Προς το περιεχόμενο

Stutters,FrameDrop, Upgrade pc


Djdjzj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.Εχω ένα gaming pc με ένα Ryzen 5 5500, Corsair Vengeance 32gb 3000,psu Corsair CV650,rx580 8 gb M.2 250gb,ssd500gb.Αλλα εδώ και 2 που αγόρασα την rx580 μόλις έκανα τα drivers update και τις δύο φορές είχα stutters,drop και crashes,επίσης η κάρτα έχει ένα μικρό coil whine!!Ακόμα το pc έχει φάει stress test και τίποτα δεν βγάζει error!Και για να μην τα φλυαρω  όλα αυτά γίνονται σε ένα μόνο game, που ακούει στο όνομα Fortnite το θέμα μου είναι,αν αλλάξω  gpu και πάω στην 3060 12gb η θα έχω ακόμα θέμα.

Τέλος το συγκεκριμένο παιχνίδι όταν κρασαρι γράφει ότι gpu is triggered, αυτό βέβαια το έφτιαξα με ένα συγκεκριμένο fix τον windows!

ΑΝ κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας στείλει μήνυμα,γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Djdjzj είπε

Καλησπέρα στο forum.Εχω ένα gaming pc με ένα Ryzen 5 5500, Corsair Vengeance 32gb 3000,psu Corsair CV650,rx580 8 gb M.2 250gb,ssd500gb.Αλλα εδώ και 2 που αγόρασα την rx580 μόλις έκανα τα drivers update και τις δύο φορές είχα stutters,drop και crashes,επίσης η κάρτα έχει ένα μικρό coil whine!!Ακόμα το pc έχει φάει stress test και τίποτα δεν βγάζει error!Και για να μην τα φλυαρω  όλα αυτά γίνονται σε ένα μόνο game, που ακούει στο όνομα Fortnite το θέμα μου είναι,αν αλλάξω  gpu και πάω στην 3060 12gb η θα έχω ακόμα θέμα.

Τέλος το συγκεκριμένο παιχνίδι όταν κρασαρι γράφει ότι gpu is triggered, αυτό βέβαια το έφτιαξα με ένα συγκεκριμένο fix τον windows!

ΑΝ κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας στείλει μήνυμα,γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα 

ευχαριστώ 

Το fortinite είναι CPU heavy παιχνίδι. Εξαρτάται πολύ από την CPU σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Εκανες update τα drivers από τι? Τι είχες πιο πριν? Κάνε clean install τα νέα drivers με DDU ώστε να μην έχεις conflicts με κατάλοιπα από τα προηγούμενα, ειδικά εάν είχες NVidia πριν.

Η RX580 δεν είναι κακή αλλά δεν είναι και τίποτε ιδιαίτερο για τα σημερινά δεδομένα. Σε τι αναλύσεις παίζεις το παιχνίδι?

Το coil whine είναι από τα ρουλεμάν των ανεμιστήρων. Εάν ενοχλεί αλλάζεις ανεμιστήρες. Δεν είναι θέμα απόδοσης και δεν σχετίζεται με το θέμα σου.

Θερμοκρασίες σε CPU και GPU τσέκαρες? Εάν ανεβαίνουν πολύ θα έχεις πτώση σε απόδοση είτε στο ένα είτε στο άλλο.

Επίσης εάν το παιχνίδι ζητάει σε κάποιες στιγμές περισσότερη Ram από τα 8gb της RX580 τότε χρησιμοποιεί την Ram του PC και εκεί μπορεί να έχεις drops. Τσέκαρε και την Ram usage της GPU.

Υποθέτω έχεις κάνει updates στο παιχνίδι και έλεγχο και επιδιόρθωση για corrupted files στο fortnite.

Μας ενημερώνεις σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...