Προς το περιεχόμενο

Προπτυχιακό Νομικής σε ιδιωτική σχολή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, προσπαθώ να μάθω κάποιες έγκυρες πληροφορίες όσον αφορά την αναγνώριση που έχουν τα πτυχία νομικής που δίδονται από ιδιωτικά όπως το City Unity College, DEI College, Idef και ΑΠΚΥ. 

 

Ξεκινώντας, να σας πω πως είμαι ήδη κάτοχος πτυχίου (σε ΑΕΙ της Ελλάδος) και Μάστερ σε Πανεπιστήμιο της Αλλοδαπής το οποίο έχω αναγνωρίσει εύκολα στον ΔΟΑΤΑΠ (ούτε 3 ημέρες δεν πήρε η διαδικασία). Ασχολούμαι με τα οικονομικά και εργάζομαι σε δική μου επιχείρηση, οι σπουδές μου είναι αμιγώς οικονομικού γνωστικού πεδίου και ουδεμία σχέση έχει με την νομική επιστήμη. Μου αρέσει να διευρύνω τους γνωστικούς ορίζοντες και σε άλλα πεδία τα οποία από πρώτης όψεως φαντάζουν άσχετα αλλά κατ'εμέ πιστεύω πως η Νομική επιστήμη και συγκεκριμένα το Εμπορικό Δίκαιο μπορεί να προσδώσει σημαντικές γνώσεις για το αντικείμενο της επιχείρησης μου (οι συναλλαγές μου γίνονται εγχώρια και μη στην δραστηριότητα της επιχείρησης). Τα τελευταία δύο χρόνια σκέφτομαι έντονα την εισαγωγή μου σε πανεπιστήμιο για προπτυχιακές σπουδές Νομικής (με κατατακτήριες για κάποιο από τα ΑΕΙ της χώρα μας). Ωστόσο επειδή δεν επιθυμώ να ασκήσω αμιγώς την δικηγορία σαν επάγγελμα, αλλά χρειάζομαι το γνωστικό υπόβαθρο και πιο ορθές και στρατηγικές επιλογές στην ανάπτυξη της επιχείρησης μου, σε διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει καταλήγω στο συμπέρασμα πως ίσως δεν είναι η καλύτερη επιλογή (για εμένα) να μπω σε κάποιο από τα ΑΕΙ Νομικής. Το πελατολόγιο μου ζητά πολύ συγκεκριμένες νομικές υπηρεσίες που εώς τώρα τις εξυπηρετώ με συνυπογραφή δικηγόρου. Στην αναζήτησή μου έχω πέσει - επικοινωνήσει με τα παραπάνω ιδιωτικά κολλέγια (με μια μικρή επιφύλαξη όσον αφορά το ΑΠΚΥ, από όσο ξέρω είναι δημόσιο ΑΕΙ της Κύπρου). Οι πληροφορίες που έχω λάβει από το City Unity και το DEI είναι τουλάχιστον απαράδεκτες καθώς σε ερωτήσεις μου εάν είναι εφικτή η εγγραφή μου στον Δικηγορικό Σύλλογο Ελλάδος μέσω γραπτών εξετάσεων, η απάντηση ήταν γενικόλογη και μάλιστα με παρέπεμπαν να ρωτήσω ο ίδιος τον Δικηγορικό Σύλλογο (τον οποίο και δεν βρήκα ποτέ σε γραμμή εώς και τώρα που γράφω το παρών πόνημα). Από την άλλη το Γαλλικό Κολλέγιο, ίσως λόγω συνάφειας με το ελληνικό δίκαιο (μιας και διδάσκουν το γαλλικό δίκαιο) φαίνεται πως έχει ήδη αποφοίτους που ασκούν την δικηγορία στην Ελλάδα και έχουν περάσει από τον Δικηγορικό Σύλλογο. Παρόλα αυτά, εξακολουθώ να έχω τις ανασφάλειες μου καθώς ως πρώτη επιλογή είχα την φοίτηση μου σε ΑΕΙ  (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ ή Κομοτηνής). Παρόλα αυτά, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω καταλήγω πως ίσως για εμένα η καλύτερη επιλογή είναι μια ιδιωτική σχολή αφού δεν επιθυμώ αμιγώς δικηγορικό επάγγελμα αλλά ποντάρω στην γενικότερη γνώση και μια τυπική άποψη επί συγκεκριμένων θεμάτων που αφορούν την ήδη υπάρχουσα δουλειά μου (ασχολούμαι με τις επιχειρήσεις ως σύμβουλος). Πρόσφατα λοιπόν, εντόπισα το Προπτυχιακό Νομικής Εξ αποστάσεως που προσφέρει το ΑΠΚΥ (από το 2023) το οποίο μάλιστα αναφέρει πως οι απόφοιτοι έχουν τα πλήρη δικαιώματα για άσκηση δικηγορίας στην Κύπρο αφενός και αφετέρου δε στην Ελλάδα ύστερα από την απαραίτητη διαδικασία (εξετάσεις κλπ). Στο σημείο αυτό να πω πως έχω δει στην επίσημη ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ και τα 4 ανωτέρα "πανεπιστήμια". Παρόλα αυτά, εάν έπρεπε να επιλέξω τώρα κάποιο από αυτά μου φαίνεται καλύτερη επιλογή το ΑΠΚΥ, ωστόσο εάν δεν κάνω λάθος για να μπορέσει να αναγνωριστεί ένα πτυχίο που προσφέρεται από πανεπιστήμιο της αλλοδαπής είναι απαραίτητη η δια ζώσης εκπαίδευση, ενώ το ΑΠΚΥ προσφέρει από τη φύση του μόνο εξ αποστάσεως προγράμματα. 

Συλλήβδην, αυτό που προσπαθώ να μάθω είναι εάν η επιλογή του ΑΠΚΥ ανταποκρίνεται στις δικές μου προσωπικές ανάγκες οι οποίες δεν είναι άλλες πέραν της γνωστικής επαφής με το αντικείμενο και συγκεκριμένα του Εμπορικού Δικαίου και η δυνατότητα εγγραφής στο Σύλλογο Ελλάδος ή έστω ως Ευρωπαίος Δικηγόρος. 

 

ΥΓ: Είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο της εκπαίδευσης και γνωρίζω τα υπέρ και τα κατά της επιλογής ιδιωτικού έναντι δημοσίου, δεν κάνω το παρών post για να συζητήσουμε εάν θα έπρεπε να υπάρχουν τα ιδιωτικά και να αναγνωρίζονται ή όχι. Χρειάζομαι κάποιον υπεύθυνα να μου απαντήσει εάν έχει κάποια άποψη επί του θέματος. Και για να προφτάσω συμπεράσματα, η πρώτη επικοινωνία έγινε με γραμματείες (ελλιπής κατ'εμέ πληροφορίες) και σε δεύτερη φάση έχω επικοινωνήσει με 3 δικηγόρους εκ των οποίων οι 2 ήταν υπέρ της επιλογής του ΑΠΚΥ ενώ ο ένας όχι. Οι απόψεις διίστανται και για αυτό το λόγο αναζητώ και άλλη πληροφόρηση. 

 

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, κάθε βοήθεια δεκτή!

Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...