Προς το περιεχόμενο

p2p mintos, τι μέλι γεννέσθαι;


b00mb00m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν ασχολείται κανείς με p2p lending αλλά ας ρωτήσω.

Ασχολούμαι με την πλατφόρμα mintos.com από το 2019, πολύ χαλαρά όμως.

Το θέμα είναι ότι τον τελευταίο μήνα από εκεί που μου εμφάνιζε σαν σύνολο ~20,000 δάνεια, πλέον εμφανίζει ~4,000. Έχω κάποια φίλτρα με βάση τα οποία κάνω τις επιλογές μου κι εκεί που μου έβγαζε 200-300 ή και περισσότερα δάνεια, τώρα δεν εμφανίζεται κανένα και αναγκάζομαι να ρίξω αξιολόγηση και χρόνο αλλά και πάλι θα μου βγάλει μετρημένα 3-5. Γενικά τα δάνεια είναι πολύ λιγότερα και πέσανε απότομα

Έχει γίνει κάτι και υπάρχει αυτή η απότομη πτώση; Μήπως είναι κάτι που δε ξέρω; Είναι και περίοδος που ετοιμαζόμουν να ρίξω κάποια χρήματα παραπάνω αλλά με αυτό που βλέπω προβληματίζομαι για το μέλλον. Μη πάθουμε καμια πλάκα και τρέχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να δω απο όσους απαντήσουν στο θέμα. πόσοι θα γνωρίζουν και θα δώσουν μια σωστή πληροφορία και πόσοι θα γράφουν εξυπνάδες χωρίς να ξέρουν καν για τι μιλάνε. Κλασσική περιπτώση σε πλήθος θεμάτων στο φορουμ. Περιμένω να δω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως επαθα καζο πολυ νωρις με την Grupeer (εμφανιζοτανε στις τοπ 3 η τοπ 5 εκεινη την εποχη οταν εκανα αναζητηση και τελικα την επελεξα) και ευτυχως με πολυ μικρο ποσο για τεστ και απο τοτε ακουω p2p και τρεχω σαν τον Γιουσειν Μπολτ

https://www.trustpilot.com/review/www.grupeer.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, archer100 said:

Ευτυχως επαθα καζο πολυ νωρις με την Grupeer (εμφανιζοτανε στις τοπ 3 η τοπ 5 εκεινη την εποχη οταν εκανα αναζητηση και τελικα την επελεξα) και ευτυχως με πολυ μικρο ποσο για τεστ και απο τοτε ακουω p2p και τρεχω σαν τον Γιουσειν Μπολτ

https://www.trustpilot.com/review/www.grupeer.com

επειδή δε θυμάμαι καλά. αυτή ήταν που έδινε επιτόκια κοντά στο 20% και έσκασε; Για κάποια είχε γίνει θέμα αλλά σε αυτή την περίπτωση δε φταίει κανένα p2p. Φταίει το κεφάλι του καθενός που πιστεύει ότι είναι νορμαλ τέτοιες αποδόσεις. Αυτό μύριζε από χιλιόμετρα γιατί ήταν κι εγώ να ασχοληθώ τότε αλλά δε μου καθόταν καλά οι αποδόσεις.

Κατα τα άλλα και η Lehman Brothers πριν καταρεύσει ήταν 4η στις USA. Δεν αποκλείεται και η mintos να φουντάρει, προς το παρόν όμως είναι κάποια χρόνια και όσο πάει βελτιώνεται. Έχει το κακό ότι έχουν σκάσει μερικοί LO, υπήρχαν διάφορες υποψίες και σχόλια ότι γνωρίζαν τι θα γίνει όταν έσκασε η VARKS στην Αρμενία. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει. Κάποιοι κοροϊδεύουν αυτούς που έχουν τα λεφτά τους τις ελληνικές τράπεζες με 0% επιτόκιο. Κάποιοι άλλοι κοροϊδεύουν αυτούς που ασχολούνται με crypto, άλλοι αυτούς με p2p. Κάποιοι που την έχουν πατήσει με κάποιο από αυτά τρέχουν στην αντίθετη κατεύθυνση.

Και τέλος να μη ξεχνάμε ότι όσο ανεβαίνουν οι αποδόσεις τόσο αυξάνει και το ρίσκο. Άλλοι είναι διατεθειμένοι να το πάρουν, άλλοι όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Bitbit said:

επειδή δε θυμάμαι καλά. αυτή ήταν που έδινε επιτόκια κοντά στο 20% και έσκασε; Για κάποια είχε γίνει θέμα αλλά σε αυτή την περίπτωση δε φταίει κανένα p2p. Φταίει το κεφάλι του καθενός που πιστεύει ότι είναι νορμαλ τέτοιες αποδόσεις. Αυτό μύριζε από χιλιόμετρα γιατί ήταν κι εγώ να ασχοληθώ τότε αλλά δε μου καθόταν καλά οι αποδόσεις.

Κατα τα άλλα και η Lehman Brothers πριν καταρεύσει ήταν 4η στις USA. Δεν αποκλείεται και η mintos να φουντάρει, προς το παρόν όμως είναι κάποια χρόνια και όσο πάει βελτιώνεται. Έχει το κακό ότι έχουν σκάσει μερικοί LO, υπήρχαν διάφορες υποψίες και σχόλια ότι γνωρίζαν τι θα γίνει όταν έσκασε η VARKS στην Αρμενία. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει. Κάποιοι κοροϊδεύουν αυτούς που έχουν τα λεφτά τους τις ελληνικές τράπεζες με 0% επιτόκιο. Κάποιοι άλλοι κοροϊδεύουν αυτούς που ασχολούνται με crypto, άλλοι αυτούς με p2p. Κάποιοι που την έχουν πατήσει με κάποιο από αυτά τρέχουν στην αντίθετη κατεύθυνση.

Και τέλος να μη ξεχνάμε ότι όσο ανεβαίνουν οι αποδόσεις τόσο αυξάνει και το ρίσκο. Άλλοι είναι διατεθειμένοι να το πάρουν, άλλοι όχι.

Δε διαφωνω σε κατι. Μονο στα επιτοκια της ακατανομαστης, που επαιζαν κοντα στο 10-13% που δεν ειναι ακραιο για p2p εκτος αν εκαναν καμια σκουπα πριν φουνταρουν και εταζαν 20%

Ρισκο υπαρχει παντα και οποιος μπλεκει με καθε ειδους επενδυση, καλο ειναι να γνωριζει. Το οτι εσκασε παντως εταιρια απο το τοπ 3-5 ειναι σημαντικη πληροφορια. Οπως και για τη Λιμαν και αλλες χρεοκοπιες

Αν θες την αποψη μου, ψαξε πληροφοριες και στην αγγλικη γλωσσα, πχ εδω:

https://www.reddit.com/r/mintos/

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Bitbit είπε

θέλω να δω απο όσους απαντήσουν στο θέμα. πόσοι θα γνωρίζουν και θα δώσουν μια σωστή πληροφορία και πόσοι θα γράφουν εξυπνάδες χωρίς να ξέρουν καν για τι μιλάνε. Κλασσική περιπτώση σε πλήθος θεμάτων στο φορουμ. Περιμένω να δω

Διακρίνω ένα θυμό... Ζητάει επενδυτικές συμβουλές στο subforum Μπλα μπλα... Κατανοείς ότι μπορούμε να γράφουμε και καμιά εξυπνάδα, ε; 

Αν δεν είναι κατανοητό, δεν πειράζει καλή καρδιά και σημειώνω το παράπονό σου...

 

golfer-marks-his-ball-768x512.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, archer100 said:

Δε διαφωνω σε κατι. Μονο στα επιτοκια της ακατανομαστης, που επαιζαν κοντα στο 10-13% που δεν ειναι ακραιο για p2p εκτος αν εκαναν καμια σκουπα πριν φουνταρουν και εταζαν 20%

Ρισκο υπαρχει παντα και οποιος μπλεκει με καθε ειδους επενδυση, καλο ειναι να γνωριζει. Το οτι εσκασε παντως εταιρια απο το τοπ 3-5 ειναι σημαντικη πληροφορια. Οπως και για τη Λιμαν και αλλες χρεοκοπιες

Οπότε θα ήταν κάποια άλλη και όχι αυτή που λες. Νομίζω ήταν σε πράσινο φόντο το site τους και είχε πέσει και ψαχνόταν όλοι. Τώρα αν ψάξω ίσως το βρω αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Λογικά θα έχουν χρεοκοπήσει κι άλλοι.

Το βασικό είναι να ξέρει ο καθένας που μπλέκει και τι ρίσκα υπάρχουν. Υπάρχει διαφορά με το να είναι κάτι απάτη και με το να έχει αυξημένο ρίσκο. Το να την πατήσω επειδή έχω μπλέξει σε κάτι με αυξημένο ρίσκο και μετά να τους κατηγορώ για απάτη είναι κάπως.

πχ για την Mintos πιστεύω δεν ειναι απάτη αν και οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Πιστεύω όμως ότι το θέμα που πραγματεύεται έχει αυξημένο ρίσκο. Δηλαδή μπορεί να χάσεις λεφτά αλλά όχι λόγω της πλατφόρμας. Σαν να παίζεις δηλαδή σε κάποια στοιχηματική και να χάνεις επειδή ο αγώνας είναι στημένος, Δε σου φταίει η στοιχηματική.

1 minute ago, JSD said:

Διακρίνω ένα θυμό... Ζητάει επενδυτικές συμβουλές στο subforum Μπλα μπλα... Κατανοείς ότι μπορούμε να γράφουμε και καμιά εξυπνάδα, ε; 

Αν δεν είναι κατανοητό, δεν πειράζει καλή καρδιά και σημειώνω το παράπονό σου...

ο λόγος που εξοργίζομαι είναι άλλος αλλά δε μπορώ να τον γράψω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ και εγώ την mintos από το 2020, το παρατήρησα και εγώ αυτό που λες με τα μειωμένα δάνεια, περίπου τους 2 τελευταίους μήνες. 

Έχω φτιάξει μια στρατηγική με notes και ειχα βάλει φίλτρα να επενδύει σε δάνεια με τόκο 10% και πάνω, με remaining term το πολύ 12 μήνες. Σε κάποια φάση παρατήρησα ότι σταμάτησε να επενδύει, και με λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι για κάποιον λόγο είχε ξεμείνει από διαθέσιμα δάνεια, αυτό που έκανα είναι ότι ανέβασα το remaining term σε 24 μήνες και ξεκίνησε να επενδύει πάλι.

Τώρα το τι έγινε δεν ξέρω αλλά φαίνεται πως όντως κάτι άλλαξε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολύ καιρό να επενδύσω στην Mintos από την περίοδο που άρχισε να ζητάει διαβατήριο για την ταυτοποίηση.

Πριν 2-3 μέρες σήκωσε περίπου 3 εκατομμύρια απο επενδυτές δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην διαθεσιμότητα των δανείων.

https://www.crowdcube.eu/companies/mintos/pitches/lO0XVZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 12:15 ΜΜ, asdfnikos είπε

Έχω πολύ καιρό να επενδύσω στην Mintos από την περίοδο που άρχισε να ζητάει διαβατήριο για την ταυτοποίηση.

Πριν 2-3 μέρες σήκωσε περίπου 3 εκατομμύρια απο επενδυτές δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην διαθεσιμότητα των δανείων.

https://www.crowdcube.eu/companies/mintos/pitches/lO0XVZ

ναι το ξέρω αυτό αλλά δε ξέρω αν και πως μπορεί να συνδέονται αυτά

Στις 14/4/2024 στις 12:36 ΜΜ, gbras είπε

Εμένα ποτέ δεν μου έκατσε καλά η mintos. Δες την finbee και Nexo για κατο διαφορετικό.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την mintos. Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι κερδισμένος έχω βγει. Και άσε τους άλλους να γελάνε.

Θα κοιτάξω όμως και αυτά που μου προτείνεις να δω τι είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...