Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, sap00 είπε

Ίσως θέλει χαμηλότερη εξωτερική. Ίσως τα 1200 είναι το όριό του. 

δεν βλέπω κάποια λογική σε αυτό 

αν θέλω να έχω 30 θα πρέπει να μου δώσει 30 στο τέρμα της λειτουργίας του ανεξάρτητα τη θερμοκρασία έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, marioboni είπε

στο 16αρι haori  με 30 ζητούμενη , hi power  επιλεγμένο και εννοείται power select  όλα τέρμα , δεν το βλέπω να τραβάει πάνω από 1200 περίπου βατ

θέλω να το πιέσω τέρμα με λίγα λόγια και δεν το κάνει 

Θα έπρεπε να πηγαίνει κοντά 2000W. Θα το πιάνει κάποια προστασία πχ  Release protective control by temperature of indoor heat exchanger που βλέπω στο service manual ή κάτι άλλο.

 

image.png.d6ece224a1bdeb7703598111139d169c.png

image.png.2b02de2189b2bdf906d5345449608cf8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα έπρεπε να πηγαίνει κοντά 2000W. Θα το πιάνει κάποια προστασία πχ  Release protective control by temperature of indoor heat exchanger που βλέπω στο service manual ή κάτι άλλο.

 

image.png.d6ece224a1bdeb7703598111139d169c.png

image.png.2b02de2189b2bdf906d5345449608cf8.png

κάτι δεν μου κολλάει δεν ξέρω 

κι εγώ σίγουρα για 2000 το έβλεπα να πάει αλλά δεν 

 

και γενικά πχ ενώ έχω  18 και ζητάω 22 δεν δίνει αρκετό Γκάζι για να φτάσει στην επιθυμητή αλλά πάει αργά αργά 

με ανεμιστήρα αυτόματο πάντα ,είναι σαν να έχει πιάσει θερμοκρασία και να κάνει συντήρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

κάτι δεν μου κολλάει δεν ξέρω 

κι εγώ σίγουρα για 2000 το έβλεπα να πάει αλλά δεν 

 

και γενικά πχ ενώ έχω  18 και ζητάω 22 δεν δίνει αρκετό Γκάζι για να φτάσει στην επιθυμητή αλλά πάει αργά αργά 

με ανεμιστήρα αυτόματο πάντα ,είναι σαν να έχει πιάσει θερμοκρασία και να κάνει συντήρηση 

Βλέπω έχει offset 3C, οπότε θα έβαζα τον ανεμιστήρα στο manual και θα το πήγαινα και έναν βαθμό πάνω

image.png.2fd8f44aa56808cf40cd0354d3198363.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω έχει offset 3C, οπότε θα έβαζα τον ανεμιστήρα στο manual και θα το πήγαινα και έναν βαθμό πάνω

image.png.2fd8f44aa56808cf40cd0354d3198363.png

σίγουρα η θερμοκρασία που βλέπει στην εφαρμογή είναι πιο επάνω  από του σαλονιού

αλλά και πάλι να το κόβει γι'αυτό;εγώ θέλω 30 πως να το κάνουμε!

τη προηγούμενη βδομάδα που τα έβαλα όλα 22 το βρήκα το σπίτι ακριβώς 22 το πρωί με το xiaomi θερμόμετρο που μετράω πάντως 

 

επειδή το μπριζακι δεν πιάνει καλά δίκτυο δεν ενημερώνει γρήγορα και με παιδεύει αλλά είδα σε μια φάση 1500 οπότε θα του δώσω λίγο χρόνο

η συμπεριφορά του με παραξένεψε, το ότι δεν πάει δυνατά από την αρχή να πιάσει θερμοκρασία και να ρίξει μετά συντήρηση, αλλά μπορεί και επειδή βλέπει μεγαλύτερη στη μονάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, liakjim said:

Θα έβαζα ένα 12άρι στη σαλονοκουζίνα και ένα 9άρι στο υπνοδωμάτιο.

Σαν επιλογές υπάρχουν τα daikin perfera, toshiba haori, toshiba edge white αν θέλουμε εγγύηση (το perfera με επέκταση).

Μοναδική μου ανησυχία είναι τι έχει γίνει με τη μόνωση της οροφής. Θα έπρεπε να τέτοιες μονώσεις να μην παραπονιέσαι ότι ζεσταίνεσαι / κρυώνεις τόσο εύκολα, οπότε μήπως η ταράτσα δεν έχει θερμομόνωση; Αν ναι, ίσως να έβλεπες το asyg18kmta για το σαλόνι το οποίο πέφτει στα 90W σε θέρμανση.

Διόρθωση λοιπόν σχετικά με την μόνωση της ταράτσας. Υπάρχει θερμομόνωση στα ταβάνια (αντίστοιχα μάλλον 7cm) και στην ταράτσα υγρομόνωση. Παρόλα αυτά, ισχύει πως το καλοκαίρι βράζεις και το χειμώνα κρυώνεις.

Οπότε 12αρι ή 18άρι στη σαλονοκουζίνα...;

Αν πούμε οτι πάμε για 18αρι... τα + και τα -:

Έψαξα να βρω σε πόσα watt μπορεί να πέσει το Perfera FTXM50R, και βρίσκω μόνο το nom στο πρώτο πινακάκι, ενώ στο δεύτερο δίνει το min (30watts??).Ψάχνω γιατί το Daikin είναι πιο αθόρυβο και επίσης αν έχω καταλάβει σωστά μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης απ' την ίδια τη Daikin (10 έτη), συνεπώς δε σε απασχολεί από που θα το αγοράσεις. Σωστά; Επίσης έχει ήδη το WiFi module.

image.png.455f0a31d07349f3244550a86be2e592.png

image.png.7a7ef69be7f6351d06a389b5121135fd.png

Το Fujitsu, δεν το βρίσκω στα μεγάλα μαγαζιά που πιθανόν να μπορούσες να πάρεις επέκταση εγγύησης. Δίνει βέβαια μία επέκταση 3 έτη στο skroutz. Επίσης δεν έχουν wifi, άρα μελλοντικά ένα έξτρα κόστος. Τα SEER/SCOP είναι καλύτερα στο Fujitsu. Επίσης ποιά είναι η διαφορά μεταξύ ASYG18KMTA  και KMTE κλπ;

Δεν ξέρω...είμαι ανοιχτός και σε 12αρι βέβαια. Τους πιο έμπειρους θα ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Διόρθωση λοιπόν σχετικά με την μόνωση της ταράτσας. Υπάρχει θερμομόνωση στα ταβάνια (αντίστοιχα μάλλον 7cm) και στην ταράτσα υγρομόνωση. Παρόλα αυτά, ισχύει πως το καλοκαίρι βράζεις και το χειμώνα κρυώνεις.

Οπότε 12αρι ή 18άρι στη σαλονοκουζίνα...;

Αν πούμε οτι πάμε για 18αρι... τα + και τα -:

Έψαξα να βρω σε πόσα watt μπορεί να πέσει το Perfera FTXM50R, και βρίσκω μόνο το nom στο πρώτο πινακάκι, ενώ στο δεύτερο δίνει το min (30watts??).Ψάχνω γιατί το Daikin είναι πιο αθόρυβο και επίσης αν έχω καταλάβει σωστά μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης απ' την ίδια τη Daikin (10 έτη), συνεπώς δε σε απασχολεί από που θα το αγοράσεις. Σωστά; Επίσης έχει ήδη το WiFi module.

image.png.455f0a31d07349f3244550a86be2e592.png

image.png.7a7ef69be7f6351d06a389b5121135fd.png

Το Fujitsu, δεν το βρίσκω στα μεγάλα μαγαζιά που πιθανόν να μπορούσες να πάρεις επέκταση εγγύησης. Δίνει βέβαια μία επέκταση 3 έτη στο skroutz. Επίσης δεν έχουν wifi, άρα μελλοντικά ένα έξτρα κόστος. Τα SEER/SCOP είναι καλύτερα στο Fujitsu. Επίσης ποιά είναι η διαφορά μεταξύ ASYG18KMTA  και KMTE κλπ;

Δεν ξέρω...είμαι ανοιχτός και σε 12αρι βέβαια. Τους πιο έμπειρους θα ακούσω.

Τα νούμερα της μπακαλοεφαρμογης σε πάνε σε 12αρι. Μετά σε παραπέμπω σε αυτά που έχουμε πει δεκάδες φορές ότι κανείς μας δεν πρόκειται να σου πει τι πρέπει να μπει στα σίγουρα. Θέλει επιτόπια μελέτη θερμικών απωλειών.

Το kmte είναι η νέα version του kmtX μοντέλου. Δεν ξέρουμε διαφορές, στα χαρτιά έχουν μια μικρή διαφοροποίηση στους βαθμούς απόδοσης. Το φέρνει το public/plaisio για επέκταση εγγύησης.

Υπάρχουν και 16αρια μοντέλα, βλέπε haori/edge white ή 14αρια βλέπε ακριβή σειρά Fujitsu πχ asyg14kgta. Δεν ξέρω τι θα σου κάτσει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όση ώρα το ξανά έβαλα μπρος και αφού έψαξα να δω που έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας μήπως τρώει κανένα σκάλωμα έδειχνε περίπου 2 βαθμούς επάνω στην εφαρμογή, πχ εγώ είχα 18 στα 5 μέτρα μακριά και μου έδειχνε 20 στο μηχάνημα 

Κλείνοντας το βλέπω αμέσως την θερμοκρασία από το 20 που έδειχνε όταν ήταν σε λειτουργία, πήγε στο 29 και μετά στο 36!! ενώ είναι κλειστό.Σιγουρα ακουμπάει σε κάποιο μέταλλο και το μπερδεύει, ενώ σε λειτουργία δείχνει σταθερά,επάνω μεν αλλά σταθερά 

Πολύ το παιδεύω μάλλον, θα πρέπει να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι παντού κ να μην έχει κρύα ρεύματα,να ισορροπήσει και θα το ξανά τσεκαρω

Αν θα πρέπει να το βάζω 1-2 βαθμούς επάνω στην τελική δεν με απασχολεί,αρκεί να δουλεύει σωστά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

όση ώρα το ξανά έβαλα μπρος και αφού έψαξα να δω που έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας μήπως τρώει κανένα σκάλωμα έδειχνε περίπου 2 βαθμούς επάνω στην εφαρμογή, πχ εγώ είχα 18 στα 5 μέτρα μακριά και μου έδειχνε 20 στο μηχάνημα 

Κλείνοντας το βλέπω αμέσως την θερμοκρασία από το 20 που έδειχνε όταν ήταν σε λειτουργία, πήγε στο 29 και μετά στο 36!! ενώ είναι κλειστό.Σιγουρα ακουμπάει σε κάποιο μέταλλο και το μπερδεύει, ενώ σε λειτουργία δείχνει σταθερά,επάνω μεν αλλά σταθερά 

Πολύ το παιδεύω μάλλον, θα πρέπει να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι παντού κ να μην έχει κρύα ρεύματα,να ισορροπήσει και θα το ξανά τσεκαρω

Αν θα πρέπει να το βάζω 1-2 βαθμούς επάνω στην τελική δεν με απασχολεί,αρκεί να δουλεύει σωστά 

 

Λογικά όλα αυτά. Ο ζεστός αέρας πάει πάνω. Εκεί πάνω που διαβάζει το κλιματιστικό θα έχει πάντα πιο ζεστό αέρα. Επίσης όταν το κλείνεις, σταματά η ροή του αέρα και άρα και η ψύξη του εσωτερικού στοιχείου οπότε αυτό για λίγο θερμαίνει τοπικά την περιοχή και το διαβάζει το θερμόμετρο του κλιματιστικού μέχρι να ψυχθεί σιγά σιγά.

Όπως είπες, μπες με το καλό στο σπίτι, δούλεψε το 24/7 και αυτό ξέρει τι πρέπει να κάνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Έψαξα να βρω σε πόσα watt μπορεί να πέσει το Perfera FTXM50R, και βρίσκω μόνο το nom στο πρώτο πινακάκι, ενώ στο δεύτερο δίνει το min (30watts??)

Σίγουρα όχι 30w! 300w είναι μάλλον το σωστό. 

Στους πίνακες τεχνικών χαρακτηριστικών της Daikin αναφέρει: "οι ονομαστικές επιδόσεις ψύξης - θέρμανσης για πιστοποίηση Eurovent, βασίζονται σε ... ισοδύναμες σωληνώσεις ψυκτικού: 5m, υψομετρική διαφορά 0m."  Με δεδομένο ότι προφανώς θέλουν να μας παρουσιάσουν τις βέλτιστες τιμές απόδοσης που μπορεί να επιτύχει κάθε μηχάνημα, το ιδανικά βέλτιστο μήκος σωληνώσεων είναι τα 5m?  Αλλιώς δεν θα το αναφέρανε, ή θα έλεγαν ότι οι αποδόσεις ισχύουν και είναι ίδιες για όλο το επιτρεπτό μήκος (min 3m - max 20m). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούμε να υπολογίσουμε τις απώλειες σαν συναρτηση της εξωτρικής και της ζήτησης εσωτερικά? Πχ αν έξω έχει 7 καιζητώ 23 εσωτερικά πόσες απώλειες έχει ο χώρος (όταν πιάσει φυσικά 23 εσωτερικά). Θα μπορούσαμε τότε να συγκρίνουμε (και να κρίνουμε) αν τα ελάχιστα που παρουσιάζουν οι εταιρείες έχουν κάποιο νόημα. Διότι, όπως το καταλαβαίνω εγώ, αν οι απώλειές μου σε ένα τέτοιο σενάριο ξεπερνούν το ελάχιστο φορτίο που μπορεί να δώσει το μηχάνημα, δεν έχει νόημα να το λάβω πολύ σοβαρά υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Αν υπαρχει καποιος τεχνικος-εγκαταστατης  στην ομαδα, θα μπορουσε να μου απαντησει στο εξης?     

Μετα απο την εγκατασταση   κλιματιστικου ,ακουγοταν  ενα δυνατο σφυριγμα στην εσωτερικη μοναδα και διαπιστωθηκε οτι ηταν τσακισμενος ο σωληνας στο ρακορ (της εσωτερικης μοναδας).  Πως μπορει να προεκυψε αυτο?   Γινεται να επισκευαστει τοπικα   'η  θα πρεπει να βγει το κλιματιστικο και να ξανατοποθετηθει απο την αρχη ? 

 

 

20240111_103108.jpg

Επεξ/σία από Caribou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη περίοδο βλέπω Κωτσόβολος, Public, Πλαίσιο δίνουν δωρεάν εγκατάση σε κάποια μοντέλα. Μου ξεφεύγει κάποιο άλλο κατάστημα που ενδεχομένως έχει δώρο την εγκατάσταση; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, marioboni είπε

δεν βλέπω κάποια λογική σε αυτό 

αν θέλω να έχω 30 θα πρέπει να μου δώσει 30 στο τέρμα της λειτουργίας του ανεξάρτητα τη θερμοκρασία έξω 

Όταν θα το βάλεις σε κανονική λειτουργία ρίξε κάνα διάγραμμα να δούμε πως συμπεριφέρεται στους κάτω και πάνω από 12 εξωτερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν θα το βάλεις σε κανονική λειτουργία ρίξε κάνα διάγραμμα να δούμε πως συμπεριφέρεται στους κάτω και πάνω από 12 εξωτερική 

δεν έχω tapο δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...