Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για 24άρι σε κλίμα Αττικής για ψύξη-θέρμανση, υπερτερεί κάποιο από τα 2;

1. Mitsubishi MSZ-HR71VF

2. Fujitsu Asyg071KLCA

 

Επισυνάπτω τα ταμπελάκια τους.

 

20200623094700_709e3dd7.jpeg

20220429105533_1685bb44.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Για 24άρι σε κλίμα Αττικής για ψύξη-θέρμανση, υπερτερεί κάποιο από τα 2;

1. Mitsubishi MSZ-HR71VF

2. Fujitsu Asyg071KLCA

 

Επισυνάπτω τα ταμπελάκια τους.

 

20200623094700_709e3dd7.jpeg

20220429105533_1685bb44.jpeg

Εσύ τι θα έλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimviii είπε

τι ειναι το hotel menu που το κανει πιο οικονομικο?

Μπορεις να ρυθμισεις την κατωτερη θερμοκρασια λειτουργιας να ειναι πχ 22 και οχι 18 η 16 που εχουν τα πιο πολλα κλιματιστικα. Εχει και καποιες αλλες απο οτι ειδα αλλα δεν τις θυμαμαι, αυτο με ενδιαφερει κυριως.

Επεξ/σία από dimitrismvr__
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εσύ τι θα έλεγες;

Για το seer σε κατι διαγράμματα που έχεις ανεβάσει, έχουν σχεδόν ίδια απόδοση. Για τη θέρμανση, απο το ταμπελάκι καλά τα βλέπω και τα 2 αλλα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Για το seer σε κατι διαγράμματα που έχεις ανεβάσει, έχουν σχεδόν ίδια απόδοση. Για τη θέρμανση, απο το ταμπελάκι καλά τα βλέπω και τα 2 αλλα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι καλύτερο.

Σε ψύξη όντως φαίνονται παρόμοια αλλά το Fujitsu είναι πολύ πιο αποδοτικό σε θέρμανση σε θερμό κλίμα. 6.4 vs 5.2.

Σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες (που δεν βλέπουμε στην Αττική για πολύ), θα υπερτερεί το mitsubishi.

Οπότε από άποψη οικονομίας θα πήγαινα στο asyg.

Υπόψιν ότι αν σε ενοχλεί ο θόρυβος, μην πας στο asyg. Έχει θορυβώδη εσωτερική μονάδα, για αυτό και το έδωσα ( είχα το asyg24klca) .  Επίσης έχει και ευπάθεια στα defrost (κάνει συχνά) αν οι συνθήκες είναι "περίεργες" (κρύο+υγρασία).

Δες και το παρακάτω playlist με κάποια video που έχω ανεβάσει.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση για τοποθέτηση 3  air contition ,2 στα 9.000 κ ένα στα 18.000 btu , και διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ αποφάσισα να πάω για να παραγγείλω τα haori , από το μαγαζί μου πρότεινε τα Gree airy ως πιο οικονομικά και εξίσου καλά .

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι καινούργιο ? Δεν μπορώ να βρω κάπου κριτικές 

Screenshot_2024-05-16-17-38-29-807_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2024-05-16-17-38-00-006_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά, ζητώ συγνώμη για το σεντόνι.

Σε αναμονή της γέννησης της νέας μπέμπας αρχές Αυγούστου, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για ψύξη και κυρίως θέρμανση τον επόμενο χειμώνα. Στόχος είναι να διατηρώ μία θερμοκρασία ~20-21 βαθμών σταθερά σε όλο το σπίτι. Οποιαδήποτε βοήθεια για την επιλογή είναι ευπρόσδεκτη.

Οι απαντήσεις μου στο ερωτηματολόγιο

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : ~1500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αλυσίδα ή εξειδικευμένο κατάστημα για λόγους εγγύησης, support, κτλ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Θέρμανση & Ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπάρχει ατομική θέρμανση πετρελαίου, ως λύση ανάγκης
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Θα τοποθετηθεί σε σαλονοτραπεζαρία η οποία συνδέεται με το υπόλοιπο σπίτι όπως φαίνεται στο διάγραμμα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Όρια Μεταμόρφωσης-Λυκόβρυσης Αττικής
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi & ιονιστής αδιάφορα, μεγάλη εγγύηση & αθόρυβο επιθυμητά
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Μόνωση: σχετικά καλή, το διαμέρισμα είναι μεταξύ άλλων διαμερισμάτων αριστερά-δεξιά-πάνω-κάτω, προσανατολισμός Νότιο-Ανατολικός.

Κουφώματα: αλουμινίου, διπλά τζάμια, όχι θερμοδιακοπτομενα.

 

Διάγραμμα

image.png.751c870fea88ba8a517639caad3500a3.png

*Το μπλε είναι διάδρομος πλάτους 1m που ενώνει τα δωμάτια.

Το νέο κλιματιστικό πρόκειται να μπει στο πράσινο κουτί. Το κόκκινο κουτί στο Υπνοδωμάτιο Α είναι ένα 12αρι toyotomi hiro eco, ενώ αυτό στο Υπνοδωμάτιο Β ένα αρχαίο 9αρι kerosun, το οποίο έχω σκοπό να μην χρησιμοποιώ.

Οι απώλειες σαλονοτραπεζαρίας, κουζίνας και Υπνοδωματίου Β αντίστοιχα:

image.png.f83e0607188492c92bc3b4a6eda495e0.pngimage.png.12744458545254d7922057246d31abf8.pngimage.png.71ae84bd24b7a430c6499a222d35b1f7.png

Έχοντας μελετήσει το thread, έχω ξεχωρίσει τα εξής κλιματιστικά:

-Toshiba Edge

-Fujitsu ASYG18KMTE

-Daikin Perfera

Η βασικές ερωτήσεις μου είναι:

1) Το 18αρι θα με καλύψει ή πρέπει να πάω σε 24αρι; Τόσο από πλευράς τετραγωνικών αλλά και διαμόρφωσης του χώρου.

2) Η τοποθέτηση του κλιματιστικού είναι προβληματική; Δυστυχώς δεν φαίνεται να μπορεί να μπει κάπου αλλού, καθώς πάνω από την μπαλκονόπορτα υπάρχει δοκάρι και από δεξιά της υπάρχει τζάκι.

Sorry και πάλι για το υπερ-σεντόνι.

Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikitage είπε

Καλησπέρα , 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση για τοποθέτηση 3  air contition ,2 στα 9.000 κ ένα στα 18.000 btu , και διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ αποφάσισα να πάω για να παραγγείλω τα haori , από το μαγαζί μου πρότεινε τα Gree airy ως πιο οικονομικά και εξίσου καλά .

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι καινούργιο ? Δεν μπορώ να βρω κάπου κριτικές 

Screenshot_2024-05-16-17-38-29-807_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2024-05-16-17-38-00-006_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο;

Με την ευκαιρία τα πρόσθεσα στα διαγράμματα με τα ρεαλιστικά seer μιας και έχουν eurovent. Σε ψύξη έχουν καλές επιδόσεις ειδικά το 18άρι ->

image.png

image.png

33 λεπτά πριν, nikara είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά, ζητώ συγνώμη για το σεντόνι.

Σε αναμονή της γέννησης της νέας μπέμπας αρχές Αυγούστου, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για ψύξη και κυρίως θέρμανση τον επόμενο χειμώνα. Στόχος είναι να διατηρώ μία θερμοκρασία ~20-21 βαθμών σταθερά σε όλο το σπίτι. Οποιαδήποτε βοήθεια για την επιλογή είναι ευπρόσδεκτη.

Οι απαντήσεις μου στο ερωτηματολόγιο

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : ~1500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αλυσίδα ή εξειδικευμένο κατάστημα για λόγους εγγύησης, support, κτλ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Θέρμανση & Ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπάρχει ατομική θέρμανση πετρελαίου, ως λύση ανάγκης
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Θα τοποθετηθεί σε σαλονοτραπεζαρία η οποία συνδέεται με το υπόλοιπο σπίτι όπως φαίνεται στο διάγραμμα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Όρια Μεταμόρφωσης-Λυκόβρυσης Αττικής
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi & ιονιστής αδιάφορα, μεγάλη εγγύηση & αθόρυβο επιθυμητά
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Μόνωση: σχετικά καλή, το διαμέρισμα είναι μεταξύ άλλων διαμερισμάτων αριστερά-δεξιά-πάνω-κάτω, προσανατολισμός Νότιο-Ανατολικός.

Κουφώματα: αλουμινίου, διπλά τζάμια, όχι θερμοδιακοπτομενα.

 

Διάγραμμα

image.png.751c870fea88ba8a517639caad3500a3.png

*Το μπλε είναι διάδρομος πλάτους 1m που ενώνει τα δωμάτια.

Το νέο κλιματιστικό πρόκειται να μπει στο πράσινο κουτί. Το κόκκινο κουτί στο Υπνοδωμάτιο Α είναι ένα 12αρι toyotomi hiro eco, ενώ αυτό στο Υπνοδωμάτιο Β ένα αρχαίο 9αρι kerosun, το οποίο έχω σκοπό να μην χρησιμοποιώ.

Οι απώλειες σαλονοτραπεζαρίας, κουζίνας και Υπνοδωματίου Β αντίστοιχα:

image.png.f83e0607188492c92bc3b4a6eda495e0.pngimage.png.12744458545254d7922057246d31abf8.pngimage.png.71ae84bd24b7a430c6499a222d35b1f7.png

Έχοντας μελετήσει το thread, έχω ξεχωρίσει τα εξής κλιματιστικά:

-Toshiba Edge

-Fujitsu ASYG18KMTE

-Daikin Perfera

Η βασικές ερωτήσεις μου είναι:

1) Το 18αρι θα με καλύψει ή πρέπει να πάω σε 24αρι; Τόσο από πλευράς τετραγωνικών αλλά και διαμόρφωσης του χώρου.

2) Η τοποθέτηση του κλιματιστικού είναι προβληματική; Δυστυχώς δεν φαίνεται να μπορεί να μπει κάπου αλλού, καθώς πάνω από την μπαλκονόπορτα υπάρχει δοκάρι και από δεξιά της υπάρχει τζάκι.

Sorry και πάλι για το υπερ-σεντόνι.

Σας ευχαριστώ.

 

Οι απώλειές σου είναι για 9άρια. Άντε από μεγαλομανία να βάλεις 12άρι στο σαλόνι . Η κουζίνα δεν θα θερμαίνεται καλά ή και καθόλου. Ίσως αρπάζει κάτι μιας και είναι εσωτερικός χώρος. Προσωπικά θα στόχευα παντού 3Χtoshiba edge white (1Χ13+2Χ10) ή αν δεν φτάνει το μπάτζετ 1Χ13άρι edge white  + 2X10άρια yukai/arata.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας. Εκανα μια παραγγελια για ενα τεσλα στα 289  https://www.bestprice.gr/item/2157272663/tesla-select-ta27fful-0932iaw-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wi-fi.html

και επειδη το χρειαζομαι να το παραλαβω αυριο για να το περασει ο ψυκτικος στο εξωχικο μου μου ειπαν οτι εχει αναμονη 1 βδομαδα λογω διαθεσιμοτητας και μου εκαναν αντιπροταση το παρακατω κλιματιστικο https://nittoelectric.gr/product/klimatistiko-aiko-xa41-9000btu-h/  

ειναι του ομιλου τουρνικιωτη μου ειπαν με 10 ετη εγγυηση. και μου το αφησαν στην ιδια τιμη 289. Αξιζει σαν κλιματιστικο συγκριτικα με το Τεσλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, OverclockerReborn είπε

Καλησπερα θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας. Εκανα μια παραγγελια για ενα τεσλα στα 289  https://www.bestprice.gr/item/2157272663/tesla-select-ta27fful-0932iaw-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wi-fi.html

και επειδη το χρειαζομαι να το παραλαβω αυριο για να το περασει ο ψυκτικος στο εξωχικο μου μου ειπαν οτι εχει αναμονη 1 βδομαδα λογω διαθεσιμοτητας και μου εκαναν αντιπροταση το παρακατω κλιματιστικο https://nittoelectric.gr/product/klimatistiko-aiko-xa41-9000btu-h/  

ειναι του ομιλου τουρνικιωτη μου ειπαν με 10 ετη εγγυηση. και μου το αφησαν στην ιδια τιμη 289. Αξιζει σαν κλιματιστικο συγκριτικα με το Τεσλα ?

Δεν είμαι σε θέση να προτείνω. Το μόνο που βλέπω είναι ότι το πρώτο είναι φασόν AUX ενώ το 2ο TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, OverclockerReborn είπε

αναμεσα σε aux οπως λες και τcl. ποιο εχει καλυτερες καταναλωσεις ? εγγυηση κτλπ

Καταναλώσεις θα πρέπει να είναι παρόμοιες. Εγγύσεις και χαρακτηριστικά συμφώνως των ιστότοπων των αντιπροσώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε κάνεις το Αrielli by midea να μας πει εντυπώσεις? 

Για μόνο ψύξη το βλέπω πολύ καλή αγορά με 8.5 seer και τιμή χώμα εφόσον δεν έχει εκπλήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...