Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για σίτα σε συρόμενο παράθυρο αλουμινίου


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Έχω ενα συρόμενο παράθυρο στην κουζίνα και θέλω να βάλω σίτα. Αρχικη σκεψη ήταν να κοψω μερικά λεπτα ξυλα, να φτιακω ενα πλαισιο και να περασω μια σιτουλα με το μετρο και να την εφαρμοσω εξωτερικά του παραθυρου. Είτε αυτό ειτε κατι που μπορει να πιάσει πανω στην τελευταια εξωτερικη ραγα του κουφώματος (βλ.φωτο). Θα μπορουσε πχ να είναι ενα μονό φυλλο αλουμινιου με σίτα. 

Υπάρχει κατι πιο πρακτικό όπως έτοιμες λύσεις που να μην χαλανε σε μικρό διάστημα; Δεν χρειάζεται να ανοιγοκλείνει η σιτα, ας ειναι και σταθερη.

Επειδη νοικιαζω, κοιτάζω για budget λυσεις.

IMG_20240402_113734~01.jpg

IMG_20240402_113821~01~01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bikey77 said:

Καλημέρα

Έχω ενα συρόμενο παράθυρο στην κουζίνα και θέλω να βάλω σίτα. Αρχικη σκεψη ήταν να κοψω μερικά λεπτα ξυλα, να φτιακω ενα πλαισιο και να περασω μια σιτουλα με το μετρο και να την εφαρμοσω εξωτερικά του παραθυρου. Είτε αυτό ειτε κατι που μπορει να πιάσει πανω στην τελευταια εξωτερικη ραγα του κουφώματος (βλ.φωτο). Θα μπορουσε πχ να είναι ενα μονό φυλλο αλουμινιου με σίτα. 

Υπάρχει κατι πιο πρακτικό όπως έτοιμες λύσεις που να μην χαλανε σε μικρό διάστημα; Δεν χρειάζεται να ανοιγοκλείνει η σιτα, ας ειναι και σταθερη.

Επειδη νοικιαζω, κοιτάζω για budget λυσεις.

Για δες κάτι τέτοιο. Πρέπει να έχει περιμετρικό αυτοκόλλητο τύπου "κριτς-κρατς".

https://www.praktiker.gr/p/sita-parathyrou-home-camp-130x150cm-mayri-71733

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή θα φτιάξεις ένα μικρο πλαίσιο από ξύλο να μπαίνει μέσα στην ράγα να καλύψεις το μισό παράθυρο, με το αρνητικό να ανοίγεις μόνο το ένα φύλλο,

ή θα φτιάξεις τελάρο μεγάλο να πιάσεις όλο το παράθυρο και να μπει εξωτερικά λίγο πιο έξω από το κάσωμα έτσι ώστε να βάλεις 2 γωνίες γιανα πιάνει με ούπα στον τοίχο...όλα τα άλλα έχουν κόστος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kokos23 είπε

ή θα φτιάξεις ένα μικρο πλαίσιο από ξύλο να μπαίνει μέσα στην ράγα να καλύψεις το μισό παράθυρο, με το αρνητικό να ανοίγεις μόνο το ένα φύλλο,

ή θα φτιάξεις τελάρο μεγάλο να πιάσεις όλο το παράθυρο και να μπει εξωτερικά λίγο πιο έξω από το κάσωμα έτσι ώστε να βάλεις 2 γωνίες γιανα πιάνει με ούπα στον τοίχο...όλα τα άλλα έχουν κόστος...

Ακριβώς αυτά τα δύο έχω σκεφτεί κι εγώ. Το μισό δεν με χαλαει γιατι άλλωστε, όπως βλεπεις, το παραθυρο μόνο μισο ανοιγει.

Αυτο με τις γωνίες και τα ούπα, έχεις καμία επιπλέον πληροφορία να το καταλάβω ακριβως; Γιατί εκεί ειναι και η δυσκολία μου, πως θα το στερεωσω καλά αλλα απο μεσα γιατί απ εξω δεν υπαρχει μπαλκόνι. Αρα οτι δουλειά κανω, πρεπει να γίνει από μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κατάλαβα ότι δεν έχεις κάτι απέξω, οπότε η στερέωση είναι λίγο δύσκολη..

φτιάχνεις το τελάρο, βιδώνεις γωνιές και το τοποθετείς 3-4 πόντους (όσο σε παίρνει) έξω από το κάσωμα έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις τρύπες στον τοίχο να βάλεις ούπα και βίδα για στερέωση...πιστεύω να γίνομαι κατανοητός...(φωτό γωνίας)

αν φτιάξεις για το μισό παράθυρο βρες ξύλο που να χωράει μέσα στο σιδηρόδρομο ίσα ίσα (το τροχίζεις και λίγο )...όμως η άλλη μεριά δεν θα ανοίγει, έτσι το έχω κάνει εγώ, και έχω βάλει μεταλλική σίτα με το μικρότερο πλέγμα...το τελάρο το φτιάχνεις ίσια ίσια με τις διαστάσεις του κασώματος, βάζοντάς το μέσα στον σιδηρόδρομο το σφηνώνεις στις 2 πλευρές (κάτω και πλάι) και βάζεις σφήνες στο άλλο μέρος που θα είναι στον "αέρα", δεν φεύγει με τίποτε...

ΓΩΝΙΕΣ ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου παράθυρο που είναι σαν το δικό σου είχε βάλει ο κατασκευαστής σίτα τελάρο πάνω στον τελευταίο σιδηρόδρομο. Δες photos. Ρώτα έναν αλουμινά. 

a.jpg

b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokos23 είπε

ωραίο, δεν ήξερα ότι μπορείς να βάλεις πάνω στον σιδηρόδρομο σίτα...στα υπόψιν...👍

Μπαίνει τελάρο συρόμενο (πιάνει μόνο το ένα παραθυρόφυλλο). Πρέπει όμως να υπάρχει και τρίτος οδηγός που στην περίπτωση του TS δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, vdanasto said:

Μπαίνει τελάρο συρόμενο (πιάνει μόνο το ένα παραθυρόφυλλο). Πρέπει όμως να υπάρχει και τρίτος οδηγός που στην περίπτωση του TS δεν υπάρχει.

πως δεν υπάρχει. Για δες την photo του TS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο διαθέσιμοι οδηγοί υπάρχουν. Μπροστά (με τα σφουγγάρια) και πίσω είναι τα πλαίσιο του παραθύρου, δεν μπορείς να βάλεις κάτι εκεί γιατί εφάπτονται τα παραθυρόφυλλα.

Επεξ/σία από vdanasto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα έχει προβλεφθεί περιθώριο για την σίτα, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση από τον προηγούμενο οδηγό. Στο παράθυρο του TS δεν υπάρχει το απαιτούμενο κενό. Εκτός αν μπει σταθερή σίτα στον ίδιο οδηγό με το ένα παραθυρόφυλλο, χωρίς δυνατότητα μετακίνησης τους (σίτας και παραθυρόφυλλου).

Άλλη λύση είναι σίτα οριζόντιας ή κάθετης κίνησης που θα μπουν εξωτερικά του κουφώματος (παραθέτω ενδεικτικά links):

Σίτα Παραθύρου Πλισέ Μαύρη από Fiberglass 150x150cm Π150XY150 | Skroutz.gr

Σίτα Παραθύρου Πλισέ Μαύρη από Fiberglass 150x150cm Π150XY150 | Skroutz.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Για το thrill του DIY θα προσπαθήσω να φτιάξω μόνος μου το τελαρο με τις γωνιές.

Πράγματι έχω και τρίτο οδηγό στο αλουμίνιο οποτε αν αποτυχει η δική μου αποπειρα, παω στους ειδικους.

Τελευταία λύση, καμια εξυπνη σιτα που όμως αισθητικα πιστεύω θα με χαλάει λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...