Προς το περιεχόμενο

USB3.2 Gen2 Type-E


tsimio
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Μου ήρθε ένα Hub της Blitzwolf (όχι κάτι ιδιαίτερο) το οποίο είναι Type C. Αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω στον σταθερό υπολογιστή με αντάπτορα Type A Male to Type C Female, και προς έκπληξη μου παρατήρησα πως η μητρική έχει μια θύρα F_U32C (Type E) που εξυπηρετεί front panels.

Εφόσον το δικό μου κουτί δεν διαθέτει κοίταξα εάν υπάρχει μπρακέτο για να μπει στην πίσω πλευρά και όντως βρήκα. Σε Amazon και Ebay έχει τα Gen1 κάπου στα 10-12 ευρώ συν μεταφορικά και τα Gen2 στα 25-30 ευρώ συν μεταφορικά. 

Ελλάδα ούτε για δείγμα. 

Την έχει ψάξει κανένας άλλος με τα συγκεκριμένα καλώδια γιατί από τα λίγα που διάβασα παίζουν ρόλο και οι ποιότητες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsimio είπε

Καλησπέρα. 

Μου ήρθε ένα Hub της Blitzwolf (όχι κάτι ιδιαίτερο) το οποίο είναι Type C. Αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω στον σταθερό υπολογιστή με αντάπτορα Type A Male to Type C Female, και προς έκπληξη μου παρατήρησα πως η μητρική έχει μια θύρα F_U32C (Type E) που εξυπηρετεί front panels.

Εφόσον το δικό μου κουτί δεν διαθέτει κοίταξα εάν υπάρχει μπρακέτο για να μπει στην πίσω πλευρά και όντως βρήκα. Σε Amazon και Ebay έχει τα Gen1 κάπου στα 10-12 ευρώ συν μεταφορικά και τα Gen2 στα 25-30 ευρώ συν μεταφορικά. 

Ελλάδα ούτε για δείγμα. 

Την έχει ψάξει κανένας άλλος με τα συγκεκριμένα καλώδια γιατί από τα λίγα που διάβασα παίζουν ρόλο και οι ποιότητες; 

Εντάξει. Είναι το κλασικό USB3.2 2x2 με 20Gbps.

Gen 2 θα πάρεις με 20gbs εκτός και εάν η μητρική σου βγάζει για usb 3.2 1x2 (10Gbps).

Αυτό που πρέπει να δεις είναι το μήκος του εσωτερικού καλωδίου. Η θύρα στην motherboard συνήθως είναι μπροστά κάτω από το power slot. Φρόντισε να φτάνει χωρίς να σου δημιουργεί πρόβλημα.

Αλλιώς απλά διάβασε τις κριτικές και διάλεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Φυσικά και υπάρχει στην Ελλάδα, δεν είναι κάτι εξεζητημένο.

Λίγο προσοχή μόνο το τι ζητάς να βρεις.

Το συγκεκριμένο δεν λέει καν τι είναι. Από την μία κριτικη που διαβάζω μάλλον είναι USB 3.2 1x2 10Gbps

Εάν η μητρική βγάζει έξοδο για USB3.2 2X2 20Gbps θέλεις αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Είστε πολύ γρήγοροι κι ευχαριστώ!

Λοιπον, το manual αναγράφει τα εξής: "F_U32C (USB Type-C® Header with USB 3.2 Gen 1 Support) The header conforms to USB 3.2 Gen 1 specification and can provide one USB port." ενώ η πίσω κλασική TypeA θύρα "USB 3.2 Gen 2 Type-A Port (Red) The USB 3.2 Gen 2 port supports the USB 3.2 Gen 2 specification and is compatible to the USB 3.1 Gen 1 and USB 2.0 specification. Use this port for USB devices."

Ή θα πάρω το μπρακέτο  που πρότεινε ο @badboy καθώς τα 50cm είναι υπέραρκετά ή έναν ανταπροτα από Type A/M σε type C/F. Ή και τα δύο.  Ή ένα τέτοιο!

Screenshot_8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsimio είπε

Καλημέρα! Είστε πολύ γρήγοροι κι ευχαριστώ!

Λοιπον, το manual αναγράφει τα εξής: "F_U32C (USB Type-C® Header with USB 3.2 Gen 1 Support) The header conforms to USB 3.2 Gen 1 specification and can provide one USB port." ενώ η πίσω κλασική TypeA θύρα "USB 3.2 Gen 2 Type-A Port (Red) The USB 3.2 Gen 2 port supports the USB 3.2 Gen 2 specification and is compatible to the USB 3.1 Gen 1 and USB 2.0 specification. Use this port for USB devices."

Ή θα πάρω το μπρακέτο  που πρότεινε ο @badboy καθώς τα 50cm είναι υπέραρκετά ή έναν ανταπροτα από Type A/M σε type C/F. Ή και τα δύο.  Ή ένα τέτοιο!

Screenshot_8.jpg

Αρα το slot υποστηρίζει USB 3.2 gen1 που σημαινει 1x2 στα 10Gbps. 

Οποτε δεν χρειαζεται να πας σε πιο ακριβο ανταπτορα 2x2 20Gbps.

Τσεκαρε το μηκος γιατι εχεις και τα σπασιματα γυρω απο GPU καθως και το μηκος μεχρι το σημειο τοποθετησης κατα από την μητρικη.

image.png.424ddd19d66486d28108b5038e0b0480.png

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Χρειαζεσαι όντως μια επιπλεον θυρα στο πίσω μέρος?

Βλεπω ότι εχεις. Και Gen2 και Gen 1 και USB2.0... Τις εχεις ολες κατειλημμενες και με τι?

image.png.98bbb865c1781b21a098cf2213259e95.png

Μήπως εχει πιο πολύ νοημα μια θυρα USB3.0 gen1 στην πρόσοψη (εαν χρειαζεται) αρα λογικα πας για αλλαγη κουτιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeNNinhA  

Από τη στιγμή που η εσωτερική θύρα είναι Gen1 και η πίσω USB 3.2 Type A είναι Gen2, δεν το συζητάω για το μπρακέτο. Οι USB μου φτάνουν και μου περισσεύουν απλώς δεν έχω Type C διαθέσιμη. Θα έχω με το Hub το οποίο ελπίζω να μου δουλέψει σωστά με αντάπτορα, μέχρι να αλλάξω κουτί. 

 

Σας ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 ώρες πριν, tsimio είπε

@SeNNinhA  

Από τη στιγμή που η εσωτερική θύρα είναι Gen1 και η πίσω USB 3.2 Type A είναι Gen2, δεν το συζητάω για το μπρακέτο. Οι USB μου φτάνουν και μου περισσεύουν απλώς δεν έχω Type C διαθέσιμη. Θα έχω με το Hub το οποίο ελπίζω να μου δουλέψει σωστά με αντάπτορα, μέχρι να αλλάξω κουτί. 

 

Σας ευχαριστώ!

 

 

Ε ναι. Ένα αντάπτορα χρειάζεσαι

https://www.skroutz.gr/s/35526212/Baseus-Ingenuity-Metatropeas-USB-A-male-se-USB-C-female.html?product_id=155071611&sponsored=fbt

https://www.skroutz.gr/s/16780187/Baseus-Metatropeas-USB-A-male-se-USB-C-female-CAAOTG-01.html?product_id=144630311&sponsored=fbt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 1:55 ΠΜ, tsimio είπε

Καλησπέρα. 

Μου ήρθε ένα Hub της Blitzwolf (όχι κάτι ιδιαίτερο) το οποίο είναι Type C. Αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω στον σταθερό υπολογιστή με αντάπτορα Type A Male to Type C Female, και προς έκπληξη μου παρατήρησα πως η μητρική έχει μια θύρα F_U32C (Type E) που εξυπηρετεί front panels.

Εφόσον το δικό μου κουτί δεν διαθέτει κοίταξα εάν υπάρχει μπρακέτο για να μπει στην πίσω πλευρά και όντως βρήκα. Σε Amazon και Ebay έχει τα Gen1 κάπου στα 10-12 ευρώ συν μεταφορικά και τα Gen2 στα 25-30 ευρώ συν μεταφορικά. 

Ελλάδα ούτε για δείγμα. 

Την έχει ψάξει κανένας άλλος με τα συγκεκριμένα καλώδια γιατί από τα λίγα που διάβασα παίζουν ρόλο και οι ποιότητες; 

Έχω ακριβώς την ίδια θύρα σε m/b z790. Πήρα από το visionstudio το Graugear που έχεις στο λινκ της amazon, έβγαλα το bracket και τρύπησα λίγο μπροστά στο κουτί εκεί που έχει πορτάκι για dvd και το βίδωσα. 

Οπότε, έχω μπροστά ένα επιπλέον usb c

IMG_20240330_205024.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...