Προς το περιεχόμενο

ΔΥΠΑ μετατροπή Ατομικού Σχεδίου Δράσης σε ψηφιακό.


Kralice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το Ατομικό σχέδιο δράσης της ΔΥΠΑ. Το είχα κάνει πριν γίνει το ψηφιακό. Λαμβάνω μηνύμα κατά διαστήματα να το μετατρέψω σε ψηφιακό. Το τελευταίο ήταν το εξής:

"Αξιότιμη/ε κυρία/ε,

Είστε εγγεγραμμένη/ος άνεργη/ος στο ψηφιακό μητρώο της ΔΥΠΑ και έχετε καταρτίσει Ατομικό Σχέδιο Δράσης (ΑΣΔ).

Εκκρεμεί η μετατροπή του Ατομικού Σχεδίου Δράσης σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ Ατομικό Σχέδιο Δράσης.

Παρακαλούμε να εισέλθετε με κωδικούς TaxisNet στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες (eServices) της ΔΥΠΑ και να επιβεβαιώσετε ή να επικαιροποιήσετε τα στοιχεία του ΑΣΔ σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ,

ώστε να μετατραπεί αυτόματα σε Ψηφιακό ΑΣΔ.

Δείτε σχετικές οδηγίες στον ηλεκτρονικό σας λογαριασμό της ΔΥΠΑ (eServices).Σας ενημερώνουμε ότι το ΨΗΦΙΑΚΟ Ατομικό Σχέδιο Δράσης αποτελεί προϋπόθεση για να λαμβάνετε προσφορές θέσεων εργασίας ή/και να συμμετέχετε σε δράσεις ή προγράμματα της ΔΥΠΑ.

Μη μετατροπή του Ατομικού Σχεδίου Δράσης σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ ενδέχεται να επιφέρει συνέπειες, σύμφωνα με την υπ’ αρ. 5274/114/27.09.2022 Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΥΠΑ (ΦΕΚ 5078/Β΄/28.09.2022), όπου εξειδικεύονται οι υποχρεώσεις των ανέργων εγγεγραμμένων στο ψηφιακό μητρώο ΔΥΠΑ."

Δεν έχω κατάλαβει αν είναι υποχρεωτικό-η μετατροπή σε ψηφιακό δηλαδή. Πού ακριβώς το γράφει;

Πριν κάποιους μήνες είχα καλέσει και στο 1555 και ούτε εκείνοι δεν ήξεραν να μου πουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 3:16 ΜΜ, Kralice είπε
 
Δείτε σχετικές οδηγίες στον ηλεκτρονικό σας λογαριασμό της ΔΥΠΑ (eServices).Σας ενημερώνουμε ότι το ΨΗΦΙΑΚΟ Ατομικό Σχέδιο Δράσης αποτελεί προϋπόθεση για να λαμβάνετε προσφορές θέσεων εργασίας ή/και να συμμετέχετε σε δράσεις ή προγράμματα της ΔΥΠΑ.

Μη μετατροπή του Ατομικού Σχεδίου Δράσης σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ ενδέχεται να επιφέρει συνέπειες, σύμφωνα με την υπ’ αρ. 5274/114/27.09.2022 Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΥΠΑ (ΦΕΚ 5078/Β΄/28.09.2022), όπου εξειδικεύονται οι υποχρεώσεις των ανέργων εγγεγραμμένων στο ψηφιακό μητρώο ΔΥΠΑ."

Δεν έχω κατάλαβει αν είναι υποχρεωτικό-η μετατροπή σε ψηφιακό δηλαδή. Πού ακριβώς το γράφει;

Πριν κάποιους μήνες είχα καλέσει και στο 1555 και ούτε εκείνοι δεν ήξεραν να μου πουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το γράφει στα bold και οι λεπτομέρειες είναι στο υπογραμμισμένο, το οποίο μπορείς να βρεις εύκολα και να διαβάσεις τις λεπτομέρειες. Αν έχεις κάνει εγγραφή επειδή ψάχνεις για δουλειά/κατάρτιση ή επιδοτείσαι, θα πρέπει να το συμπληρώσεις. Συνδέεσαι με τους κωδικούς σου και νομίζω βγάζει επισημασμένο που πρέπει να πατήσεις για να το συμπληρώσεις. Είναι περίπου σα να συμπληρώνεις το βιογραφικό σου, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, piccolino είπε

Το γράφει στα bold και οι λεπτομέρειες είναι στο υπογραμμισμένο, το οποίο μπορείς να βρεις εύκολα και να διαβάσεις τις λεπτομέρειες. Αν έχεις κάνει εγγραφή επειδή ψάχνεις για δουλειά/κατάρτιση ή επιδοτείσαι, θα πρέπει να το συμπληρώσεις. Συνδέεσαι με τους κωδικούς σου και νομίζω βγάζει επισημασμένο που πρέπει να πατήσεις για να το συμπληρώσεις. Είναι περίπου σα να συμπληρώνεις το βιογραφικό σου, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Το θέμα μου είναι, πως έχω κάνει ήδη  το Ατομικό Σχέδιο Δράσης, όπως προείπα. Για την ακρίβεια από το φθινόπωρο του 2022. Έχω διαβάσει και το νόμο, ο οποίος είναι με υπογράμμιση στο email της ΔΥΠΑ. Εκεί λέει για υποχρέωση σύνταξης Ψηφιακού ΑΣΔ, μιας και μόνο ψηφιακά γίνεται μόνο, δεν γράφει πουθενά για υποχρέωση μετατροπής του σχεδίου σε ψηφιακό-εκτός κι αν μου διέφυγε κάτι. Τα bold τα λαμβάνω υπόψιν, όμως δεν ξέρω από που ακριβώς προκύπτει η υποχρέωση, εφόσον έχω ήδη Ατομικό Σχέδιο Δράσης.

Πέρσι μάλιστα έδιναν και 300 ευρώ-δε τα δικαιούμουν-σε εγγεγραμμένους από 5 χρόνια και άνω , να το κάνουν ψηφιακό και κατάλαβα , πως πολλοί δε το έκαναν, γιατι το είδαν ως κάποιο μέσο, για να μπορούν να διαγράφουν κόσμο πιο εύκολα.

Επεξ/σία από Kralice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον ισχύει το ΨΗΦΙΑΚΟ Ατομικό Σχέδιο Δράσης και οι συνέπειες/οφέλη είναι ότι περιγράφεται στο νόμο (δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο πέρα από το ότι είναι ψηφιακό). Σου έστειλαν ειδοποίηση για να το συντάξεις και να μπορούν οι εργασιακοί σύμβουλοι (είτε επικοινωνώντας αυτοί μαζί σου ή εσύ μαζί τους) να σου προτείνουν θέσεις εργασίας, προγράμματα κατάρτισης, ημέρες καριέρας κλπ. Αν είσαι σε φάση αναζήτησης εργασίας, καλό είναι να το κάνεις. Αν έβγαλες κάρτα ανεργίας απλά για να μαζεύεις μόρια για προγράμματα και δωρεάν κάρτα ΜΜΜ, το πιθανότερο είναι πως κάποια στιγμή θα τη χάσεις όταν δουν πως δεν έχεις κάνει το ψηφιακό.

Αυτοί που λένε πως το έκαναν έτσι για να διαγράφουν κόσμο εύκολα, είναι κυρίως άτομα που θέλουν να εργάζονται μόνο μέσω προγραμμάτων της ΔΥΠΑ, δωρεάν μετακίνηση οι εντός Αττικής κλπ. Π.χ. πολλές κυρίες που δεν εργαζόντουσαν επειδή είχαν την άνεση να είναι στο σπίτι και να φροντίζουν την οικογένεια (τίποτα κακό σε αυτό), έβγαζαν κάρτα και κάθε λίγα χρόνια έμπαιναν σε κάποιο πρόγραμμα για μερικούς μήνες, απλά για να ξεσκάσουν και να βγάλουν το χαρτζιλίκι τους (το άκουγα από άτομα στον περίγυρο μου, αλλά και σε ομάδες του facebook σχετικές με προγράμματα ΔΥΠΑ το έγραφαν πολλές). Έτσι όμως έμεναν έξω άτομα πχ που είχαν χάσει την εργασία τους, έψαχναν να βρουν άλλη, είχαν ανάγκη αυτό το μισθό για μερικούς έστω μήνες, αλλά είχαν λίγα μόρια ανεργίας.

Καλό είναι λοιπόν να γίνει ένα ξεσκαρτάρισμα και να αρχίσει και η ΔΥΠΑ να λειτουργεί και να είναι πιο αποτελεσματική για αυτούς που χρειάζονται όντως τις υπηρεσίες τους, όπως γίνεται σε πολλές χώρες του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 3:16 ΜΜ, Kralice είπε
Μη μετατροπή του Ατομικού Σχεδίου Δράσης σας σε ΨΗΦΙΑΚΟ ενδέχεται να επιφέρει συνέπειες, σύμφωνα με την υπ’ αρ. 5274/114/27.09.2022 Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΥΠΑ (ΦΕΚ 5078/Β΄/28.09.2022), όπου εξειδικεύονται οι υποχρεώσεις των ανέργων εγγεγραμμένων στο ψηφιακό μητρώο ΔΥΠΑ."

Αυτες οι συνεπειες ειναι πραγματικες ή φανταστικες? ιδου η απορια.

Ειχα εκφρασει τις προαλλες  επιφυλαξεις γι αυτο το ψηφιακο ΑΣΔ, για το οποιο μαλιστα σου δινουν και 300€.

Περα απο συνεπειες εαν δε το κανεις, υπαρχουν και συνεπειες εαν το κανεις. Θεωρητικα παντα. Αν το κανεις,  επικοινωνουν λεει μαζι σου, σου προσφερουν δουλειες. Μπαινεις σε προγραμμα παρακολουθησης. Αν απορριψεις 3 προτασεις σε πετανε εξω, οποτε και χανεις οαεδ, κοτ, φοροελαφρυνσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...