Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια σε format laptop.


KOSTASD.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Θέλω να κάνω φορματ στο λαπτοπ μου και είχα ένα θέμα ασφάλειας των προσωπικών μου δεδομένων την τελευταία φορά.Το άφησα σε ένα τεχνικό και όταν το πήρα διαπίστωσα ότι κάποιος έμπαινε σε όλες τις εφαρμογές που είχα Fb,Insta και γενικά σε όλες.Είχα σβήσει το chrome αλλά φαίνεται κατάφερε και κάπως πήρε τους κωδικούς.Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να προστατέψω τα δεδομένα μού.Πλεον φοβάμαι ακόμη και φωτογραφίες που θα διαγράψω αν μπορούν να ανακτηθούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

ολα μπορουν να ανακτηθουν δυστηχως αν σε βαλουν στο ματι

για τους κωδικους σου χρησιμοποιησε καποιο password manager (πχ εγω δουλευω χρονια το sticky password)

κανε φορματ για σιγουρια μηπως σου εβαλε καποιo keylogger περνα κανενα internet security μεσα

και τελος αλλαξε ολους τους κωδικους σου ξεκινοντα απο τα mail (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) γιατι απο εκει ξεκινανε κυριως τα password recovery

και τελος οταν πας λαπτοπ για επισκευη ΠΑΝΤΑ βγαζεις τον/τους δισκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, KaRLoSSaLoNiKa είπε

καλησπερα

ολα μπορουν να ανακτηθουν δυστηχως αν σε βαλουν στο ματι

για τους κωδικους σου χρησιμοποιησε καποιο password manager (πχ εγω δουλευω χρονια το sticky password)

κανε φορματ για σιγουρια μηπως σου εβαλε καποιo keylogger περνα κανενα internet security μεσα

και τελος αλλαξε ολους τους κωδικους σου ξεκινοντα απο τα mail (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) γιατι απο εκει ξεκινανε κυριως τα password recovery

και τελος οταν πας λαπτοπ για επισκευη ΠΑΝΤΑ βγαζεις τον/τους δισκους.

Έχω αλλάξει κωδικούς αλλά πέρασε καιρός και τώρα ξανά πάω για φορματ και δεν θέλω να την ξανά πατήσω και ψάχνω τρόπο να είναι το chrome κενό όταν πάει να το ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα δες ενα βιντεακι και προσπαθησε να κανες μονος σου φορματ αν δεν τον εμπιστευεσαι...

η ζητα βοηθεια απο καποιο φιλο η συγγενη...

η στο φιναλε φιναλε αλλαξε τεχνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, KOSTASD. είπε

Έχω αλλάξει κωδικούς αλλά πέρασε καιρός και τώρα ξανά πάω για φορματ και δεν θέλω να την ξανά πατήσω και ψάχνω τρόπο να είναι το chrome κενό όταν πάει να το ανοίξει.

Κάνε μονος σου φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, KaRLoSSaLoNiKa είπε

καλυτερα δες ενα βιντεακι και προσπαθησε να κανες μονος σου φορματ αν δεν τον εμπιστευεσαι...

η ζητα βοηθεια απο καποιο φιλο η συγγενη...

η στο φιναλε φιναλε αλλαξε τεχνικο.

Σε άλλο θα πάω και θέλω να βάλω w11 γιατι έχω ακόμα w7 Vista οπότε αναγκάστηκα έξω.

27 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κάνε μονος σου φορματ.

Δεν ξέρω να κάνω και θέλω να βάλω w11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τιποτα δυσκολο να περασεις windows 11 εφοσον τα υποστηριζει το Pc σου. κατεβαζεις τα windows 11 κανονικα απο την microsoft και μπορεις να αγορασεις κλειδι.εναλλακτικα αν κανεις Update απο τα windows 7 στα 11 λογικα θα σου παιξει με το ιδιο κλειδι.οποτε θα εκανα update σε windows 11 για να δω αν θα παιξει με το κλειδι και εφοσον επαιζε τοτε θα εκανα καθαρο format. επισης αλλο τα vista αλλο τα 7 και για τα 11 πρεπει να δεις αν τα υποστηριζει.το εργαλειο για την εγκατασταση των windows 11 θα σου πει αν το laptop σου τα υποστηριζει.

1 hour ago, KOSTASD. said:

Σε άλλο θα πάω και θέλω να βάλω w11 γιατι έχω ακόμα w7 Vista οπότε αναγκάστηκα έξω.

Δεν ξέρω να κάνω και θέλω να βάλω w11

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 1:47 ΠΜ, poulinos είπε

δεν ειναι τιποτα δυσκολο να περασεις windows 11 εφοσον τα υποστηριζει το Pc σου. κατεβαζεις τα windows 11 κανονικα απο την microsoft και μπορεις να αγορασεις κλειδι.εναλλακτικα αν κανεις Update απο τα windows 7 στα 11 λογικα θα σου παιξει με το ιδιο κλειδι.οποτε θα εκανα update σε windows 11 για να δω αν θα παιξει με το κλειδι και εφοσον επαιζε τοτε θα εκανα καθαρο format. επισης αλλο τα vista αλλο τα 7 και για τα 11 πρεπει να δεις αν τα υποστηριζει.το εργαλειο για την εγκατασταση των windows 11 θα σου πει αν το laptop σου τα υποστηριζει.

 

Update από w7 σε 11πως μπορώ να κάνω.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και άλλο μονοπάτι. 

Κατέβασε την εφαρμογή "PC Health Check" (εδώ) και τρέξτο (εάν παίζει) για να δεις εάν το laptop σου υποστηρίζει τα Windows 11.

Αυτές είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις για την εγκατάσταση των Windows 11

image.png.faa269234b5aa6ddc30518a4566bf1db.png 

Το βασικό συνήθως πρόβλημα σε παλιούς υπολογιστές και laptops είναι η έλλειψη του TPM έκδοσης 2.0

Α. Εάν ναι, και τα Windows Vista που έχεις είναι με license μπορείς να εγκαταστήσεις τα Windows 10 πρώτα που είναι ακόμα διαθέσιμα από τη Microsoft

Αφού τα εγκαταστήσεις πας και βάζεις τα Windows 11 πάνω από τα Windows 10.  

Β. Εάν όχι, τότε θέλεις άλλα βήματα για να παρακάμψεις τους περιορισμούς που θέτει η Microsoft για την εγκατάσταση των Windows 11.

Μπορείς να δεις και το σχετικό βίντεο εδώ για περισσότερα με τα Windows 7.

Και εδώ για περισσότερα σχετικά με τα Windows 11 για εγκατάσταση σε υπολογιστή που δεν πληροί τις προϋποθέσεις. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν ειδικα εργαλεία διαγραφής δεδομένων, μπορεις να γραψεις σε ενα φλασάκι αυτό ή αυτό και να το τρέξεις.

Άλλη λύση είναι να ενεργοποιήσεις το Bitlocker ωστε να κρυπτογραφηθεί ο δίσκος και μετά να κάνεις format (ή αν δεν έχει Bitlocker η εγκατασταση των Windows σου, χρησιμοποιησε το VeraCrypt). (Επιλέγεις System -----> Encrypt System Partition/Drive)

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/04/2024 at 22:55, KaRLoSSaLoNiKa said:

και τελος οταν πας λαπτοπ για επισκευη ΠΑΝΤΑ βγαζεις τον/τους δισκους.

εδώ ο άλλος δε ξέρει να κάνει φορματ ή δεν εμπιστεύεται τον εαυτό του να το κάνει κι εσύ του λες να βγάλει τον σκληρό. Αν ήξερε να βγάλει τον σκληρό δε θα το πήγαινε αλλού για φορματ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

εδώ ο άλλος δε ξέρει να κάνει φορματ ή δεν εμπιστεύεται τον εαυτό του να το κάνει κι εσύ του λες να βγάλει τον σκληρό. Αν ήξερε να βγάλει τον σκληρό δε θα το πήγαινε αλλού για φορματ.

κι ομως 3bit ειναι πιο ευκολο να βγαλεις 1 καπακι και τον δισκο (αναλογα και το λαπτοπ φυσικα) απο το να μπαινεις βιος να κανεις ρυθμισεις να κατεβαζεις - γραφεις iso να φτιαχνεις partition να κατεβαζεις drivers και να ξανα ρυθμιζεις τα στοκ και τα δικα σου προγραμματα. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 12:44 ΠΜ, KOSTASD. είπε

Σε άλλο θα πάω και θέλω να βάλω w11 γιατι έχω ακόμα w7 Vista οπότε αναγκάστηκα έξω.

Δεν ξέρω να κάνω και θέλω να βάλω w11

https://youtu.be/cXJA5qgyI9E?si=HPBzRHmc7co-eDan με αυτό το βίντεο που βρήκα θα δοκιμάσω να κάνω μόνος μου φορματ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KOSTASD. είπε

https://youtu.be/cXJA5qgyI9E?si=HPBzRHmc7co-eDan με αυτό το βίντεο που βρήκα θα δοκιμάσω να κάνω μόνος μου φορματ

 

Γνωρίζει κάποιος πως βάζω τα windows 7 σε στικακι γιατί τα βίντεο είναι παλιά και δεν λειτουργούν τα προγράμματα που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...