Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στο HRM - Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! 

Εχω τελειώσει Τουρκικών Σπουδών στο ΕΚΠΑ, αλλά δεν ασχολούμαι με αυτό και υα τελευταία χρόνια εργάζομαι ως γραμματέας.

Ψάχνω να κάνω μεταπτυχιακό στο HR, ταυτόχρονα με δουλειά πλήρης απασχόλησης. Με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό του Οικονομικού Πανεπιστημίου, αλλά της μερικής φοίτησης, καθώς έχω δει ότι όσοι δουλεύουν στον κλάδο του HR, έχουν τελειώσει το συγκεκριμένο πτυχίο και πουθενά δε βλέπω κάποιον που να έχει κανει μαστερ σε κάποιο κολλέγιο. Πχ New York College, Aegean College, Epsilon College. Μόνο Οικονομικό Πανεπιστήμιο και Alba βλέπω, αλλά το Alba λόγω χρημάτων είναι αξεπέραστο. 

Όμως τα δύο χρόνια στο Οικονομικό είναι πολλά σε σχέση με τον έναν χρόνο του κολλεγίου. Οπότε και είμαι σε δίλημμα. Να κάνω το ενός χρόνου μεταπτυχιακό του Οικονομικού δεν μπορώ, καθώς πρέπει να εργάζομαι παράλληλα ώστε να πληρώνω το μεταπτυχιακό. 

Αλλιώς σκέφτηκα κάποιο μεταπτυχιακό MBA με ειδίκευση στο HR.  Εάν και εκεί με αγχώνει το κομμάτι των μαθηματικών. 

Γνώμες;;

Ευχαριστώ πολύ. 

Επεξ/σία από eleni_gem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΜΒΑ γενικα εκτος οτι ειναι πανακριβο αν και ευκολο γενικα εχει απειρη υλη να καλυψεις..

Επειδη το ΟΚΠΑ τελευταια χρονια εχει ανεβει θα σου ελεγα να πας εκει μιας και

1)το 90% σπουδαστων στα μεταπτυχιακα ειναι εργαζομενοι

2)οι καθηγητες το γνωριζουν με οτι αυτο συνεπαγεται

3)ειναι υψηλου επιπεδου και ποιοτητας μεταπτυχιακο

θα σου προτεινα παραλληλα με τη δουλεια να το κανεις και ας ειναι και 2 χρονια (μερικης)..

εδω αλλοι σπουδαστες με οικογενειες και πιο απαιτητικες θεσεις ευθηνης το κανουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vamvakoolas Ναι και εγώ αυτό ακριβώς βλέπω, γι  αυτό και ήθελα παραπάνω γνώμες. Ξέρετε τι γίνεται με τις πληρωμές; Θα μπορώ να πληρώνω με δόσεις κάθε μήνα πιστεύετε;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, eleni_gem said:

@vamvakoolas Ναι και εγώ αυτό ακριβώς βλέπω, γι  αυτό και ήθελα παραπάνω γνώμες. Ξέρετε τι γίνεται με τις πληρωμές; Θα μπορώ να πληρώνω με δόσεις κάθε μήνα πιστεύετε;; 

oταν γραφτεις/αιτηση σου αναφερουν τους τροπους και περιοδους πληρωμης. Κατα τη γνωμη μου καλυτερα ανα 3 μηνες ή 6 μηνες ή ακομα και ετησια. Παντως δυσκολα αλλαζει οταν το επιλεξεις οποτε θελει προσοχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2024 στις 11:45 ΜΜ, eleni_gem είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Εχω τελειώσει Τουρκικών Σπουδών στο ΕΚΠΑ, αλλά δεν ασχολούμαι με αυτό και υα τελευταία χρόνια εργάζομαι ως γραμματέας.

Ψάχνω να κάνω μεταπτυχιακό στο HR, ταυτόχρονα με δουλειά πλήρης απασχόλησης. Με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό του Οικονομικού Πανεπιστημίου, αλλά της μερικής φοίτησης, καθώς έχω δει ότι όσοι δουλεύουν στον κλάδο του HR, έχουν τελειώσει το συγκεκριμένο πτυχίο και πουθενά δε βλέπω κάποιον που να έχει κανει μαστερ σε κάποιο κολλέγιο. Πχ New York College, Aegean College, Epsilon College. Μόνο Οικονομικό Πανεπιστήμιο και Alba βλέπω, αλλά το Alba λόγω χρημάτων είναι αξεπέραστο. 

Όμως τα δύο χρόνια στο Οικονομικό είναι πολλά σε σχέση με τον έναν χρόνο του κολλεγίου. Οπότε και είμαι σε δίλημμα. Να κάνω το ενός χρόνου μεταπτυχιακό του Οικονομικού δεν μπορώ, καθώς πρέπει να εργάζομαι παράλληλα ώστε να πληρώνω το μεταπτυχιακό. 

Αλλιώς σκέφτηκα κάποιο μεταπτυχιακό MBA με ειδίκευση στο HR.  Εάν και εκεί με αγχώνει το κομμάτι των μαθηματικών. 

Γνώμες;;

Ευχαριστώ πολύ. 

Δεν είναι καν συγκρίσιμες οι δύο επιλογές οπότε δεν τίθεται θέμα διλήμματος.

Στο ΟΠΑ, θα κάνεις αίτηση. 

Από 1/4 μέχρι 26/4/2024  οι αιτήσεις και αξιολογούνται με σειρά προτεραιότητας οπότε καλό είναι να βιαστείς.

Ο αριθμός των εισακτέων κατ’ έτος ορίζεται κατ’ ανώτατο όριο σε τριάντα πέντε (35) για το τμήμα πλήρους φοίτησης και σε σαράντα (40) για το τμήμα μερικής φοίτησης.

Το site είναι κατατοπιστικότατο οπότε μπορείς να λύσεις όλες τις απορίες σου.

Ενδεικτικά παραθέτω τα παρακάτω αλλά καλό είναι να διαβάσεις τα πάντα.

https://www.aueb.gr/el/school_of_business/hrm/applications

https://www.aueb.gr/el/content/syhnes-erotiseis-faqs

https://www.aueb.gr/sites/default/files/hrm/Documents/20292-FEK B 6697(27.11.2023) EpikeroKanonismosDPMS_DioikisiAnthropinouDinamikou_5thSing09-11-2023 (002).pdf

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμισε ο τοπος HR (με τα περισοοτερα & αμφιβολου 'ποιοτητας'...) σε βαθμο που πια δεν τα δινουν και σημασια..
Σκεψου μηπως αξιζει να επενδυσης χρονο και χρημα σε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonkoum είπε

Γεμισε ο τοπος HR (με τα περισοοτερα & αμφιβολου 'ποιοτητας'...) σε βαθμο που πια δεν τα δινουν και σημασια..
Σκεψου μηπως αξιζει να επενδυσης χρονο και χρημα σε κατι αλλο.

΄Οταν λες "άλλο", τι εννοείς;  Τι προτάσεις έχεις να κάνεις σε μια απόφοιτο του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών;

Επειδή στον Τουρισμό, στις Δημόσιες Σχέσεις, στο Εμπόριο, στις Μ.Κ.Ο. κτλ, θ΄απορροφηθούν αυτοί που έχουν ένα πτυχίο στοχευμένο σ΄αυτά τα αντικείμενα και όπου απαιτείται η Τουρκική γλώσσα πάλι θα πάρουν τους προηγούμενους που θα έχουν και σαν ένα επιπλέον προσόν, να γνωρίζουν και την γλώσσα. Στην Εκπαίδευση ούτε καν το συζητάμε όσο για μεταφραστές, διερμηνείς και ξεναγούς, οι θέσεις είναι τόσο ελάχιστες που δεν ξέρω κατά πόσο είναι διατεθειμένος κάποιος να παίξει τζοκερ την επαγγελματική του αποκατάσταση.

Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι υψηλής ποιότητας και του δίνουν σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...