Προς το περιεχόμενο

Αντλια νερου για πηγαδι


steliosss94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Θελω να παρω αντλια νερου για ενα πηγαδι που εχουμε σε ενα χωραφι. Το πηγαδι εχει βαθος 6 μετρα και το χωραφι εχει μια ελαφρια κλιση, οπου μεχρι την κορυφη ειναι +4-5 μετρα παραπανω υψος . Θελω να το φερνει μεχρι 50-70 μετρα αποσταση.  Δεν ξερω τι να επιλεξω. Ειμαι αναμεσα σε αντλια νερου βυθιζομενη για ακαθαρτα ή αντλια νερου για πηγαδι (καθαρου νερου). Ο προβληματισμος μου εγκειται στο οτι το πηγαδι δεν εχει τοσο καθαρο νερο και φοβαμαι μην βουλωσει η αντλια νερου για πηγαδι. Εχει κανεις εμπειρια πανω σε αυτο;

https://www.skroutz.gr/s/12754711/Kraft-SP1000X-4V-Monofasiki-Antlia-Pigadiou-1000W.html

 

Θα τρεχει σε μπεκακια το νερο.

Θα συνδεθει με γεννητρια 220v και θα αφαιρεθουν (αντλια και γεννητρια) μετα το ποτισμα.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού θέλεις αντλία για πηγάδι, ισως θες βυθιζόμενη. Αλλά δεν μας δίνεις έξτρα ινφο να καταλάβουμε, για ποιά λειτουργία την θές.

1) Θες να δουλεύει αυτόματα ή όταν εσύ το επιλέγεις βάζοντας την στην πρίζα; (οι πρώτες ονομάζονται αυτόματης αναρόφησης και τραβάνε οταν γεμισει σε ενα σημειο αρκετό νερό).

2) Πόσο νερό θες να βγάζει την ώρα; εκεί επιλέγεις Ισχύς. Μια με ισχύς 1000 μπορεί να σου βγάλει 5200 λίτρα/ώρα

Το που (τι απόσταση) θα το αφαιρεί δεν έχει καμία σχέση με την αντλία. Απλά θα αγοράσεις έξτρα λάστιχο, αυτό που ονομάζεται Νεροσωλήνας, το πράσινο το μεγάλο που είναι συνήθως Σωλήνας 2″.

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επαιρνα ακαθαρτων. ακομα και οι ακαθαρτων σημερα ειναι για καθαρα τολμω να πω. Βουλωνουν ευκολα. Εχω δυο φρεατια εδω που πεφτουν τα βροχινα. Με λιγο χωματακι βεβαια μεσα απο μπαλκονια, ταρατσες κλπ. Μοιαζει πολυ φανταζομαι με ενα πηγαδι. Η ΜΑΚΙΤΑ τα επαιξε σε 1 εβδομαδα. Την αντικασταση δεν την εχουμε βαλει επανω. Αφησαμε την παλια πλαστικη.

Πισινα πρασσινη που αδειασα με ακαθαρτων, ζοριστηκε στο τελος που ειχε γινει πιο πηχτη η αλγη.
Επισης θα αγοαραζα πλαστικη και οχι μεταλλικη. Νομιζω ειναι πιο ανθεκτικες στις μικροδιαρροες ρευματος, οποτε δεν θα εχεις θεμα με το ρελε (αν εχεις ρελε στην εγκατασταση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

H απόσταση όπως  το μανομετρικό ύψος και το πλήθος και μέγεθος απο τα μπεκάκια  παίζει ρόλο.Δεν θέλει απλά να αδειάζει το νερό,θέλει να ποτίζει.

Θα συμφωνήσω για βυθιζόμενη,και μόνο που δεν χρειάζεται να παλευει με ποτήρια και εξαερώσεις φτάνει.

Για αυτό και εγραψα να απευθυνθεί σε ειδικό που θα τον κατευθύνει σε σωστά μεγέθη και δεν θα κάνει άσκοπα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ναι, βυθιζόμενη θα μπει. 5-6 κυβικά νερό έχει το πηγάδι μέσα.

Σε ένα απόγευμα θα έχει ρίξει το νερό και θα τα αφαιρώ όλα και θα τα παίρνω σπίτι.

Από το μαγαζί πρότειναν ακαθάρτων, απλά βλέπω στο skroutz ότι υπάρχουν άλλες αντλίες για πηγάδι. Η μόνη διαφορά τους είναι στο ότι μπαίνουν σε μεγαλύτερο βάθος; Έχουν και παραπάνω μανομετρικό βλέπω επίσης.

 

https://www.skroutz.gr/c/2919/antlies_nerou_vythizomenes/f/824650/pigadiou.html

 

Άλλα άμα είναι να χαλάνε με τα χώματα που μπορεί να τραβήξει, καλύτερα ακαθάρτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, steliosss94 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ναι, βυθιζόμενη θα μπει. 5-6 κυβικά νερό έχει το πηγάδι μέσα.

Σε ένα απόγευμα θα έχει ρίξει το νερό και θα τα αφαιρώ όλα και θα τα παίρνω σπίτι.

Από το μαγαζί πρότειναν ακαθάρτων, απλά βλέπω στο skroutz ότι υπάρχουν άλλες αντλίες για πηγάδι. Η μόνη διαφορά τους είναι στο ότι μπαίνουν σε μεγαλύτερο βάθος; Έχουν και παραπάνω μανομετρικό βλέπω επίσης.

 

https://www.skroutz.gr/c/2919/antlies_nerou_vythizomenes/f/824650/pigadiou.html

 

Άλλα άμα είναι να χαλάνε με τα χώματα που μπορεί να τραβήξει, καλύτερα ακαθάρτων.

Aν το πηγάδι δεν το αδειάζεις τέρμα και φυσικά δεν τραβάς απο τον πάτο δεν θα πρέπει να έχει βρωμιές.Το έχεις αδειάσει να δεις πόσο γρήγορα μαζεύει πάλι νερό;

Να τα κουβαλάς όλα είναι ταλαιπωρία.Να πας ένα πρωί και να μην βρεις τίποτα είναι ακόμα πιο ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, steliosss94 είπε

Καλησπερα

 

Θελω να παρω αντλια νερου για ενα πηγαδι που εχουμε σε ενα χωραφι. Το πηγαδι εχει βαθος 6 μετρα και το χωραφι εχει μια ελαφρια κλιση, οπου μεχρι την κορυφη ειναι +4-5 μετρα παραπανω υψος . Θελω να το φερνει μεχρι 50-70 μετρα αποσταση.  Δεν ξερω τι να επιλεξω. Ειμαι αναμεσα σε αντλια νερου βυθιζομενη για ακαθαρτα ή αντλια νερου για πηγαδι (καθαρου νερου). Ο προβληματισμος μου εγκειται στο οτι το πηγαδι δεν εχει τοσο καθαρο νερο και φοβαμαι μην βουλωσει η αντλια νερου για πηγαδι. Εχει κανεις εμπειρια πανω σε αυτο;

https://www.skroutz.gr/s/12754711/Kraft-SP1000X-4V-Monofasiki-Antlia-Pigadiou-1000W.html

 

Θα τρεχει σε μπεκακια το νερο.

Θα συνδεθει με γεννητρια 220v και θα αφαιρεθουν (αντλια και γεννητρια) μετα το ποτισμα.

 

Ευχαριστω.

Για παρόμοια περίπτωση στο εξοχικό πριν 4-5 χρόνια πήρα μία επιφάνειας από leroy. To βαθος ήταν λίγο στέρνα 2-3 μέτρα αλλά ύψος ανέβαζα γύρω στα 10 μέτρα. Εχω ρεύμα φυσικά και δουλευε μια χαρά απλά έπρεπε κάθε φορά να γεμίσω το ποτήρι , δεν είναι δα και καμιά μεγάλη φασαρία. Αναρρόφηση γύρω στη μία ίντσα αλλά τόσο νερό που έχει το πηγάδι μια χαρά είσαι.

Την είχα πάρει 80 ευρώ κατά 99% ήταν αυτή που τη βλέπω 90 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/adlies/adlies-epifaneias/antlia-epifaneias-sterwins-1100-w-17882130

Σόρυ λάθος δεν ήταν αυτή η παρακάτω είναι που τη βλέπω ακόμη στα 80 ευρώ και για γέμισμα στο ποτηράκι βγάζεις την κόκκινη ταπούλα αλλα η πρώτη βλέπω είναι λίγο πιο καλή.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/adlies/adlies-epifaneias/antlia-epifaneias-sterwins-900-w-17882151?ref=reccodo-pr-j3u7Xel7ot3q

 

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω παππου με εσωσες. Ειχα ξεχασει οτι εχω φυλαγμενη μια αντλια επιφανειας dab, την παρακατω. Για αλλη περιπτωση την ειχα παρει, θα μου χρειαστει και για πηγαδι.

https://www.skroutz.gr/s/397383/DAB-Jet-102-M-Ilektriki-Antlia-Epifaneias-Fygokentriki-me-Aytomati-Anarrofisi-1hp-Monofasiki.html

 

Δεν ηξερα οτι τραβαει απο τοσο χαμηλα. 8 μετρα βαθος αναρροφησης. Μωρε μπραβο. 

Ναι, το γεμισμα δεν ειναι κατι. 

Ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2024 στις 11:48 ΜΜ, steliosss94 είπε

Θα τρεχει σε μπεκακια το νερο.

 

τα  μπεκακια για να  αποδώσουν είτε είναι τύπου στάλας είτε τύπου ομπρέλας και ανάλογα με τον αριθμό τους  θέλουν  και μια ορισμένη πίεση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πηγάδι 10μ βαθος με διάμετρο περίπου 4 μέτρα με αναρρόφηση της πομώνας στα 9 χρησιμοποιούμε μοτέρ 10hp για να έχουμε σταθερή πίεση στα 4 bar ώστε να γίνεται το πότισμα σωστά. Πρέπει να απευθυνθείς σε γνωστές του αντικειμένου για να κανείς σωστά το πότισμα… 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, steliosss94 είπε

Πωπω παππου με εσωσες. Ειχα ξεχασει οτι εχω φυλαγμενη μια αντλια επιφανειας dab, την παρακατω. Για αλλη περιπτωση την ειχα παρει, θα μου χρειαστει και για πηγαδι.

https://www.skroutz.gr/s/397383/DAB-Jet-102-M-Ilektriki-Antlia-Epifaneias-Fygokentriki-me-Aytomati-Anarrofisi-1hp-Monofasiki.html

 

Δεν ηξερα οτι τραβαει απο τοσο χαμηλα. 8 μετρα βαθος αναρροφησης. Μωρε μπραβο. 

Ναι, το γεμισμα δεν ειναι κατι. 

Ευχαριστω πολυ!

Σε μια τέτοια ειχα προσαρμόσει φούσκα πιεστικού και χρονοδιακόπτη,τράβαγε νερό απο το πηγάδι και πότιζε έναν μικρό κήπο ακριβώς δίπλα.Υπήρχε όμως και τριφασική πομόνα για τις βαριές δουλειές .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αντλία επιφάνειας, εαν τραβάει νερό χαμηλότερα από ότι είναι τοποθετημένη, θέλει προσοχή για να μην την κάψεις. Αρχικά, θα χρειαστεί ένα αντεπίστροφο στο λάστιχο-σωλήνα το οποίο θα είναι για την αναρρόφηση (δηλαδή να αποτρέπει τη σωλήνα από το να αδιάζει), υπάρχουν αντεπίστροφα που έχουν και σίτα. Δεύτερον, θα χρειαστεί κάποιος αυτοματισμός να "κόβει" το ρεύμα της αντλίας όταν δε θα έχει νερό.

Τέλος, σε περίπτωση που αντλία δεν έχει νερό, θα πρέπει να ανοίγεις την ειδική τάπα και να την γεμίζεις, διαφορετικά δεν θα μπορεί να κάνει αναρρόφηση και θα καταστραφεί.

Επεξ/σία από george_ins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2024 στις 12:09 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Aν το πηγάδι δεν το αδειάζεις τέρμα και φυσικά δεν τραβάς απο τον πάτο δεν θα πρέπει να έχει βρωμιές.Το έχεις αδειάσει να δεις πόσο γρήγορα μαζεύει πάλι νερό;

Να τα κουβαλάς όλα είναι ταλαιπωρία.Να πας ένα πρωί και να μην βρεις τίποτα είναι ακόμα πιο ταλαιπωρία.

Ξεχασα να απαντησω σε αυτο.

Εχει να χρησιμοποιηθει χρονια. Τωρα με τις ανομβριες δεν ξερω τι θα γινει. 

 

3 ώρες πριν, ss42ss είπε

Από πηγάδι 10μ βαθος με διάμετρο περίπου 4 μέτρα με αναρρόφηση της πομώνας στα 9 χρησιμοποιούμε μοτέρ 10hp για να έχουμε σταθερή πίεση στα 4 bar ώστε να γίνεται το πότισμα σωστά. Πρέπει να απευθυνθείς σε γνωστές του αντικειμένου για να κανείς σωστά το πότισμα… 

Εσενα εχει τα διπλασια κυβικα απο το δικο μου. 

Θα δοκιμαστει αρχικα αντλια επιφανειας, που υπαρχει ηδη, να δουμε πώς πηγαινει και θα ενημερωσω. Θα του βαλω και μανομετρο να βλεπω πιεση

Αν και μου φτανει να βλεπω να τρεχουν ολα τα μπεκακια.

 

49 λεπτά πριν, george_ins είπε

Η αντλία επιφάνειας, εαν τραβάει νερό χαμηλότερα από ότι είναι τοποθετημένη, θέλει προσοχή για να μην την κάψεις. Αρχικά, θα χρειαστεί ένα αντεπίστροφο στο λάστιχο-σωλήνα το οποίο θα είναι για την αναρρόφηση (δηλαδή να αποτρέπει τη σωλήνα από το να αδιάζει), υπάρχουν αντεπίστροφα που έχουν και σίτα. Δεύτερον, θα χρειαστεί κάποιος αυτοματισμός να "κόβει" το ρεύμα της αντλίας όταν δε θα έχει νερό.

Τέλος, σε περίπτωση που αντλία δεν έχει νερό, θα πρέπει να ανοίγεις την ειδική τάπα και να την γεμίζεις, διαφορετικά δεν θα μπορεί να κάνει αναρρόφηση και θα καταστραφεί.

 

Ναι, αντεπιστροφο υπαρχει. Θα μπει εξτρα και ενα φιλτρο τετοιο.

Θα ειμαι πανω απο την αντλια και θα βλεπω αν δεν τραβαει νερο. Να αγορασω aqua stop λες;

Η ολη διαδικασια θα κρατησει κανενα 2ωρο-3ωρο.

 

Edit: Φαινεται καλυτερο το αντεπιστροφο μαζι με ενσωματωμενο φιλτρο. 

Επεξ/σία από steliosss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...