Προς το περιεχόμενο

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΒΟΛΟΣ ή ΦΛΩΡΙΝΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! 

Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτηριες σε μια από τις 2 σχολές.  Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει εμπειρία ως φοιτητής/τρία,  ποια είναι η γνώμη του για τα συγκεκριμένα πανεπ; Με την έννοια υπάρχει οργάνωση; Επίσης είναι εύκολο να βρεις σπίτι σε αυτές τις περιοχές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Demyath είπε

Καλησπέρα!! 

Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτηριες σε μια από τις 2 σχολές.  Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει εμπειρία ως φοιτητής/τρία,  ποια είναι η γνώμη του για τα συγκεκριμένα πανεπ; Με την έννοια υπάρχει οργάνωση; Επίσης είναι εύκολο να βρεις σπίτι σε αυτές τις περιοχές; 

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Βόλος)

1) Κατά την κρίση μου, δυσκολότερα μαθήματα κατατακτηρίων: α) Εισαγωγή στις Επιστήμες της Αγωγής, β) Βασικές ΄Εννοιες Φυσικών Επιστημών (Φυσική, Χημεία, Βιολογία), γ) Εισαγωγή στην Ψυχολογία. Οι εξετάσεις διενεργούνται σε 2 μέρες.

2) Λόγω της θέσης του, πολλοί είναι αυτοί που το επιλέγουν κατά προτεραιότητα με αποτέλεσμα το Τμήμα να είναι πλήρες (δεν του λείπουν φοιτητές, αντιθέτως του περισσεύουν).

3) Ο Βόλος είναι μία ακριβή πόλη (ενοίκια, φαγητό κτλ).

 

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα)

1) Κατά την κρίση μου, ευκολότερα μαθήματα κατατακτηρίων: α) Μαθηματικά, β) Νέα Ελληνική Ιστορία, γ) Εισαγωγή στην Παιδαγωγική. Οι εξετάσεις διενεργούνται σε 1 μέρα.

2) Λόγω της θέσης του, για πολλούς είναι η τελευταία τους επιλογή με αποτέλεσμα να του λείπουν φοιτητές και ως εκ τούτου έχει ανάγκη από φοιτητές.

3) Η Φλώρινα είναι σημαντικά φθηνότερη πόλη από τον Βόλο (πχ τα ενοίκια συγκριτικά, είναι στην μισή τιμή). 

 

Και τα δύο Τμήματα είναι παλιά άρα "στρωμένα" (του Βόλου άρχισε να λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 1988-89, της Φλώρινας από το  ακαδημαϊκό έτος 1990-91) και τα δύο Τμήματα έχουν καλές εγκαταστάσεις και τα δύο Τμήματα έχουν τον ίδιο αριθμό καθηγητών.

 

Βάσει των παραπάνω, αν θέλεις να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας στις κατατακτήριες και αν σ΄ενδιαφέρει να σπουδάσεις με λιγότερα χρήματα, τότε θα πρέπει να στοχεύσεις Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης της Φλώρινας.

Καλή επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιερώσες να τα γράψεις. Σκέψου έχω κάνει και πινακάκι που έχω ψάξει και τα νοίκια και την πρακτική. Όντως η φλωρινα είναι οικονομική και πιο εύκολη και όντως του Βόλου έχει ότι να ναι μαθήματα για κατατακτηριες. Η τρίτη μου επιλογή που τώρα ανακάλυψα είναι της Πάτρας που πλέον είναι Παιδαγωγικο και Κοινωνικής Εργασίας μαζί. Έχει φθηνά νοίκια είναι και κοντά στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...