Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για excel - δημιουργία αναζήτησης


oykas2001

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια μεγάλη λίστα σε excel (καμιά 25αριά στήλες και 300 γραμμές με αντίστοιχα δεδομένα) και θέλω στην κορυφή κάθε στήλης να έχω ένα κουτάκι αναζήτησης όπου όταν ξεκινάω να γράφω τα πρώτα γράμματα να μου εμφανίζει τις αντιστοιχίες και την αντίστοιχη γραμμή του (δηλαδή όλα τα δεδομένα του). Επισυνάπτω και ένα αρχείο παραδείγματος μικρό. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

New Microsoft Excel Worksheet.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω να τα ταξινομήσω ή να εμφανίζονται κάποια από τη λίστα . Θέλω στο κουτάκι αυτό που θα φτιάξω ψηλά, να ξεκινάω να γράφω πχ "ποτ" και να μου εμφανίζει όλες τις γραμμές που έχουν μέσα το "ποτ". Και με vlookup  ίσως;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το φίλτρο θα γίνεται αυτό ακριβώς που θέλεις. Θα πατάς να ανοίξει, στην αναζήτηση θα ξεκινάς να γράφεις και θα σου εμφανίζει αυτά που έχουν ότι γράφεις. Αν γράψεις "ποτ" θα σου εμφανίσει τις γραμμές που το περιέχουν. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με συναρτήσεις και κώδικα.

Το μόνο ελλατωμα είναι ότι δεν ψάχνει σε όλες τις στήλες αλλά μόνο στην στήλη όπου φιλτράρεις. Αν θέλεις να ψάχνει σε όλες υπάρχει και η αναζήτηση.

Για περισσότερα θα χρειαστεί μελέτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, micos000 said:

Με το φίλτρο θα γίνεται αυτό ακριβώς που θέλεις. Θα πατάς να ανοίξει, στην αναζήτηση θα ξεκινάς να γράφεις και θα σου εμφανίζει αυτά που έχουν ότι γράφεις. Αν γράψεις "ποτ" θα σου εμφανίσει τις γραμμές που το περιέχουν. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με συναρτήσεις και κώδικα.

Το μόνο ελλατωμα είναι ότι δεν ψάχνει σε όλες τις στήλες αλλά μόνο στην στήλη όπου φιλτράρεις. Αν θέλεις να ψάχνει σε όλες υπάρχει και η αναζήτηση.

Για περισσότερα θα χρειαστεί μελέτη.

Σ' ευχαριστώ και πάλι. Το δοκίμασα και όντως αναζητά, αλλά μου εμφανίζει μόνο την τιμή που ψάχνω στη στήλη και όχι τα αντίστοιχα διπλανά κελιά. Θέλω πχ ψάχνοντας το ποτό 1 να μου βγάζει και τα αντίστοιχα δεδομένα του ποτού 1 σε όλες τις γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα @oykas2001,

Κι εγώ θεωρώ πως η καλύτερη λύση στο ζητούμενό σου είναι το απλό φίλτρο χωρίς περίπλοκα πράγματα. Απλά θα πρέπει να το εφαρμόσεις και στις τέσσερις στήλες για να σου φιλτράρει σωστά τα δεδομένα.

Υπάρχει επίσης και το προηγμένο φίλτρο, αλλά όπως δηλώνει και το όνομά του, είναι πιο περίπλοκο από το απλό. Αν το χρησιμοποιείς χειροκίνητα, μπορεί να σου φανεί χρονοβόρο και μπερδεμένο.

Δοκίμασε όμως μια πρόταση με συνδυασμό κώδικα VBA και προηγμένου φίλτρο που ελπίζω να σε βοηθήσει. Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τις μακροεντολές για να λειτουργήσει το κουμπί-βέλος ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.

Οι στήλες A:D είναι τα δεδομένα σου, το εύρος F1:I4 η περιοχή κριτηρίων και στις στήλες K:N εμφανίζονται τα αποτελέσματα των κριτηρίων που θέτεις όταν πατάς την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ. Εδώ θα βρεις μερικές οδηγίες πως να θέτεις τα κριτήρια.

Κριτήρια στην ίδια γραμμή θεωρούνται ως "και" ενώ κριτήρια σε διαφορετικές γραμμές θεωρούνται ως "'ή". Αναλυτικότερα:

Στο συνημμένο παράδειγμα, τα κριτήρια φέρνουν όλες τις εγγραφές που (το αλκοόλ είναι 40% και τα λίτρα μεγαλύτερα του 2) ή (το ποτό περιέχει "1" και το αλκοόλ είναι 37,50%).

ΠΡΟΗΓΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΟ.xlsm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Σ' ευχαριστώ και πάλι. Το δοκίμασα και όντως αναζητά, αλλά μου εμφανίζει μόνο την τιμή που ψάχνω στη στήλη και όχι τα αντίστοιχα διπλανά κελιά. Θέλω πχ ψάχνοντας το ποτό 1 να μου βγάζει και τα αντίστοιχα δεδομένα του ποτού 1 σε όλες τις γραμμές.

Επιμένω ότι το φίλτρο είναι η καλύτερη λύση γιατί θα σου εμφανίζει μόνο τις γραμμές που έχουν αυτό που φιλτράρεις. Δες και την (αξιόλογη) πρόταση του Chris αλλά νομίζω ότι το μπλέκεις πολύ για κάτι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και στους δυο σας, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον κόπο σας. Ίσως δεν έγινα πολύ κατανοητός. Στο excel που έχω (όπως στην αρχικό μου μήνυμα), έχω περίπου 300 κωδικούς ποτών (πχ Α στήλη: Α/Α 1001001       Β στήλη: ΠΟΤΟ ΟΥΖΟ 12       Γ στήλη: ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ 1 Αιθυλική Αλκόολη Δ στήλη: Νερό

                                                                                        1001002                                    ΤΣΙΠΟΥΡΟ 8                                         Γλυκάνισος                               Νερό

και ούτω καθεξής. Αυτό που θέλω είναι στην στήλη Β να έχω ένα κουτάκι αναζήτησης ώστε όταν πληκτρολογώ κάποια γράμματα πχ ΤΣΙΠ... να μου εμφανίζει όλη τη γραμμή (1001002 ΟΥΖΟ12 Αιθυλική Αλκοόλη Νερό) και όχι μόνο την τιμή της στήλης Β. Με το φίλτρο που έκανα όπως είπε ο micos000 μπορώ να ψάξω στη στήλη Β αλλά δεν μου εμφανίζει τις υπόλοιπες στήλες του ποτού που ψάχνω.

Sorry για το πρήξιμο αλλά έχω να τα δω αυτά εδώ και πολλά χρόνια και πραγματικά χάθηκα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς από το dropdown αυτής της λειτουργικότητας, χρησιμοποιώντας τα checkboxes, να επιλέξεις να εμφανίσεις μόνο το αποτέλεσμα. Με αυτο τον τρόπο, θα σου εμφανίσει μόνο τη συγκεκριμένη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oykas2001 είπε

[...]. Με το φίλτρο που έκανα όπως είπε ο micos000 μπορώ να ψάξω στη στήλη Β αλλά δεν μου εμφανίζει τις υπόλοιπες στήλες του ποτού που ψάχνω.

 

4 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Με το φίλτρο που έκανα όπως είπε ο micos000 μπορώ να ψάξω στη στήλη Β αλλά δεν μου εμφανίζει τις υπόλοιπες στήλες του ποτού που ψάχνω.

Χμμμ. Μάλλον δεν κατάλαβες πως δουλεύει το φίλτρο.

Όταν γράψεις αυτό που θέλεις θα σου φιλτράρει ότι συμφωνεί με αυτά που γράφεις.

spacer.png

Τσεκάρεις μετά μόνο την γραμμή που θέλεις και μόλις πατήσεις ΟΚ θα κρατήσει την οθόνη μόνο τις γραμμές που θέλεις.

spacer.png

Δηλαδή η εμφάνιση των αποτελεσμάτων θα γίνει μετά που θα πατήσεις ΟΚ. Μετά πατάς πάλι στο φίλτρο και τσεκάρεις "Εμφάνιση όλων" για να εμφανιστούν όλα.

Αυτό που θέλεις για να γίνει σωστά θέλει database.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα ιδανικά αυτό που λες να το κάνει κατευθείαν γράφοντας στο κουτάκι και όχι να ανοίγεις τη λίστα, να τικάρεις ή να ξετικάρεις κλπ... Μάλλον ίσως με access να γινόταν καλύτερη δουλειά αλλά κι εκεί δεν έχω ασχοληθεί πολύ εδώ και πολλά χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, micos000 said:

Σε access θα γινόταν κάπως έτσι...

https://www.mediafire.com/file/e0f3342vctsyteb/pota.zip/file

Αντί για εφαρμογή, μπορεί αυτός ο πίνακας να μπει στο αρχείο της access;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το application builder της longtion το έκανα αλλά δουλεύει πάνω σε αρχείο της access. Αν περάσεις τα δεδομένα σου στην access μπορείς να κάνεις εκεί το gui. Δεν την δουλεύω όμως οπότε θα πρέπει να ψαχτείς μόνος ή να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 3:37 ΜΜ, oykas2001 είπε

Θα ήθελα ιδανικά αυτό που λες να το κάνει κατευθείαν γράφοντας στο κουτάκι και όχι να ανοίγεις τη λίστα, να τικάρεις ή να ξετικάρεις κλπ... Μάλλον ίσως με access να γινόταν καλύτερη δουλειά αλλά κι εκεί δεν έχω ασχοληθεί πολύ εδώ και πολλά χρόνια...

Για να μπορέσεις ίσως να βρεις πιο έτοιμο solution και πιο τυποποιημένο, ίσως καλύτερα να κοιτάξεις σε Google sheet επειδή χρησιμοποιεί Javascript (Google Script). 

Έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές την λογική που θες αλλά δεν έχω χρόνο να το προσαρμόσω για σένα αυτή την στιγμή (αν σε 10-12 μέρες δεν έχεις βρει λύσει στείλε μου μήνυμα να στο κάνω).

Λογική που χρησιμοποιώ:
1. Δημιουργούμε ένα Control Panel (ή το κάνεις στα 2 πρώτα rows του ίδιου Sheet )
2. Δημιουργείς ένα dropdown menu με βάση το range των στηλών που θες να κάνεις αναζήτηση σε κάθε διαφορετικό column
3. Με Google script και χρήση των onEdit(e), ανάλογα με ποιο κελί συμπληρώνεις (γιατί καταλαβαίνει το action σε πιο cell γίνεται) έτσι όπως γράφεις και θα σου εμφανίζει τις επιλογές από κάνω για αυτόματη συμπλήρωση και μόλις το επιλέγεις ή το γράψεις ολόκληρο και πατήσεις Enter τότε θα ενημερώσει τα στοιχεία στα υπόλοιπα κελιά.

Οπότε δεν είναι φίλτρα αλλά πεδία αναζήτησης στην πραγματικότητα, ανάλογα πιο πεδίο πας να συμπληρώσεις αναζητεί τα υπόλοιπα με βάση αυτό.
Πολύ εύκολα σε δεύτερη φάση αυτό το κάνεις και ένα webapp (πραγματικά πολύ εύκολα) ώστε να έχεις Access των ίδιων λειτουργιών και από το κινητό σου ή από κάποιον άλλον browser (χωρίς να χρειάζεται να έχεις άμεση πρόσβαση στο ίδιο το Google sheet).

Στην λογική αυτή μπορείς να προσθέσεις και:
- Προσθήκη νέων τιμών (ή την κάνεις κατευθείαν στον πίνακα)
- Τροποποίηση τιμών (ή την κάνεις κατευθείαν στον πίνακα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...