Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με openvpn σε mint 21.3


for4
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από mphxths,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω εγκαταστήσει mint 21.3 και προσπαθώ να συνδεθώ στον server της δουλειάς. Κάνω import το .ovpn αρχείο και δεν συνδέεται. Το ίδιο αρχείο σε windows 11 και σε mint 20.xx παίζει κανονικά. Από ψάξιμο που έχω κάνει μάλλον είναι πρόβλημα της 21.χχ αλλά λύση δεν βρίσκω. Βάζοντας .ovpn αρχείο του nordvpn συνδέεται κανονικά. Να φταίει το δικό μου αρχείο; αλλά γιατί παίζει κανονικά σε άλλα λειτουργικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, for4 είπε

έχω εγκαταστήσει mint 21.3 και προσπαθώ να συνδεθώ στον server της δουλειάς. Κάνω import το .ovpn αρχείο και δεν συνδέεται. Το ίδιο αρχείο σε windows 11 και σε mint 20.xx παίζει κανονικά. Από ψάξιμο που έχω κάνει μάλλον είναι πρόβλημα της 21.χχ αλλά λύση δεν βρίσκω. Βάζοντας .ovpn αρχείο του nordvpn συνδέεται κανονικά. Να φταίει το δικό μου αρχείο; αλλά γιατί παίζει κανονικά σε άλλα λειτουργικά;

Διάβασε το παρακατω,  ειναι για Ubuntu αλλα νομίζω οτι και στο mint θα λειτουργήσει.

https://askubuntu.com/questions/187511/how-can-i-use-a-ovpn-file-with-network-manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν βοηθάει αυτό το θέμα. Πάλεψα λίγο αυτά που έγραφαν αλλά δεν παίζουν στην περίπτωση μου. Είναι σπαστικό γιατί το ίδιο αρχείο έπαιζε στην παλιά έκδοση του mint όπως παίζει ακόμα σε windows 11. Nα σημειώσω ότι δεν συνδέεται ούτε από terminal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, for4 said:

δυστυχώς δεν βοηθάει αυτό το θέμα. Πάλεψα λίγο αυτά που έγραφαν αλλά δεν παίζουν στην περίπτωση μου. Είναι σπαστικό γιατί το ίδιο αρχείο έπαιζε στην παλιά έκδοση του mint όπως παίζει ακόμα σε windows 11. Nα σημειώσω ότι δεν συνδέεται ούτε από terminal.

το ovpn αρχειο περιεχει ευαισθητα δεδομενα ? Να το εστελνες , να εστηνα ενα μιντ να δοκιμαζα να δω τι γινεται ... κυριακη σημερα , μονο survivor εχει , καπως πρεπει να περασει η ωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς είναι για σύνδεση στον σέρβερ της δουλειάς, μπορώ να στείλω τις ρυθμίσεις του αρχείου χωρίς τα πιστοποιητικά αν βοηθάει. Επίσης κατέβασα από nordvpn ενα ovpn αρχείο και συνδέθηκα κανονικά σε σέρβερ τους. Άρα κάτι λάθος είναι στο δικό μου αρχείο. Που όμως παίζει κανονικά όπως ξανά είπα σε windows και mint 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, for4 said:

μπορώ να στείλω τις ρυθμίσεις του αρχείου χωρίς τα πιστοποιητικά αν βοηθάει.

Δεν ξερω απο vpns. Θα μπορω να κανω σοβαρες δοκιμες χωρις τα πιστοποιητικα ? Αν ναι , στειλε να παιξουμε λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

client
dev tun
proto udp
remote 194.116.208.20 1194
resolv-retry infinite
remote-random
nobind
tun-mtu 1500
tun-mtu-extra 32
mssfix 1450
persist-key
persist-tun
ping 15
ping-restart 0
ping-timer-rem
reneg-sec 0
comp-lzo no
verify-x509-name CN=gr59.nordvpn.com

remote-cert-tls server

auth-user-pass
verb 3
pull
fast-io
cipher AES-256-CBC
auth SHA512

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@for4 Διαβαζω οτι ειναι θεμα του cipher. Δηλαδη , στο mint 21.x , που εχει openvpn >= 2.5.x , θελει :

data-ciphers AES-256-CBC
data-ciphers-fallback AES-256-CBC
cipher AES-256-GCM

Το αρχειο σου εχει μονο το "cipher" και αν συγκρινουμε και με το nordvpn αρχειο που εχει "cipher AES-256-CBC" , δοκιμασε να βαλεις και συ στο δικο σου το ιδιο. 

Στο mint 20.x , που ειχε openvpn <= 2.5.x , οι ρυθμισεις που επαιζαν ηταν :
auth SHA256
cipher AES-256-CBC
tls-cipher TLS-DHE-RSA-WITH-AES-256-CBC-SHA:TLS-DHE-DSS-WITH-AES-256-CBC-SHA:TLS-RSA-WITH-AES-256-CBC-SHA

Χωρις IP υποθετω δεν μπορω να κανω δοκιμες , οποτε δοκιμασε την παραπανω αλλαγη και δες τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω ότι το πρόβλημα είναι στο tls version, δυστυχώς το αρχείο του server παράγεται από ένα tp link router vr400 v2 που η tp link δεν έχει αναβαθμίσει. Οπότε δεν μπορεί να φτιαχτεί με αυτόν τον τρόπο. Άλλος τρόπος που να παρακάμπτεται η διαφορά στις εκδόσεις tls υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 hour ago, for4 said:

Άλλος τρόπος που να παρακάμπτεται η διαφορά στις εκδόσεις tls υπάρχει;

Nα κανεις downgrade το openvpn ισως ? Σε εκδοση μικροτερη απο την 2.5.x υποθετω. Αν σκεφτεσαι να το κανεις , πας εδω , απο το πινακακι κατω κατω κλικαρεις στο amd64 και κατεβαζεις το αρχειο. Επισης απο τα dependencies που εχει παραπανω , κλικαρεις στο libssl1.1 και το κατεβαζεις και αυτο με τον ιδιο τροπο. Εγκαθιστας πρωτα το libssl1.1 και μετα το openvpn. (sudo dpkg -i ./blabla.deb)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κλάψω, αυτό ήταν τελικά. Ήταν τόσο απλό αλλά με παίδεψε πάρα πολύ μέχρι να το εντοπίσω. Βέβαια καλύτερα γιατί μάθαμε την αιτία του προβλήματος. Προς το παρόν θα παίξει έτσι μέχρι να γίνει αλλαγή του ρούτερ. Απαράδεκτη η tp link, το έχει παρατήσει το router για να πας σε καινούργιο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Δεν θα τα κατάφερνα αλλιώς. Τώρα πρέπει να έχω το νου μου όταν πατάω να κάνει update στον update manager να μην κάνει update και στο openvpn client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, for4 said:

Τώρα πρέπει να έχω το νου μου όταν πατάω να κάνει update στον update manager να μην κάνει update και στο openvpn client.

Υπαρχει τροπος να "κρατησεις" ενα πακετο απο το να αναβαθμιζεται. Στο mint που εισαι , ανοιξε τον update manager -> edit -> preferences. Πατας στο tab "Packages" και κατω κατω εχει κατι που λεει "Blocked Packages". O,τι βαλεις εκει , αγνοειται στις αναβαθμισεις. Πατας το "+" , και προσθετεις το openvpn. Και ο Θεος μαζι σου :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...