Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Περιεργο, μεσα απο το site της fujitsu που τα κατεβασα, αυτη η συγκεκριμενη προταση λειπει απο τη 2η σελιδα. Πρεπει να το εχουν αφαιρέσει.

Ναι έχω δει ότι το έχουν αφαιρέσει από το asyg071klca. Δεν ξέρω γιατί.

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει για παραλαβή από κατάστημα Αττικής, μόνο με παραγγελία που σημαίνει 15-30 μέρες παράδοση και 25€ μεταφορικά.

Δείχνει καλή προσφορά και παίρνει σοβαρή υποψηφιότητα.

Ευχαριστώ

Το praktiker τις βγάζει τις προσφορές σε ανύποπτες στιγμές. Ίσως να μην υπάρχει από αύριο το δώρο του ΦΠΑ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι έχω δει ότι το έχουν αφαιρέσει από το asyg071klca. Δεν ξέρω γιατί.

Το praktiker τις βγάζει τις προσφορές σε ανύποπτες στιγμές. Ίσως να μην υπάρχει από αύριο το δώρο του ΦΠΑ .

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Θα το ρισκάρω.

Πολύ φοβάμαι οτι σε ένα μήνα θα γίνεται χαμός και δε θα βρίσκω εγκαταστάτη.

Θα έχω το νου μου γενικότερα.

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι έχω δει ότι το έχουν αφαιρέσει από το asyg071klca. Δεν ξέρω γιατί.

Και στο asyg24klca δεν το βλεπω εκτος αν κανω καποιο λαθος.

IMG_6219.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Και στο asyg24klca δεν το βλεπω εκτος αν κανω καποιο λαθος.

IMG_6219.jpeg

Στο εκτυπωμένο έντυπο που είχα σπίτι μου από το δικό μου asyg24klca υπήρχε. Δεν ξέρω γιατί αφαιρέθηκε αλλά προσωπικά το τήρησα και το ίδιο κάναμε και στο asys24kmta (έτσι και αλλιώς μπήκαν οι ίδιες σωλήνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο εκτυπωμένο έντυπο που είχα σπίτι μου από το δικό μου asyg24klca υπήρχε. Δεν ξέρω γιατί αφαιρέθηκε αλλά προσωπικά το τήρησα και το ίδιο κάναμε και στο asys24kmta (έτσι και αλλιώς μπήκαν οι ίδιες σωλήνες).

Ναι ναι θα ζητησω και εγω 3 μέτρα. Ευχαριστώ.

 

edit: Για ύψος τι ισχύει σε ψηλοτάβανους χώρους; Εμένα το σαλόνι μου έχει ύψος 3.6 μέτρα. Μπορώ να το βάλω όσο ψηλά θέλω;

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο εκτυπωμένο έντυπο που είχα σπίτι μου από το δικό μου asyg24klca υπήρχε. Δεν ξέρω γιατί αφαιρέθηκε αλλά προσωπικά το τήρησα και το ίδιο κάναμε και στο asys24kmta (έτσι και αλλιώς μπήκαν οι ίδιες σωλήνες).

Να κανω μια ερωτηση και οποιος ξερει ας κανει τον κοπο να μου πει. Τον τελευταιο καιρο βγαινουν αντλιες θερμοτητας με ψυκτικο προπανιο. R290. Δεν παρατηρειται ομως το ιδιο στα κλιματιστικα. Μηπως γνωριζει καποιος το γιατι; Εχω δει και χρηση προπανιου ως ψυκτικου, οχι Ελλαδα αν και δεν παιρνω ορκο , σε επαγγελματικα ψυγεια στην Αμερικη ισως και αλλου. Νομιζω πως το R290 εχει GWP :3 εν συγκρισει με το 653 του R32. Βεβαια πολυ πιο εφλεκτο αλλα και η ποσοτητα προπανιου σε μια μεση αντλια θερμοτητας ειναι πανω κατω ενα κιλο...Τι ισχυει στην Ελλαδα σε σχεση με την χρηση του στα οικιακα κλιματιστικα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Να κανω μια ερωτηση και οποιος ξερει ας κανει τον κοπο να μου πει. Τον τελευταιο καιρο βγαινουν αντλιες θερμοτητας με ψυκτικο προπανιο. R290. Δεν παρατηρειται ομως το ιδιο στα κλιματιστικα. Μηπως γνωριζει καποιος το γιατι; Εχω δει και χρηση προπανιου ως ψυκτικου, οχι Ελλαδα αν και δεν παιρνω ορκο , σε επαγγελματικα ψυγεια στην Αμερικη ισως και αλλου. Νομιζω πως το R290 εχει GWP :3 εν συγκρισει με το 653 του R32. Βεβαια πολυ πιο εφλεκτο αλλα και η ποσοτητα προπανιου σε μια μεση αντλια θερμοτητας ειναι πανω κατω ενα κιλο...Τι ισχυει στην Ελλαδα σε σχεση με την χρηση του στα οικιακα κλιματιστικα;

 

Σιγά σιγά θα πρέπει να εμφανίζεται.

Δες και εδώ (στο 11:30 αλλά και αλλού)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω ένα uldate αν και δεν νομίζω να θυμάται και κανείς!

μου έπεφτε το ρελέ διαρροής και ψάχναμε από τι ήταν 

Δοκιμάστηκαν άπειρες ώρες πολλά πράγματα από μετρήσεις γειώσεων, αλλαγή ρελέ με τύπου Α κ F ξανά τσεκ όλες τις γραμμές κλπ και μετά από τόσο καιρό καταλήξαμε πως ένα από τα 4 Toshiba  μου ρίχνει το ρελέ ενώ κατά διαστήματα δεν έδειχνε σημάδι κανένα 

ήρθε σήμερα ο τεχνικός και η διάγνωση είναι πλακέτα εξωτερικής μονάδας , σε μηχάνημα που δεν δούλεψε πάνω από 2 μήνες 

Νομίζω πως την έχει φάει από διακοπή ρεύματος και ενώ έχω επιτηρητή τάσης.Δικια μου εκτίμηση αυτή βέβαια γιατί ως τότε δεν είχε δείξει σημάδια 

 

Τώρα περιμένω πλακέτα και νέο ραντεβού για να το κλείσει το μηχάνημα 

το παράδοξο είναι πως ο τεχνικός μου είπε πως χρειάζεται μετά από τα 3 χρόνια ετήσιο σέρβις για να ισχύει η εγγύηση ως τα 7 , αλλά στη γραμμή δροσιάς μου είπαν ότι όρους έχετε υπογράψει από το κατάστημα. Επειδή γύρισα αργά δεν πρόλαβα να δω το αναφέρει όμως 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, marioboni said:

να κάνω ένα uldate αν και δεν νομίζω να θυμάται και κανείς!

μου έπεφτε το ρελέ διαρροής και ψάχναμε από τι ήταν 

Δοκιμάστηκαν άπειρες ώρες πολλά πράγματα από μετρήσεις γειώσεων, αλλαγή ρελέ με τύπου Α κ F ξανά τσεκ όλες τις γραμμές κλπ και μετά από τόσο καιρό καταλήξαμε πως ένα από τα 4 Toshiba  μου ρίχνει το ρελέ ενώ κατά διαστήματα δεν έδειχνε σημάδι κανένα 

ήρθε σήμερα ο τεχνικός και η διάγνωση είναι πλακέτα εξωτερικής μονάδας , σε μηχάνημα που δεν δούλεψε πάνω από 2 μήνες 

Νομίζω πως την έχει φάει από διακοπή ρεύματος και ενώ έχω επιτηρητή τάσης.Δικια μου εκτίμηση αυτή βέβαια γιατί ως τότε δεν είχε δείξει σημάδια 

 

Τώρα περιμένω πλακέτα και νέο ραντεβού για να το κλείσει το μηχάνημα 

το παράδοξο είναι πως ο τεχνικός μου είπε πως χρειάζεται μετά από τα 3 χρόνια ετήσιο σέρβις για να ισχύει η εγγύηση ως τα 7 , αλλά στη γραμμή δροσιάς μου είπαν ότι όρους έχετε υπογράψει από το κατάστημα. Επειδή γύρισα αργά δεν πρόλαβα να δω το αναφέρει όμως 

Ελπιζω να λυθει το προβλημα γρηγορα και εντος εγγυησης.

Το Toshiba που ειχα παρει το 2019 τελος, ελεγε καθε χρονο ετησια συντηρηση για να ισχυει η 7ετης εγγυηση.

Δεν ξερω αν αλλαξε κατι μετεπειτα στους ορους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με την ερώτηση που είχα κάνει πριν λίγους μήνες για το TCL Miracle III μιας όπως φάνηκε δεν το είχε κανείς εδώ μέσα τότε αφού απάντηση δεν είχα πάρει.

Σκέφτομαι για το 9ρι τώρα για το καλοκαίρι για τοποθέτηση σε κρεβατοκάμαρα (12-13τμ πάνω κάτω), θα δουλέψει και τον χειμώνα (είτε επικουρικά στο καλοριφέρ είτε μόνο του), για τοποθέτηση έξω απο Θεσσαλονίκη (σε κρύο σχετικά μέρος δηλαδή)

Αυτό που με καίει ακόμα περισσότερο και από την κατανάλωση είναι τα πλαστικά του και θα ήθελα να ξέρω αν έχει θέματα με συστολές-διαστολές (τα γνωστά τακ) ή τριγμούς.. 

Φυσικά αν υπάρχουν δεδομένα κατανάλωσης στην θέρμανση (στην ψύξη είμαι σίγουρος θα είναι ΟΚ), ευπρόσδεκτα.

Ξέρω πως θα προταθεί πάλι το Daikin ATXC25D και έχοντας ήδη στο σπίτι ένα ATXC60C ξέρω πως τα πλαστικά του θα είναι οκ και με λίγη προσοχή και έλεγχο θα είναι οκ σε καταναλώσεις αλλά εκεί που θα μπει θα είναι αναγκαστικά αρκετά ψηλά με αρκετές αποκλίσεις στην θερμοκρασία και δεν θα μπορώ να το ελέγχω/ρυθμίζω όπως το μεγάλο, οπότε ιδανικά θα προτιμούσα κάτι με follow me για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Craven είπε

Επανέρχομαι με την ερώτηση που είχα κάνει πριν λίγους μήνες για το TCL Miracle III μιας όπως φάνηκε δεν το είχε κανείς εδώ μέσα τότε αφού απάντηση δεν είχα πάρει.

Σκέφτομαι για το 9ρι τώρα για το καλοκαίρι για τοποθέτηση σε κρεβατοκάμαρα (12-13τμ πάνω κάτω), θα δουλέψει και τον χειμώνα (είτε επικουρικά στο καλοριφέρ είτε μόνο του), για τοποθέτηση έξω απο Θεσσαλονίκη (σε κρύο σχετικά μέρος δηλαδή)

Αυτό που με καίει ακόμα περισσότερο και από την κατανάλωση είναι τα πλαστικά του και θα ήθελα να ξέρω αν έχει θέματα με συστολές-διαστολές (τα γνωστά τακ) ή τριγμούς.. 

Φυσικά αν υπάρχουν δεδομένα κατανάλωσης στην θέρμανση (στην ψύξη είμαι σίγουρος θα είναι ΟΚ), ευπρόσδεκτα.

Ξέρω πως θα προταθεί πάλι το Daikin ATXC25D και έχοντας ήδη στο σπίτι ένα ATXC60C ξέρω πως τα πλαστικά του θα είναι οκ και με λίγη προσοχή και έλεγχο θα είναι οκ σε καταναλώσεις αλλά εκεί που θα μπει θα είναι αναγκαστικά αρκετά ψηλά με αρκετές αποκλίσεις στην θερμοκρασία και δεν θα μπορώ να το ελέγχω/ρυθμίζω όπως το μεγάλο, οπότε ιδανικά θα προτιμούσα κάτι με follow me για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Δεν θα έβαζα TCL για θέρμανση. Βάλαμε στα πεθερικά ένα καλής σειράς φασόν (morris winfin 35150) και δεν είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο λειτουργίας του σε θέρμανση. Χαμηλή απόδοση, υψηλά ελάχιστα watts. Επίσης τα TCL απενεργοποιούν το ifeel μετά από 2 ώρες οπότε προσωπικά θεωρώ ότι είναι άχρηστο που το έχουν ->

image.png.feb9d871d12d5254c40f09cd97f85bcb.png

Οπότε προσωπικά για μικρό δωμάτιο θα πρότεινα το toshiba yukai/arata.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα. Εχω διαρι σε παραθαλλασια περιοχη της κερκυρας το οποιο και ενοικιαζω σαν airbnb απο τον μαιο μεχρι τον οκτωμβριο περιπου. Το διαμερισμα εχει 2 παλια 12αρια κλιματιστικα  (20ετων+) τα οποια και θελω να αλλαξω κυριως για λογους οικονομιας στο ρευμα.

Εχει νοημα για τετοια χρηση να κοιταξω καποια ποιοτικη μαρκα κατηγοριας Α+++ στην ψυξη ή να παω σε κατι οικονομικο Α++ κατηγοριας?

Με ενδιαφερει καθαρα και μονο η ψυξη.

Πιστευετε οτι η διαφορα των χρηματων αξιζει για τετοια χρηση? 


Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimitrismvr__ είπε

Καλησπερα στην παρεα. Εχω διαρι σε παραθαλλασια περιοχη της κερκυρας το οποιο και ενοικιαζω σαν airbnb απο τον μαιο μεχρι τον οκτωμβριο περιπου. Το διαμερισμα εχει 2 παλια 12αρια κλιματιστικα  (20ετων+) τα οποια και θελω να αλλαξω κυριως για λογους οικονομιας στο ρευμα.

Εχει νοημα για τετοια χρηση να κοιταξω καποια ποιοτικη μαρκα κατηγοριας Α+++ στην ψυξη ή να παω σε κατι οικονομικο Α++ κατηγοριας?

Με ενδιαφερει καθαρα και μονο η ψυξη.

Πιστευετε οτι η διαφορα των χρηματων αξιζει για τετοια χρηση? 


Ευχαριστω

Και βέβαια αξίζει. Θα έβαζα inventor leon. Υψηλό seer και hotel menu = μέγιστη οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και βέβαια αξίζει. Θα έβαζα inventor leon. Υψηλό seer και hotel menu = μέγιστη οικονομία.

Ευχαριστω για την απαντηση, πολυ χρησιμο να εχουν hotel menu οποτε βλεπω να πηγαινω προς inventor

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...