Προς το περιεχόμενο

Πώληση μεταχειρισμένων αντικειμένων online


NiaUuu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι να πουλησω διαφορα αντικειμενα διαδικτυακα το σκεφτομαι εδω κι εναν χρονο αλλά δειλιαζω. Θα μπορουσε καποιος/οι που γνωριζουν να με βοηθησουν? Καποιες αποριες ειναι οι εξης: 

Τα αντικειμενα που ενδιαφερομαι να πουλησω ειναι τετοιου στυλ: 

Λαπτοπ, καποια καλλυντικα, αρωματα, ρουχα. 

● Ποιό απ ολα τα sites διαλεγω? 

(Depop, vendora, pouliseto, ebay, αλλο?) 

● Απο που παιρνω κουτες, προστατευτικα κλπ? 

● Πρεπει να παρω ειδικο χαρτι να γραψω τη διευθυνση παραληπτη? Αν οχι τοτε πως? Πανω στην κουτα/φακελο?

● Με ποια μεταφορικη συμφερει να τα στειλω? (Ελτα, ACS, Γενικη ταχυδρομικη) 

● Πως θα υπολογισω ποσο θα κοστισουν τα μεταφορικα? 

Οτι πληροφορια μπορειτε να δωσετε ακομη κι αυτονοητη θα με βοηθουσε παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Για site σε όσα περισσότερα βάλεις κάτι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να το πουλήσεις. Το Depop δεν το ξέρω. Ebay μόνο αν σε ενδιαφέρει να στείλεις εξωτερικό. Κοίτα επίσης Facebook marketplace και εδώ στις αγγελίες του Insomnia.
  • Κούτες κτλ η σε μαγαζιά με είδη συσκευασίας η σε Jumbo κτλ
  • Αν τα στέλνεις με κούριερ δε χρειάζεται να γράψεις κάτι γιατί βγαίνει αυτοκόλλητο και το κολλάνε πάνω. Αν τα στέλνεις με απλά ΕΛΤΑ γράφεις πάνω στην κούτα/φάκελο.
  • Ο πιο φτηνός τρόπος είναι τα απλά ΕΛΤΑ, μετά ανεβαίνει σημαντικά το κόστος αλλά και η ταχύτητα παράδοσης και ευκολίες(αντικαταβολή κτλ) με κάποια κούριερ.
  • Τα κόστη είναι στο site κάθε εταιρίας αρκεί να ξέρεις διαστάσεις και βάρος φακέλου/κούτας.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να στέλνεις και με boxnow, που είναι πολύ πιο φθηνά από τα ελτα.

Επίσης, υπάρχουν πολλές ομάδες πωλήσεων και στο Facebook, και στο Marketplace. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρισκόμουν σε παρόμοια θέση με σένα. Τελικά, κατέληξα εδώ στο Insomnia καθώς απ' ότι έχω καταλάβει έχει την πιο μεγάλη κινητικότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα sites.

Όσον αφορά την αποστολή κατά τη γνώμη μου ο πιο εύκολος και από τους οικονομικότερους τρόπους είναι το Box Now. Απλά,

  1. Επιλέγεις το μέγεθος του δέματος που θες.
  2. Συμπληρώνεις τα στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη.
  3. Επιλέγεις τη θυρίδα προορισμού που σου έχει υποδείξει ο αγοραστής.
  4. Πληρώνεις με την κάρτα σου.
  5. Τυπώνεις το voucher με τον εκτυπωτή σου και το κολλάς πάνω, ή μπορείς ακόμα απλά να γράψεις το κωδικό αποστολής με μαρκαδόρο πάνω στο πακέτο αν δεν έχεις εκτυπωτή.
  6. Πας σε όποια θυρίδα σε βολεύει, πληκτρολογείς το κωδικό αποστολής, βάζεις το πακέτο μέσα σε όποιο locker ανοίξει και αυτό ήταν όλο.

Σχετικά με τη συσκευασία δε χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο. Προσωπικά απλά επαναχρησιμοποιώ κουτιά από δικές μου αγορές. Για εύθραυστα αντικείμενα θα χρειαστείς κάποιο υλικό για να λειτουργήσει σα filler. Εγώ χρησιμοποιώ κομματιασμένο χαρτί από το καταστροφέα εγγράφων μου και κάποιες φορές bubble wrap από παλιές παραγγελίες. Το μοναδικό πράμα που έχω πληρώσει είναι ταινία πακεταρίσματος την οποία βασικά ήδη είχα.

Το Box Now επίσης βολεύει πολύ και τον ίδιο τον αγοραστή καθώς έχει την ευχέρεια να πάει να το παραλάβει όποτε θέλει, αντί να κάθεται να περιμένει το courier. Και αν είναι κάτι που προσφέρεις θα μπορούσε να κάνει τις αγγελίες σου πιο ελκυστικές. Οι τρόποι πληρωμής που προσφέρεις επίσης έχουν σημασία, απ' ότι έχω παρατηρήσει στο Insomnia ο περισσότερος κόσμος προτιμά Revolut ή IRIS. Αλλά όσους περισσότερους τρόπους πληρωμής υποστηρίζεις τόσο το καλύτερο.

Το πιο σημαντικό από όλα όμως είναι να έχεις καλές φωτογραφίες οι οποίες αναδεικνύουν την πραγματική κατάσταση του προϊόντος και όχι απλά να έχεις πάρει stock φωτογραφίες όπως κάνουν πολλοί και να τις ανεβάσεις στην αγγελία σου. Κανείς δεν πρόκειται να αγοράσει ένα laptop από μία αγγελία που η μόνη φωτογραφία είναι μία που μπορεί να βρεί και στο Google. Και όσον αφορά τις φωτογραφίες το μεγαλύτερο tip που έχω να σου δώσω είναι πως ο καλός φωτισμός είναι πολύ πιο σημαντικός για την ποιότητα της εικόνας σε σύγκριση με τι κάμερα έχεις.

 

Επεξ/σία από crispy_mummy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο φίλος από πάνω. Εγώ χρησιμοποιώ vendora εδώ και χρόνια, πούλησα καρότσια μωρών, περπατουρες, καλαθουνες κλπ. Πολύ εύχρηστο το σαιτ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια συμβουλή από μια παθούσα και πλέον μαθούσα: σε περίπτωση αντικαταβολής, να ζητάς μπροστά το κόστος μεταφορικών + αντικαταβολής. Καλύτερα να σου μείνει κάτι λίγο παραπάνω, παρά να πληρώνεις τον κάθε @@, που σου πουλάει και ιστορίες μετά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, arcanum είπε

Και μια συμβουλή από μια παθούσα και πλέον μαθούσα: σε περίπτωση αντικαταβολής, να ζητάς μπροστά το κόστος μεταφορικών + αντικαταβολής. Καλύτερα να σου μείνει κάτι λίγο παραπάνω, παρά να πληρώνεις τον κάθε @@, που σου πουλάει και ιστορίες μετά. 

Spoiler

το κερασάκι είναι να σου φορά και αρνητική εκδικητική αξιολόγηση 🤪

δύσκολο , ειδικά για αρχή μιας και προϋποθέτει να έχει κάποιες αξιολογήσεις

________________________

17 ώρες πριν, NiaUuu είπε

Οτι πληροφορια μπορειτε να δωσετε ακομη κι αυτονοητη θα με βοηθουσε παρα πολυ.

επίσης φυσικά μπορείς να τα βάλεις και εδώ στο insomnia

Φυσικά αποφεύγεις να γίνεις verified seller , όχι τόσο λόγω προμήθειας αλλά πρακτικά είναι αδύνατο για το μέσο χρήστη να κάνει πληρωμή , άσε που οι διαχειριστές εδώ έχουν κλειδώσει και το αντίστοιχο νήμα που μόνο αρνητικό είναι για υπηρεσία που πληρώνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταληγω λοιπον στα ΕΛΤΑ και στο Boxnow λοιπον. 

Χρειαζεται να γραψω και τα στοιχεια του αποστολεα σωστα? 

 

Επισης σας εχουν τυχει ατυχηματακια να παει κατι σπασμενο ή να πει ο αγοραστης ψεματα οτι πηγε ελλατωματικο κλπ? 

 

Στις 6/4/2024 στις 7:22 ΜΜ, zestikios είπε

Όπως τα λέει ο φίλος από πάνω. Εγώ χρησιμοποιώ vendora εδώ και χρόνια, πούλησα καρότσια μωρών, περπατουρες, καλαθουνες κλπ. Πολύ εύχρηστο το σαιτ. 

 Πως εστειλες τοσο μεγαλα αντικειμενα? Με ΕΛΤΑ? και πού βρηκες αντιστοιχες τοσο μεγαλες κουτες? 

Στις 6/4/2024 στις 10:01 ΜΜ, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το κερασάκι είναι να σου φορά και αρνητική εκδικητική αξιολόγηση 🤪

 

επίσης φυσικά μπορείς να τα βάλεις και εδώ στο insomnia

Φυσικά αποφεύγεις να γίνεις verified seller , όχι τόσο λόγω προμήθειας αλλά πρακτικά είναι αδύνατο για το μέσο χρήστη να κάνει πληρωμή , άσε που οι διαχειριστές εδώ έχουν κλειδώσει και το αντίστοιχο νήμα που μόνο αρνητικό είναι για υπηρεσία που πληρώνεις

Πως γινεσαι verified seller? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NiaUuu είπε

Καταληγω λοιπον στα ΕΛΤΑ και στο Boxnow λοιπον. 

 

 Πως εστειλες τοσο μεγαλα αντικειμενα? Με ΕΛΤΑ? και πού βρηκες αντιστοιχες τοσο μεγαλες κουτες? 

 

Ξέχασα να το αναφέρω ναι έχεις δίκιο. Με ΕΛΤΑ κλπ κουριερ είναι ασύμφορη η αποστολή. Κατάφερα και βρήκα αγοραστές από Θεσσαλονίκη στα καρότσια οπότε εγίνε πώληση από κοντά. . Για κάτι μάρσιπους, κλπ μωρουδιακά με box now. 

Κουτες πήγα σε σουπερμάρκετ και ζήτησα και μου έδωσαν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...