Προς το περιεχόμενο

ασφάλεια από κλοπές


qonqo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα ένα οικόπεδο σε ένα χωριό και εκ των υστέρων (βλακεία μου, το ξέρω), ανακάλυψα ότι η περιοχή υποφέρει από πολλές κλοπές. Κλέφτες, άτομα από έναν κοντινό καταυλισμό, μπαίνουν στα σπίτια και ψάχνουν μπρούτζινα, αλουμίνια κτλ. Σκέφτομαι φυσικά να βάλω συναγερμό στο σπίτι καθώς και κάμερες. Το θέμα είναι ότι δε θέλω να μπει κανείς όχι μόνο στο σπίτι αλλά ούτε και στον κήπο, ο οποίος είναι μικρός, 220 τμ. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να προστατέψω τον κήπο; Μου φαίνεται ότι ο φράχτης είναι το λιγότερο αποτελεσματικό εμπόδιο. Δεν μπορώ να φανταστώ κλέφτη που να κολλάει στον φράχτη. Τώρα το οικόπεδο έχει μόνο υποτυπώδη περίφραξη από συρματόπλεγμα, παλιό. Σκέφτομαι να φυτέψω βιβούρνα και να τα αφήσω να φτάσουν 2 μέτρα.

Έχει δοκιμάσει κανείς σύστημα συναγερμού με υπέρυθρες ακτίνες στον κήπο; Οι κάμερες κάνουν δουλειά; Καμία άλλη ιδέα; Σκύλο δεν γίνεται να πάρω για διάφορους λόγους.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beams για περιφραξη. Θα χτυπαει συναγερμος και οτι αλλο γουσταρεις. Απο αυτοματο ποτισμα που θα τους κανει μουσκεμα, μεχρι φλογοβολα που θα τους βαζουν φωτια :D

 

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Beams για περιφραξη. Θα χτυπαει συναγερμος και οτι αλλο γουσταρεις. Απο αυτοματο ποτισμα που θα τους κανει μουσκεμα, μεχρι φλογοβολα που θα τους βαζουν φωτια :D

 

Ξύλινα beams? Γιατί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, esertas είπε

Συναγερμός με ακτίνες είναι. Για μεγάλες αποστάσεις.

Α ΟΚ, δεν ήξερα ότι το λένε έτσι. Τα φλογοβόλα θα ήταν υπέροχη ιδέα αλλά το καλοκαίρι μάλλον θα πάω μέσα για εμπρησμό δάσους. Αυτό είναι κάτι που μπορώ να αγοράσω και να εγκαταστήσω μόνος μου ή θέλει ειδικό συνεργείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Beams για περιφραξη. Θα χτυπαει συναγερμος και οτι αλλο γουσταρεις. Απο αυτοματο ποτισμα που θα τους κανει μουσκεμα, μεχρι φλογοβολα που θα τους βαζουν φωτια :D

 

Για το αυτοματο πότισμα δε λεει, θα ερχονται συνεχεια για ν κάνουν μπανιο

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, qonqo said:

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα ένα οικόπεδο σε ένα χωριό και εκ των υστέρων (βλακεία μου, το ξέρω), ανακάλυψα ότι η περιοχή υποφέρει από πολλές κλοπές. Κλέφτες, άτομα από έναν κοντινό καταυλισμό, μπαίνουν στα σπίτια και ψάχνουν μπρούτζινα, αλουμίνια κτλ. Σκέφτομαι φυσικά να βάλω συναγερμό στο σπίτι καθώς και κάμερες. Το θέμα είναι ότι δε θέλω να μπει κανείς όχι μόνο στο σπίτι αλλά ούτε και στον κήπο, ο οποίος είναι μικρός, 220 τμ. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να προστατέψω τον κήπο; Μου φαίνεται ότι ο φράχτης είναι το λιγότερο αποτελεσματικό εμπόδιο. Δεν μπορώ να φανταστώ κλέφτη που να κολλάει στον φράχτη. Τώρα το οικόπεδο έχει μόνο υποτυπώδη περίφραξη από συρματόπλεγμα, παλιό. Σκέφτομαι να φυτέψω βιβούρνα και να τα αφήσω να φτάσουν 2 μέτρα.

Έχει δοκιμάσει κανείς σύστημα συναγερμού με υπέρυθρες ακτίνες στον κήπο; Οι κάμερες κάνουν δουλειά; Καμία άλλη ιδέα; Σκύλο δεν γίνεται να πάρω για διάφορους λόγους.

Ευχαριστώ

Για φυτα οπου ισως τους αποθαρυνουν, αν εισαι σε περιοχη με μεσογειακο κλιμα και ηπιους χειμωνες, κοιταξε για καρισσες (Carissa macrocarpa) και ντοβυαλις καφρεια (Dovyalis caffra).

13656_04.jpg.5598913a70d5e354c3fc03e2f1bdc1f0.jpg

plantbook_co.za-dovyalis-caffra-10-scaled.jpg.be917a67943d680446bae86c85958c20.jpg

 

Αν πεσουν πανω τους δεν θα περασουν καθολου καλα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 10:39 ΜΜ, Getta Robo είπε

Για φυτα οπου ισως τους αποθαρυνουν, αν εισαι σε περιοχη με μεσογειακο κλιμα και ηπιους χειμωνες, κοιταξε για καρισσες (Carissa macrocarpa) και ντοβυαλις καφρεια (Dovyalis caffra).

13656_04.jpg.5598913a70d5e354c3fc03e2f1bdc1f0.jpg

plantbook_co.za-dovyalis-caffra-10-scaled.jpg.be917a67943d680446bae86c85958c20.jpg

 

Αν πεσουν πανω τους δεν θα περασουν καθολου καλα.

 

Έψαχνα για φυτά με αγκάθια! Σκέφτηκα και φραγκοσυκιές. Ευχαριστώ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, qonqo said:

Έψαχνα για φυτά με αγκάθια! Σκέφτηκα και φραγκοσυκιές. Ευχαριστώ!!

Και τα δυο παραπανω εχουν πολυ πυκνο φυλλωμα με μεγαλα αγκαθια. Στην Νοτια Αφρικη, απο οπου και προερχονται, τα χρησιμοποιουν ως φυσικο φρακτη για τα λιονταρια.
Εχω και φραγκοσυκιες, φανταστικος καρποφορος κακτος, αλλα με μικρα αγκαθια. Τζιν να φορας δεν παθαινεις τιποτα αναμεσα τους. Ενω τα παραπανω εχουν μεγαλα, μακρυα και ξηλωδη αγκαθια. Τρυπανε και χοντρα γεωργικα γαντια.
Τα εχω βαλει περιμετρικα εξοχικης κατοικιας, λογω ζητηματων με λεγεωναριους στη περιοχη. Μεχρι στιγμης ολα καλα.

17 minutes ago, The_Judas said:

υπαρχει ομως περιπτωση να σου κανουν μηνυση οι κλεφτες αν τραυματιστουν!

Αν και τα συγκεκριμενα δεν ειναι απαγορευμενα ειδη, οντως υπαρχουν δεδικασμενα απο εγκληματιες που τραυματιστηκαν στο χωρο που εισεβαλαν για να κλεψουν.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...