Προς το περιεχόμενο

AirPlay απο Mac Air σε IMAC?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εχω λιωσει, προσπαθω να βρω λυση σε αυτο εχω googlarei 100 σελιδες και δε βγαζω ακρη.

Πηρε γνωστος μου m3 mac air, και θελει να προβαλει εικονα στο παλιο του Imac (2014) ωστε να το χει πλεον σαν οθονη. Μπορει καποιος να μου δωσει τα βηματα γιατι σαν windows user εγω δε ξερω και πολλα

Στη χειροτερη το Imac, εχει εισοδο να δουλεψει οω οθονη να παρω κανω usbc-displayport καλωδιο, η ειναι μονο για εξοδο οι θυρες απο πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, therock είπε

Ρε παιδια εχω λιωσει, προσπαθω να βρω λυση σε αυτο εχω googlarei 100 σελιδες και δε βγαζω ακρη.

Πηρε γνωστος μου m3 mac air, και θελει να προβαλει εικονα στο παλιο του Imac (2014) ωστε να το χει πλεον σαν οθονη. Μπορει καποιος να μου δωσει τα βηματα γιατι σαν windows user εγω δε ξερω και πολλα

Στη χειροτερη το Imac, εχει εισοδο να δουλεψει οω οθονη να παρω κανω usbc-displayport καλωδιο, η ειναι μονο για εξοδο οι θυρες απο πισω

Έξοδος είναι οι θύρες, για να συνδέσεις επιπλέον μόνιτορ...

Δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει αυτό που φαντάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οποτε ακυρο με καλωδιο, αλλα με airplay καπως πρεπει να γινεται. Παντως εδω που βλεπω το βιντεο, δε μου βγαζει στους επιλογιστες καποιες απο τις επιλογες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, J0hn82 said:

Το iMac είναι πολύ παλιό και δεν υποστηρίζει το feature. Παίζει από iMac του 2019 και μετά και macOS Monterey ή μεταγενέστερο.

ουτε με κανα hack, firmware, app 3rd party κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα hack αλλά αν αντέχει να κάνει decode το CODEC του stream που του στέλνεται ΧΩΡΙΣ lag.

Υπάρχει και αυτό: https://support.apple.com/en-us/105126#:~:text=You can use more than,%2C press Command-F2 again.

https://www.lifewire.com/use-imac-as-monitor-with-target-display-mode-2260906

τσεκ τις συμβατότητες.

Και αυτό: https://www.duetdisplay.com/duet-extend-to-a-second-display

Υπάρχει και άλλο ένα αλλά δεν υποστηρίζει τόσο παλιά Mac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να βάλεις Ventura με open core στον iMac καταρχάς και μετά προσπάθησε για airplay σε αυτόν. Αν δεν γίνεται τότε με κάποιο προγραμμα Remote Desktop όπως google Remote Desktop θα έχεις εικόνα από τον Mac που θέλεις μέσω του chrome browser. Όπως και να έχει το Ventura στον iMac αυτόν με opencore θα του δώσει επιπλέον ζωή.

https://support.apple.com/el-gr/guide/mac-help/mchleee00ec8/mac

 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, atheatos said:

Δοκίμασε να βάλεις Ventura με open core στον iMac καταρχάς και μετά προσπάθησε για airplay σε αυτόν. Αν δεν γίνεται τότε με κάποιο προγραμμα Remote Desktop όπως google Remote Desktop θα έχεις εικόνα από τον Mac που θέλεις μέσω του chrome browser. Όπως και να έχει το Ventura στον iMac αυτόν με opencore θα του δώσει επιπλέον ζωή.

https://support.apple.com/el-gr/guide/mac-help/mchleee00ec8/mac

 

Αυτο προυποθετει να σβηστει το υπαρχον και να περασει απο πανω το αλλο? Επειδη ο τυπος που το χει ειανι ασχετος δε θυμαται τους κωδικους του δε ξερει τι θελει και τι εχει μεσα απο αρχεια κτλ. Οποτε δε θα μπορεσω να τον βοηθησω και εγω αν ειναι κατι βαρυ να το περασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, therock είπε

Αυτο προυποθετει να σβηστει το υπαρχον και να περασει απο πανω το αλλο? Επειδη ο τυπος που το χει ειανι ασχετος δε θυμαται τους κωδικους του δε ξερει τι θελει και τι εχει μεσα απο αρχεια κτλ. Οποτε δε θα μπορεσω να τον βοηθησω και εγω αν ειναι κατι βαρυ να το περασω

Καλά άστο. Ρωτα τον αν έχει gmail και θυμάται το password του να ενεργοποιήσει το google Remote Desktop τουλάχιστον και να βλέπει στον iMac μέσο browser την οθόνη του MacBook Air….

To opencore θέλει εγκατάσταση το Ventura από την αρχή και επαναφορά των αρχείων του από timemachine backup με migration assistant κτλ. Δεν είναι τρομερή διαδικασία , υπάρχουν βιντεάκια στο Internet. 
Τέλος πάντων το iMac καλό είναι να έχει ssd και αν δεν έχει εσωτερικά μπορεί να μπουταρει και να τρέχει Ventura από εξωτερικό ssd και να αφήσει τον εσωτερικό σκληρό άθικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, therock είπε

Αυτο προυποθετει να σβηστει το υπαρχον και να περασει απο πανω το αλλο? Επειδη ο τυπος που το χει ειανι ασχετος δε θυμαται τους κωδικους του δε ξερει τι θελει και τι εχει μεσα απο αρχεια κτλ. Οποτε δε θα μπορεσω να τον βοηθησω και εγω αν ειναι κατι βαρυ να το περασω

Το Microsoft Remote Desktop δεν εξυπηρετεί;

Τοπικά χωρίς να χρειάζεται να "βγαίνει έξω" για να παίρνει εικόνα μια χαρά είναι....

Σε όλες τις συσκευές, με αυτόν τον τρόπο έχω πρόσβαση σε όλο το εσωτερικό δίκτυο όταν χρειάζεται κάτι να δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kormos είπε

Το Microsoft Remote Desktop δεν εξυπηρετεί;

Τοπικά χωρίς να χρειάζεται να "βγαίνει έξω" για να παίρνει εικόνα μια χαρά είναι....

Σε όλες τις συσκευές, με αυτόν τον τρόπο έχω πρόσβαση σε όλο το εσωτερικό δίκτυο όταν χρειάζεται κάτι να δω...

Θέλει Mac OS 12…. Αν βάλει 12 θα μπορεί να κάνει mirror και με το airplay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Θέλει Mac OS 12…. Αν βάλει 12 θα μπορεί να κάνει mirror και με το airplay. 

Δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να εγκαταστήσει ένα λογισμικό σε μια συσκευή με τον "γνωστό τρόπο του patch" όταν κατασκευαστικά είναι μη υποστηριζόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, kormos είπε

Δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να εγκαταστήσει ένα λογισμικό σε μια συσκευή με τον "γνωστό τρόπο του patch" όταν κατασκευαστικά είναι μη υποστηριζόμενο...

Τουλάχιστον θα μπορεί να κάνει αυτό που θέλει και πολλά αλλά. Αν εξαιρέσεις μερικα bugs μια χαρά τρέχει το «κατασκευαστικά μη υποστηριζόμενο» λειτουργικό σε παλιά μηχανήματα. Το Ventura το τρέχω χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα σε mid 2012 MacBook Pro.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τουλάχιστον θα μπορεί να κάνει αυτό που θέλει και πολλά αλλά. Αν εξαιρέσεις μερικα bugs μια χαρά τρέχει το «κατασκευαστικά μη υποστηριζόμενο» λειτουργικό σε παλιά μηχανήματα. Το Ventura το τρέχω χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα σε mid 2012 MacBook Pro.

Όπως το βλέπει κανείς :)

Προσωπικά σε όλες τις συσκευές εγώ μένω μέχρι όπου υποστηρίζεται επίσημα...

 

Δεν σημαίνει ότι είναι και λάθος ενέργεια, απλά ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...