Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με συνάρτηση excel


Insane84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

Στη στήλη D του sheet "Sheet1", θέλω με βάση την στήλη Α, να ψάχνει στο sheet ¨ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ" την στήλη Β και να φέρνει άθροισμα της στήλης D, μόνο για όσες αξίες είναι κάτω του 0.

Η φόρμουλα που έχω φτιάξει αυτή τη στιγμή φέρνει σωστά όλες τις αξίες είτε είναι κάτω του 0 είτε πάνω.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

image.png.cfba3ba17a23d59968b84a13c3180618.png

 

image.png.0bb5a3cbb26b0c93fe7f0ae3c284e807.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Insane84 said:

Καλημέρα, 

Στη στήλη D του sheet "Sheet1", θέλω με βάση την στήλη Α, να ψάχνει στο sheet ¨ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ" την στήλη Β και να φέρνει άθροισμα της στήλης D, μόνο για όσες αξίες είναι κάτω του 0.

Η φόρμουλα που έχω φτιάξει αυτή τη στιγμή φέρνει σωστά όλες τις αξίες είτε είναι κάτω του 0 είτε πάνω.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

image.png.cfba3ba17a23d59968b84a13c3180618.png

 

image.png.0bb5a3cbb26b0c93fe7f0ae3c284e807.png

Χωρίς να αλλάξεις πολλά στο sheet METAΠΟΙΗΣΗ κάνε μια βοηθητκή στήλη πχ την Ε αν είναι κενή, βάλε μια IF στο E2 του τύπου: =IF(D2<0;D2;" ") και συνέχισέ την για όλο το Ε ώστε να απομονώσεις τις αρνητικές τιμές στο Ε και στο sheet1 αντί για στήλη D θα βάλεις την Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει αυτό που είπε ο alexzorb αλλά για να καταλάβω:

Στο sheet 1 είναι ο κωδικός 10, σεντόνια λευκά

Βρίσκουμε την αντιστοιχία του στο sheet ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ στην γραμμή 3

"και να φέρνει άθροισμα της στήλης D" δεν κατάλαβα τι εννοείς (τι εννοείς άθροισμα, ποιανού φύλλου τη στήλη D, πως προκύπτει το -78 που έχεις στη φωτογραφία)

Επεξ/σία από gizaha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alexzorb είπε

Χωρίς να αλλάξεις πολλά στο sheet METAΠΟΙΗΣΗ κάνε μια βοηθητκή στήλη πχ την Ε αν είναι κενή, βάλε μια IF στο E2 του τύπου: =IF(D2<0;D2;" ") και συνέχισέ την για όλο το Ε ώστε να απομονώσεις τις αρνητικές τιμές στο Ε και στο sheet1 αντί για στήλη D θα βάλεις την Ε.

Σωστός, απλώς σκεφτόμουν μήπως γίνεται χωρίς να χρειάζεται βοηθητική στήλη, μέσα στην ίδια φόρμουλα ή σε κάποια άλλη.

6 λεπτά πριν, gizaha είπε

Ισχύει αυτό που είπε ο alexzorb αλλά για να καταλάβω:

Στο sheet 1 είναι ο κωδικός 10, σεντόνια λευκά

Βρίσκουμε την αντιστοιχία του στο sheet ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ στην γραμμή 3

"και να φέρνει άθροισμα της στήλης D" δεν κατάλαβα τι εννοείς (τι εννοείς άθροισμα, ποιανού φύλλου τη στήλη D, πως προκύπτει το -78 που έχεις στη φωτογραφία)

Ψάχνει π.χ. το 10 στο sheet ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ, που εμφανίζετε πολλές φορές, και σου φέρνει συνολικό άθροισμα της ποσότητάς του στο Sheet1, στο οποίο εμφανίζεται μία και μοναδική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορείς να το κάνεις με sumifs λογικά

χωρίς να το έχω δοκιμάσει sumifs(μεταποιηση!d:d,μεταποιήσηση!a:a,a2,μεταποιήση!d:d,"<0")

Επεξ/σία από warlock9_0
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, warlock9_0 είπε

μπορείς να το κάνεις με sumifs λογικά

χωρίς να το έχω δοκιμάσει sumifs(μεταποιηση!d:d,μεταποιήσηση!a:a,a2,μεταποιήση!d:d,">0")

Σωραίοςςςςςς

Μόνο δύο πράγματα άλλαξα

=SUMIFS(ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ!$D:$D;ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ!$B:$B;A2;ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ!D:D;"<0")

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...