Προς το περιεχόμενο

Πριζα ασφαλειας


kwstaras24
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kwstaras24 είπε

1) κακές κριτικες

https://www.skroutz.gr/s/16940559/Crystal-Audio-CPW21-1300-70-Taf-Asfaleias-3-THeseon-Leyko-381011.html

2) δεν βλέπω να αναφέρει χρόνο αντίδρασης αλλά μόνο Joules.

Δεν θα το εμπιστευομουν το συγκεκριμένο.

3) σημασία έχει το πόσα amperes θα βάλεις πάνω τους. Το κάθε ένα έχει όριο. Μετράει πάντα το μικρότερο από τα δύο ως μέγιστο επιτρεπόμενο. Δες τις προδιαγραφές και υπολόγισε κάνοντας την πρόσθεση απο τις συσκευές σου.

4) τι εννοείς προστατεύσει? Θα σε προστευσει μέσα στα όρια των προδιαγραφών του. Εάν και εφόσον μιλάμε για πιστοποιημενο ποιοτικό που όντως έχει τις αναγραφόμενη προδιαγραφές.

Απο το τίποτε καλύτερα. Πάρε ένα επώνυμο (πχ APC) που δίνουν και χρηματική αποζημίωση σε περίπτωση αστοχίας. Πως να αποδείξεις βέβαια τι έγινε αλλά γενικά είναι καλό σημάδι η χρηματική εγγύηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

1) κακές κριτικες

https://www.skroutz.gr/s/16940559/Crystal-Audio-CPW21-1300-70-Taf-Asfaleias-3-THeseon-Leyko-381011.html

2) δεν βλέπω να αναφέρει χρόνο αντίδρασης αλλά μόνο Joules.

Δεν θα το εμπιστευομουν το συγκεκριμένο.

3) σημασία έχει το πόσα amperes θα βάλεις πάνω τους. Το κάθε ένα έχει όριο. Μετράει πάντα το μικρότερο από τα δύο ως μέγιστο επιτρεπόμενο. Δες τις προδιαγραφές και υπολόγισε κάνοντας την πρόσθεση απο τις συσκευές σου.

4) τι εννοείς προστατεύσει? Θα σε προστευσει μέσα στα όρια των προδιαγραφών του. Εάν και εφόσον μιλάμε για πιστοποιημενο ποιοτικό που όντως έχει τις αναγραφόμενη προδιαγραφές.

Απο το τίποτε καλύτερα. Πάρε ένα επώνυμο (πχ APC) που δίνουν και χρηματική αποζημίωση σε περίπτωση αστοχίας. Πως να αποδείξεις βέβαια τι έγινε αλλά γενικά είναι καλό σημάδι η χρηματική εγγύηση.

 

3500 έχει το Sonora και το crystal 3680 μέτρησα τα watt που έχω Πάνο στο σονορα και είναι λιγότερο από 500watt άρα αν το βάλω στο crystal αυτό θα το προστατέψει αυτό μου λες;αν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα πηγαινα σε crystal audio εφοσον υπαρχει η apc.αν ειναι τωρα να το παρεις με ποντους shell οκ go for it.

2 hours ago, kwstaras24 said:

 

ναι θα προστατευσει οτι συσκευη εχεις στο δευτερο αφου το δευτερο παιρνει απο το πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kwstaras24 είπε

3500 έχει το Sonora και το crystal 3680 μέτρησα τα watt που έχω Πάνο στο σονορα και είναι λιγότερο από 500watt άρα αν το βάλω στο crystal αυτό θα το προστατέψει αυτό μου λες;αν κατάλαβα καλά.

Τα Watt που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με προστασία.

Είναι τα Watt που είναι σχεδιασμένο το κάθε πολυπριζο, ταφ κλπ να μπορεί να διαχειριστεί με την κατασκευή του (μεταλλικά ελάσματα, κολλήσεις, κέλυφος κλπ.

Εάν το φορτώσεις παραπάνω από αυτά απλά θα αρχίσει να υπερθερμαινεται και θα λιώσει συνήθως με αποτέλεσμα βραχυκύκλωμα και φωτιά ίσως.

Τα 3600W είναι λίγο πολύ το στάνταρ της βιομηχανίας ακόμη και για τα καλά επώνυμα ώστε να μην ξεπερνάνε και τον σχεδιασμό της ηλεκτρικής εγκατάστασης και του πίνακα. 220V~230V x 16A (ασφάλειες) = 3520~3680W

Οπότε ξεκινάμε ως δεδομένο οτι ποτέ δεν ξεπερνάς τα Watt του οποιου αντάπτορα/πολυπριζου/ταφ

Η προστασία έχει να κάνει με την υπέρταση στο κύκλωμα. Εκεί έχεις δύο νούμερα. Τα Joules που αφορούν την μέγιστη ενέργεια μέχρι την οποία σε προστατεύει και τον χρόνο αντίδρασης σε υπέρταση (σε nsec).

Το συγκεκριμένο λέει 1300Joules. Δεν είναι κακό, δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. Μπορεί χοντρικά να σε προστατέψει από μια μέση θεωρητικά υπέρταση. Εάν η ενέργεια ξεπεράσει στην υπέρταση ξεπεράσει τα 1300 Joules δεν θα σε προστατέψει.

Το συγκεκριμένο δεν αναφέρει πουθενά (έψαξα και δεν το βρήκα) τον χρόνο αντίδρασης. Αυτό έχει σημασία γιατί τι να το κάνεις εάν έχει προλάβει να περάσει η τάση πριν το ασφαλιστικό την κόψει? Οπότε έχω μεγάλα ερωτηματικά σε αυτό. Εάν είναι καλός (μικρός χρόνος αντίδρασης) συνήθως τον αναφέρουν γιατί είναι κράχτης. Εάν όχι απλά το κρύβουν. Ένας συνήθης χρόνος αντίδρασης στα ποιοτικα είναι 1ns. Γενικά προσωπικά δεν θα επιλέξω συσκευή εάν δεν μου αναφέρει αυτά τα δύο ξεκάθαρα.

Από την άλλη στο Skroutz βλέπω κακές κριτικές. Οπότε άλλος ένας λόγος να το αποφύγω το συγκεκριμένο.

Και τα πλαστικά του από φώτο δεν τα βλέπω ιδιαίτερης ποιότητας. Δεν αναμένεις και με 5-10€ κάτι ιδιαίτερο όταν τόσο έχουν τα κινέζικα για να πω την αλήθεια.

Εάν το αγοράζεις σαν κάτι φθηνό κι ότι βγει οκ. Εάν το αγοράζεις για βασική έστω προστασία τότε βρες κατι άλλο όπως APC.

Σε κάθε περίπτωση είναι μια ελάχιστη προστασία. Εάν έχεις συσκευές που θέλεις να προστατέψεις πρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα.

Δυστυχώς η crystal audio αν και ξεκίνησε σαν μια ελληνική και πραγματικά ποιοτική εταιρεία εξαγοράστηκε και δεν είναι όπως ξεκίνησε. Νομίζω ότι εξακολουθεί να έχει ποιοτικές σχετικά κατασκευές (μέσης ποιοτητας) σε ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Τα Watt που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με προστασία.

Είναι τα Watt που είναι σχεδιασμένο το κάθε πολυπριζο, ταφ κλπ να μπορεί να διαχειριστεί με την κατασκευή του (μεταλλικά ελάσματα, κολλήσεις, κέλυφος κλπ.

Εάν το φορτώσεις παραπάνω από αυτά απλά θα αρχίσει να υπερθερμαινεται και θα λιώσει συνήθως με αποτέλεσμα βραχυκύκλωμα και φωτιά ίσως.

Τα 3600W είναι λίγο πολύ το στάνταρ της βιομηχανίας ακόμη και για τα καλά επώνυμα ώστε να μην ξεπερνάνε και τον σχεδιασμό της ηλεκτρικής εγκατάστασης και του πίνακα. 220V~230V x 16A (ασφάλειες) = 3520~3680W

Οπότε ξεκινάμε ως δεδομένο οτι ποτέ δεν ξεπερνάς τα Watt του οποιου αντάπτορα/πολυπριζου/ταφ

Η προστασία έχει να κάνει με την υπέρταση στο κύκλωμα. Εκεί έχεις δύο νούμερα. Τα Joules που αφορούν την μέγιστη ενέργεια μέχρι την οποία σε προστατεύει και τον χρόνο αντίδρασης σε υπέρταση (σε nsec).

Το συγκεκριμένο λέει 1300Joules. Δεν είναι κακό, δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. Μπορεί χοντρικά να σε προστατέψει από μια μέση θεωρητικά υπέρταση. Εάν η ενέργεια ξεπεράσει στην υπέρταση ξεπεράσει τα 1300 Joules δεν θα σε προστατέψει.

Το συγκεκριμένο δεν αναφέρει πουθενά (έψαξα και δεν το βρήκα) τον χρόνο αντίδρασης. Αυτό έχει σημασία γιατί τι να το κάνεις εάν έχει προλάβει να περάσει η τάση πριν το ασφαλιστικό την κόψει? Οπότε έχω μεγάλα ερωτηματικά σε αυτό. Εάν είναι καλός (μικρός χρόνος αντίδρασης) συνήθως τον αναφέρουν γιατί είναι κράχτης. Εάν όχι απλά το κρύβουν. Ένας συνήθης χρόνος αντίδρασης στα ποιοτικα είναι 1ns. Γενικά προσωπικά δεν θα επιλέξω συσκευή εάν δεν μου αναφέρει αυτά τα δύο ξεκάθαρα.

Από την άλλη στο Skroutz βλέπω κακές κριτικές. Οπότε άλλος ένας λόγος να το αποφύγω το συγκεκριμένο.

Και τα πλαστικά του από φώτο δεν τα βλέπω ιδιαίτερης ποιότητας. Δεν αναμένεις και με 5-10€ κάτι ιδιαίτερο όταν τόσο έχουν τα κινέζικα για να πω την αλήθεια.

Εάν το αγοράζεις σαν κάτι φθηνό κι ότι βγει οκ. Εάν το αγοράζεις για βασική έστω προστασία τότε βρες κατι άλλο όπως APC.

Σε κάθε περίπτωση είναι μια ελάχιστη προστασία. Εάν έχεις συσκευές που θέλεις να προστατέψεις πρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα.

Δυστυχώς η crystal audio αν και ξεκίνησε σαν μια ελληνική και πραγματικά ποιοτική εταιρεία εξαγοράστηκε και δεν είναι όπως ξεκίνησε. Νομίζω ότι εξακολουθεί να έχει ποιοτικές σχετικά κατασκευές (μέσης ποιοτητας) σε ήχο

Αν πάρω αυτό https://www.kafkas.gr/ilektrologika/fis-polybriza/polybriza-antikerabnikis-prostasias/apc-antikeravniko-syskevon-prizas-12-24ka-lefko_162775/?affid=14&custom_campaign=&custom_source=google&custom_medium=cpc&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw_LOwBhBFEiwAmSEQAXt4SjJhoy3Z8uDH0FPA11I0wynlgoSA6Wtm2qm7LgbNrC8iK7PycxoC94MQAvD_BwE και βάλω πάνω  αυτό https://www.skroutz.gr/s/21297341/Sonora-PSW300-Polyprizo-3-THeseon-me-Kalodio-1-5m-Leyko-230-0010.html θα είναι καλύτερα; το λέω γιατί το Sonora το έχω είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
44 λεπτά πριν, kwstaras24 είπε

Πιο ποιοτικο σαφεστατα. Για καποιο λογο δεν μου αναγραφει τα ns...!!! Πιθανολογω ότι θα ειναι στο 1ns οπως τα υπολοιπα της εταιρειας.

Μπορεις να δεις και το πολυπριζο APC Πολύπριζο 5 Θέσεων Με διακόπτη Με προστασία υπέρτασης Λευκό 1,83m 120400001 | ΚΑΥΚΑΣ (kafkas.gr)

 

 

Να ξαναπώ όμως ότι αποτελεί μια light προστασία από μικρές σχετικά υπερτάσεις. Όχι απο μεγάλες υπερτασεις και δεν αποτελει αντικεραυνική προστασια.

 

Το αναφερω για να μην πιστευει ο κοσμος λαθος πραγματα και στο τελος απογοητευεται οπως καποιοι που βλέπω σε σχολια στο skroutz πχ.

"Καμία προστασία!!!!!!!!!Υποτίθεται προστατεύει από κεραυνους
Πήρα 7 πρίζες,μια για κάθε συσκευή!Έπεσε κεραυνος και κάηκαν 3 τηλεοράσεις(η μια 2.000 ευρω περιπου),το ρουτερ,και ένας ενισχυτης ενισχυτής ηχου 4Κ.
Γλύτωσαν μόνο οι υπολογιστές και αυτό γιατί ήταν κλειστά τα ρεύματα από το τροφοδοτικό τους!
Οι πρίζες πως φαινεται και στη φωτο μετά από αυτή τη ζημιά είναι αθικτες ενώ λογικά θα έπρεπε να καούν για να προστατευσουν τις συσκευέςαφου περασε τοσο μεγαλο φορτίο!
Μήνυση για αστοχια προιοντος θέλει το πράγμα κανονικά."

ΔΕΝ ειναι αντικεραυνικη προστασία. Προστατευει το συγκεκριμενο 918 Joules δηλαδη 300Joules ανα φάση. Ενας κεραυνος παράγει πολυ πολυ περισσοτερα Joules.

 

Προστατευει απο μικρότερες υπερτασεις οπως αυτη που αναφερει αλλο σχολιο

"Το έχω στον τοίχο με πολυπριζο 4 θέσεων που έχει επάνω κλιματιστικό 12άρι, εσωτερική μονάδα ασύρματου κουδουνιού, το ρούτερ και μια κάμερα ασφαλείας. 3 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα. Σήμερα όταν άναψα το κλιματιστικό για κρύο στους 20 άκουσα μετά από λίγο ένα "τακ" και έκλεισαν όλα τα παραπάνω. Νόμιζα πως έκαψε πλακέτα το κλιματιστικό! Ευτυχώς απλά κάηκε ο φίλος μας! Απ'όσο κατάλαβα ήταν το πολυπριζο πολύ παλιό και φθαρμένο χωρίς να το καταλάβω. Ευτυχώς έκανε την δουλειά του ΑΨΟΓΑ και την γλίτωσαν οι συσκευές μου! Θα το ξαναπάρω σίγουρα!"

 

Ή εδω:

"Έχω τοποθετήσει 16 κομμάτια στην οικία μου.Πολλές διακοπές ρεύματος, κυρίως το καλοκαίρι.Κάηκαν 5 από αυτά και οι παρακάτω συσκευές: κλιματιστικό inverter, ασύρματο τηλέφωνο,τηλεόραση (ηχεία),υπολογιστής , κλιματιστικό συμβατικό.Δεν κάηκαν όλα την ίδια φορά αλλά σε διαφορετικές χρονικές στιγμές.Δεν ξέρω εάν σε σώζει ακόμα και εάν βάλεις κάποια προστασία στον πίνακα γιατί οι ειδικοί και εκεί δινουν ποσοστό αστοχίας 8-10%."

 

Και σωστά αναφέρει ο παραπάνω. Πρεπει να βαλεις και επιπλεον προστασιες στον πινακα. Ολα αυτα δουλευουν συνδιαστικα για να εχεις σωστη προστασια. Οχι μεμονωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/04/2024 at 16:49, kwstaras24 said:

πιο σοβαρη εταιρεια απο την crystal audio.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, The_Judas said:

μετα παιζει και αυτο που νομιζω ειναι το top και εχει 5 ευρω διαφορα.

https://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200029290

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...