Προς το περιεχόμενο

Προϊόντα και συμπληρώματα παρόμοια του tonotil


mariosnik_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν και πόσοι από εδώ έχετε πάρει ποτέ σας tonotil. Επειδή είναι ακριβό ψάχνω αν υπάρχει κάτι παραπλήσιο με αυτό στην αγορά, ειδικά στην γεύση του που μου αρέσει πολύ. Τα μεν στοιχεία και αμινοξέα που έχει τα βρίσκεις και χυμα μεμονωμένα από αλλα προϊόντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσοτερες περιπτωσεις (αν δεν υπαρχει αποδεδειγμενη ελλειψη βιταμινης δηλαδη) το αποτελεσμα αυτων των σκευασματων πολυβιταμινων ειναι πολυ ακριβα ούρα. Φυσικα και το placebo effect που κινει ουσιαστικα τη βιομηχανια των συμπληρωματων.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά το tonotil είναι full placebo, καθώς οι ποσότητες των δραστικών ουσιών που περιέχει είναι από 1/5 έως 1/10  αυτών που αναγνωρίζονται σε κάποιες έρευνες να έχουν θετική επίδραση. 

Αν χρειάζεται B12 (μετά από εργαστηριακό έλεγχο που δείχνει έλλειψη), υπάρχουν πολύ καλύτερα σκευάσματα (και με πολύ καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα) για να την ανεβάσεις. Αν χρειάζεται "τόνωση", τότε υπάρχουν εξαιρετικά φθηνότεροι τρόποι να την βρεις (από ένα ντους και καφεδάκι/τσαγάκι έως λίγη ασκησούλα και διαλογισμό). 👍

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το placebo που λέτε τι κάνει; Είναι φαινόμενο που νιώθεις ότι έγινες καλύτερα χωρίς πραγματικά να έχεις βελτίωση κάπου; 

Κρέας τρώω μπόλικο. Μου έχει γράψει η γιατρός εξέταση αίματος και για Β12, θα την κάνω αυτόν τον μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mariosnik_ said:

Το placebo που λέτε τι κάνει; Είναι φαινόμενο που νιώθεις ότι έγινες καλύτερα χωρίς πραγματικά να έχεις βελτίωση κάπου; 

Κρέας τρώω μπόλικο. Μου έχει γράψει η γιατρός εξέταση αίματος και για Β12, θα την κάνω αυτόν τον μήνα. 

κανε εξεταση και για βιταμινη  d που οι περισσοτεροι ειμαστε στο πατωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι βιταμηνες κυκλοφορούν στο εξωτερικό βλέπω. 

Για την L καρνιτινη και αργινινη που είναι αμινοξέα έχει κάποιο νόημα να τις λαμβάνουμε μεμονωμένα; Βλέπω υπάρχουν διάφορα σκευάσματα με αυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2024 στις 5:31 ΠΜ, poulinos είπε

κανε εξεταση και για βιταμινη  d που οι περισσοτεροι ειμαστε στο πατωμα.

Ο ενδοκρινολογος μού έχει γράψει (παλιοτερα δλδ γτ τωρα δεν γραφεται πλεον) lecalcif 25000 iu.   Μια φορα τη βδομαδα παίρνω. Εχει 4 αμπούλες το κουτάκι το οποιο κανει 10 ευρω περιπου. Απλα ειπα να συνεισφερω στο τοπικ :P Θα πρότεινα πάντα να μιλήσει ο ts με γιατρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, panosno1com said:

Ο ενδοκρινολογος μού έχει γράψει (παλιοτερα δλδ γτ τωρα δεν γραφεται πλεον) lecalcif 25000 iu.   Μια φορα τη βδομαδα παίρνω. Εχει 4 αμπούλες το κουτάκι το οποιο κανει 10 ευρω περιπου. Απλα ειπα να συνεισφερω στο τοπικ :P Θα πρότεινα πάντα να μιλήσει ο ts με γιατρο

εχω παρει και 2000 iu και στυλ συντηρησης. οποτε θυμαμαι παιρνω και μια. αν σταματησω θα πεσω παλι στο πατωμα γιατι δεν μπορω τον ηλιο με τιποτα οποτε και λογικο οτι παιζω σε χαμηλα ορια

αλλα ναι αν εισαι στο πατωμα σου δινουν στην αρχη 25000 iu οπως αυτη που είπες ή την deltius

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/03/2024 at 06:45, Gatoskylo8 said:

Τα συμπληρώματα των φαρμακείων είναι εντελώς trash.
Καλές πολυβιταμίνες είναι naturelo, life extension και thorne.

 

Αυτά που τα βρίσκεις; 

Και πως προκύπτει η ανωτερότητα τους

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2024 στις 5:48 ΜΜ, panosno1com είπε

Ο ενδοκρινολογος μού έχει γράψει (παλιοτερα δλδ γτ τωρα δεν γραφεται πλεον) lecalcif 25000 iu.   Μια φορα τη βδομαδα παίρνω. Εχει 4 αμπούλες το κουτάκι το οποιο κανει 10 ευρω περιπου. Απλα ειπα να συνεισφερω στο τοπικ :P Θα πρότεινα πάντα να μιλήσει ο ts με γιατρο

Μια χαρά γράφετε. Μου τα γράφει παθολόγος τρίμηνες συνταγές και παίρνω ανά 2 βδομάδες τη μικρή δόση για συντήρηση (εκτός αν άλλαξε κάτι από το Δεκέμβρη)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...