Προς το περιεχόμενο

Ζημια στα windows 11 pro νεκρωσαν ολα


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξυπνησα σημερα το πρωι πηγαινω να ανοιξω τον υπολογιστη μου και βλεπω το μηνυμα:
Περιορισμοι:
Αυτη η λειτουργια ακυρωθηκε εξαιτιας των περιορισμων που ισχυουν σε αυτον τον υπολογιστη. Εποικοινωνηστε με τον διαχειριστη συστηματος. Δεν μπορω να κανω τιποταααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα. Δεν εχω εγκαταστησει καμια εφαρμογη ουτε και εχω μπει σε παρανομες σελιδες καταλαβατε τι λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανεκκίνηση μπορείς να κάνεις; Μπορείς να μπεις σε ασφαλή λειτουργία; Κρατάς πατημένο το SHIFT πλήκτρο ενώ πατάς επανεκκίνηση και δεν το αφήνεις μέχρι να ξεκινήσει πάλι. Μόλις σου βγάλει τις επιλογές πας επιδιόρθωση και επιλογές εκκίνησης.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Επανεκκίνηση μπορείς να κάνεις; Μπορείς να μπεις σε ασφαλή λειτουργία; Κρατάς πατημένο το SHIFT πλήκτρο ενώ πατάς επανεκκίνηση και δεν το αφήνεις μέχρι να ξεκινήσει πάλι. Μόλις σου βγάλει τις επιλογές πας επιδιόρθωση και επιλογές εκκίνησης.

μπορω να κανω επαννεκινηση αλλα δεν μπαινει στο safe mode.
Μιλαμε για αυτο το συστημα εδω: Gigabyte B450M S2H - Palit GeForce GT 710 2GB GDDR3 - 8GB DDR4 1600 RAM - 256GB SSD L5 LITE TEAM GROUP - AMD RYZEN 5 3600 TRAY 3.60GHZ - XIGMATEK SG02 CASE
θα παω για φορματ μαλλον. αποσυνδεσα ολους τους σκληρους μου δισκους εξωτερικους και εσωτερικους και αφησα μονο τον δισκο με τα windows πανω. Λες να επιρεαστηκαν και οι αλλοι οι δισκοι που ηταν συνδεδεμενοι ;
Καποιο καλο προγραμμα για εκκαθαριση και καθαριση ιων σε τετοιες περιπτωσεις ;
Διαβασα οτι χακερ χακαρανε εκκατομυρια συστηματα κυβερνητικα στην αμερικη και σε ολο τον κοσμο.

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις επανεκκίνηση ενώ έχει κρατημένο το πλήκτρο SHIFT σε πάει στο σύστημα επιδιόρθωσης. Εκεί θα επιλέξεις επιδιόρθωση και επιλογές εκκίνησης. Μετά θα κάνει επανεκκίνηση και θα σου ζητήσει να κάνει μια επιλογή. Πάτα το πλήκτρο που είναι για ασφαλή λειτουργία.

Αυτό δεν γίνεται;

Μακάρι να μην μολύνθηκες από κανένα ransomware γιατί μετά... κλάφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μου εχουν συμβει κατα καιρους διαφορα κουλα, εχω καταληξει στο εξης συστημα (ασφαλειας).

εχω 1 δισκο που βρισκονται μονο τα Win και οσα προγραμματα δουλευω,  και εχω αλλους 3 δισκους στους οποιους βρισκονται ΟΛΑ τα αρχεια που δεν θελω να χασω (χ2), αλλα και οι εγκαταστασεις παιχνιδιων που εχω, γιατι ειναι και μεγαλου ογκου, και τραβα να τα ξανακατεβαζεις....!!!!!    

επισης εχω ενα ετοιμο USB με τα Win που εχω, για γρηγορη εγκατασταση.

 

ετσι οποτε ειχα προβλημα με τα WIndows (πριν να αλλαξω-αναβαθμισω το παλιο πισι) σε 2 ωρες ειχα κανει φορματ και εγκαταστασεις προγραμματων, χωρις να πειραζω τα αρχεια μου και τα παιχνιδια μου.....! 

 

 

Ομως αυτο ---->     "Αυτη η λειτουργια ακυρωθηκε εξαιτιας των περιορισμων που ισχυουν σε αυτον τον υπολογιστη"  ........  ψαξτο λιγο στο ιντερνετ.......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως χθες που ήταν βραδιά Windoze update (2η Τρίτη του Μήνα) σου έκανε win update και σου έκανε firmware upgrade;
Το έχω δει σε πολλά συστήματα, αν ναι, μπες bios και δες να έχεις ενεργά τα secure boot και το FTPM, virtualization και τα σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Μήπως χθες που ήταν βραδιά Windoze update (2η Τρίτη του Μήνα) σου έκανε win update και σου έκανε firmware upgrade;
Το έχω δει σε πολλά συστήματα, αν ναι, μπες bios και δες να έχεις ενεργά τα secure boot και το FTPM, virtualization και τα σχετικά

Καλησπεερα το firmware upgrade δεν μου ηρθε ποτε αλλιως ετσι δεν θα ξεκινουσε καν ο υπολογιστης

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν πατήσεις επανεκκίνηση ενώ έχει κρατημένο το πλήκτρο SHIFT σε πάει στο σύστημα επιδιόρθωσης. Εκεί θα επιλέξεις επιδιόρθωση και επιλογές εκκίνησης. Μετά θα κάνει επανεκκίνηση και θα σου ζητήσει να κάνει μια επιλογή. Πάτα το πλήκτρο που είναι για ασφαλή λειτουργία.

Αυτό δεν γίνεται;

Μακάρι να μην μολύνθηκες από κανένα ransomware γιατί μετά... κλάφτα.

το εκανα αλλα τζιφος τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ανοίγει και μετά από firmware upgrade, μην σε γυρίζει πίσω σε κάποια settings, κάνε έναν κόπο να τα δεις ότι είναι ενεργά. Αν είναι οκ, sorry γράψε λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Σε ευχαριστω πολυ. Ειναι αξιοπιστα ;

Και τα δυο είναι μια χαρά. Επίσης και το Windows Defender, το εξ' ορισμού λογισμικό των Windows είναι μια χαρά.

Εάν έχει κάποιος φίλος κάποιο security suite όπως τα παραπάνω, φτιάξε ένα Rescue USB και σκάναρε το μηχάνημά σου με αυτό. Εάν βρει κάποιον ιό ή malware πρόγραμμα τότε πιθανώς να είναι αυτό το πρόβλημα (η προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι δεν είναι ιός ή ransomware). 

Εάν κατορθώσεις και μπεις σε safe mode μπορείς να κατεβάσεις εδώ (ξεκινά αμέσως το download του tool) το Kaspersky Virus Removal Tool application  και να το τρέξεις σε safe mode. 

Εάν όχι τότε με το Windows USB που έχεις κάνε ένα boot με αυτό και προσπάθησε να δεις εάν μπορείς να προβείς σε repair της ήδη υφιστάμενης εγκατάστασης. 

Οδηγοί εδώ:

 https://www.thewindowsclub.com/boot-or-repair-windows-10-using-the-installation-media

https://helpdeskgeek.com/windows-11/how-to-create-and-use-a-windows-11-recovery-usb-drive/

https://windowsreport.com/windows-10-repair-usb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...