Προς το περιεχόμενο

Προβλημα εκκινησης Windows 11


LLLEFTERIS
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης προβλημα.

Αναβω τον υπολογιστη βλεπω το καλως ηρθατε μετα εχω για αρκετη ωρα μαυρη οθονη και βλεπω μονο το κερσορα του ποντικιου.

Μετα απο αρκετα δευτερολεπτα εχω κανονικα επιφανεια εργασιας.

Προσπαθησα να μπω με Control Alt Delete στο Task Manager να ξεκινησω εγω τον explorer δεν με βαζει οταν εχω την μαυρη οθονη απλα μου βγαζει την επιλογη παταω δεν κανει τιποτα, το μονο που μπορω να κανω ειναι αποσυνδεση και μετα στην συνδεση με βαζει κανονικα.

Να γραψω και τι εχω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Να γραψω και τι εχω.

Εμ, ναι. Καλά θα ήταν.

Κατά τ' άλλα, όταν μπεις σε επιφάνεια άνοιξε γραμμή εντολών σαν διαχειριστής και δώσε sfc /scannow (με κενό μετά το sfc) και κάνε επανεκκίνηση όταν τελειώσει (όχι τερματισμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εμ, ναι. Καλά θα ήταν.

Κατά τ' άλλα, όταν μπεις σε επιφάνεια άνοιξε γραμμή εντολών σαν διαχειριστής και δώσε sfc /scannow (με κενό μετά το sfc) και κάνε επανεκκίνηση όταν τελειώσει (όχι τερματισμό).

Έχω κάνει δεν βγάζει πρόβλημα.

i7-14700k Z790 32GB DDR5 4060 Ti 16GB SN850X 2TB RM750X 2021

Επειδή μεταφέρω κάποια αρχεία όταν τελειώσω θέλω να κάνω απεγκατασταση την κάρτα γραφικών με το DDU μήπως είναι από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δες το και πες τι έγινε.

Βρέθηκε το προβλημα.

Είχα τον δεύτερο δίσκο στο SATA Port5 και επειδή δεν ήθελα στο bios να τον βλέπω στο 5 τον έβαλα στο SATA PortA1 και από τότε μου έκανε το πρόβλημα τώρα το  έβαλα στο SATA Port1

Αυτά τα SATA PortA1 SATA PortA2 τι είναι;

Screenshot_2024-04-05-13-19-36-736_org.mozilla.firefox-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Στο reddit έπεσα σε ένα thread που αναφέρει ότι ο controller των θυρών A1 & A2 είναι διαφορετικός (AS Media) από τις υπόλοιπες θύρες sata και αρκετοί γράφουν ότι έχουν bsod αρκετά συχνά όταν συνδέουν εκεί τους δίσκους τους. Οπότε, μην συνδέεις εκεί δίσκο αν δεν είναι απόλυτα απαραίτητο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, micos000 είπε

Στο reddit έπεσα σε ένα thread που αναφέρει ότι ο controller των θυρών A1 & A2 είναι διαφορετικός (AS Media) από τις υπόλοιπες θύρες sata και αρκετοί γράφουν ότι έχουν bsod αρκετά συχνά όταν συνδέουν εκεί τους δίσκους τους. Οπότε, μην συνδέεις εκεί δίσκο αν δεν είναι απόλυτα απαραίτητο.

 

 

Τίποτα δεν μπορούν να φτιάξουν να δουλεύει σωστά.

Άσε που ήρθε ένας φίλος εχθές εδώ και με κορόιδευε μου έλεγε τι μάπα σύστημα έφτιαξες.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο forum της msi έχει και εκεί αναφορές για προβλήματα με τον συγκεκριμένο controller.

Ένας χρήστης έγραψε ότι απενεγοποίησε τον as media controler από το bios και το σύστημα έστρωσε αμέσως. Είχε μάλιστα δύο δίσκους συνδεμένους στην θύρες Α1 και Α2 οι οποίοι φαινόντουσαν κανονικά μετά την απενεργοποίηση.

spacer.png

 

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...