Προς το περιεχόμενο

NEO PC ΓΙΑ GAMING ΣΕ UW 1440p ΟΘΟΝΗ


DeiX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Να δώσω και λίγες λεπτομέρειες εκτός της φόρμας. Θέλω η GPU να είναι NVIDIA. Ο αποθηκευτικός χώρος 2Τ NVme (δεν ξέρω αν είναι καλύτερα ένας 2Τ ή 2 διαφορετικοί απο 1Τ ο καθένας) και η mobo να υποστηρίζει PCI 16x 5.0 (και για τους NVme να υπάρχουν τουλάχιστον 2 PCI 5.0) Έχω ένα configuration στο μυαλό μου αλλά προτιμώ να δώ τις συμβουλές σας πρώτα (να μην σας επηρεάσω) και μετά τα συζητάμε.

Ποσό που διαθέτουμε : 1500-2000€

 

Χρήση υπολογιστή : Gaming (όχι απαραίτητα σε ultra settings αλλά να μπορεί να ανταπεξέλθει και σε νέες κυκλοφορίες χωρίς προβλήματα στην παραπάνω ανάλυση),  επεξεργασία ήχου (χρησιμοποιώ το pc για ηχογράφηση) και γενική χρήση (browsing, photoshop, office κτλ).

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:  Presonus Studio One, native instruments

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?  Όχι διαθέτω την παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/40761547/Samsung-Odyssey-G5-LC34G55TWWPXEN-Ultrawide-VA-HDR-Curved-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-165Hz.html

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Αθήνα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Θα προτιμούσα απο ένα κατάστημα γιατί ενδέχεται να καταφέρω να γλυτώσω τον ΦΠΑ.

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα προτιμούσα να στηθεί απο το κατάστημα αλλά και πάλι δεν έχω πρόβλημα το στήνω και μόνος.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Οχι

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DeiX είπε

και η mobo να υποστηρίζει PCI 16x 5.0 (και για τους NVme να υπάρχουν τουλάχιστον 2 PCI 5.0) Έχω ένα configuration στο μυαλό μου αλλά προτιμώ να δώ τις συμβουλές σας πρώτα (να μην σας επηρεάσω) και μετά τα συζητάμε.

Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια; Η μητρική με AMD X670E!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ουσιαστική πρόταση και μόνο πληροφοριακά:

  • εφόσον μπορείς συναρμολόγησέ το. Θα κάνεις τις βέλτιστες επιλογές και στις καλύτερες τιμές.
  • φπα μην περιμένεις να γλιτώσεις. Αν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο τότε θα το πληρώσεις και μετά θα το πάρεις πίσω σε έξοδα. Οι πύργοι δεν υπάγονται στο άρθρο 39
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok επειδή βλέπω ότι δεν έχει δώσει κανείς full σύνθεση να σας παραθέσω τη δική μου:

AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM5 σε Κουτί

από 377,32 €

Gigabyte X670E Aorus Pro X Wi-Fi Motherboard ATX με AMD AM5 Socket

από 346,49 €

Gigabyte GeForce RTX 4070 Super 12GB GDDR6X Eagle OC Κάρτα Γραφικών

από 658,59 €

Lian Li O11 Vision Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο

από137,27 €

Seagate FireCuda 530 Heatsink SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

από 156,97 €

G.Skill Trident Z5 RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 7200 για Desktop

από 163,80 €

Gigabyte Aorus P850W 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

από 126,06 €

Αλλάξτε ότι θέλετε στα παραπάνω και προτείνετε μια καλή υδρόψυξη. Θα την ήθελα με LCD οθόνη αλλά δεν με καίει.

Ως εναλλακτική για cpu έχω τον 14600kf της INTEL αλλά δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι σε χρήματα ή επιδόσεις.

Επίσης θέλω βοήθεια με τις RAM και με τον NVme όπως είπα και παραπάνω δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω 2x1TB ή 1x2TB.

14 ώρες πριν, TopCLR είπε

Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια; Η μητρική με AMD X670E!

Έχεις δίκιο πρακτικά είναι μονόδρομος...

 

13 ώρες πριν, nickol-us είπε

Χωρίς ουσιαστική πρόταση και μόνο πληροφοριακά:

  • εφόσον μπορείς συναρμολόγησέ το. Θα κάνεις τις βέλτιστες επιλογές και στις καλύτερες τιμές.
  • φπα μην περιμένεις να γλιτώσεις. Αν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο τότε θα το πληρώσεις και μετά θα το πάρεις πίσω σε έξοδα. Οι πύργοι δεν υπάγονται στο άρθρο 39

Στηρίζομαι σε ένα καλό φίλο που θα κόψω τιμολόγιο στο όνομα του και θα μου δώσει τον ΦΠΑ ο ίδιος.

19 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Για nvidia  και με αυτην την οθονη, το λιγοτερο που θα εβαζα μια 4070ti.

Σκεφτόμουν την 4070. Είδα μερικά benchmarks και είπα να ανεβάσω λίγο τη τιμή και να πάω στην 4070 super. Μετά ανεβαίνει πάρα πολύ και δεν ξέρω αν πράγματι αξίζει η διαφορά...

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Διστυχως για την τσεπη μας αυτο το "ti"  το πληρωνουμε κανα 100αρικο παραπανω. Αν αξιζει η οχι μονο οι καλα ψαγμενοι μπορουν να μας το πουν.

 Συμπαθω και χρισημοποιω gigabyte, αλλα μητρικες και καρτες γραφικων. Για τροφοδοτικο θα πηγαινα σε κλασσικες εταιρειες π.χ. seasonic, corsair κ.α. Εκαστος στο ειδος του που λεμε.

Εμενα αυτο το La La Li κουτι με την βιτρινα δεν μου αρεσει, ρε παιδια. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι λειτουργικο, αλλα  θα επελεγα το Bequiet purebase 500dx.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DeiX είπε

...

Μια χαρά σύνθεση έχεις βγάλει.

Κουτί περι ορέξεως σε εμφάνιση και specs... ηχογράφηση ήχου λες, το θέμα μόνωσης - ήχου το έχεις ψάξει ή μόνο εμφάνιση κοιτάς;

Για ψύκτρα όσο τρέχουν οι arctic σε προσφορά, είναι σχεδόνο μονόδορομος

https://www.arctic.de/en/23YearsARCTIC/

Κατ'ελάχιστο 280mm (μάλλον 360mm με αυτό το κουτί ιδανικά και για να δουλεύεις χαμηλόστροφα-χωρίς θόρυβο), rgb κλπ περι ορέξεως

Φυσικά σε  παίζουν και καλές εναλλακτικές σε αέρα περί τα 60-65 (phantom spirit απο amazon ή ak620)

Αν θες lcd οθόνη τότε περιορίζεις τις επιλογές σου σε πιο ακριβές aio

Περίεργη επιλογή το gigabyte τροφοδοτικό. Λόγω φίρμας και μόνο θα επέλεξα κάτι πιο διαχρονικό. Αν θες να ψαχτείς, μπορείς να συμβουλευτείς τον οδηγό για τα νέα psu απο hb

https://hwbusters.com/best_picks/best-atxv3-pcie5-ready-psus-picks-hardware-busters/

Πολύ καλός ο firecuda αλλά 220€; Βλέπεις οτι θα αξιοποιήσεις τόσο ακριβό δίσκο;

Κάρτα γραφικών ok.

Μητρική ακριβή αλλά πληροί τα κριτήρια σου οπότε...

Γενικά τα ζητούμενά σου είναι κάπως "φωτογραφικά", δεν αφήνεις πολλά περιθώρια για αντιπροτάσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Κουτί περι ορέξεως σε εμφάνιση και specs... ηχογράφηση ήχου λες, το θέμα μόνωσης - ήχου το έχεις ψάξει ή μόνο εμφάνιση κοιτάς;

Ηχογραφώ μέσω audio interface οπότε δεν θα έχω θέμα με ηχομονωση. Έχω κολλησει με τα κουτιά της Lian Li αυτου του τυπου γιατι βαρέθηκα τα συμβατικα... Μου αρέσει που έχει τζάμι σχεδόν παντου και διάβασα/ακουσα καλά λόγια. Ναι είναι καθαρά θέμα γούστου και όχι λειτουργικότητας/τιμής.

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Για ψύκτρα όσο τρέχουν οι arctic σε προσφορά, είναι σχεδόνο μονόδορομος

https://www.arctic.de/en/23YearsARCTIC/

Κατ'ελάχιστο 280mm (μάλλον 360mm με αυτό το κουτί ιδανικά και για να δουλεύεις χαμηλόστροφα-χωρίς θόρυβο), rgb κλπ περι ορέξεως

Όντως τις τσέκαρα και είναι σε εξαιρετική τιμή. Μάλλον για 360 θα πάω. Thanks!

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Περίεργη επιλογή το gigabyte τροφοδοτικό. Λόγω φίρμας και μόνο θα επέλεξα κάτι πιο διαχρονικό. Αν θες να ψαχτείς, μπορείς να συμβουλευτείς τον οδηγό για τα νέα psu απο hb

https://hwbusters.com/best_picks/best-atxv3-pcie5-ready-psus-picks-hardware-busters/

Πάντα αγόραζα τροφοδοτικα Corsair. Είδα ότι έχει καλές κριτικές και είπα να δοκιμάσω και την Gigabyte. Το δεύτερο που έχω βάλει στο μάτι είναι αυτό:

Corsair RMx Series RM850x (2021) 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

από 128,84 €

και ίσως αυτό

Seasonic Focus GX 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

από 132,70 €

Αθόρυβο και full modular το θέλω. Δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω σε psu...

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Πολύ καλός ο firecuda αλλά 220€; Βλέπεις οτι θα αξιοποιήσεις τόσο ακριβό δίσκο;

Όταν κοίταζα ήταν στα 156€. Όχι βέβαια, θα κοιτάξω κάτι σε Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

από 144,70 €

 

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Γενικά τα ζητούμενά σου είναι κάπως "φωτογραφικά", δεν αφήνεις πολλά περιθώρια για αντιπροτάσεις.

Εκτός απο την gpu που θέλω να είναι nvidia (γιατί έχω κάκιστη εμπειρία με amd κάρτες) για όλες τις άλλες προτάσεις είμαι ανοιχτός. Η mobo θα ήθελα να έχει τις συγκεκριμένες προδιαγραφές για μελλοντική αναβάθμιση χωρίς να κλειδώνω σε συγκεκριμένη εταιρεία ή μοντελο. Γενικά αν (δεν καεί κάτι :P) τα pc μου βγάζουν πάνω απο 10ετία με μικρές αναβαθμίσεις γιαυτό και ψάχνω αυτά τα features.

Για τις παραπάνω ram έχει κανείς άποψη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, DeiX είπε

 

Αναμφίβολλλα ποιοτικά τα κουτιά της Lian Li, έχουν γενικά καλά specs και καλές θερμοκρασίες. Δεν εξαιρείται η επιλογή σου, απλά ρώτησα αν το θέμα θόρυβος θα έπρεπε να είναι πρωταρχικό ζητούμενο.

Τρομερά και τα δύο τροφοδοτικά. Mπορείς να βρεις review και να καταλήξεις σε όποιο θες.Σίγουρα καλύτερές επιλογές από την νεο-εισερχόμενη (στα psu) gigabyte.

Στα ~155€ παίζει και ο kingston kc3000, ένας εκ των κορυφαίων, δυστυχώς οι τιμές των nvme έχουν ξεφύγει.

Για τις ραμ θα περιμένεις άλλον, γενικά όμως οι trident είναι αρκετά δοκιμασμένες ενώ τα timings που έχουν δείχνουν αρκετά καλά (προσωπικά αμφιβάλλω οτι έχει αναγκη ο 7800x3d ανάγκη από τέτοια timings ή οτι θα δώσουν κάτι το παραπάνω)

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, DeiX είπε

Η mobo θα ήθελα να έχει τις συγκεκριμένες προδιαγραφές για μελλοντική αναβάθμιση χωρίς να κλειδώνω σε συγκεκριμένη εταιρεία ή μοντελο. Γενικά αν (δεν καεί κάτι :P) τα pc μου βγάζουν πάνω απο 10ετία με μικρές αναβαθμίσεις γιαυτό και ψάχνω αυτά τα features.

 

 

Επειδη και εγω ήμουν και είμαι στο ίδιο ακριβως σκεπτικο (τα PC μου κρατανε και αναβαθμίζονται εως να ειναι πια αχρηστα) ας βαλω το σχετικά πρόσφατο σετ που έστησα για τους μεγαλους γιους (αρα gaming κατα βαση) μιας και εχω αλλα για την δουλεια μου.

CPU: Ryzen 7800x3D 
CPU support bracket:  Thermalright ASF-RED AM5 
Cooling: Artic Liquid Freezer II 240 A-RGB v.7 (έχει αγοραστεί πρόσφατα και η πιο καινουργια Artic Liquid Freezer IIΙ 240 που καποια στιγμή θα μπει πανω)
Mobo: Asrock B650E  Taichi 
RAMS:  2x16GB Corsair VENGEANCE RGB DDR5 - 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE (CMH32GX5M2B6000Z30K) 
GPU: Sapphire Pulse RX 7800 XT 
PSU: Be Quiet! Pure Power 12 M 850W, ATX 3.0 
SSD: Lexar LM790 2TB + Samsung 970 Evo 2TB (υπήρχε καινουργιος απο παλιότερη αγορα)
Fans: 2X Arctic Bionix P140 PWM PST
Case: CoolerMaster Qube 500


Κόστος Case total (περιπου): 1.700€

** Με αγορες από εξωτερικο μετα απο ψαξιμο και σε βαθος χρόνου και οι περισσοτερες αποφορολογημενες. Εγινε προσπαθεια για καλύτερη κάλυψη εγγυησης και αποφυγή προβλημάτων η αγορά κατα βάση απο Amazon sites.

 

Πηγαίνοντας στην δική σου σύνθεση:

 

Στις 30/3/2024 στις 11:12 ΠΜ, DeiX είπε

Ok επειδή βλέπω ότι δεν έχει δώσει κανείς full σύνθεση να σας παραθέσω τη δική μου:

AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM5 σε Κουτί

από 377,32 €

Gigabyte X670E Aorus Pro X Wi-Fi Motherboard ATX με AMD AM5 Socket

από 346,49 €

Gigabyte GeForce RTX 4070 Super 12GB GDDR6X Eagle OC Κάρτα Γραφικών

από 658,59 €

Lian Li O11 Vision Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο

από137,27 €

Seagate FireCuda 530 Heatsink SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

από 156,97 €

G.Skill Trident Z5 RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 7200 για Desktop

από 163,80 €

Gigabyte Aorus P850W 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

από 126,06 €

Αλλάξτε ότι θέλετε στα παραπάνω και προτείνετε μια καλή υδρόψυξη. Θα την ήθελα με LCD οθόνη αλλά δεν με καίει.

Ως εναλλακτική για cpu έχω τον 14600kf της INTEL αλλά δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι σε χρήματα ή επιδόσεις.

Επίσης θέλω βοήθεια με τις RAM και με τον NVme όπως είπα και παραπάνω δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω 2x1TB ή 1x2TB.

Έχεις δίκιο πρακτικά είναι μονόδρομος...

 

Στηρίζομαι σε ένα καλό φίλο που θα κόψω τιμολόγιο στο όνομα του και θα μου δώσει τον ΦΠΑ ο ίδιος.

Σκεφτόμουν την 4070. Είδα μερικά benchmarks και είπα να ανεβάσω λίγο τη τιμή και να πάω στην 4070 super. Μετά ανεβαίνει πάρα πολύ και δεν ξέρω αν πράγματι αξίζει η διαφορά...

 

Ευχαριστώ :)

 

  1. CPU:

AMD Ryzen 7800x3d

Τα ίδια λέμε. Ίσως ότι πιο Value for money για Gaming. Δεν βλέπω τον λόγο να πας σε 7900 αφού το gaming είναι ζητούμενο και δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις για πιο αυξημένη απόδοση. Είναι και πιο cool σε gaming επίσης (αν και πιο hot σε idle).

 

  1. Motherboard:

Δεν θα συμφωνήσω ότι απαραίτητα πας σε X670E. Σίγουρα θα πω όμως ότι πας σε -Ε chip (extreme: B650E/X670E). Το Β650Ε είναι εξίσου καλό και σου δίνει τα βασικά που θέλεις για τώρα και το μέλλον. Εάν αντέχεις ναι γιατί όχι Χ670Ε.

Δεν θα πω επίσης ότι με τρελαίνει η Gigabyte X670E Aorus Pro WiFi αλλά είναι μια καλή mobo. Εάν σε καλύπτει προσωπικά γιατί όχι. Υπάρχει κάποιο White theme που πρέπει να ακολουθηθεί? Γιατί δεν βλέπω κάτι τέτοιο στο υπόλοιπο σύστημα.

Βασικά θα πρότεινα εάν την φτάνεις οικονομικά ή εάν θέλεις να περιμένεις την παράδοση σε Gigabyte σε αυτή την κατηγορία θα προτιμούσα την Gigabyte X670E Aorus Master . Έχει και Digital debugging display

ρΑκόμη καλύτερα για εμένα μια Asus ProArt X670E-Creator WiFi

Ή Asrock B650E Taichi Lite  εξαιρετική επίσης και στην πράξη ιδία με την Taichi αλλά με λιγότερα μπιχλιμπίδια και δυστυχώς χωρίς το metal back plate).

Για όποιον θέλει την αντίστοιχη Taichi με το X670E θεωρώ ότι αξίζει να περιμένει λίγο το JMCtech: ASROCK X670E TAICHI (AM5) (D) – JMCtech.gr

 

  1. GPU:

Εάν η επιλογή σου για Nvidia στηρίζεται σε προηγούμενες κακές εμπειρίες με AMD θα έλεγα ότι είναι εντελώς λάθος κριτήριο. Εάν επιλέγεις Nvidia για απόδοση, RT, DLSS τότε εσύ ξέρεις.

Βασικά η γνώμη μου είναι ότι οι AMD είναι σαφέστατα πιο Value for Money. Έχουν και περισσότερη RAM που σε πολλά παιχνίδια κάνει διαφορά και πιστεύω θα κάνει περισσότερή διαφορά στο μέλλον.

To Ray Tracing προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο. Ζορίζει πολύ τις κάρτες για να κερδίσεις φωτορεαλισμό που μέσα στο παιχνίδι ανάθεμα και εάν έχεις χρόνο να το παρατηρήσεις. Δεν κάνουμε review να βρούμε τις διαφορές. Παίζουμε. Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιους αλλά δεν διατίθεμαι να τα σκάσω χοντρά για αυτές τις λίγες περιπτώσεις.

Το DLSS ναι είναι καλύτερο από το FSS αλλά και εδώ προσωπικά θα προτιμήσω εάν δεν είναι απόλυτη ανάγκη να μην χρησιμοποιήσω κανένα από τα δύο και να παίξω σε native graphics. Πάντα είναι καλύτερη εμπειρία. Από την άλλη εάν είναι και πάλι να τα σκάσω χοντρά για να μην έχω κάποιες μικρές διαφορές (που και πάλι πολλές φορές μέσα στο παιχνίδι δεν το καταλαβαίνεις) θα ζήσω και με το FSR το οποίο βελτιώνεται.

Εννοείται ότι η RTX 4070 Super είναι πολύ καλή κάρτα.

Επικροτώ επίσης την επιλογή σε Gigabyte διότι αν και δεν είναι ποτέ οι πιο δυνατές (εξαιρετικά μικρές οι διαφορές απόδοσης ανάμεσα στις υλοποιήσεις από τους κατασκευαστές), είναι κατά βάση αξιόπιστες, και συγκριτικά από τις cool και ήσυχες υλοποιήσεις.

 

Case:

Γούστα είναι αυτά. Διάλεξε αυτό που σου κάνει κλικ.

Η προσοχή σου θα πρέπει να εστιαστεί στα¨

  • Να χωράει τις GPU που θέλεις (τώρα ή στο μέλλον)
  • Να χωράει τις ΑΙΟ που θέλεις (τώρα ή στο μέλλον)
  • Να έχει καλό αερισμό

Τα Lian Li είναι ποιοτικά. Προσωπικά τέτοιου τύπου κουτιά δεν μου αρέσουν αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Στο συγκεκριμένο αν και μεγάλο δεν με τρελαίνει και πολύ ο αερισμός του.

Με μια μεγάλη AIO στο πλάι. Εισαγωγή θερμού αέρα και στροβιλισμοί με προβληματική την εξαγωγή αέρα μόνο από πίσω. Πολύ υπερπίεση στο εσωτερικό που σε συνδυασμό με τους στροβιλισμούς παγιδεύουν θερμό αέρα. Εάν η ΑΙΟ δουλεύει ανάποδα στέλνοντας τον εσωτερικό αέρα έξω (που δημιουργεί πιο μεγάλη ισορροπία) τότε μειώνεται η απόδοση της λόγω του πιο θερμού αέρα.

Το σετάρισμα με μια ΑΙΟ πίσω μου αρέσει περισσότερο μιας και στο πλάι μπαίνουν ανεμιστήρες εξόδου η ΑΙΟ τραβάει κρύο αέρα. Και πάλι μου λείπει το βέλτιστο που είναι οι ξεκάθαρες ροές (εμπρός-πίσω / πάνω κάτω) και οι ομαλές στροφές στις ροές. Αλλά πίσω δεν μπορείς να βάλεις μεγάλη ΑΙΟ που θέλεις , αν και προσωπικά δεν πιστεύω ότι την χρειάζεσαι.

 

SSD:

Seagate Firecuda 530 2TB, στα 220 τον βλέπω στο link.

Θα πρότεινα τον γνωστό Lexar NM790 SSD 2TB λόγω χαμηλότερης τιμής κυρίως αλλά και λόγω υψηλού TBW.

Επαναλαμβάνομαι αλλά μου αρέσει σαν Value for Money. Κάποτε έπαιζε στα 100-120 ευρώ… Οι τιμές ανεβαίνουν σε όλους συνέχεια. Γενικά εάν βρεις οποιο καλό μοντέλο σε προσφορά τσίμπα το.

Σε κάθε περίπτωση 2ΤΒ. Διότι είναι πιο Value for Money/TB, είναι πιο γρήγοροι από τους αντίστοιχους 1ΤΒ, και έχουν και υψηλότερο TBW από τους 1ΤΒ.

 

RAMS:

Καλές και γρήγορες. Στην πράξη δεν χρειάζεσαι τόσο γρήγορες οπότε εάν βρεις και κάποιες στα 6000MHz σε καλή τιμή μπορείς εάν θέλεις να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα για κάτι άλλο.

 

PSU:

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο. Ιαπωνικοί πυκνωτές γράφει οπότε αυτό είναι πολύ θετικό. 10 χρόνια εγγύηση που και αυτό είναι θετικότατο. Δεν θα έλεγα ότι με προβληματίζει. Δες μόνο reviews για πιθανό coil whining που έχουν κάποιες σειρές από μοντέλα (από κάθε κατασκευαστή). Τα 850W είναι μια χαρά.

Αλλά θα πήγαινα σε PSU με ATX3.0 πιστοποίηση. Υπάρχουν πια πολλά στην αγορά σε ανταγωνιστικές τιμές.

Εναλλακτικές επιλογές στην ίδια κατηγορία τιμής:

Seasonic Focus GX ATX 3.0 850W

Be Quiet Pure Power 12 M 850W

 

Cooling:

Όπως ήδη ειπώθηκε νομίζω ότι με τις προσφορές και την ποιότητα της Arctic μια Liquid Freezer III είναι ότι πιο Value for Money.

Το ανεμιστηράκι για τα VRMs/MOFSETs είναι χρήσιμο (ειδικά για όσους έχουν την ΑΙΟ στην οροφή και τα VRMs στο πάνω μέρος κρύβονται πισω από την ΑΙΟ. Στο δικό σου κουτί είναι αδιάφορο.

Multi-Compatible All in One CPU Water Cooling | ARCTIC

Όπως είπα δεν χρειάζεσαι και δεν θα έβαζα 360. Μια 240 είναι υπεραρκετή και θα προτιμούσα να έχω περισσότερο αέρα και άνεση στο κουτί μου. Ένας ανεμιστήρας λιγότερος δεν με πειράζει επίσης. Λιγότερη φασαρία.

 

Προσοχή: Πρέπει να αποφασίσεις πρώτα για το κουτί και την χωροταξία των εξαρτημάτων σε αυτό πριν να αποφασίσεις για την διάσταση της ΑΙΟ.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο που αφιερώσατε!

Σχετικά με τη mobo δεν θέλω white build αλλά  όταν κοίταζα μου φάνηκε να πληρεί τις προυποθέσεις. Να παραθέσω λίγο μια συγκριτική λίστα που στα δικά μου μάτια μοιάζουν πανομοιότυπες μήπως και κινηθώ σε κάποια άλλη επιλογή:

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=48895375%2C41030115%2C38680555%2C38419821%2C48686952%2C38970015

Σε psu θα στραφώ στο Seasonic Focus GX ATX 3.0 850W  .

Gpu παραμένω στην 4070 super. Όντως σαν value for money φαντάζει καλύτερη η RX 7800 XT αλλά θα αργήσω πολύ να μεταβώ σε κάρτα της AMD.

Το case το έχω ερωτευτεί χαζεύοντας διάφορα builds στο youtube  :P Πάντως και το CoolerMaster Qube 500 μου άρεσε αρκετά σε όλα και η τιμή είναι σκότωμα. Ενδεχομένως αν η προσφορά που θα πάρω δεν είναι εντός του budget μου να σκεφτώ να κόψω απο εκεί.

Σχετικά με το airflow σκεφτομαι την aio να τη βάλω στο πλάι (μάλλον με 2πλο ανεμιστήρα), ένα τριπλό (ή διπλό) σετάκι κάτω (και τα 2 για εισαγωγή) και στη πίσω μεριά 2 120ρια για εξαγωγή του αέρα. Πάντα προσπαθώ για positive pressure γιατί δεν μαζέυει μέσα σκόνη. Θα το μελετήσω λίγο αλλά κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Πλέον επειδή έχω δοκιμάσει και διάφορα configurations με Intel I5 14600kf και κερδίζω κάνα 150ρι € ευρώ σε cpu+mobo, δεν ξέρω αν αξίζει να κινηθώ προς τα εκεί.

Ευχαριστω και πάλι για το χρόνο σας :)

 

 

Επεξ/σία από DeiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2024 στις 12:12 ΜΜ, DeiX είπε

Ok επειδή βλέπω ότι δεν έχει δώσει κανείς full σύνθεση να σας παραθέσω τη δική μου:

AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM5 σε Κουτί

από 377,32 €

Gigabyte X670E Aorus Pro X Wi-Fi Motherboard ATX με AMD AM5 Socket

από 346,49 €

Gigabyte GeForce RTX 4070 Super 12GB GDDR6X Eagle OC Κάρτα Γραφικών

από 658,59 €

Lian Li O11 Vision Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο

από137,27 €

Seagate FireCuda 530 Heatsink SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

από 156,97 €

G.Skill Trident Z5 RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 7200 για Desktop

από 163,80 €

Gigabyte Aorus P850W 850W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

από 126,06 €

Αλλάξτε ότι θέλετε στα παραπάνω και προτείνετε μια καλή υδρόψυξη. Θα την ήθελα με LCD οθόνη αλλά δεν με καίει.

Ως εναλλακτική για cpu έχω τον 14600kf της INTEL αλλά δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι σε χρήματα ή επιδόσεις.

Επίσης θέλω βοήθεια με τις RAM και με τον NVme όπως είπα και παραπάνω δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω 2x1TB ή 1x2TB.

Έχεις δίκιο πρακτικά είναι μονόδρομος...

 

Στηρίζομαι σε ένα καλό φίλο που θα κόψω τιμολόγιο στο όνομα του και θα μου δώσει τον ΦΠΑ ο ίδιος.

Σκεφτόμουν την 4070. Είδα μερικά benchmarks και είπα να ανεβάσω λίγο τη τιμή και να πάω στην 4070 super. Μετά ανεβαίνει πάρα πολύ και δεν ξέρω αν πράγματι αξίζει η διαφορά...

 

Ευχαριστώ :)

H μόνη σοβαρή αλλαγή που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι να πας σε μια απλή b650 βλ. Tomahawk και τα λεφτά που θα κερδίσεις να τα βάλεις σε μια 4070 ti super . Πέρα από το καλύτερο raw performance και τα 16gb θα έχουν διαφορά στο 2k τα επόμενα δύο χρόνια, όπως δείχνουν ήδη παιχνίδια. 

Από εκεί και πέρα, προσωπικές μικροαλλαγές και παρατηρήσεις από όλη τη συζήτηση:

1)RAM 7200 είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι με τον 7800x3d, αλλά ήδη είναι πολύ καλύτερο το stability. Εγώ μπορεί να έβλεπα κατευθείαν τις ίδιες μνήμες σε 6400 Cl32.

2) Σίγουρα καλύτερα ένας δίσκος 2tb από δύο 1tb. O KC3000 overall πολύ καλύτερος του seagate.

3) PSU, γενικά μακριά από τα gigabyte. Το rmx  850 2021 που είπες είναι εξαιρετικό τροφοδοτικό, όπως και το gx850. Τα gx της seasonic ήταν από τα τροφοδοτικά που είχαν πρόβλημα με transient spikes παλιότερα, και υποτίθεται το έφτιαξαν μετά το 2022. Έχε το υπόψη μήπως σου φτάσει καμιά αρχαία παρτίδα αν πάρεις αυτό. 

4) Oι ALF ΙΙΙ υδροψύξεις είναι πολύ παχιές. Ειδικά οι 280, 420 (που πέρα από την παχιά ψύκτρα, είναι και ο 14ρης ανεμιστήρας πιο παχύς). Θα πρότεινα να σιγουρευτείς  100% ότι χωράνε στο πάνω μέρος του κουτιού με την μητρική σου χωρίς να βρίσκουν στη ram και στην ψύξη του mosfet. Δεν αρκεί να λέει ότι χωράει 280, πρέπει να βρεις πόσα εκατοστά clearance έχει από το πάνω μέρος του κουτιού μέχρι τη μητρική. 

5) Το Lian li 011 vision είναι overpriced. Αν πάρουμε υπόψη το performance του κουτιού δηλαδή, και τι ευκολίες δίνει στο στήσιμο. Την ίδια δουλειά θα κάνεις και με ένα κουτί των 100 ευρώ. Αλλά είναι και θέμα γούστου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DeiX είπε

Το case το έχω ερωτευτεί χαζεύοντας διάφορα builds στο youtube  :P 

Σχετικά με το airflow σκεφτομαι την aio να τη βάλω στο πλάι (μάλλον με 2πλο ανεμιστήρα), ένα τριπλό (ή διπλό) σετάκι κάτω (και τα 2 για εισαγωγή) και στη πίσω μεριά 2 120ρια για εξαγωγή του αέρα. Πάντα προσπαθώ για positive pressure γιατί δεν μαζέυει μέσα σκόνη. Θα το μελετήσω λίγο αλλά κάπως έτσι το σκέφτομαι.

 

Αυτο που δεν μου αρεσει σε αυτη την διαταξη που λες είναι ότι οπως είπα δημιουργεί στροβιλισμούς αλλά και εσωτερική ανισορροπια πιέσεων (υπερπίεση εσωτερικα) που επιδεινώνει τους στροβιλισμούς μιας και ο αερας δεν προλαβαινει να βγει εξω με την σωστή ταχύτητα. (V1+V2 > V3+V4). Ο αερας κανει γκελ στις γυάλινες επιφάνειες και επιβραδύνεται.

Ναι μεν η εσωτερικη υπερπιεση θεωρητικά στελνει την σκονη εξω αλλα στην πραξη οι στροβιλισμοί αφήνουν μερος αυτής στο σημείο που δημιουργούνται.

Μαλιστα στην πραξη στελνεις μερος του φρεσκου αερα εισαγωγης (V4) εξω (αρα δεν ψυχει).

image.png.fa81a79131a39a0390f06d0b472ef938.png

 

Αυτη η διάταξη μου κάθεται καλύτερα γιατι εχει καλύτερη ισορροπια και λιγότερους στροβιλισμους αλλα δεν μπορεις να βαλεις μεγαλη ΑΙΟ εκει πίσω.

image.png.173650913b76f571717c136e3164cd8a.png

 

Αλλα ο καθενας το σκεφτεται διαφορετικα το στησιμο.

1 ώρα πριν, tzavardin είπε

 

4) Oι ALF ΙΙΙ υδροψύξεις είναι πολύ παχιές. Ειδικά οι 280, 420 (που πέρα από την παχιά ψύκτρα, είναι και ο 14ρης ανεμιστήρας πιο παχύς). Θα πρότεινα να σιγουρευτείς  100% ότι χωράνε στο πάνω μέρος του κουτιού με την μητρική σου χωρίς να βρίσκουν στη ram και στην ψύξη του mosfet. Δεν αρκεί να λέει ότι χωράει 280, πρέπει να βρεις πόσα εκατοστά clearance έχει από το πάνω μέρος του κουτιού μέχρι τη μητρική. 

 

Δεν εχει προβλημα σε αυτο γιατι σε αυτο το κουτι η ΑΙΟ μπαινει ειτε στο πλαι είτε πισω (και κατω μπαινει αλλα μονο σε Custom προτεινεται). Στο πλαι μπαινει και 280/360. Πισω εως 240.

Δεν μπαινει ΑΙΟ πανω. Εχει τζάμι.

Καλό είναι να ειναι και οι σωληνώσεις του ψυγείου στην κάτω μεριά του ψυγείου (ωστε οι φυσαλίδες αέρα να μην κυκλοφορουν στο σύστημα και ιδιαιτερα στην αντλία (οπότε και η κεφαλή πρέπει να ειναι σιγγουρα χαμηλότερα).

Στις φωτο οι σωληνώσεις ειναι απο πάνω. Υποθετω δύσκολα θα χωρέσουν απο κατω λόγω μηκους και GPU.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρακάτω video είναι ότι πρέπει για το setup των ανεμιστήρων και της aio.

 

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι το Α για την 360 και το D για τη 240.

Όσον αφορά στη σκόνη ΑΝ στα fans τη φιλτράρεις καλά είσαι οκ. Σε αντίθετη περίπτωση η θετική πίεση τα κάνει χειρότερα...

 

Επεξ/σία από DeiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DeiX είπε

Το παρακάτω video είναι ότι πρέπει για το setup των ανεμιστήρων και της aio.

 

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι το Α για την 360 και το D για τη 240.

Όσον αφορά στη σκόνη ΑΝ στα fans τη φιλτράρεις καλά είσαι οκ. Σε αντίθετη περίπτωση η θετική πίεση τα κάνει χειρότερα...

 

Οπως βλέπεις έχει πολύ περισσοτερη επιρροή στην ψύξη οι σωστές ροές αέρα (+/-  2~4 oC) παρά το μέγεθος της ΑΙΟ (+/-  1 oC)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...