Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη Nova το 2024


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά έχω νευριάσει με την κατάσταση των παρόχων.

 

Πως γίνεται να έχουν περάσει υπογείως οπτικές ίνες ακριβώς μπροστά απο το σπίτι μου πριν απο κάνα δύχρονο και να έχει fiber ο μισός δρόμος (literally 2 σπίτια δίπλα έχει οπτική) κι εγώ να μην μπορώ να πάω καν σε vdsl.

Το fttx λέει πως η σύνδεση του σπιτιού μου είναι FTTH αλλά στο site του ΟΤΕ λέει οτι πρέπει να γίνει περεταίρω διερεύνηση.

Πρίν απο μερικές μέρες λοιπόν πήγα σε κατάστημα του ΟΤΕ και τους εξήγησα την κατάσταση και μου είπε η υπάλληλος οτι όντως δεν μπορώ να βάλω οπτική και την ρώτησα αν μπορώ τουλάχιστον να βάλω vdsl 50αρα και μου λέει ότι γίνεται. Παίρνω τηλέφωνο τη Nova και ζητάω αναβάθμιση σε 50αρα (συμβόλαιο λήγει τέλος του 25 οπότε im stuck with them) και μου λέει οτι μόνο μέχρι 24!!!! πιάνω.

Πως λοιπόν γίνεται να έχει καλώδιο fiber μπροστά απο το σπίτι μου και να μην μπορώ να το βάλω ενώ δυο σπίτια παρακάτω τρέχουν οπτική, να μου λέει ο ΟΤΕ ότι μπορώ να αναβαθμίσω σε 50αρα και εν τέλει η nova να μου λέει ότι μπορώ να έχω μόνο 24αρα;;;

Με τρολλάρουν;

 

PS: Γέρακας Αττικής

Επεξ/σία από Sugarbomb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει καμπίνα 50άρα στην περιοχή σου δεν είναι και δεδομένο ότι έχουν υπογράψει συνεργασία για να δίνει και σε άλλους παρόχους. Βέβαια από προσωπική εμπειρία όταν μπει η καμπίνα μπορεί να πάρει ως και 6 μήνες μέχρι να δώσει σε 3ους παρόχους.
Παίζει και το άλλο σενάριο όμως, να έχει πάρει η Nova πχ αλλά να είναι γεμάτο και να μην έχει κενά. Βέβαια θα σου έλεγε ότι έχει διαθεσιμότητα και θα μπορούσες να κάνεις αίτηση η οποία θα προχωρούσε μόνο αν άδειαζε κάποια θέση και μπορεί να έπαιρνε καιρό αυτό.

Το καλώδιο οπτικής που περνάει μπροστά από το σπίτι σου που λες, είναι για εμπορική διάθεση FTTH ή πάει σε επόμενη καμπίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Sugarbomb said:

Το fttx λέει πως η σύνδεση του σπιτιού μου είναι FTTH αλλά στο site του ΟΤΕ λέει οτι πρέπει να γίνει περεταίρω διερεύνηση

Εννοείς αυτό; 

https://www.broadband-assist.gov.gr/

Η κόκκινη κουκίδα στο κτίριο σου τι ημερομηνία διαθεσιμότητας γράφει; Επίσης ποιο παροχο λέει ότι έκανε τα έργα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Εννοείς αυτό; 

https://www.broadband-assist.gov.gr/

Η κόκκινη κουκίδα στο κτίριο σου τι ημερομηνία διαθεσιμότητας γράφει; Επίσης ποιο παροχο λέει ότι έκανε τα έργα; 

Ναι αυτό εννοούσα FTTH λέει απο το 2021 και πάροχος ο ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Sugarbomb said:

Ναι αυτό εννοούσα FTTH λέει απο το 2021 και πάροχος ο ΟΤΕ.

Έχεις δοκιμάσει γειτονικά κτίρια? Μπας κι είναι συστημικό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, comfuzio είπε

Το ότι έχει καμπίνα 50άρα στην περιοχή σου δεν είναι και δεδομένο ότι έχουν υπογράψει συνεργασία για να δίνει και σε άλλους παρόχους. Βέβαια από προσωπική εμπειρία όταν μπει η καμπίνα μπορεί να πάρει ως και 6 μήνες μέχρι να δώσει σε 3ους παρόχους.
Παίζει και το άλλο σενάριο όμως, να έχει πάρει η Nova πχ αλλά να είναι γεμάτο και να μην έχει κενά. Βέβαια θα σου έλεγε ότι έχει διαθεσιμότητα και θα μπορούσες να κάνεις αίτηση η οποία θα προχωρούσε μόνο αν άδειαζε κάποια θέση και μπορεί να έπαιρνε καιρό αυτό.

Το καλώδιο οπτικής που περνάει μπροστά από το σπίτι σου που λες, είναι για εμπορική διάθεση FTTH ή πάει σε επόμενη καμπίνα;

Το αν είναι για εμπορικούς σκοπούς δεν το γνωρίζω αλλά για ποιό λόγο να έχει οπτική δυο σπίτια δίπλα και στην ευθεία να μην έχει καθόλου;

Επίσης παίζει το σενάριο να μην δίνει 50αρα γιατί δεν υπάρχει ζήτηση απο τους γείτονες των υπολοίπων σπιτιών διότι είναι ηλικιωμένοι οι περισσότεροι;

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχεις δοκιμάσει γειτονικά κτίρια? Μπας κι είναι συστημικό το θέμα.

Οι γείτονες μου 4 νούμερα πιο κάτω έχουν οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Sugarbomb said:

Οι γείτονες μου 4 νούμερα πιο κάτω έχουν οπτική.

Έχει μιλήσει έστω τηλεφωνικά ή μόνο από το site? Ίσως να μπορεί να στείλουν κάποιον για αυτοψία ώστε να διορθωθεί το συστημικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Sugarbomb said:

Το αν είναι για εμπορικούς σκοπούς δεν το γνωρίζω αλλά για ποιό λόγο να έχει οπτική δυο σπίτια δίπλα και στην ευθεία να μην έχει καθόλου;

Επίσης παίζει το σενάριο να μην δίνει 50αρα γιατί δεν υπάρχει ζήτηση απο τους γείτονες των υπολοίπων σπιτιών διότι είναι ηλικιωμένοι οι περισσότεροι;

Οι γείτονες μου 4 νούμερα πιο κάτω έχουν οπτική.

Δεν ακολουθούν πάντα την ίδια όδευση τα καλώδια. Μπορεί στο ίδιο κτήριο, στον ίδιο όροφο το διαμέρισμα Α να παίρνει από την καμπίνα μπροστά στο σπίτι και το διαμέρισμα Β να παίρνει από άλλη γειτονιά. Δεν μπορείς να το ψυχολογίσεις δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Έχει μιλήσει έστω τηλεφωνικά ή μόνο από το site? Ίσως να μπορεί να στείλουν κάποιον για αυτοψία ώστε να διορθωθεί το συστημικό θέμα.

Έχω μιλήσει τηλεφωνικά και με ΟΤΕ και με Nova και οι δυο μου λένε ότι πρέπει να περιμένω για να ολοκληρωθεί το δίκτυο.

Αυτοψία εννοείς του κτηρίου ή του δικτύου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Sugarbomb said:

Αυτοψία εννοείς του κτηρίου ή του δικτύου;

Στο δρόμο ουσιαστικά, για το αν έχουν σκάψει κι αν έχουν γίνει αναμονές (οπτικών) προς τα κτίρια κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στο δρόμο ουσιαστικά, για το αν έχουν σκάψει κι αν έχουν γίνει αναμονές (οπτικών) προς τα κτίρια κτλπ.

Απο την προθυμία τους να ερευνήσουν το ζήτημα σιγά μην κάνουν αυτοψία. Πως να κινηθώ;

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Δεν ακολουθούν πάντα την ίδια όδευση τα καλώδια. Μπορεί στο ίδιο κτήριο, στον ίδιο όροφο το διαμέρισμα Α να παίρνει από την καμπίνα μπροστά στο σπίτι και το διαμέρισμα Β να παίρνει από άλλη γειτονιά. Δεν μπορείς να το ψυχολογίσεις δυστυχώς 

Άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, Sugarbomb said:

Απο την προθυμία τους να ερευνήσουν το ζήτημα σιγά μην κάνουν αυτοψία. Πως να κινηθώ;

Καλό ερώτημα, ίσως τηλεφωνικά, ίσως με email και με αρκετή τύχη. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sugarbomb said:

Άρα;

Δεν έχει άρα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Απλά σου απαντάω στο πως γίνεται κάποιος στον ίδιο δρόμο να έχει μια υπηρεσία που εσύ δεν έχεις διαθέσιμη. Έχετε άλλη όδευση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...