Προς το περιεχόμενο

600€ νέο pc για Fortnite για μικρό παιδί ή αγορά μεταχειρισμένου.


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Γιος φίλου θέλει pc έως 600€, για Fortnite, χωρίς οθόνη (αρχικά, δεν ξέρω αν αλλάξει γνώμη), από κατάστημα που προσφέρει συναρμολόγηση (e-shop, e-gate κτλ).

Ωστόσο, εγώ έχω ένα pc, που πραγματικά κάθεται (Βλ. σκρινσοτ).

Το είχα πάρει για office work.

Το κουτί είναι midi tower.

Έχω και μια οθόνη AOC 27", 144hz, 2K, επίσης κάθεται, γιατί χρησιμοποιώ μια Xiaomi 34" ultrawide από το 2022.

1) Μπορείτε να μου χτίσετε ένα καινούριο για το παιδί;

2) Αξίζει να αγοράσει το δικό μου σε αυτό το μπάτζετ;

Ειλικρινείς απαντήσεις, παρακαλώ.

Ούτε καίγομαι να δώσω το pc μου ούτε θέλω να πάρει κάτι υποδεέστερο το παιδί.

Ευχαριστώ πολύ.

20240408_112854.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, όλα εξαρτώνται από τον μικρό. Αν δηλαδή θέλει λαμπιόνια και χρώματα στον πύργο και αν θέλει να παινεύεται στους φίλους του ότι παίζει σε epic ανάλυση και settings. Αν ψάχνει κάτι τέτοιο στα 600... χμμμ!

Αν όχι και συμβιβάζεται σε fullhd με high ή Very high settings, τότε μια χαρά θα είναι και το δικό σου αν βάλεις και μια κάρτα γραφικών (RX5700 και πάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, αν χτίζαμε κάτι νέο, μας φτάνει κάτι με τα χαρακτηριστικά του pc μου+ συν μια κάρτα;

Ή να βάλουμε κάποιον Ryzen, και άρα άλλη mobo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νέο θα έλεγα κάτι σε ryzen 5, B650 μητρική, 32 ή 64 ram, m2 nvme 500gb και rx6500 ή rtx 3050 ti συν τροφοδοτικό και κουτί.

Μία εντελώς χαλαρή σύνθεση, έτσι για να ξέρεις που θα πάει είναι η παρακάτω (μη με φάτε οι gamers :)). Δεν το έψαξα και πολύ αλλά αυτό είναι συν το κουτί που θα πρέπει να επιλέξει ο μικρός, οπότε υπολόγισε στο ποσό από 50€ έως 150€, ανάλογα την επιλογή. Μπορείς να κόψεις από τον επεξεργαστή και να πας σε χαμηλότερο μοντέλο. Η μητρική έχει 4 θέσεις για μνήμη οπότε μπορεί να προσθέσει αργότερα άλλα π.χ. 32. Με την κάρτα γραφικών υπάρχει θέμα καθώς σε αυτό το ποσό δεν μπορείς να πας σε κάτι καλύτερο π.χ. rx6600xt ή rtx3060 (συν 150€)

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, φίλε μου.

Ο,τι άλλη πρόταση υπάρχει, στείλε τη, γιατί θέλω να του το στείλω έτσι έτοιμο προς συναρμολόγηση, όπως το ποσταρεις. Όχι γενικά, και ξεχωριστά τα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια παραλλαγή που μπορεί να κάνει είναι να μην βάλει ακόμα κάρτα γραφικών και να πάει στο Ryzen 5 5600G (όχι τον Χ) στα 132€ που έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών) για να ρίξει λίγο ποσό και αργότερα να πάρει μια κάρτα γραφικών..

EDIT:

Επίσης οι τιμές είναι από το καλάθι του skroytz. Αν ψαχτείτε λίγο μπορεί να τα πάρετε και πιο φθηνά.

EDIT 2:

Α, και ξέχασα τον δίσκο. Συν κανά 50άρικο για m2 500GB

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Οπότε, αν χτίζαμε κάτι νέο, μας φτάνει κάτι με τα χαρακτηριστικά του pc μου+ συν μια κάρτα;

Ή να βάλουμε κάποιον Ryzen, και άρα άλλη mobo;

Βάλε απλά μια καλή gpu στο pc που ήδη έχεις, αρκεί να χωρά στο κουτί και να την σηκώνει το τροφοδοτικό. Αν δεν τη σηκώνει άλλαξε το κι αυτό.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μια παραλλαγή που μπορεί να κάνει είναι να μην βάλει ακόμα κάρτα γραφικών και να πάει στο Ryzen 5 5600G (όχι τον Χ) στα 132€ που έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών) για να ρίξει λίγο ποσό και αργότερα να πάρει μια κάρτα γραφικών..

EDIT:

Επίσης οι τιμές είναι από το καλάθι του skroytz. Αν ψαχτείτε λίγο μπορεί να τα πάρετε και πιο φθηνά.

EDIT 2:

Α, και ξέχασα τον δίσκο. Συν κανά 50άρικο για m2 500GB

Ευχαριστώ πολύ.

Ξέχασες και κουτί όμως.

Ξεφύγαμε λιγάκι από το μπάτζετ.

44 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Βάλε απλά μια καλή gpu στο pc που ήδη έχεις, αρκεί να χωρά στο κουτί και να την σηκώνει το τροφοδοτικό. Αν δεν τη σηκώνει άλλαξε το κι αυτό.

Έχεις κάποια πρόταση και για τα δύο;

Όπως ανέφερα, το κουτί μου είναι midi.

Δεν μπαίνουν και πολλά τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ξεφύγαμε λιγάκι από το μπάτζετ.

Σου είπα ότι οι τιμές είναι ενδεικτικές και αν το ψάξεις θα τα βρεις και πιο χαμηλά.

Επίσης, αν δεν βάλεις κάρτα γραφικών και πας για τον 5600G είσαι μέσα στο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Ξέχασες και κουτί όμως.

Ξεφύγαμε λιγάκι από το μπάτζετ.

Έχεις κάποια πρόταση και για τα δύο;

Όπως ανέφερα, το κουτί μου είναι midi.

Δεν μπαίνουν και πολλά τόσο εύκολα.

Κάνε κλικ εκεί που λέει cpu ώστε να ξέρουμε ακριβώς ποιον έχεις (το i5 skylake είναι λίγο γενικό). Γράψε και ακριβώς ποιο κουτί έχεις.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Κάνε κλικ εκεί που λέει cpu ώστε να ξέρουμε ακριβώς ποιον έχεις (το i5 skylake είναι λίγο γενικό).

Θα προτιμούσα ένα νέο setup, πάντως.

Το δικό μου θέλει σίγουρα αναβάθμιση σε κάρτα και δεν ξέρω αν αξίζει ως μελλοντική επένδυση.

Ενδεχομένως να μη μου φτάνει και το 550w τροφοδοτικό που έχω, όπως είπες.

Εσείς ξέρετε καλύτερα, όμως.

Εγώ δεν είμαι hardcore χρήστης ή gamer.

Edit: Κουτί https://www.e-shop.gr/case-supercase-vogue-series-vg25m-micro-atx-black-p-PER.645149

Έχω βάλει και ένα Deepcool Gammaxx 200T

20240408_163231.jpg

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, micos000 είπε

Σε νέο θα έλεγα κάτι σε ryzen 5, B650 μητρική, 32 ή 64 ram, m2 nvme 500gb και rx6500 ή rtx 3050 ti συν τροφοδοτικό και κουτί.

Μία εντελώς χαλαρή σύνθεση, έτσι για να ξέρεις που θα πάει είναι η παρακάτω (μη με φάτε οι gamers :)). Δεν το έψαξα και πολύ αλλά αυτό είναι συν το κουτί που θα πρέπει να επιλέξει ο μικρός, οπότε υπολόγισε στο ποσό από 50€ έως 150€, ανάλογα την επιλογή. Μπορείς να κόψεις από τον επεξεργαστή και να πας σε χαμηλότερο μοντέλο. Η μητρική έχει 4 θέσεις για μνήμη οπότε μπορεί να προσθέσει αργότερα άλλα π.χ. 32. Με την κάρτα γραφικών υπάρχει θέμα καθώς σε αυτό το ποσό δεν μπορείς να πας σε κάτι καλύτερο π.χ. rx6600xt ή rtx3060 (συν 150€)

spacer.png

Το build έχει ένα θέμα.  Έχει ddr5 μνήμες και am5 μητρική ενώ ο 5600x είναι ddr4. @Alexcxvtr Κράτα επεξεργαστη, και αντικατάστησε τη μητρική με μια b550 κάπου στα 90-110 ευρω. Η φτηνότερη που θα έβαζα είναι η ds3h και ιδανικά μια msi gaming plus. Μνήμες βάλε 2x16 gskill aegis 3200 cl16 ddr4. Τροφοδοτικό πάρε ένα απλό bequiet system power 9 ή 10 550w. To thermaltake smart είναι γνωστός ύποπτος σε failures. 

Και κάρτα βάλε την φτηνότερη διαθέσιμη rx6600. Αν περιμένεις, σε μια ώρα που θα γυρίσω σπίτι στέλνω και λινκς. Έτσι θα μπορεί να παίξει και άλλα παιχνίδια και παίρνει και αναβάθμιση το build.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Το build έχει ένα θέμα.  Έχει ddr5 μνήμες και am5 μητρική ενώ ο 5600x είναι ddr4. @Alexcxvtr Κράτα επεξεργαστη, και αντικατάστησε τη μητρική με μια b550 κάπου στα 90-110 ευρω. Η φτηνότερη που θα έβαζα είναι η ds3h και ιδανικά μια msi gaming plus. Μνήμες βάλε 2x16 gskill aegis 3200 cl16 ddr4. Τροφοδοτικό πάρε ένα απλό bequiet system power 9 ή 10 550w. To thermaltake smart είναι γνωστός ύποπτος σε failures. 

Και κάρτα βάλε την φτηνότερη διαθέσιμη rx6600. Αν περιμένεις, σε μια ώρα που θα γυρίσω σπίτι στέλνω και λινκς. Έτσι θα μπορεί να παίξει και άλλα παιχνίδια και παίρνει και αναβάθμιση το build.

Ευχαριστώ, φίλε μου.

Περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Θα προτιμούσα ένα νέο setup, πάντως.

Το δικό μου θέλει σίγουρα αναβάθμιση σε κάρτα και δεν ξέρω αν αξίζει ως μελλοντική επένδυση.

Ενδεχομένως να μη μου φτάνει και το 550w τροφοδοτικό που έχω, όπως είπες.

Εσείς ξέρετε καλύτερα, όμως.

Εγώ δεν είμαι hardcore χρήστης ή gamer.

Edit: Κουτί https://www.e-shop.gr/case-supercase-vogue-series-vg25m-micro-atx-black-p-PER.645149

Έχω βάλει και ένα Deepcool Gammaxx 200T

20240408_163231.jpg

Μια χαρά cpu έχεις. Βάζετε μια rx 6600 και για κουτί πάτε σε ένα mx 410 rgb.Ο μικρός θα είναι σούπερ ευχαριστημένος κι εσύ θα έχεις πουλήσει ένα pc που κάθεται, win win.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, fotaras76 said:

Μια χαρά cpu έχεις. Βάζετε μια rx 6600 και για κουτί πάτε σε ένα mx 410 rgb.Ο μικρός θα είναι σούπερ ευχαριστημένος κι εσύ θα έχεις πουλήσει ένα pc που κάθεται, win win.

+1 και απο μενα. Ισως η καλυτερη λυση και για να κανεις recycle το δικο σου και να ειναι και ο μικρος ευχαριστημενος. 

Επισης πολυ βασικη πληροφορια ειναι τι ηλικια εχει ο μικρος και αν θελει να παιζει και τιποτε αλλο. Πχ αν ειναι 7-8 ετων του φτανει και του περισσευει, αντε να θελει και κανενα minecraft. Αν ειναι 12-13 και πανω ισως θελει να παιζει και πιο απαιτητικα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...