox 300mb!

Παρα τις πληροφοριες που εδωσες, ακομη, δεν καταλαβα. Αν 'γεμισει' το mailbox, τοτε δεν γινεται forwarding; Μα δεν γινεται forwarding τι στιγμη ακριβως που ερχεται ενα νεο mail; Δηλαδη το plesk, κοιταζει αν το mail του domain (300mb) ειναι γεματο, και μονο αν δεν ειναι, κανει forward; Δεν κανει forward αυτομάτως, οπως και να εχει η κατασταση με το mailbox του domain;

Δεν μιλω για 'ρυθμιση forwarding' μεσα στο ιδιο το mailbox. Εκει, θα μπορουσα να καταλαβω αυτο που λες.

Αλλα αν εγω ρυθμισω να γινεται forwarding απο το cpanel, δεν λειτουργει αυτα παντα; Το yahoo ας πουμε, που δεχεται με forwarding την αλληλογραφια, δεν θα γεμισει ποτε!

Πρεπει να το ξεκαθαρισουμε, αν το συγκεκριμενο forwarding γινεται ανεξαρτητως της καταστασεως του inbox του mailbox στο email address που εχει δημιουργηθει μεσα στο cpanel και εχει μεγεθος μονο 300mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις ρυθμίσει να γίνεται forwarding τότε ας γεμίσει το κεντρικό θα προωθούνται τα μηνύματα στο yahoo. Όμως ο αποστολέας θα λαμβάνει πίσω αναφορά ότι το μήνυμα δεν παραδόθηκε.

Πάντως προωθήσεις προς εξωτερικούς παρόχους δεν προτείνεται γιατί μπορεί να χαρακτηριστεί το e-mail σου ως spammer εάν προωθεί spam που ενδεχομένως να σου στέλνουν.

Η δωρεάν λύση είναι να φτιάξεις ένα gmail που δίνει δωρεάν 15GB χώρου και μέσα από τις ρυθμίσεις του να προσθέσεις με POP3 να κατεβαίνουν εκεί τα μηνύματα του κανονικού mailbox. Επίσης όταν ολοκληρώσεις τη ρύθμιση του POP3 θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να προσθέσεις και SMTP έτσι ώστε να μπορείς να απαντάς και να φαίνεται το κανονικό σου e-mail άσχετα εάν θα το στέλνεις μέσα από το gmail. Το μόνο αρνητικό σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι με το POP3 το gmail θα αργεί να λάβει τα νέα μηνύματα από 1 λεπτό μέχρι και 1 ώρα. Εάν σου στέλνουν πολλά μηνύματα τότε θα συνδέεται πιο συχνά να τα κατεβάζει, εάν σου στέλνουν σπάνια τότε θα συνδέεται πιο αραιά αλλά όχι περισσότερο από 1 ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

konet, το πακετο hosting που εχω, με καλυπτει μια χαρα, σε ολα, traffic, χωρο ftp κλπ. Μονο μειονεκτημα; Mailbox 300mb!

Παρα τις πληροφοριες που εδωσες, ακομη, δεν καταλαβα. Αν 'γεμισει' το mailbox, τοτε δεν γινεται forwarding; Μα δεν γινεται forwarding τι στιγμη ακριβως που ερχεται ενα νεο mail; Δηλαδη το plesk, κοιταζει αν το mail του domain (300mb) ειναι γεματο, και μονο αν δεν ειναι, κανει forward; Δεν κανει forward αυτομάτως, οπως και να εχει η κατασταση με το mailbox του domain;

Δεν μιλω για 'ρυθμιση forwarding' μεσα στο ιδιο το mailbox. Εκει, θα μπορουσα να καταλαβω αυτο που λες.

Αλλα αν εγω ρυθμισω να γινεται forwarding απο το cpanel, δεν λειτουργει αυτα παντα; Το yahoo ας πουμε, που δεχεται με forwarding την αλληλογραφια, δεν θα γεμισει ποτε!

Πρεπει να το ξεκαθαρισουμε, αν το συγκεκριμενο forwarding γινεται ανεξαρτητως της καταστασεως του inbox του mailbox στο email address που εχει δημιουργηθει μεσα στο cpanel και εχει μεγεθος μονο 300mb.

Απόλυτα αντικείμενα, σε ένα μικρό πακέτο με mailbox size μόνο 300MB, είναι δύσκολο να δεις το mailbox να γεμίζει από emails του WordPress. Εκτός κι αν κάνεις παραλείψεις στη διαχείριση.

Σε Plesk δεν θυμάμαι από έξω τι ισχύει με filters, forwarders κλπ. Θα πρότεινα να δεις το documentation (απλό googling) ή ακόμα καλύτερα να "ενοχλήσεις" τον hosting provider μιας και σε υποστηρίζει.

---

Έστω ότι έχεις το [email protected] και το κάνεις forward στο [email protected]. Στέλνει το WP στο sales. Τι θα γίνει; Θα αποθηκευτεί το email στο sales και αντίγραφο θα πάει στο info. Αν γεμίσει κάποια στιγμή το sales, στο 99,9% των περιπτώσεων θα φτάσει το αντίγραφο email στο info και παράλληλα θα στείλει ο Mail Server μήνυμα πίσω στο WP (που προφανώς δεν θα παραληφθεί) ότι το sales είναι γεμάτο.

Αλλά, το ξαναγράφω, το πρόβλημά σου πέρα από το forwarding έχει και άλλους τρόπους λύσης. Ψάξε εκείνους αν έχεις θέμα χώρου!

Επεξ/σία από konet
πλεονασμός
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, CyberCr33p said:

Εάν έχεις ρυθμίσει να γίνεται forwarding τότε ας γεμίσει το κεντρικό θα προωθούνται τα μηνύματα στο yahoo. Όμως ο αποστολέας θα λαμβάνει πίσω αναφορά ότι το μήνυμα δεν παραδόθηκε.

Πάντως προωθήσεις προς εξωτερικούς παρόχους δεν προτείνεται γιατί μπορεί να χαρακτηριστεί το e-mail σου ως spammer εάν προωθεί spam που ενδεχομένως να σου στέλνουν.

Η δωρεάν λύση είναι να φτιάξεις ένα gmail που δίνει δωρεάν 15GB χώρου και μέσα από τις ρυθμίσεις του να προσθέσεις με POP3 να κατεβαίνουν εκεί τα μηνύματα του κανονικού mailbox. Επίσης όταν ολοκληρώσεις τη ρύθμιση του POP3 θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να προσθέσεις και SMTP έτσι ώστε να μπορείς να απαντάς και να φαίνεται το κανονικό σου e-mail άσχετα εάν θα το στέλνεις μέσα από το gmail. Το μόνο αρνητικό σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι με το POP3 το gmail θα αργεί να λάβει τα νέα μηνύματα από 1 λεπτό μέχρι και 1 ώρα. Εάν σου στέλνουν πολλά μηνύματα τότε θα συνδέεται πιο συχνά να τα κατεβάζει, εάν σου στέλνουν σπάνια τότε θα συνδέεται πιο αραιά αλλά όχι περισσότερο από 1 ώρα.

Σημαντικη πληροφορια απο τα ανωτερω: δεν χανονται emails, κι ας γεμισει το κεντρικο mailbox. Ασχημο βεβαια, να πηγαινει πισω αναφορα οτι το email δεν παραδοθηκε, ενω οντως θα εχει παραληφθει σε αλλο mailbox. Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ρυθμιση να 'μπλοκαρει' αυτη την 'ασχημη' αναφορα 'μη παραδοσης'. Θα ηταν χρησιμο αν υπηρχε.

Επισης πολυ καλο το workaround με τη ρυθμιση του gmail! Ετσι κι αλλιως, καθυστερησεις εχω παρατηρησει πολλες φορες και με το forwarding, οποτε δεν τρεχει κατι με αυτο το ζητημα...

Δεν θυμαμαι, συγχωρεστε με αλλα δεν εχω παντα-εννοω καθε στιγμη- αμεση προσβαση -ευκολα στο controlpanel και ολες τις ρυθμισεις, δεν θυμαμαι, αν υπαρχει ρυθμιση 'να μην κρατα/να μην διατηρει' καν τα email στο κεντρικο mailbox, παρα μονο, αν εγω το επιλεξω, να τα προωθει. Με αυτο τον τροπο, ισως, λυνονταν, αν μεινω λεμε τωρα σε forwarding (εξεταζω ολα τα ενδεχομενα, αν και το Pop3 ειναι σοβαρη λυση), το προβλημα με την μη αναφορα παραδοσης, αφου δεν τιθεται θεμα γεμισματος του κεντρικου mailbox, αφου δεν θα διατηρει καθολου emails, με μια τετοια ρυθμιση. Γινεται ομως;

Και για να υπαρχει απολυτο ξεκαθαρισμα πληροφοριων, αρα, με χρηση pop3 σε gmail, τραβα και 'αδειαζει' το mailbox, αρα ειναι λυση ας πουμε 2-σε-1, και τα δεχεσαι ολα σε ενα μεγαλο mailbox, και ποτε δεν διατηρειτε κατι στο κεντρικο mailbox; Ή ειναι παλι και αυτο, θεμα ρυθμισης απο το plesk panel, ανεξαρτητως pop3 ή forwarding, αν θα διατηρει τα emails στο κεντρικο mailbox, οποτε αν εχει βαλει διατηρησει, και παλι ακομη και με pop3, παιζει να γεμισει/μπουκωσει, οποτε πρεπει να πηγαινεις χειροκινητα να το αδειαζεις/σβηνεις mails;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως υπάρχει επιλογή να γίνεται μόνο προώθηση χωρίς να αποθηκεύονται τοπικά. Το πώς ρυθμίζεται εξαρτάται από το control panel που χρησιμοποιεί ο webhost σου.

Το Gmail έχει επιλογή να τα κατεβάζει με POP3 και να τα διαγράφει από το κανονικό mailbox. Οπότε με αυτό το τρόπο δεν θα γεμίσει ποτέ το κανονικό mailbox.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειπα να κανω καποιες ακομη δοκιμες με το mail forwarding, πριν σκεφτω την λυση gmail/pop3.

Λοιπον, δεν ξερω γιατι, αλλα δεν μου λειτουργησε καλα.

Ενω τσεκαρισα την επιλογη 'Do not deliver copies of forwarded emails to the Plesk mailbox', ωστοσο, αυτο κεντρικο email συνεχιζε και δεχονταν emails!

Εστειλα σχετικο mail και στο helpdesk να μου πουν γιατι συμβαινει αυτο, αλλα ειναι σκ, ισως παρω απαντηση απο Δευτερα...

Δεν μπορω να καταλαβω ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικως υπηρχε οντως προβλημα, διατηρουσε τα emails στο mailbox χωρις να πρεπει. Επικοινωνησε ο hosting provider με την Plesk, και λυθηκε το προβλημα μετα απο μερικες ημερες.

 

On 26/03/2024 at 21:43, CyberCr33p said:

Εάν έχεις ρυθμίσει να γίνεται forwarding τότε ας γεμίσει το κεντρικό θα προωθούνται τα μηνύματα στο yahoo. Όμως ο αποστολέας θα λαμβάνει πίσω αναφορά ότι το μήνυμα δεν παραδόθηκε.

Πάντως προωθήσεις προς εξωτερικούς παρόχους δεν προτείνεται γιατί μπορεί να χαρακτηριστεί το e-mail σου ως spammer εάν προωθεί spam που ενδεχομένως να σου στέλνουν.

Η δωρεάν λύση είναι να φτιάξεις ένα gmail που δίνει δωρεάν 15GB χώρου και μέσα από τις ρυθμίσεις του να προσθέσεις με POP3 να κατεβαίνουν εκεί τα μηνύματα του κανονικού mailbox. Επίσης όταν ολοκληρώσεις τη ρύθμιση του POP3 θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να προσθέσεις και SMTP έτσι ώστε να μπορείς να απαντάς και να φαίνεται το κανονικό σου e-mail άσχετα εάν θα το στέλνεις μέσα από το gmail. Το μόνο αρνητικό σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι με το POP3 το gmail θα αργεί να λάβει τα νέα μηνύματα από 1 λεπτό μέχρι και 1 ώρα. Εάν σου στέλνουν πολλά μηνύματα τότε θα συνδέεται πιο συχνά να τα κατεβάζει, εάν σου στέλνουν σπάνια τότε θα συνδέεται πιο αραιά αλλά όχι περισσότερο από 1 ώρα.

Ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες.

Εχω κανει και ενα gmail εκτος απο το yahoo που εχω για να ερχονται τα forward ολα τα χρονια. Απο την εμπειρια μου με το yahoo, δεν εχω χασει ποτε email, δηλαδη παντα οτι ερχονταν στο κεντρικο mailbox, ερχονταν και στο yahoo. Βεβαια, καποια λιγοστα emails, τα ριχνει κατα λαθος στο spam folder. Εγω ετσι κι αλλιως παντα τσεκαρω το spam folder, οποτε δεν μου ξεφυγε ποτε κατι.

Τωρα που ρυθμισα και 2ο mailbox για forwarding, δηλαδη τα mails θα προωθουνται και στο yahoo και στο gmail, σκεφτομαι-επειτα και απο την επιλυση της δυσλειτουργιας απο την Plesk, να κανω check στο 'Do not deliver copies of forwarded emails to the Plesk mailbox', για πρωτη φορα στα χρονικα. Εκτιμω οτι λογικα δεν θα εχω, δεν μπορω να φανταστω, καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...