Προς το περιεχόμενο

HDD για NAS (1 bay)


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω έναν δίσκο 4TB για Nas (μονός).

Από τα ταχύτητα δεν υπάρχουν απαιτήσεις γιατί θα λειτουργεί σε δίκτυο 100mbps για αποθήκευση αρχείων. 

Κοιτούσα για τον Seagate st4000vn006.

Εντωμεταξυ βλέπω δίσκους για desktop, για Nas, για καταγραφικό....έχουν νόημα αυτοί οι δίσκοι στην πράξη ή στην ουσία είναι ιδιοι; Φαντάζομαι ότι πχ οι δίσκοι καταγραφικου και Nas πρέπει να είναι καλύτεροι, με μεγαλύτερη αντοχή μιας και δουλεύουν συνέχεια σε σχέση με έναν desktop.

Πρακτικά αν βάλω δίσκο για desktop στο Nas θα είναι λίγο βλακεία ή όχι; Επειδή έχω έναν ρωτάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Θέλω έναν δίσκο 4TB για Nas (μονός).

Από τα ταχύτητα δεν υπάρχουν απαιτήσεις γιατί θα λειτουργεί σε δίκτυο 100mbps για αποθήκευση αρχείων. 

Κοιτούσα για τον Seagate st4000vn006.

Εντωμεταξυ βλέπω δίσκους για desktop, για Nas, για καταγραφικό....έχουν νόημα αυτοί οι δίσκοι στην πράξη ή στην ουσία είναι ιδιοι; Φαντάζομαι ότι πχ οι δίσκοι καταγραφικου και Nas πρέπει να είναι καλύτεροι, με μεγαλύτερη αντοχή μιας και δουλεύουν συνέχεια σε σχέση με έναν desktop.

Πρακτικά αν βάλω δίσκο για desktop στο Nas θα είναι λίγο βλακεία ή όχι; Επειδή έχω έναν ρωτάω 

Καλό είναι να βάλεις έναν non-SMR σκληρό ας είναι και για desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, atheatos said:

Καλό είναι να βάλεις έναν non-SMR σκληρό ας είναι και για desktop.

Έχεις να προτείνεις κάποιον στα 4TB?

Θα ήθελα κάποιον vfm. Δε με ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα. Προτιμώ να χάσω σε ταχύτητα και να κερδίσω σε αξιοπιστία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστία δεν υπάρχει για μένα σε κανένα σκληρό. Για αυτό συστήνω σε όλους  να πάρουν 2 φτηνους non smr σκληρούς ωστε να κάνουν backup τα αρχεία τους παρά έναν και ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Backblaze δίνει κάθε χρόνο στατιστικά για τους δίσκους της, από εκεί μπορείς να πάρεις μια ιδέα για την αξιοπιστία των συγκεκριμένων μοντέλων που χρησιμοποιεί η εταιρεία. https://www.backblaze.com/cloud-storage/resources/hard-drive-test-data

Θεωρητικά αυτή είναι η πιο έγκυρη πηγή πληροφορίας για την αξιοπιστία δίσκων δεδομένων των μεγεθών και του είδους της χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Bitbit said:

Έχεις να προτείνεις κάποιον στα 4TB?

Θα ήθελα κάποιον vfm. Δε με ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα. Προτιμώ να χάσω σε ταχύτητα και να κερδίσω σε αξιοπιστία 

οτι και να βαλεις τα αρχεια σου πρεπει να υπαρχουν 2 φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική χρήση σε NAS εδώ και 7 χρόνια, WD Red 4TB (CMR). Επειδή μάλλον δεν υπάρχει πλέον και είναι SMR, πας στην αμέσως μεγαλύτερη σειρά WD Red Plus.

Θα συμφωνήσω όμως να υπάρχει μια λύση backup των αρχείων. Εγώ π.χ. σημαντικά αρχεία τα στέλνω και στο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...