Προς το περιεχόμενο

SOS! Μου χάκαραν τις επαγγελματικές σελίδες στο Facebook. Χρειάζομαι άμεσα επαγγελματία social media expert


imd488

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με χάκαραν και έχασα προφίλ και επαγγελματικές σελίδες στο Facebook.

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα, εννοείται επί πληρωμή.

Παρακαλώ να με βοηθήσετε γιατί είναι η δουλειά μου και έχω υποστεί μεγάλη ζημιά.

Μόνο όποιος είναι top, έχει ανάλογη εμπειρία και ξέρει πώς να βοηθήσει παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.

Θέλω επαγγελματία όχι ερασιτέχνη, χωρίς παρεξήγηση πάντα!

ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΩ ΚΟΣΤΟΣ, θέλω μόνο να γίνει άμεσα η δουλειά μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το θέσω γενικά προς βοήθεια πάντων. 

- Ανάκτηση λογαριασμού

- Αλλαγή κωδικών

- Επικοινωνία με FB και ενημέρωσή τους.

- Ενημέρωση πελατών/ακόλουθων 

- Ενημέρωση αρχών με καταγγελία ώστε να είναι εις γνώση τους σε περίπτωση που προκύψει αργότερα κάτι αναπάντεχο.

 

Επιπλέον, βρείτε πως έγινε το κακό. Στο 99,99% των περιπτώσεων γίνεται από χακαρισμένο/μολυσμένο σύστημα. Ο,τι κωδικοί υπήρχαν αποθηκευμένοι σε εκείνο το σύστημα πρέπει άμεσα να αλλαχθούν! Επίσης, το σύστημα πρέπει να πάει για ολικό format.

Σε επόμενο επίπεδο θα πρέπει να ελεγχθούν και τα υπόλοιπα συστήματα του δικτύου ώστε να σιγουρευτείτε ότι δεν έγινε καμία παραβίαση και σε εκείνα.

Ακόμη, αν το ίδιο email ή/και password χρησιμοποιούνταν και σε άλλους λογαριασμούς στο διαδίκτυο, προχωρήστε σε άμεσο έλεγχο αυτών και αλλαγή password.

Σημείωση: Μην παραλείψετε προς δικό σας όφελος κάποιο από τα βήματα που ανέφερα! Τα γράφω ως επαγγελματίας του χώρου (που δεν θα αναλάμβανα όμως αυτή ή άλλη παρόμοια υπόθεση).

 

Με το καλό να λυθεί το ζήτημα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, imd488 είπε

Με χάκαραν και έχασα προφίλ και επαγγελματικές σελίδες στο Facebook.

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα, εννοείται επί πληρωμή.

Παρακαλώ να με βοηθήσετε γιατί είναι η δουλειά μου και έχω υποστεί μεγάλη ζημιά.

Μόνο όποιος είναι top, έχει ανάλογη εμπειρία και ξέρει πώς να βοηθήσει παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.

Θέλω επαγγελματία όχι ερασιτέχνη, χωρίς παρεξήγηση πάντα!

ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΩ ΚΟΣΤΟΣ, θέλω μόνο να γίνει άμεσα η δουλειά μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σόρρυ απλά έχω μια απορία, 2 factor authentication δεν είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, φυσικά και είχα 2 factor authentication, όμως ήταν διαχειριστής το προφίλ του πατέρα μου, ο οποίος την πάτησε και έπεσε θύμα phising (το ωραίο είναι ότι με ρώτησε πρώτα και του είχα πει στο τηλ. να μην κλικάρει σε συγκεκριμένη σελίδα... δεν με άκουσε... anyway) και εν τέλει χακαρίστηκε το λάπτοπ του και ο εισβολέας έχοντας πλήρη πρόσβαση πρόλαβε, πριν γίνει αντιληπτός, να συνδεθεί με τον αποθηκευμένο του κωδικό στο facebook και να διαγράψει όλους τους διαχειριστές από τη σελίδες.

Είναι πολύ σοβαρό ζήτημα για μένα γιατί έχασα την πρόσβαση στα επαγγελματικά social media μου. Έχω τοπικό ενημερωτικό σάιτ (οδηγό πόλης) και έχασα τις δυο μου σελίδες που τρέχω από το 2010 και έχουν συνολικά 45.000 followers. 

Μόνο ως επαγγελματική καταστροφή (χωρίς καμία υπερβολή) μπορώ να το χαρακτηρίσω γιατί από εκεί προέρχονται το 90% των επισκέψεων στο σάιτ και θα έχω σοβαρό πρόβλημα με νυν αλλά και υποψήφιους πελάτες που θέλουν να διαφημιστούν. Καλύτερα να μου ρίχνανε όλο το σάιτ αντί για τα social και το εννοώ αυτό!

Όποιος μπορεί να το αναλάβει, με το αζημίωτο φυσικά, παρακαλώ να επικοινωνήσει.

Ευχαριστώ ξανά για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις καταγγελια στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος αμεσα

https://mitos.gov.gr/index.php/ΔΔ:Καταγγελία_για_εγκλήματα_κυβερνοχώρου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...