Προς το περιεχόμενο

Γνώμες προτάσεις για ποιοτικό εργονομικό πληκτρολόγιο.


Denmark1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω εδω και καιρό ποιοτικό εργονομικό  , καλό πληκτρολόγιο το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά για ώρες.Πέφτει πολύ γράψιμο και είναι πλέον εργαλείο.Χρησιμοποιώ εδω και λίγους μήνες ένα ασύρματο της Logitech MX keys το οποίο πήρα...120? 130? δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα ευρω και ΔΕΝ είναι αυτο που θα με εξυπηρετούσε. Η προσωπική μου παρατήρηση ειναι πως νοιώθω τα πλήκτρα του σαν του λαπτοπ ένα πράγμα δλδ λίγα....μικρά...πως να το πω...?Προσωπικά θα ήθελα ένα αθόρυβο αλλά πλήρες πληκτρολόγιο με ευχάριστη πληκτρολόγηση αλλά να τη  νοιώθω. Αυτό που έχω , σαν ασύρματο ναι...είναι μεγάλη ευκολία και κρατάει  πολύ η φόρτιση. Με μια πρώτη αναζήτηση δεν έχω βρει αυτό που θα θέλα....

υγ. εχω την αίσθηση ότι κάτι λείπει απ τα μηχανικά  για να τα πεις πλήρη...και αντίστοιχα κάτι λείπει απ τα gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που ζητάς είναι καθαρά υποκοιμενικό. Αυτό που βολεύει εσένα μπορεί να μην βολεύει άλλον και το αντίθετο και είναι λογικό. Οπότε δύσκολο να πάρεις καθαρά αντικειμενική άποψη.

Ωστόσο, τα πληκτρολόγια χαρακτηρίζονται από συγκεκριμένα "γενικά" στοιχεία που μπορείς να λάβεις υπόψιν. Δες ένα συγκριτικό παρακάτω...

https://www.rtings.com/keyboard/reviews/best/by-usage/writers

και στο επόμενο μερικά ακόμα (περιλαμβάνει και το mx keys)

https://accessorytosuccess.com/blogs/tools/premium-keyboards-for-typing-top-picks-for-writers-authors

ή γκουγκλάρισε για "best keyboards for writers" ή κάπως έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έδωσα το στίγμα ,πως νοιώθω ότι τα μικρά πλήκτρα δεν είναι για μένα χορταστικά....πλήρη...πχ είχα ένα πληκτρολόγιο παλιότερα που το χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια...και ήμουν απίστευτα ευχαριστημένος σαν αίσθηση...πληκτρολόγιο δλδ  αγορασμένο πριν 10-12 χρόνια...και ενώ πίστευα ότι τα νεώτερα θα είναι πολύ καλύτερα ...δεν έχω βρει κάτι να με καλύπτει και χωρίς να κοιτάμε το οικονομικό καθολου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχεις νομίζω είναι μεμβράνης, low profile και πράγματι είναι παρόμοια με των laptop και ούτε εγώ τα βρίσκω κατάλληλα για πολύωρη πληκτρολόγηση. Για αρχή νομίζω πως πρέπει να πας σε κάποιο μεγάλο κατάστημα και εκεί να δοκιμάσεις τα υπάρχοντα πληκτρολόγια, για να δεις τι σου αρέσει/βολεύει.

Από την μικρή μου εμπειρία με μηχανικά πληκτρολόγια, θεωρώ ότι το τωρινό μου (coolermaster masterkeys pro L white με αλλαγμένα keycaps) είναι ακριβώς όπως το θέλω από πλευράς αίσθησης και αισθητικής. Περιμένω να παραλάβω το keychron Q6 max 100% μόνο και μόνο γιατί ήθελα μεταλλικό σασί και  διακόπτες που αλλάζουν. 

Και το Logitech 413 που είχα παλιότερα ήταν πάρα πολύ ευχάριστο στην πληκτρολόγηση, αλλά είχε άλλα προβλήματα (ευπάθεια των keycaps και προβλήματα στο PCB) και δεν μακροημέρευσε. 

Τέλος, το θέμα του θορύβου είναι τελείως υποκειμενικό, άλλος ένας λόγος που θα πρέπει να δεις πρώτα μερικά πληκτρολόγια από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα μεγάλα πολυκαταστήματα απ όσο έχω δει ,κυριαρχούν προτάσεις για μηχανικά και gaming. Τα έχω δει αλλά δεν έχω βρει αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Ενδεχομένως τελικά να μην υπάρχει στα πληκτρολόγια η μεγάλη εξελιξη που έχουν άλλα περιφερειακά .Θέλουμε όλες τις υπερσυνδέσεις και έχτρα πλήκτρα αλλα με δεδομένο 8ωρη+ πληκτρολογηση...ένα τέτοιο πληκτρολόγιο γίνεται κομάτι της ζωής μας.Οπότε θα θελα μια αίσθηση μαξιλαριου και άμεσης αποκρισης συγχρόνως μαζί...χμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, Denmark1 said:

στα μεγάλα πολυκαταστήματα απ όσο έχω δει ,κυριαρχούν προτάσεις για μηχανικά και gaming. Τα έχω δει αλλά δεν έχω βρει αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Ενδεχομένως τελικά να μην υπάρχει στα πληκτρολόγια η μεγάλη εξελιξη που έχουν άλλα περιφερειακά .Θέλουμε όλες τις υπερσυνδέσεις και έχτρα πλήκτρα αλλα με δεδομένο 8ωρη+ πληκτρολογηση...ένα τέτοιο πληκτρολόγιο γίνεται κομάτι της ζωής μας.Οπότε θα θελα μια αίσθηση μαξιλαριου και άμεσης αποκρισης συγχρόνως μαζί...χμ...

Στα καταστήματα απλώς θα πάρεις μια αίσθηση των μηχανικών διακοπτών, να δεις πώς είναι να πληκτρολογείς με πιο υπερυψωμένα πλήκτρα και τον θόρυβο που κάνουν-ή δεν κάνουν. Αυτά τα gaming πληκτρολόγια που κυριαρχούν στις αλυσίδες για αυτό τα έχουν εκεί, γιατί είναι εντυπωσιακά. Δεν θα βάλουν ένα Das keyboard ή Leopold, που μοιάζουν σαν αυτά των €20.

Από εκεί και πέρα, αυτό που λες για "αίσθηση μαξιλαριού" εγώ το μεταφράζω με δύο τρόπους. α) θέλεις τα πλήκτρα και η πλακέτα  να "κάθονται" πάνω σε διάφορα υλικά που απορροφούν τους κραδασμούς όπως μας δείχνει η keychron εδώ ή, τελικά, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό, απλό πληκτορλόγιο μεμβράνης, πχ αυτό το Lenovo. Ίσως η μόνη "πολυτέλεια" παραπάνω που θα ήθελες θα ήταν να είναι και φωτιζόμενο.

 

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανικά πληκτρολόγια έρχονται με ένα από τους 4 τύπους διακοπτών.

Κόκκινοι, μαύροι, μπλε και καφέ Cherry MX switches με διαφορετική συμπεριφορά στο καθένα.

Αναλυτικό άρθρο στο λινκ.

Και ένα animation για το πως δουλεύουν οι διάφοροι διακόπτες.

spacer.png spacer.png spacer.png spacer.png spacer.png

 

https://www.keyboardco.com/blog/index.php/2012/12/an-introduction-to-cherry-mx-mechanical-switches/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραίες πληροφορίες (thanks) ...το Lenovo (γυρω στα 40 ευρω βλέπω?) παρα είναι απλό...για τις σκέψεις που κάνω...εχω  ήδη απορίψει ένα πολυ καλο που χρησιμοποιώ αναγκαστικα...κοντα στα 130 το πήρα...οκ...θα συνεχίσω την αναζήτηση..αν και πίστευα ότι αν πήγαινε ένας συγγραφέας πχ κι έλεγε..."πληκτρολογώ ακατάπαυστα 10-12 ώρες την ημέρα...ποιό πληκτρολόγιο θα μου δώσετε? " Υπέθετε λοιπόν ότι θα υπήρχαν (απ τις εταιρείες και τις αλυσίδες ) πολύ ξεκάθαρες απαντήσεις.Όχι σχετικές απαντησεις και υποκειμενικές  βάση αίσθησης του καθένα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, Denmark1 said:

Όχι σχετικές απαντησεις και υποκειμενικές  βάση αίσθησης του καθένα κλπ...

Παντα υποκειμενικα ειναι ολα.Αλλος εχει μαλακα μακρια δαχτυλα και αλλος μικρα και σκληρα σαν πετρα και ειναι και οι δυο συγγραφεις,ας πουμε.Προφανως θελουν αλλο τυπο πληκτρολογιου.Και αυτο ειναι μονο μια βασικη παραμετρος.Υπαρχουν και αλλες.

Ας πουμε ενας συγγραφεας ειναι νευρικος και θελει αθορυβα πληκτρα,ενω αλλος θελγεται να ακουει το κλικυ,κλικυ γιατι του θυμιζουν παλιου τυπου γραφομηχανη που του αρεσει σαν ηχος.(Αυτα παραδειγματικα.)

 Αφου διαβασα περιπου τι θελεις,σου προτεινω αυτο https://www.amazon.com/CORSAIR-Strafe-Mechanical-Gaming-Keyboard/dp/B07D5TNTPC?th=1

(Προσωπικα πιστευω οτι σε πληκτρολογια μεσαιας προς καλης σταθμης,αλλα σε λογικες τιμες,η Corsair εχει την καλυτερη ποιοτητα.Αλλα και καλο after sales.)

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστώ για όλες τις ιδέες ...θα πέσει πολύ διάβασμα και σύγκριση....έχω την αίσθηση ότι τα μηχανικά "ανέβηκαν" πλέον στα μάτια μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθε το Κeychron Q6 pro 100%. Πριν ακόμη το πριζώσω στο PC άλλαξα τα πλήκτρα με side printed shine through, σήμερα έκανα το  tape mod και αντικατέστησα και τον αφρό του με έναν πιο παχύ. Η αίσθηση που δίνει είναι-όπως πετυχημένα είπε ένας youtuber-πως πληκτρολογείς πάνω σε πέτρα.  Οι συγκεκριμένοι διακόπτες (Keychron banana) είναι ό,τι πρέπει για κάποιον που περισσότερο πληκτρολογεί παρά παίζει. Μειονεκτήματα; Απίστευτο, αλλά υπάρχουν. Τα leds είναι south facing, τοποθετημένα στο κάτω τμήμα της υποδοχής του κάθε διακόπτη και είναι και αδύναμα. Δεν είμαι καθόλου του RGB, αλλά είμαι του backlight, θέλω ένα σταθερό φως πάντα κάτω από τα πλκήτρα και εδώ το Q6 δεν είναι κορυφαίο. Με τα τρέχοντα side printed keycaps η κατάσταση παλεύεται, αλλά από ό,τι φαίνεται θα χρειαστεί να επενδύσω ακόμη ένα απιστευτο ποσό για custom printed keycaps, που θα έχουν τους χαρακτήρες τυπωμένους στο κάτω τμήμα του κάθε πλήκτρου.

Τελικά είναι καλό; Υπάρχουν τα αντικειμενικά στοιχεία- η τρομερή ποιότητα κατασκευής, το βάρος, το λογισμικό. Τα υπόλοιπα στοιχεία (η αίσθηση κατά την πληκτρολόγηση, ο ήχος) είναι υποκειμενικά και θα έλεγα σαν το κρασί, δεν αρέσουν όλα σε όλους και οι διαφορές δεν είναι αισθητές από όλους. Το συγκεκριμένο είναι κάτι τελείως διαφορετικό από όσα πληκτρολόγια έχω δοκιμάσει, είναι εθιστικό και δύσκολα θα επέστρεφα σε οτιδήποτε άλλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 1:37 ΜΜ, micos000 είπε

Δες λίγο στα αποτελέσματα παρακάτω...

best+keyboard+for+writers

 

  Aυτο το ChamSys MagicQ Stadium Connect μου φαινεται βολοκοτατο. Αν φτιαχνει και εσπρεσακι, το χτυπησα με την μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...