Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση ταράτσας


Gandalf_the_greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

Σε λίγους μήνες θα ξεκινήσω ανακαίνιση στην ταράτσα. Πρέπει να ξηλωθεί το ασφαλτόπανο, να φτιαχτούν ρήσεις και να μπει πλακάκι ή ασφαλτόπανο. Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω προσφορές, θα ήθελα όμως γνώμες όσον αφορά στο καλύτερο και οικονομικότερο αποτέλεσμα μεταξύ πλακακίου και ασφαλτόπανου ή οτιδήποτε άλλο θεωρείτε χρήσιμο. Είχατε ποτέ πρόβλημα με πλακάκια που σκάνε λόγω συστολών και διαστολών κλπ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Gandalf_the_greek είπε

Είχατε ποτέ πρόβλημα με πλακάκια που σκάνε λόγω συστολών και διαστολών κλπ;

Ολοι! Πολυ συνηθισμενο να περνανε υγρασιες απο μια ταρατσα. Την περπατας την ταρατσα? αν οχι δεν χρειαζεται να βαλεις πλακακια. Και κοστος ειναι και δουλεια δεν θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημαινει ανακαινιση ταρατσας? στεγανωση? μονωση? θες να κανεις λειτουργικο το χωρο η απλα θες να ανεβαινεις και να εχεις καπου να πατας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ολοι! Πολυ συνηθισμενο να περνανε υγρασιες απο μια ταρατσα. Την περπατας την ταρατσα? αν οχι δεν χρειαζεται να βαλεις πλακακια. Και κοστος ειναι και δουλεια δεν θα κανεις.

Δεν την "περπατάω" πολύ. Γενικά προτείνετε ασφαλτόπανο ή κάτι άλλο;

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

τι σημαινει ανακαινιση ταρατσας? στεγανωση? μονωση? θες να κανεις λειτουργικο το χωρο η απλα θες να ανεβαινεις και να εχεις καπου να πατας?

Δημιουργούνται θερμογέφυρες και βγαίνει μούχλα σε κάποια σημεία του ταβανιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Gandalf_the_greek είπε

Δεν την "περπατάω" πολύ. Γενικά προτείνετε ασφαλτόπανο ή κάτι άλλο;

Δημιουργούνται θερμογέφυρες και βγαίνει μούχλα σε κάποια σημεία του ταβανιού.

δεν γνωριζω πως διορθώνεις το προβλημα με τις θερμογέφυρες αλλα η οικονομικη λυση με φυσιολογικη βατοτητα -χωρις μονωση- ειναι η στεγάνωση με ελαστομερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή είμαι κι εγώ σε παρεμφερή φάση:

Οικοδομή 1980 Αθήνα, είμαι σε ρετιρέ 6ου και από πάνω μου έχω την κοινή πλάκα/ταράτσα διαμερίσματος - των 2 ασανσέρ της πολυκατοικίας και του διαδρόμου της. Το θέμα είναι ότι αυτή η βρωμο-πλάκα είναι τελείως αμόνωτη και το χειμώνα είναι ολοπάγωτη (αν δεν έχει ήλιο), χωρίς να ενοχλεί πολύ όμως. Το πρόβλημα είναι το καλοκαίρι, που το σπίτι γίνεται κυριολεκτικά φούρνος. Φανταστείτε ότι ήδη, με τα 22άρια των τελευταίων μερών, το σπίτι έχει μέσα 23-24 αν κλείσεις μπαλκονόπορτες. Πρέπει να τις έχεις διαρκώς ανοικτές για να μη ζεσταίνεσαι. Εννοείται, μόλις κάνει έξω άνω των 28-30 βαθμών, εκεί μέσα τη στρούμφισες. Κλιματισμός μόνο.

Οπότε, είμαι στη διαδικασία να τη θερμομονώσω. Η στεγάνωση δε με απασχολεί τρομερά, θεωρώ ότι αν γίνει θερμομόνωση με το σωστό τρόπο, τα όποια λιμνάζοντα - πλεονάζοντα νερά θα φεύγουν ευκολότερα - δε θα δημιουργούν ζημιές.

Το ερώτημα είναι, ποιο είναι το πιο cost-effective μονωτικό έργο; Μπάτζετ δε με απασχολεί και τρομερά, σωστή δουλειά θέλω. Τα τ.μ. τα δικά μου στην πλάκα είναι 31, η ολική της έκταση πρέπει να είναι περίπου 60, το πολύ. Θα χρειαστεί να μονώσω και τους κοινόχρηστους χώρους για να έχω αποτέλεσμα, ή αρκεί το δικό μου τμήμα;

Δεν με απασχολεί να πατάω πάνω της, ούτε και θα βάλω ηλιακό. Αν ανέβω καμιά φορά, θα είναι για το σέρβις της εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού που υπάρχει εκεί πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, MikhailBakurin said:

Μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή είμαι κι εγώ σε παρεμφερή φάση:

Οικοδομή 1980 Αθήνα, είμαι σε ρετιρέ 6ου και από πάνω μου έχω την κοινή πλάκα/ταράτσα διαμερίσματος - των 2 ασανσέρ της πολυκατοικίας και του διαδρόμου της. Το θέμα είναι ότι αυτή η βρωμο-πλάκα είναι τελείως αμόνωτη και το χειμώνα είναι ολοπάγωτη (αν δεν έχει ήλιο), χωρίς να ενοχλεί πολύ όμως. Το πρόβλημα είναι το καλοκαίρι, που το σπίτι γίνεται κυριολεκτικά φούρνος. Φανταστείτε ότι ήδη, με τα 22άρια των τελευταίων μερών, το σπίτι έχει μέσα 23-24 αν κλείσεις μπαλκονόπορτες. Πρέπει να τις έχεις διαρκώς ανοικτές για να μη ζεσταίνεσαι. Εννοείται, μόλις κάνει έξω άνω των 28-30 βαθμών, εκεί μέσα τη στρούμφισες. Κλιματισμός μόνο.

Οπότε, είμαι στη διαδικασία να τη θερμομονώσω. Η στεγάνωση δε με απασχολεί τρομερά, θεωρώ ότι αν γίνει θερμομόνωση με το σωστό τρόπο, τα όποια λιμνάζοντα - πλεονάζοντα νερά θα φεύγουν ευκολότερα - δε θα δημιουργούν ζημιές.

Το ερώτημα είναι, ποιο είναι το πιο cost-effective μονωτικό έργο; Μπάτζετ δε με απασχολεί και τρομερά, σωστή δουλειά θέλω. Τα τ.μ. τα δικά μου στην πλάκα είναι 31, η ολική της έκταση πρέπει να είναι περίπου 60, το πολύ. Θα χρειαστεί να μονώσω και τους κοινόχρηστους χώρους για να έχω αποτέλεσμα, ή αρκεί το δικό μου τμήμα;

Δεν με απασχολεί να πατάω πάνω της, ούτε και θα βάλω ηλιακό. Αν ανέβω καμιά φορά, θα είναι για το σέρβις της εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού που υπάρχει εκεί πάνω.

 

Αντίστροφη μόνωση... 

1. Ρήσεις

2. Υγρό μόνωση με ελαστομερες 

3. Νταου 

4. Χαλίκι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παρόμοια φάση κι εγώ με τον φίλο παραπάνω.

ταράτσα επιφάνειας περίπου 78τμ. σκοπεύω να της κάνω άμεσα υγρομόνωση και θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το ποια είναι η καλύτερη επιλογή: 
isoflex pu 500 , Bauer monoflex, hyperdesmο, κάποιο άλλο ; 

Mε αυτά που έχω διαβάσει τείνω πως μάλλον το καλύτερο πρέπει να είναι το pu 500. ισχύει ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gsisr είπε

τα pu της sika και τα hyperdesmo είναι ίsως τα ισχυρότερα στην αγορά. το σημαντικότερο είναι να βρεις σωστο εγκαταστάτη.

Συμφωνώ και επισημαίνω και εγώ ΠΡΟΣΟΧΉ ΣΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ.....

Αν η ταράτσα δεν είναι λεία και ανεβαίνεις επάνω για καλύτερη αισθητική οπτική. Ζήτα να σου κάνει τσιμεντογωνία, αστάρι και 2 χέρια Hyperdesmo σταυρωτά. Αν δεν ανεβαίνεις και δεν σε πειράζει πως θά φαίνεται κάνε μόνο τα τελευταία 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το hyperdesmo μπορεί να βαφτεί από πάνω με ακρυλικό χρώμα άριστης ποιότητας;

Αυτό που έχει συμβεί είναι το εξής. Περιμετρικά της ταράτσας μπήκε προ τετραετίας hyperdesmo classic χωρίς όμως το βερνίκι (ADY-500) οπότε τώρα έχει κιμωλιάσει το hyperdesmo και βγάζει μια άσπρη σκόνη και τρέχει στο τοίχο. Δε καθαρίζει οπότε θέλει πάλι βάψιμο. 

Μια σκέψη ήταν πλύσιμο με πιεστικό, αστάρι aquadur, 2 χέρια CL-V και τέλος ADY. Κόστος υλικών ~700. 

Δεύτερη σκέψη, πλύσιμο με πιεστικό και πλακάκι με μαστίχη στους αρμούς. Κόστος υλικών ~550

Τρίτη σκέψη (και ελπίζω να γίνεται). Πλύσιμο με πιεστικό και βάψιμο με ακρυλικό χρώμα ώστε να σταματήσει να παράγει αυτή τη σκόνη και να γλυτώσω το λέρωμα στους κάθετους τοίχους. Σε 2-3 σημεία που έχει πολύ μικρές ρωγμές σε κάποιες γωνίες, εννοείται πριν το βάψιμο hyperseal expert 150.

Τα σημεία με hyperdesmo δεν είναι βατά, ούτε υπάρχει πρόβλημα υγρασίας, το μόνο θέμα είναι η άσπρη σκόνη που δημιουργείται

Ιδέες καλοδεχούμενες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...