Προς το περιεχόμενο

TV / HDMI / Διακοπή σήματος .


00 George 00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέω το laptop στην τηλεόραση με καλώδιο HDMI και μόλις το κάνω παύει το σήμα της τηλεόρασης να δουλεύει , σε όλα τα κανάλια γίνεται το ίδιο , μόλις το βγάλω δουλεύουν τα περισσότερα  (πιάνω  με διακοπές  ΕΡΤ 1 -2 - 3 )  Δοκίμασα να αλλάξω τηλεόραση / καλώδιο HDMI / και πάλι κάνει τα ίδια . Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα ο ενισχυτής τηλεόρασης η το καλώδιο που έρχεται από την κεραία !!

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενισχυτης γραμμῆς ειναι αυτο που βλεπω με 2 εξοδους, και χρησιμοποιεῖς την μια. Η κεραια ποσα χρονια ειναι εκει πανω?. Γιατι εχεις ενισχυτή ?
Η εξοδος ειναι για 1 TV η εχεις και αλλες με διακλαδωση?. 
Δυο πραγματα συμβαίνουν, η εχεις πολυ σημα και μπουκώνει, η εχεις λιγο.
1) Βαλε την TV σε ενα καναλι της ERT και δες στην σελιδα του σηματος το σημα και την ποιοτητα, και ομιως σε ενα καναλι της Digea και δες και εκει.
Γραψε εδω τα αποτελεσματα
2) Δοκιμασε να βγαλεις τον ενισχυτη και να συνδέσεις απ'θειας την κεραια και δες τι σημα εχεις.
Προφανως κατι δεν παει καλα με τον ενισχυτη. Ειναι στην ιδια πριζα με αυτη που συνδεεις το λαπτοπ?
Ανεβα και κανε μια αυτοψια να δεις το καλωδιο επισης σε τι κατασταση ειναι.. Αν το εχεις πανω απο 10χρονια πιθανον να θελει αλλαγη (και η κεραια επισης,αναλογα τι κεραια ειναι, απο θεμα ποιοτητας).
 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω το κουτί πως λέγετε μάλλον ενισχυτής σήματος γιατί η κεραία έχει απόσταση 15 - 20 μέτρα , χρησιμοποιώ μία τηλεόραση  ...  Η κεραία αλλάχτηκε πριν 5 χρόνια και δούλευε μέχρι τώρα σωστά . 

1 ) Στο ψηφιακό κανάλι είναι η πρώτη εικόνα  , η δεύτερη είναι στο αναλογικό και μόλις βάλω HDMI όλα μαύρα . 

2 ) Δεν ξέρω πώς να το συνδέσω απευθείας στην τηλεόραση το καλώδιο ,  όλα παίρνουν από ένα πολύμπριζο ρεύμα αφαίρεσα το laptop και το σύνδεσα σε άλλη πρίζα του σπιτιού τα αποτελέσματα είναι αυτά στης φωτογραφίες .  Η κεραία την είδα  το πρωί δεν φαίνεται να έχει φθορές / σπασίματα κλπ .. είναι σε ένα ιστό 8 μέτρα περίπου σε ύψος με σκαλωσιά την έβαλε ο ηλεκτρολόγος  .

11.jpg

22.jpg

33.jpg

Επεξ/σία από 00 George 00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, 00 George 00 είπε

Δεν ξέρω το κουτί πως λέγετε μάλλον ενισχυτής σήματος γιατί η κεραία έχει απόσταση 15 - 20 μέτρα , χρησιμοποιώ μία τηλεόραση  ...  Η κεραία αλλάχτηκε πριν 5 χρόνια και δούλευε μέχρι τώρα σωστά . 

1 ) Στο ψηφιακό κανάλι είναι η πρώτη εικόνα  , η δεύτερη είναι στο αναλογικό και μόλις βάλω HDMI όλα μαύρα . 

2 ) Δεν ξέρω πώς να το συνδέσω απευθείας στην τηλεόραση το καλώδιο ,  όλα παίρνουν από ένα πολύμπριζο ρεύμα αφαίρεσα το laptop και το σύνδεσα σε άλλη πρίζα του σπιτιού τα αποτελέσματα είναι αυτά στης φωτογραφίες .  Η κεραία την είδα  το πρωί δεν φαίνεται να έχει φθορές / σπασίματα κλπ .. είναι σε ένα ιστό 8 μέτρα περίπου σε ύψος με σκαλωσιά την έβαλε ο ηλεκτρολόγος  .

 

Οταν οι ἠλεκτρολόγοι κανουν εγ/σεις κεραιῶν και οχι οι ηλεκτρονικοι, ως πρέπει τοτε δεν εχω κατι αλλο να πω. Αυτο ειναι αλλο θεμα..
Στο δικο σου το θεμα, βλέπω πιθανη ενδοδιαμορφωση ή ακομα και παρεμβολη αν κρίνω απο τα επίπεδα των σφαλμάτων.
Επισης απο οτι κατάλαβα δεν ἔχεις γνώσεις με το ἀντικείμενο, δεν στο λεω ὑποτιμητικά, ἄλλωστε εδω ειναι forum και προσπαθοῦμε να βοηθήσουμε.

1) Εγω πιστευω οτι εχεις πιθανη ενδοδιαμορφωση απο τον εν/τη και απο οτι βλεπω αυτο το παλαιο μοντελο της televes δεν εχει ποντεσιομετρο για να ρυθμίσεις την ενίσχυση, *μήπως εχει απο κατω?. Αν ναι, δοκίμασε με ενα κατσαβιδακι να την μειώσεις γυρίζοντας αριστεροστροφα.
2) Ακατάλληλη κεραια. Με την έλευση του 5G η UHF μπάντα πλεον ειναι 21-60 (στην πραξη 21-48) και οχι 21-69 οπως ηταν παλαιά. Η κεραια λοιπόν πρεπει να ειναι "LTE" αν δεν ειναι, πιθανόν να εχεις προβλήματα απο τις αρμόνικες που λαμβάνει απο το φασμα της κινητής τηλεφωνίας. Τις ιδιες προδιαγραφές πρεπει να εχει και ο ενισχυτής.

Οπως και να εχεις, και για να μην παιδεύεσαι, φώναξε εναν ηλεκτρονικό εγ/τη κεραιών και με το πεδιομετρο του θα κάνει την ανάλυση του σήματος και θα σου βρει την λυση.

13 ώρες πριν, 00 George 00 είπε

Στο ψηφιακό κανάλι είναι η πρώτη εικόνα  , η δεύτερη είναι στο αναλογικό

Δεν υπαρχουν πλεον αναλογικα καναλια, ολα ειναι ψηφιακά (DVB-T)

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...