Προς το περιεχόμενο

Επισκευή ή πέταμα?


boubou38_new
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από koutsis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,  η κόρη μου εσπασε χθες την οθονη του Samsung A23 (ενός ετους). Η αντικατασταση κοστίζει 80 ευρω συν ΦΠΑ. Απο την εμπειρία σας τέτοιου είδος επισκευές ειναι αξιόπιστες? Πως θα ειμαι σιγουρη οτι το ανταλλακτικό είναι καλής ποιοτητας και η εργασία σωστή? Κάποιο αξιόλογο κατάστημα επισκευής? 

Ευχαριστώ πολύ! 

20240406_095620.jpg

Επεξ/σία από boubou38_new
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
15 minutes ago, boubou38_new said:

Καλημέρα,  η κόρη μου εσπασε χθες την οθονη του Samsung A23 (ενός ετους). Η αντικατασταση κοστίζει 80 ευρω συν ΦΠΑ. Απο την εμπειρία σας τέτοιου είδος επισκευές ειναι αξιόπιστες? Πως θα ειμαι σιγουρη οτι το ανταλλακτικό είναι καλής ποιοτητας και η εργασία σωστή? Κάποιο αξιόλογο κατάστημα επισκευής? 

Ευχαριστώ πολύ! 

20240406_095620.jpg

Μόνο στην επίσημη αντιπροσωπία θα είσαι σίγουρη για το ανταλλακτικό και τη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, boubou38_new said:

Καλημέρα,  η κόρη μου εσπασε χθες την οθονη του Samsung A23 (ενός ετους). Η αντικατασταση κοστίζει 80 ευρω συν ΦΠΑ. Απο την εμπειρία σας τέτοιου είδος επισκευές ειναι αξιόπιστες? Πως θα ειμαι σιγουρη οτι το ανταλλακτικό είναι καλής ποιοτητας και η εργασία σωστή? Κάποιο αξιόλογο κατάστημα επισκευής? 

Ευχαριστώ πολύ! 

20240406_095620.jpg

,γενικως αλλαζει ολη η οθονη οποτε ειναι θεωρητικα δυσκολο να εχεις θεμα μετα.ειδικα αν πας σε αντιπροσωπεια. αλλωστε samsung με 80 ευρω + fpa δεν βρισκεις.εκτος αν θες να της παρεις για χ ψ λογο κατι πιο new

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εμπειρια μου με xiaomi redmi note 4 κινητο αξιας 140ε αγορασμενο το 2018  , αλλαξα σπασμενη οθονη το 21' με μια απομιμιση σε συνοικιακο μαγαζι στα 45ε ολα μαζι με εργασια, η οθονη ειχε μια πιο ''ψευτικη'' αισθηση αφης και ραγισε πολυ πιο ευκολα με λιγοτερες και μικροτερης εντασης πτωσεις σε σχεση με την γνησια . Eπισης μια πλακετα φορτισης που αλλαξα για το ιδιο τηλεφωνο πριν περιπου 1 χρονο+ αρχισε παλι να μου κανει τα ιδια , να χανει την επαφη με το καλωδιο φορτισης κτλ ,.Τοτε ημουν στο ιδιο δυλημμα και τις 2 φορες , ειτε να κανω επιδιορθωση του υπαρχον ή να παρω αλλο κινητο , πηγα με την πρωτη επιλογη ως πιο οικονομικη αλλα εκ του αποτελεσματος μαλλον το μετανιωσα παροτι συνολικα το εχω 6 χρονια και χρεωθηκα 140ε για την αγορα + 45ε αντικατασταση σπασμενης οθονης + 35ε αντικατασταση πλακετας φορτισης = 220ε , ως συνολο ειμαι ευχαριστημενος..

Εναι καινουριο το τηλ σου σχετικα κοστιζει 175ε βλεπω στο φτηνοτερο μαγαζι δηλαδη τα διπλασια  λεφτα απο το να αλλαξεις οθονη , κατα την γνωμη μου μονο αν ειναι γνησια η οθονη πρεπει να λαβεις υποψην σου την επιλογη της επισκευης, να δωσεις τα μισα λεφτα για απομιμηση οθονη σε κινητο με μια φθορα ενος ετους δεν νομιζω οτι συμφερει (ιδιος αν εχει και αλλα μικροπροβληματα) . Αν πας με την επιλογη νεου κινητου εως 200ε (οσο κανει και αυτο που εχεις δηλαδη) ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα εδω που προτεινονται 2-3 κινητα εκτος αν εισαι φανατικη της Samsung ..

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2024 στις 10:19 ΠΜ, koutsis είπε

Μόνο στην επίσημη αντιπροσωπία θα είσαι σίγουρη για το ανταλλακτικό και τη δουλειά.

Έχεις δίκιο! Θα το πάω σε επίσημο επισκευαστη όπως αναφέρονται στο site της Samsung. Και ειναι και πιο οικονομικα! 80 ευρω μαζί με το ΦΠΑ. Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Δεν το περίμενα να ειναι πιο φτηνή η επίσημη αντιπροσωπία! 

Επεξ/σία από boubou38_new
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το κινητο έχει υπολοιπο εγγυησης και δεν εχουμε σκοπο αμεσης αλλαγης του καλο ειναι να πηγαινει αντιπροσωπεια. (καλο ειναι να εχεις και φωτο της συσκευης πριν την παραδοση και να βλεπεις τι σημειωνουν ως φθορες κατα την παραλαβη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2024 στις 12:31 ΜΜ, boubou38_new είπε

Έχεις δίκιο! Θα το πάω σε επίσημο επισκευαστη όπως αναφέρονται στο site της Samsung. Και ειναι και πιο οικονομικα! 80 ευρω μαζί με το ΦΠΑ. Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Δεν το περίμενα να ειναι πιο φτηνή η επίσημη αντιπροσωπία! 

Τελικά η αντικατάσταση οθόνης στο Α23 ειχε 91 ευρώ μαζί με ΦΠΑ. Σχετικά ευχαριστιμενος με την Omnitech στη Μαραθωνος καθώς έπρεπε να παω και 2η φορά διότι η πλάτη του κινητού δεν εφαρμοζε σωστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.aliexpress.com/item/1005006279195735.html

Εύκολη σχετικά η αλλαγή , όπως λέω πάντα καλύτερα να το κάνει κάποιος μόνος του, κερδίζει 70€ ή χάνει 30€ διότι ως μεταχειρισμένο δεν αξίζει πάνω από 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 12/04/2024 at 17:12, KyrGR said:

https://www.aliexpress.com/item/1005006279195735.html

Εύκολη σχετικά η αλλαγή , όπως λέω πάντα καλύτερα να το κάνει κάποιος μόνος του, κερδίζει 70€ ή χάνει 30€ διότι ως μεταχειρισμένο δεν αξίζει πάνω από 100€.

δυστυχως πολλοι δεν πιανουν ταχερια τους για να κανουν το πιο απλο στο κινητο και οχι να αλλαξουν οθονη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...