Προς το περιεχόμενο

Ταξί μέσω Uber


mariosnik_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε καλέσει ποτέ ταξί από την εφαρμογή που έχει η Uber? Τι κόστος έχουν περίπου σε σχεση με τα ραδιοταξί; Πληρώνεις με καρτα από την εφαρμογή από πριν ή μπορείς και μέσα στο ταξί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόστος: Πριν καλέσεις το ταξί έχεις ένα εκτιμώμενο κόστος ( πχ θα σου λέει απο 10 έως 12€)
Πληρωμή: Μπορείς είτε κλασσικά με μετρητά ή με κάρτα/Google Pay/Apple pay. Στη 2η περίπτωση κρατιέται απο τη κάρτα το μέγιστο ποσό (για παράδειγμα τα 12€) και αν είναι τελικά λιγότερα σου επιστρέφεται η διαφορά άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 11:47 ΠΜ, Kag1ante είπε

Κόστος: Πριν καλέσεις το ταξί έχεις ένα εκτιμώμενο κόστος ( πχ θα σου λέει απο 10 έως 12€)
Πληρωμή: Μπορείς είτε κλασσικά με μετρητά ή με κάρτα/Google Pay/Apple pay. Στη 2η περίπτωση κρατιέται απο τη κάρτα το μέγιστο ποσό (για παράδειγμα τα 12€) και αν είναι τελικά λιγότερα σου επιστρέφεται η διαφορά άμεσα.

Κατέβασα την εφαρμογή και το βλέπω, λέει πχ κόστος 11 ως 13 ευρώ. Εγώ πριν κάνω την επιβεβαίωση πληρώνω με καρτα η αφού γίνει η επιβεβαίωση; Είναι ασφαλής η εφαρμογή για πληρωμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, mariosnik_ said:

Κατέβασα την εφαρμογή και το βλέπω, λέει πχ κόστος 11 ως 13 ευρώ. Εγώ πριν κάνω την επιβεβαίωση πληρώνω με καρτα η αφού γίνει η επιβεβαίωση; Είναι ασφαλής η εφαρμογή για πληρωμή; 

Ναι είναι ασφαλής. Χρησιμοποιώ και αυτή και το free now εδώ και χρόνια πολλές φορές το μήνα. Έχω συνδέσει την κάρτα με την εφαρμογή, μπαίνω στο ταξί και βγαίνω. Ούτε "φίλε δεν έχω ψιλά", ούτε τίποτα.

Και να πω την αλήθεια, σε ότι αφορά τις εφαρμογές, δεν έχω συναντήσει κακό επαγγελματία. Είναι από απλά οκ, μέχρι άψογοι. Το ίδιο και τα αυτοκίνητα.

On 16/04/2024 at 11:47, Kag1ante said:

Κόστος: Πριν καλέσεις το ταξί έχεις ένα εκτιμώμενο κόστος ( πχ θα σου λέει απο 10 έως 12€)
Πληρωμή: Μπορείς είτε κλασσικά με μετρητά ή με κάρτα/Google Pay/Apple pay. Στη 2η περίπτωση κρατιέται απο τη κάρτα το μέγιστο ποσό (για παράδειγμα τα 12€) και αν είναι τελικά λιγότερα σου επιστρέφεται η διαφορά άμεσα.

Αυτό δεν στο κάνει συνέχεια.. Εμένα μου το έκανε τις πρώτες φορές, μετά αφού είδε ότι περνάει η πληρωμή κανονικά, με χρεώνει όσο πρέπει στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι είναι ασφαλής. Χρησιμοποιώ και αυτή και το free now εδώ και χρόνια πολλές φορές το μήνα. Έχω συνδέσει την κάρτα με την εφαρμογή, μπαίνω στο ταξί και βγαίνω. Ούτε "φίλε δεν έχω ψιλά", ούτε τίποτα.

Και να πω την αλήθεια, σε ότι αφορά τις εφαρμογές, δεν έχω συναντήσει κακό επαγγελματία. Είναι από απλά οκ, μέχρι άψογοι. Το ίδιο και τα αυτοκίνητα.

Αυτό δεν στο κάνει συνέχεια.. Εμένα μου το έκανε τις πρώτες φορές, μετά αφού είδε ότι περνάει η πληρωμή κανονικά, με χρεώνει όσο πρέπει στο τέλος.

Ναι.. Και εγώ για αυτό το θέμα με τα ψιλά το ψάχνω από εκεί. Ίσως έχει και χαμηλότερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mariosnik_ said:

Ναι.. Και εγώ για αυτό το θέμα με τα ψιλά το ψάχνω από εκεί. Ίσως έχει και χαμηλότερες τιμές.

Δεν ξέρω για τιμές... Λογικά είναι οι ίδιες. Εχω χρόνια να πάρω ταξί από το δρόμο η από πιάτσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η uber δεν έχει χρέωση κλήσης όπως έχει το Free Now. 

Περιστατικό που μου έτυχε με uber ( Κλασσικό Ταξί δηλαδή) να έχει φυσικά το ψευτοταξίμετρο σε εφαρμογή στο κινητό. Λέω ας πάει στο καλό. ( Πληρωμή μέσω Κάρτας) 

Αρχίζει να μου λέει την ιστορία της ζωής του και αρχίζει να τραγουδάει παίζοντας mp3 τραγούδια στα ηχεία. 

Παρατηρώ κάποια στιγμή μετά από 2-3 λεπτά το ταξίμετρο να έχει φτάσει κοντά στα 5 ευρώ. Κάθομαι και τον βλέπω ( νομίζοντας αυτός ότι δεν κοιτάω ) να πατάει πάνω στην οθόνη του κινητού που έχει το ψευτοταξίμετρο και να ανεβάζει το ποσό κατά 0.50 λεπτά σε κάθε tap. 

Φτάνουμε στον προορισμό και ενώ συνήθως κοστίζει στα 5 ευρώ η συγκεκριμένη διαδρομή να γράφει 9 το ψευτοταξίμετρο.

Του λέω "Σας έβλεπα που το πατούσατε δεν ντρέπεστε λίγο;"

Παγώνει και μου λέει " Πόσα δίνεις πόσα να γράψω πες μου" 

Του λέω 5 - 5.50 ευρώ όχι και 9 για 8 λεπτά διαδρομή. 

ΚΑΚΟΣ πολύ ΚΑΚΟΣ που δεν τον έκανα ξεφτίλα και καταγγελία. Αλλά τι σόι καταγγελία να κάνεις σε αυτό το πράγμα και που να βρεις το δίκιο σου;  Στο σωματείο τους που είναι όλοι φιλαράκια και κλίκα και δεν θα κουνηθεί φύλλο; 

Επεξ/σία από asdfnikos
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Η uber δεν έχει χρέωση κλήσης όπως έχει το Free Now. 

Περιστατικό που μου έτυχε με uber ( Κλασσικό Ταξί δηλαδή) να έχει φυσικά το ψευτοταξίμετρο σε εφαρμογή στο κινητό. Λέω ας πάει στο καλό. ( Πληρωμή μέσω Κάρτας) 

Αρχίζει να μου λέει την ιστορία της ζωής του και αρχίζει να τραγουδάει παίζοντας mp3 τραγούδια στα ηχεία. 

Παρατηρώ κάποια στιγμή μετά από 2-3 λεπτά το ταξίμετρο να έχει φτάσει κοντά στα 5 ευρώ. Κάθομαι και τον βλέπω ( νομίζοντας αυτός ότι δεν κοιτάω ) να πατάει πάνω στην οθόνη του κινητού που έχει το ψευτοταξίμετρο και να ανεβάζει το ποσό κατά 0.50 λεπτά σε κάθε tap. 

Φτάνουμε στον προορισμό και ενώ συνήθως κοστίζει στα 5 ευρώ η συγκεκριμένη διαδρομή να γράφει 9 το ψευτοταξίμετρο.

Του λέω "Σας έβλεπα που το πατούσατε δεν ντρέπεστε λίγο;"

Παγώνει και μου λέει " Πόσα δίνεις πόσα να γράψω πες μου" 

Του λέω 5 - 5.50 ευρώ όχι και 9 για 8 λεπτά διαδρομή. 

ΚΑΚΟΣ πολύ ΚΑΚΟΣ που δεν τον έκανα ξεφτίλα και καταγγελία. Αλλά τι σόι καταγγελία να κάνεις σε αυτό το πράγμα και που να βρεις το δίκιο σου;  Στο σωματείο τους που είναι όλοι φιλαράκια και κλίκα και δεν θα κουνηθεί φύλλο; 

αστυνομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πεφτουμε σε απατεωνες οπως ο παραπανω, ή σε αλλους που δε βαζουν καν μπρος το ταξιμετρο, αφου φτασουμε απλα τους λεμε "θα παρεις οσα εγραψε το ταξιμετρο". Τι, δεν εγραψε; Κριμα φιλος.

Αν δεν τους αρεσει μπορουν να καλεσουν την αστυνομια και να πουν οτι δεν τους πληρωνουμε.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπηκα μερικες φορες μεσα σε ενα χρονο το συμπερασμα  ειναι οτι χωρις εφαρμογες δεν βρισκεις ευκολα ταξι...τα περισσοτερα ταξιμετρα εκλεβαν(ειδα κατι χρεωσεις 0,00007  στα "προσθετα "κ  οταν "ενεργοποιηθηκαν" ανεβαζαν γρηγορα τα 10λεπτα.. ή  ταξιμετρο σε κινητο)..αεροδρομιο-κεντρο ενω υπαρχει fix τιμη δεν τηρηθηκε ποτε σε 4 περιπτωσεις π τους ελεγαν για καποιο ξενοδοχειο .σ λεει τουριστες θα ειναι

Spoiler

apo search freenow κόστος+1,20€ ,taxi 18300 +1€ ,taxiplon νομιζω 5ε κατωτατο οριο

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Η uber δεν έχει χρέωση κλήσης όπως έχει το Free Now. 

Περιστατικό που μου έτυχε με uber ( Κλασσικό Ταξί δηλαδή) να έχει φυσικά το ψευτοταξίμετρο σε εφαρμογή στο κινητό. Λέω ας πάει στο καλό. ( Πληρωμή μέσω Κάρτας) 

Αρχίζει να μου λέει την ιστορία της ζωής του και αρχίζει να τραγουδάει παίζοντας mp3 τραγούδια στα ηχεία. 

Παρατηρώ κάποια στιγμή μετά από 2-3 λεπτά το ταξίμετρο να έχει φτάσει κοντά στα 5 ευρώ. Κάθομαι και τον βλέπω ( νομίζοντας αυτός ότι δεν κοιτάω ) να πατάει πάνω στην οθόνη του κινητού που έχει το ψευτοταξίμετρο και να ανεβάζει το ποσό κατά 0.50 λεπτά σε κάθε tap. 

Φτάνουμε στον προορισμό και ενώ συνήθως κοστίζει στα 5 ευρώ η συγκεκριμένη διαδρομή να γράφει 9 το ψευτοταξίμετρο.

Του λέω "Σας έβλεπα που το πατούσατε δεν ντρέπεστε λίγο;"

Παγώνει και μου λέει " Πόσα δίνεις πόσα να γράψω πες μου" 

Του λέω 5 - 5.50 ευρώ όχι και 9 για 8 λεπτά διαδρομή. 

ΚΑΚΟΣ πολύ ΚΑΚΟΣ που δεν τον έκανα ξεφτίλα και καταγγελία. Αλλά τι σόι καταγγελία να κάνεις σε αυτό το πράγμα και που να βρεις το δίκιο σου;  Στο σωματείο τους που είναι όλοι φιλαράκια και κλίκα και δεν θα κουνηθεί φύλλο; 

Άσχημη εμπειρία.... 

Και χωρίς στοιχεία τι καταγγελία να κάνεις.... Θα τα μαζέψει ο άλλος να φαίνεται καθαρός και θα σου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση. 

Έπρεπε να υπήρχε κάποια υπηρεσία στην οποία θα κανεις καταγγελίες και θα έμπαιναν ως πελάτες να τον πιάσουν με την γίδα στην πλάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Η uber δεν έχει χρέωση κλήσης όπως έχει το Free Now. 

Περιστατικό που μου έτυχε με uber ( Κλασσικό Ταξί δηλαδή) να έχει φυσικά το ψευτοταξίμετρο σε εφαρμογή στο κινητό. Λέω ας πάει στο καλό. ( Πληρωμή μέσω Κάρτας) 

Αρχίζει να μου λέει την ιστορία της ζωής του και αρχίζει να τραγουδάει παίζοντας mp3 τραγούδια στα ηχεία. 

Παρατηρώ κάποια στιγμή μετά από 2-3 λεπτά το ταξίμετρο να έχει φτάσει κοντά στα 5 ευρώ. Κάθομαι και τον βλέπω ( νομίζοντας αυτός ότι δεν κοιτάω ) να πατάει πάνω στην οθόνη του κινητού που έχει το ψευτοταξίμετρο και να ανεβάζει το ποσό κατά 0.50 λεπτά σε κάθε tap. 

Φτάνουμε στον προορισμό και ενώ συνήθως κοστίζει στα 5 ευρώ η συγκεκριμένη διαδρομή να γράφει 9 το ψευτοταξίμετρο.

Του λέω "Σας έβλεπα που το πατούσατε δεν ντρέπεστε λίγο;"

Παγώνει και μου λέει " Πόσα δίνεις πόσα να γράψω πες μου" 

Του λέω 5 - 5.50 ευρώ όχι και 9 για 8 λεπτά διαδρομή. 

ΚΑΚΟΣ πολύ ΚΑΚΟΣ που δεν τον έκανα ξεφτίλα και καταγγελία. Αλλά τι σόι καταγγελία να κάνεις σε αυτό το πράγμα και που να βρεις το δίκιο σου;  Στο σωματείο τους που είναι όλοι φιλαράκια και κλίκα και δεν θα κουνηθεί φύλλο; 

Εκει του λες να σου δωσει 300 ευρω μετρητα στο χερι, αλλιως φωναζεις τροχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω την ιστορια του @asdfnikos και επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει uber (ή και free now) στην Ελλαδα και ισως το κανω συντομα: δεν ειναι φιξ η τιμή όταν κανεις το booking?

Στην Αγγλια τουλαχιστον που το χρησιμοποιώ, οταν κανεις ενα booking η τιμη ειναι φιξ (αναλογα την κινηση, διαθεσιμοτητα, προορισμος κτλ) και ξερεις απο πριν τι θα πληρωσεις χωρίς ταξίμετρο κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zaccki είπε

Διαβαζω την ιστορια του @asdfnikos και επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει uber (ή και free now) στην Ελλαδα και ισως το κανω συντομα: δεν ειναι φιξ η τιμή όταν κανεις το booking?

Στην Αγγλια τουλαχιστον που το χρησιμοποιώ, οταν κανεις ενα booking η τιμη ειναι φιξ (αναλογα την κινηση, διαθεσιμοτητα, προορισμος κτλ) και ξερεις απο πριν τι θα πληρωσεις χωρίς ταξίμετρο κτλ.

Οχι δεν ειναι fix, σου λεει στο περιπου απο πχ 7 ως 9   οταν μπαινεις το ταξιμετρο αρχιζει και γραφει και οταν φτασεις βγαινει το τελικο ποσο.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Menelaos83 said:

Οχι δεν ειναι fix, σου λεει στο περιπου απο πχ 7 ως 9   οταν μπαινεις το ταξιμετρο αρχιζει και γραφει και οταν φτασεις βγαινει το τελικο ποσο.

Σε ευχαριστω πολυ για τη διευκρινηση.

Άρα ουσιαστικά, δεν υπάρχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα στη χρήση αυτών των εφαρμογών - το να ξερεις από την αρχή το κόμιστρο της διαδρομής και να μην μπλέκεις με περιεργα ταξιμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...