Προς το περιεχόμενο

Google sheet μια μικρή βοήθεια 🥹


kozanitis_itis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω φτιάξει μια φόρμα στο google forms όπου εξάγει τα αποτελέσματα στο google sheets, εκεί πέρα θέλω να γίνονται αυτόματα 3 πράγματα 

1) θέλω να εμφανίζονται τα αποτελέσματα βάση ημερομηνίας (πάνω πάνω τα καινούργια) μέχρι στιγμής το κάνει ανάποδα και εμφανίζει τα παλιά πάνω πάνω by default 

 

2) θέλω όταν μια απάντηση είναι πάνω από ένα αριθμό γραμμάτων πχ 50 γράμματα να αλλάζει σειρά ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΕΛΙ ώστε να μην υπάρχουν μεγάλα κελιά σε μήκος αλλά να είναι μεγάλα σε πλάτος, 

 

3) (προαιρετικό) θέλω να υπάρχει μια βάση μια λέξης, οι οποίες να μην εμφανίζονται στην φόρμα ή να αντικαθιστούνται με xxx

 

Έψαξα στο google αλλά και σε βοηθούς ΑΙ και δεν κατάφερα να βρω κάποια απλή λύση 

Οποίος γνωρίζει ας μου εξηγήσει κάποιον τρόπο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kozanitis_itis είπε

Καλησπέρα, έχω φτιάξει μια φόρμα στο google forms όπου εξάγει τα αποτελέσματα στο google sheets, εκεί πέρα θέλω να γίνονται αυτόματα 3 πράγματα 

1) θέλω να εμφανίζονται τα αποτελέσματα βάση ημερομηνίας (πάνω πάνω τα καινούργια) μέχρι στιγμής το κάνει ανάποδα και εμφανίζει τα παλιά πάνω πάνω by default 

2) θέλω όταν μια απάντηση είναι πάνω από ένα αριθμό γραμμάτων πχ 50 γράμματα να αλλάζει σειρά ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΕΛΙ ώστε να μην υπάρχουν μεγάλα κελιά σε μήκος αλλά να είναι μεγάλα σε πλάτος, 

3) (προαιρετικό) θέλω να υπάρχει μια βάση μια λέξης, οι οποίες να μην εμφανίζονται στην φόρμα ή να αντικαθιστούνται με xxx

Έψαξα στο google αλλά και σε βοηθούς ΑΙ και δεν κατάφερα να βρω κάποια απλή λύση 

Οποίος γνωρίζει ας μου εξηγήσει κάποιον τρόπο.. 

1.  Δεν γίνεται να αλλάξεις αυτό το action. Απλά υπάρχουν άπειρα workarounds ανάλογα πως θα το σκεφτείς.

  • (Αυτό πλησιάζει όσο πιο κοντά στο να γίνει σαν default) Να κάνεις ένα απλό shorting Google script 
    function onFormSubmit(e) {
     
      var spreadsheet = SpreadsheetApp.openById('your-spreadsheet-id');
      var sheet = spreadsheet.getSheetByName('SheetName');
      
      sheet.sort(1, false); // εφόσον το timestamp είναι στο column A
    }
  • Να κάνεις μία απλή φόρμουλα με Sort σε ένα άλλο tab (ή στο ίδιο σε διαφορετικά columns, πέρα όμως από το range του original table)
    =SORT('Form Responses 1'!A:Z, 1, FALSE)

     

2. Απλά κάνε clip το cell δεν αξίζει να το κάνεις προγραμματιστικά αν δεν υπάρχει λόγος πρακτικός, απλά με το column width ορίζεις χονδρικά τα characters per row/cell
https://prnt.sc/l22Aj-kyd6jG

3. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να κάνεις σε αυτό το βήμα.
Γενικά μπορείς με ένα απλό SUBSTITUTE να το καταφέρεις, διαφορετικά αν θες να εφαρμοστεί κατευθείαν στα Form Responses πρέπει να το κάνεις σαν επιπλέον ενέργεια στο μέσα στο "onFormSubmit(e)" ώστε να λειτουργεί το replacement / check σε κάθε Submit. 

Δεν είναι κάτι δύσκολο από αυτά που θες να κάνεις. Μία λογική και επαγωγική σκέψη χρειάζεσαι και θα τα λύσεις όλα. Αν δεν σε βοηθάει το AI είναι επειδή δεν καταλαβαίνεις ίσως και εσύ ακριβώς τι πρέπει / θες να κάνεις, οπότε σκέψου λίγο καλύτερα το workflow σου (δεν ξέρω φυσικά και που ρωτάς ή τον τρόπο που ρωτάς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Billator said:

1.  Δεν γίνεται να αλλάξεις αυτό το action. Απλά υπάρχουν άπειρα workarounds ανάλογα πως θα το σκεφτείς.

  • (Αυτό πλησιάζει όσο πιο κοντά στο να γίνει σαν default) Να κάνεις ένα απλό shorting Google script 
    function onFormSubmit(e) {
     
      var spreadsheet = SpreadsheetApp.openById('your-spreadsheet-id');
      var sheet = spreadsheet.getSheetByName('SheetName');
      
      sheet.sort(1, false); // εφόσον το timestamp είναι στο column A
    }
  • Να κάνεις μία απλή φόρμουλα με Sort σε ένα άλλο tab (ή στο ίδιο σε διαφορετικά columns, πέρα όμως από το range του original table)
    =SORT('Form Responses 1'!A:Z, 1, FALSE)

     

2. Απλά κάνε clip το cell δεν αξίζει να το κάνεις προγραμματιστικά αν δεν υπάρχει λόγος πρακτικός, απλά με το column width ορίζεις χονδρικά τα characters per row/cell
https://prnt.sc/l22Aj-kyd6jG

3. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να κάνεις σε αυτό το βήμα.
Γενικά μπορείς με ένα απλό SUBSTITUTE να το καταφέρεις, διαφορετικά αν θες να εφαρμοστεί κατευθείαν στα Form Responses πρέπει να το κάνεις σαν επιπλέον ενέργεια στο μέσα στο "onFormSubmit(e)" ώστε να λειτουργεί το replacement / check σε κάθε Submit. 

Δεν είναι κάτι δύσκολο από αυτά που θες να κάνεις. Μία λογική και επαγωγική σκέψη χρειάζεσαι και θα τα λύσεις όλα. Αν δεν σε βοηθάει το AI είναι επειδή δεν καταλαβαίνεις ίσως και εσύ ακριβώς τι πρέπει / θες να κάνεις, οπότε σκέψου λίγο καλύτερα το workflow σου (δεν ξέρω φυσικά και που ρωτάς ή τον τρόπο που ρωτάς). 

Ουσιαστικά θέλω να παίρνω τα αποτελέσματα από το google sheet και να τα κάνω βάση μιας επιλογής που έχει "δημοσίευση στον ιστό" ώστε να εμφανίζει την φόρμα ταξινομημένη κατά ημερομηνία, οπότε είναι βασικό οι τελευταίες καταχωρημένες απαντήσεις να βρίσκονται στην κορυφή 

Όσο για το 2 θέλω να πηγαίνει στην 2η γραμμή αυτόματα, ώστε στην ιστοσελίδα που θα βάλω το link να μην υπάρχον παράξενα κενά και κόβονται λέξεις - προτάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είτε τα κάνεις όλα με φόρμουλες οπότε εφόσον ξέρεις βασικό excel και με λίγο ψάξιμο, και με βάση αυτά που σου έγραψα, τα κάνεις εύκολα έτσι.
Είτε πηγαίνεις σε πιο solid solution σε Google script, που από ότι βλέπω θα δυσκολευτείς στο κομμάτι αυτό, βέβαια αν ξέρεις κώδικα θεωρώ είναι πιο εύκολο από το να το στήσεις με φόρμουλες. 

Για το 2: Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι η ιστοσελίδα θα μεριμνήσει για το σωστό preview του κειμένου. Αν κάνεις change line θα φαίνεται όπως νάνε σε διαφορετικές οθόνες δεν θα είναι δυναμικό το text.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...