Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή chipset


famas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αλλαγή μητρικής από chipset 610 σε 760 θα χρειαστεί εκ νέου εγκατάσταση windows?

Σε αλλαγή μητρικής με το ίδιο chsipset αποδεδειγμένα δεν χρειάζεται, αλλά στη παραπάνω περίπτωση επιβάλλεται;

Σίγουρα είναι καλύτερα να υπάρχει καινούρια εγκατάσταση, αλλά θέλουμε να αποφύγουμε τη ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αν μιλάμε για windows 10-11, ακόμη και σε ένα εντελώς διαφορετικό σύστημα να το βάλεις, πιθανότατα θα τρέξει,

Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί είναι επανενεργοποίηση κλειδιού των windows καθώς "ζευγαρώνει" με τη μητρική.

Ιδανικά η επανεγκατάσταση προτείνεται, αλλιώς καλό καθάρισμα από chipset drivers και μετά εγκατάσταση των νέων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, famas είπε

Σε αλλαγή μητρικής από chipset 610 σε 760 θα χρειαστεί εκ νέου εγκατάσταση windows?

Σε αλλαγή μητρικής με το ίδιο chsipset αποδεδειγμένα δεν χρειάζεται, αλλά στη παραπάνω περίπτωση επιβάλλεται;

Σίγουρα είναι καλύτερα να υπάρχει καινούρια εγκατάσταση, αλλά θέλουμε να αποφύγουμε τη ταλαιπωρία.

Από AM4 σε ΑΜ5 εγώ και από 990FX σε ΑΜ4 ο αδερφός μου, με Win10, μόνο νέο κλειδί για τα win.

Ναι, είναι καλύτερη η νέα εγκατάσταση, αλλά με ένα καθάρισμα των παλιών οδηγών πριν την αλλαγή σε μεγάλο βαθμό θα είσαι οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

E, εάν το είχα κάνει θα το έλεγα. Οι φορουμίτες μου είπαν ότι μάλλον γίνεται. Οπότε, όταν το κάνω, θα ενημερώσω. Για αυτό έγραψα ότι μου έδωσαν κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...