Προς το περιεχόμενο

Κλήση ppoe


kdiamantop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να συνδέσω ενα tp link router στο Seedport Plus 2 του OTE. Επειδή το router του ΟΤΕ δεν μπαίνει σε bridge mode,  θα βάλω το κάνει κλήση ppoe μιας που το router του ΟΤΕ υποστηρίζει ppoe passthrough. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Θα υπάρξει μείωση στην ταχύτητα της σύνδεσης?

Σημειώνεται ότι, έχω 200αρα σύνδεση και μόλις το δοκίμασα με κλήση ppoe, δεν ξεπέρασε τα 150, ενώ όταν συνδέω το router του ΟΤΕ στην wan του Tplink, δεν έχω καθόλου απώλεια στην ταχύτητα, έχω όμως double NAT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και DMZ εναλλακτικά. Πάντως δεν είναι απαραίτητα κακό και το double nat.

Μπορεί να υπάρξει μια μικρή μείωση ταχύτητας με κλήση ppoe 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά, λες να ήταν της στιγμής η απώλεια;Θα το ξαναδοκιμάσω αν είναι και θα ενημερώσω. Πάντως έκανα 3-4 τεστ ταχύτητας με το speedtest και μου έδειχνε γύρω στα 150 mbps αντι 200 που έχω πάντα. Σε περίπλπτωση που έχω πάλι μείωμένη ταχύτητα όταν το ξαναδοκιμάσω, έχεις υπόψη σου τί μπορεί να φταίει;

Επεξ/σία από kdiamantop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ακούγεται περίεργο εξαρχής... Το μόνο που μπορεί να μου έρχεται στο μυαλό (αλλά θεωρώ μικρή πιθανότητα) είναι να παίζει packet fragmentation λόγω του overhead του pppoe και να δημιουργεί κάποιο (cpu) bottleneck σε κάποια φάση. Σε αυτήν τη περίπτωση σε κάποιους advanced routers υπάρχει η ρύθμιση adjust MSS ώστε να βοηθάει το TCP να φτιαχνει πακέτα μικρότερου μεγέθους... Αλλά ξαναλέω είναι μικρή η πιθανότητα να συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το φυσιολογικό θα ήταν να μην έχω καθόλου μείωση στην ταχύτητα;Μήπως χρειάζεται να ευθμίσω κάτι;πχ την τιμή mtu;Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο thread, επιτρέψτε μου μια ερώτηση: κάνοντας κλήση απο δύο routers, αυτό σημαίνει ότι και τα δύο θα πάρουν ( εξωτερική ) ip απο τον πάροχο. Αυτό δεν μπορεί να μας δημιουργήσει πρόβλημα απο πλευράς του παρόχου, να μας γίνει κάποια σύσταση για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, uniquegr είπε

Για να μην ανοίγω νέο thread, επιτρέψτε μου μια ερώτηση: κάνοντας κλήση απο δύο routers, αυτό σημαίνει ότι και τα δύο θα πάρουν ( εξωτερική ) ip απο τον πάροχο. Αυτό δεν μπορεί να μας δημιουργήσει πρόβλημα απο πλευράς του παρόχου, να μας γίνει κάποια σύσταση για παράδειγμα;

Γιατι να σου γινει συσταση? Ποια ακριβως ειναι η ερωτηση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Γιατι να σου γινει συσταση? Ποια ακριβως ειναι η ερωτηση σου?

Αν και το βρίσκω απίθανο να το ελέγξουν, αλλά σε μια συνδρομή θα αντιστοιχούν δύο ip's. Αυτό - θεωρητικά έστω - δεν είναι πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αναλογιζόμενοι την έλλειψη public IPs (σε τέτοιοο βαθμό που ήδη προσπαθούν να στριμώξουν εκατοντάδες πελάτες πίσω από 1 public IP (CG-NAT)), ναι, υποψιάζομαι ότι θα μπορούσε να είναι κάτι που εν δυνάμει θα τεθεί υπό διερεύνηση, ή να στο κόψουν ή να σε πάρουν τηλ. και να σου πουν ότι σε 1 μήνα θα σου κόψουν το 2ο PPPoE call. Ωστόσο, δεν έχω ακούσει να το έχουν κάνει σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...