Προς το περιεχόμενο

αλλαγη ρουτερ ΟΤΕ


MariaLog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χτες το παλιο ρουτερ που ειχα απο ΟΤΕ, δεν αντεξε και μας αφησε . δηλωσα βλαβη και ηρθε σημερα ο τεχνικος, μου εβαλε καινουριο ρουτερ speedport plus 2. η γραμμη μου ειναι 24αρα. με το παλιο ρουτερ κατεβαζα με 16,5Mbps ( αντε 17 )  και τωρα βλεπω με το νεο ρουτερ ειμαι στα 15 . μπορω να κανω κατι να παει στα ιδια επιπεδα ταχυτητας που ειχα με το παλιο? μηπως πρεπει να τους καλεσω να κανουν κατι αυτοι? μηπως δεν αξιζει ν α ασχοληθω καν ?

 

 

Screenshot 2024-04-02 at 14-03-07 DSL Status.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι μιας και το καινούργιο ρούτερ του ΟΤΕ έχει λίγο χαμηλότερο συγχρονισμό από το προηγούμενο Speed port Plus,η γραμμή σου δεν βοηθάει λόγο της απόστασης και από ότι αντιλαμβάνομαι δεν υπάρχει καμπινα κοντά για παραπάνω συγχρονισμό, οπότε καλύτερα να μην ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/04/2024 at 14:03, MariaLog said:

χτες το παλιο ρουτερ που ειχα απο ΟΤΕ, δεν αντεξε και μας αφησε . δηλωσα βλαβη και ηρθε σημερα ο τεχνικος, μου εβαλε καινουριο ρουτερ speedport plus 2. η γραμμη μου ειναι 24αρα. με το παλιο ρουτερ κατεβαζα με 16,5Mbps ( αντε 17 )  και τωρα βλεπω με το νεο ρουτερ ειμαι στα 15 . μπορω να κανω κατι να παει στα ιδια επιπεδα ταχυτητας που ειχα με το παλιο? μηπως πρεπει να τους καλεσω να κανουν κατι αυτοι? μηπως δεν αξιζει ν α ασχοληθω καν ?

 

 

Screenshot 2024-04-02 at 14-03-07 DSL Status.png

καθε router εχει αλλο chipset οποτε κσι διαφορετικο συγχρονισμο.αν εχεις vdsl βαλε.αλλιως ζητα μηπως και το κανουν να σου βαλουν 6 snr margin αντι για 9

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 11:20 ΠΜ, poulinos είπε

καθε router εχει αλλο chipset οποτε κσι διαφορετικο συγχρονισμο.αν εχειε vdsl βαλε.αλλιως ζητα μηπως και το κανουν να σου βαλουν 6 snr margin αντι για 9

αμφιβάλλω αν του βάλουν τόσο χαμηλό snr,στην cosmote , ίσως πριν 10 χρόνια, τώρα δεν νομίζω καν να ασχοληθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ICE-T said:

αμφιβάλλω αν του βάλουν τόσο χαμηλό snr,στην cosmote , ίσως πριν 10 χρόνια, τώρα δεν νομίζω καν να ασχοληθούν.

και εγω το κοβω δυσκολο αλλα δεν εχει κατι να χασει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επικοινωνησα και οντως αυτο μου ειπαν. οτι το ρουτερ μου συγχρονιζει μεχρι εκει και δεν μπορουν να κανεουν κατι αλλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MariaLog είπε

επικοινωνησα και οντως αυτο μου ειπαν. οτι το ρουτερ μου συγχρονιζει μεχρι εκει και δεν μπορουν να κανεουν κατι αλλο..

δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ και να πάρεις ένα avm 7530 και να σκαλισεις λίγο το snr, υπάρχουν πολλά ποστ στο adslgr,εγώ προσωπικά για 3,4mbs παραπάνω δεν θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...