Προς το περιεχόμενο

Και ξαφνικά το Key των WIN 10 pro εξαφανίστηκε....


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σtoν έναν από τους τρεις υπολογιστές της δουλειάς, σε νόμιμα προ τριετίας αγορασμένα, εμφάνισε ACTIVATION μήνυμα.  Πως μπορώ να θεραπεύσω το εν λόγω πρόβλημα; Δεν εχω τα κλειδιά της τότε ενεργοποίησης ( δεν ξέρω αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν κιόλας). Υπάρχει τρόπος να βρώ το κλειδί που προϋπήρχε και να το  διορθώσω ή να μην ασχοληθώ και να αγοράσω νέο key? Nα σημειωθεί πως είναι image δίσκου αρχικού που "χτύπησε" και φυσικά δούλευε πάνω απο χρόνο σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, passenger57 είπε

Σtoν έναν από τους τρεις υπολογιστές της δουλειάς, σε νόμιμα προ τριετίας αγορασμένα, εμφάνισε ACTIVATION μήνυμα.  Πως μπορώ να θεραπεύσω το εν λόγω πρόβλημα; Δεν έχω τα κλειδιά της τότε ενεργοποίησης ( δεν ξέρω αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν κιόλας). Υπάρχει τρόπος να βρω το κλειδί που προϋπήρχε και να το  διορθώσω ή να μην ασχοληθώ και να αγοράσω νέο key? Nα σημειωθεί πως είναι image δίσκου αρχικού που "χτύπησε" και φυσικά δούλευε πάνω από χρόνο σωστά.

      Ότι και να κάνεις ένα είναι το σημαντικό: Τ_Ι_Μ_Ο_Λ_Ο_Γ_Ι_Ο. Κάθε έλλειψη τιμολογίου σε ενδεχόμενο έλεγχο είναι τουλάχιστον ένα χιλιάρικο πρόστιμο.

      Αν οι υπολογιστές ήρθαν έτοιμοι με τα win τότε όλα καλά (αρκεί να αναφέρεται το λογισμικό στο τιμολόγιο αγοράς).

      Αν έβαλες εσύ τα win με φθηνά κλειδιά ή σκέφτεσαι να βάλεις νέο (έστω και με νόμιμη απόδειξη) θα έχεις πρόβλημα. Δεν παίζει ρόλο το ποσό αγοράς των win. Το μόνο που παίζει ρόλο είναι να έχουν αγοραστεί με τιμολόγιο.

      Αν λοιπόν όλα είναι νόμιμα ακολούθησε αυτό που σου λέει ο adi32 ή ο 1ns0mn1a για να βρεις το κλειδί.

      Αν και τα windows αποθηκεύουν τα κλειδιά στους server τους και θα έπρεπε αν ήταν νόμιμα να τα ενεργοποιήσεις αυτόματα.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, passenger57 είπε

Σtoν έναν από τους τρεις υπολογιστές της δουλειάς, σε νόμιμα προ τριετίας αγορασμένα, εμφάνισε ACTIVATION μήνυμα.  Πως μπορώ να θεραπεύσω το εν λόγω πρόβλημα; Δεν εχω τα κλειδιά της τότε ενεργοποίησης ( δεν ξέρω αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν κιόλας). Υπάρχει τρόπος να βρώ το κλειδί που προϋπήρχε και να το  διορθώσω ή να μην ασχοληθώ και να αγοράσω νέο key? Nα σημειωθεί πως είναι image δίσκου αρχικού που "χτύπησε" και φυσικά δούλευε πάνω απο χρόνο σωστά.

Μήπως έγιναν σημαντικές αλλαγές στο hardware μετά από την πρώτη ενεργοποίηση;

Το pc ήρθε με προεγκατεστημένα και ενεργοποιημένα windows (ακόμα και αν ήταν 7, 8, 8.1) ή τα βάλατε μετά;

Ήταν refurbished ή καινούργιο;

Έψαξες περιμετρικά τον πύργο μήπως έχει κάποιο αυτοκόλλητο με το serial;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μου εκανε καποια στιγμή  κατι τσίρκα ο m2 280 δισκος και πηρα image και τον εκανα κλώνο σε εναν αλλο ssd αλλά αυτό έχει γίνει εδώ και εναν χρόνο. Τον υπολογιστή τον έστησα εγώ και τα keys τα πήραμε διαδικτυακά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος δεν θεωρείται σημαντική αλλαγή για να σου πετάξει το κλειδί.

36 λεπτά πριν, passenger57 είπε

τα keys τα πήραμε διαδικτυακά

Αυτό όμως θα μπορούσε να είναι ο ένοχος. Τα κλειδιά τα πήρατε από επίσημο μεταπωλητή ή από κάποιο κλειδαράδικο; Αν είναι το 2ο και χωρίς τιμολόγιο τότε μπορεί να έγινε black list και όπως έγραψε και ο afm, δεν είναι νόμιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...