Προς το περιεχόμενο

Hosting για ειδησεογραφικό site


ntelis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα ειδησεογραφικό sitε στο blogger με περίπου 100-150 χιλιάδες επισκέψεις το μήνα . Ήρθε η ώρα για αβαθμιση ψάχνω ένα καλό και αξιόπιστο hosting με admin panel σαν wordpress. Όπως επίσης ψαχνω και templates καλά μήπως γνωρίζει κάποιος κάποιο site για γρήγορα και αξιόπιστα  templates ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικειμενικά, τα νούμερα του Blogger για τις επισκέψεις μην τα δίνεις βάση. Το γράφω ξεκάθαρα με αγαθό λογισμό προς ενημέρωση και όχι με κακό λογισμό, για να μην παρεξηγηθώ.

WordPress μπορείς να βάλεις σχεδόν σε όλα τα hosting πακέτα. Τα resources θα κοιτάξεις για να δεις πιο σου κάνει περισσότερο.

Έχω δει αρκετά themes για ειδησεογραφικά. Για theme θα πας κατευθείαν Themeforest (είναι άλλωστε στα πρώτα αποτελέσματα των αναζητήσεων αν γράψεις "wordpress themes"). Διάβασε reviews, διάβασε σχόλια, τσέκαρε το frontend, τσέκαρε το backend και κυρίως διάβασε το documentation! Μην βασιστείς μόνο στα νούμερα πωλήσεων αν και προτείνω να τα λάβεις εν μέρει υπόψη σου.

Πάντως, αν ψάχνεις για κάτι lightweight, επαγγελματικό και γρήγορο σε theme, που δεν είναι φτιαγμένο απευθείας για ειδησεογραφικό και θέλει να το προσαρμόσεις μόνος προγραμματιστικά, δεν θα βρεις τις καλύτερες λύσεις στο Themeforest. Το Themeforest έχει τις "mainstream" λύσεις που εξυπηρετούν 9 στα 10 projects.

Επεξ/σία από konet
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα πρότεινα το Themeforest για μεγάλα projects. Μου έχει τύχει να αγοράσω από πωλητή template που είχε και πολύ καλές κριτικές και μετά από κάποια χρόνια έκλεισε και δεν είχα ούτε support.

Θα πρότεινα να ψάξεις εταιρίες template που είναι στο χώρο χρόνια και προσφέρουν και άλλα εκτός από templates (plugins, components κτλ.). Ετσι θα καταλάβεις ότι ασχολούνται σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως έχεις μια σελίδα στο Blogger και θέλεις να μεταφερθεί σε κάποιον webhost σε WordPress; Εάν ναι τότε μιλάμε για στήσιμο της σελίδας από την αρχή σε WordPress και export των άρθρων από το Blogger και import τους στο WordPress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Επομένως έχεις μια σελίδα στο Blogger και θέλεις να μεταφερθεί σε κάποιον webhost σε WordPress; Εάν ναι τότε μιλάμε για στήσιμο της σελίδας από την αρχή σε WordPress και export των άρθρων από το Blogger και import τους στο WordPress.

Ναι ακριβώς αυτό περίπου 2500 άρθρα κλπ. Νέο template νέα όλα . Και θέλω να διορθώσω και σφάλματα στο search console  που έχω κλπ . Ρώτησα σε κάποιον για να το κάνει αυτό και μου ζήτησε 750€ μου φάνηκαν πολλά . Και σκέφτομαι ν το ξεκινήσω μόνος μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή από μόνη της δεν λέει πολλά. Ανάλογα με το τι θες να διορθώσεις στο Search Console, τα 750€ θα μπορούσαν δυνητικά να είναι τιμή χώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει plugin στο WordPress που μπορεί να κάνει import τα άρθρα. Ενδεχομένως όμως να χρειαστεί λόγω του αριθμού των άρθρων να "σπάσεις" το αρχείο σε περισσότερα κομμάτια ώστε να μην γίνεται timeout κατά την εισαγωγή τους, διότι δεν είναι μόνο το κείμενο των άρθρων αλλά κατά την εισαγωγή τους κατεβαίνουν από το blogger και οι εικόνες και εισάγονται στο media library του WordPress. Εκτός από την μεταφορά των άρθρων δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να μεταφερθεί, επομένως ουσιαστικά μορφοποιείς τη σελίδα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...