Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση απο win 8 σε win 10


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, εχω εναν καλό υπολογιστη HP με επεξεργαστη i5 16gb μνημη αλλά ειχε απο την αρχή win 8 μπορώ και πως να τον αναβαθμίσω σε win 10 και χωρις να χάσω προγράμματα,ρυθμίσεις κλπ,μιλάω παντα για τον ίδιο υπολογιστή.

Ευχαριστω

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8 ή 8.1;

Μπορείς να το δοκιμάσεις αν θέλεις βέβαια με τον παρακάτω οδηγό αλλά πάρε πρώτα ένα backup τα αρχεία σου.

https://www.pcsteps.gr/75566-αναβάθμιση-windows-10-δωρεάν-από-windows-7-8-ή-8-1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κ usb media από τη microsoft να βάλεις, θα επιλέξεις UPDATE κ όχι καθαρό install και θα κρατήσεις τα πάντα από αρχεία κ όσα προγράμματα είναι συμβατά κ στα win10. Εννοείται ΠΡΩΤΑ BACKUP, γιατί όταν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει...λέει ο Μέρφυ

αφού τελειώσει η διαδικασία, μπορεί το profile να είναι πχ στο desktop άδειο, ΜΗΝ πανικοβληθείς, κάνεις επανεκκίνηση κ όλα θα είνα όπως οφείλουν να είναι

 

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα στικάκι usb με μια έκδοση των win 10 ,έχω παρει  back up του δίσκου που είναι το λειτουργικό των win 8, να το χρησιμοποιήσω; 

Υπάρχει ενδεχόμενο να χάσω  τις ρυθμίσεις των εφαρμογών που έχω στον υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησε ο φίλος micos000. Δες τον αναλυτικό οδηγό. 

Να σημειώσω απλά το εξής: Δε λες πως δημιούργησες το USB. 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ.

Εάν δεν το έχεις κάνει εσύ, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι η έκδοση των Windows 10 που θέλεις να εγκαταστήσεις ταιριάζει με εκείνη των Windows 8 ή 8.1. Για παράδειγμα, εάν έχεις Windows 8.1 Pro, θέλεις USB με Windows 10 Pro. Δηλαδή για να είσαι σίγουρος πρέπει να τρέξεις τη διαδικασία δημιουργίας του USB πό τον υπολογιστή σου για να είσαι 100% σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, monoxromos είπε

εχω ενα στικάκι usb με μια έκδοση των win 10 ,έχω παρει  back up του δίσκου που είναι το λειτουργικό των win 8, να το χρησιμοποιήσω; 

Υπάρχει ενδεχόμενο να χάσω  τις ρυθμίσεις των εφαρμογών που έχω στον υπολογιστή;

Αν ολοκληρωθεί σωστά η αναβάθμιση δεν θα χάσεις τίποτα. Αν όχι τότε θα γίνει αναίρεση των αλλαγών και θα επιστρέψεις στα 8

Να ξέρεις ότι αυτή η διαδικασία τραβάει πολλήηη ώρα οπότε δεν κλείνεις λάπτοπ ακόμα και αν σου φαίνεται ότι έχει κολλήσει.

Μια ερώτηση ακόμα. Τι δίσκο έχεις μέσα; Αν είναι μηχανικός θα έλεγα να πάρεις έναν ssd με μέγεθος ανάλογο με τον πόσα gb έχει κατειλημμένα ο δίσκος σου και μια θήκη για 2.5'' δίσκο, να τραβήξεις έναν κλώνο στον δίσκο σου στον ssd, να αλλάξεις τον δίσκο και να κάνεις ότι θέλεις στον ssd, έχοντας σαν ασφάλεια ότι έχεις τον μηχανικό έτοιμο αν μαμηθεί η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK εχω παρει πληρες back up του λειτουργικου των win 8. Εχω δίσκο SSD απο τον ίδιο πηρα τα δεδομένα και στον ίδιο θα περάσω τα 10αρια. Απλά νομίζω θα μου ζητηθεί κάπου να  διατηρήσω τις ρυθμίσεις...

Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...