Προς το περιεχόμενο

Σχολή ξεναγών. Αξίζει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι απόφοιτος σχολής της φιλοσοφικής (όχι ιστορικό-αρχαιολογικό όμως) και σκέφτομαι το επάγγελμα του ξεναγού. Γενικά μου αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες και έχω αρχίσει να μαθαίνω ξένες γλώσσες πέρα των αγγλικών (ένα προσωπικό όνειρο που έχω εδώ και λίγα χρόνια) και το επάγγελμα των ξεναγών μου φαίνεται ενδιαφέρον, από τα λίγα που ξέρω. Είναι όμως ένα επάγγελμα που έχει αποκατάσταση στην Ελλάδα ή και στο εξωτερικό; Με την άδεια του ξεναγού μπορείς να εργαστείς και ως ξεναγός στο εξωτερικό; Επίσης, βλέπω ότι υπάρχει μια λίστα γλωσσών που παίρνουν μόρια για την εισαγωγή. Πέρα από τις γλώσσες των τουριστών που έχουμε σε μεγάλα νούμερα στην Ελλάδα, π.χ. αγγλικά, γερμανικά, γαλλικά κτλ. υπάρχει κάποια άλλη γλώσσα που έχει ζήτηση στον τουρισμό, αλλά δεν το ξέρουν πολύ αυτοί που είναι έξω από τον τουρισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Nate said:

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι απόφοιτος σχολής της φιλοσοφικής (όχι ιστορικό-αρχαιολογικό όμως) και σκέφτομαι το επάγγελμα του ξεναγού. Γενικά μου αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες και έχω αρχίσει να μαθαίνω ξένες γλώσσες πέρα των αγγλικών (ένα προσωπικό όνειρο που έχω εδώ και λίγα χρόνια) και το επάγγελμα των ξεναγών μου φαίνεται ενδιαφέρον, από τα λίγα που ξέρω. Είναι όμως ένα επάγγελμα που έχει αποκατάσταση στην Ελλάδα ή και στο εξωτερικό; Με την άδεια του ξεναγού μπορείς να εργαστείς και ως ξεναγός στο εξωτερικό; Επίσης, βλέπω ότι υπάρχει μια λίστα γλωσσών που παίρνουν μόρια για την εισαγωγή. Πέρα από τις γλώσσες των τουριστών που έχουμε σε μεγάλα νούμερα στην Ελλάδα, π.χ. αγγλικά, γερμανικά, γαλλικά κτλ. υπάρχει κάποια άλλη γλώσσα που έχει ζήτηση στον τουρισμό, αλλά δεν το ξέρουν πολύ αυτοί που είναι έξω από τον τουρισμό;

Ιαπωνικά , Κινεζικά, ισπανικα .......μη ξεχνάς ότι μπορεί να σου κάτσει διερμηνέας η μεταφραστής......φίλος μου σπούδαζε Ιαπωνία ραδιοακτινολογος και τώρα είναι διερμηνέας Ιαπωνικών σε σεμινάρια .........οι ξένες γλώσσες είναι πάντα επίκαιρες βλέπε Ευρωκοινοβούλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasbm είπε

Ιαπωνικά , Κινεζικά, ισπανικα .......μη ξεχνάς ότι μπορεί να σου κάτσει διερμηνέας η μεταφραστής......φίλος μου σπούδαζε Ιαπωνία ραδιοακτινολογος και τώρα είναι διερμηνέας Ιαπωνικών σε σεμινάρια .........οι ξένες γλώσσες είναι πάντα επίκαιρες βλέπε Ευρωκοινοβούλιο 

Ισπανικά έχω αρχίσει να μαθαίνω και πάω για το Β2 αν πάνε όλα καλά τον άλλο μήνα. Παρατήρησα πέρσι ότι στην Κρήτη είχαμε μια αύξηση ισπανόφωνων τουριστών. Δεν ξέρω για επίσημα στοιχεία, όμως. Τα κινέζικα τα διδάσκουν εδώ κάποια φροντιστήρια, και νομίζω ότι η Σαντορίνη μαζεύει κάποιους Κινέζους τουρίστες, αλλά δεν ξέρω πόσους. Μεταφραστής θα μου άρεσε πολύ, έχω κάνει και δικές μου μεταφράσεις από αγγλικά και ισπανικά σε ελληνικά και από ελληνικά σε ισπανικά, αλλά καθαρά για μένα και για τους φίλους μου, δεν έχω ασχοληθεί επαγγελματικά με αυτό. Δεν γνωρίζω βέβαια πόση δουλειά έχει αυτό το επάγγελμα στην Ελλάδα. Δεν σκέφτομαι συνήθως κυνικά, απλά είμαι σε μια φάση της ζωής μου που σκέφτομαι και το υλικό κομμάτι, τουλάχιστον παραπάνω σε σχέση με το παρελθόν. Για διερμηνέας δύσκολο μου φαίνεται, πρέπει να ξέρεις απίστευτα καλά την γλώσσα, ακόμα καλύτερα από έναν ξεναγό ή μεταφραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου χρόνια ξεναγόςστη θεσσαλονίκη, κατέβηκε Αθήνα και πλέον δε προλαβαίνει.... Θεσσαλονίκη είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα. Επίσης στο εξωτερικό για ΕΕ δε νομίζω να έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, milos_ είπε

Φίλος μου χρόνια ξεναγόςστη θεσσαλονίκη, κατέβηκε Αθήνα και πλέον δε προλαβαίνει.... Θεσσαλονίκη είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα. Επίσης στο εξωτερικό για ΕΕ δε νομίζω να έχεις θέμα. 

Για βόρεια Ελλάδα έχω ακούσει ότι είναι δύσκολα για τον κλάδο του τουρισμού, τουλάχιστον σε σχέση με την νότια Ελλάδα. Μακάρι να μην υπάρχει θέμα για το εξωτερικό, θα το ψάξω κι εγώ παραπάνω, γιατί το να βγω έξω είναι κάτι που το σκέφτομαι.

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...