Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου smartphone!


Psionicos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ,
Εδώ και λίγο καιρό ενδιαφέρομαι να αλλάξω το παλιό μου κινητό (POCO F1) το οποίο πραγματικά με άφησε ικανοποιημένο αλλά η μπαταρία πλέον δεν αντέχει και πολύ μέσα στην μέρα.

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε:  μέχρι 500€
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό : Ελλάδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα: όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές: Θα ήθελα να είναι καινούρια η συσκευή
5) Μέγεθος οθόνης: 6.1-6.6" (ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το ένα χέρι)
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD,NFC κτλ);  5G & NFC, Android 14 & πολυετή υποστήριξη σε update
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;  Ναι
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; όχι
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή;  browsing, maps, photo, social (απλή χρήση γενικά)

Στην αρχή κοιτούσα για Mid range κινητό όπως για παράδειγμα το A55 ή το Redmi Note 13 Pro+ αλλά μιας και το S23 έχει Snapdragon και στην Ευρώπη αναρωτιόμουν αν αξίζει η όχι η διαφορά τιμής. Ενημερωτικά μπορώ να αγοράσω με αποφορολόγηση και μπορώ να βρω το S23 στα 550+ (ίσως οι κάμερες με κρατάνε λίγο πίσω, διότι σε Review και διάφορα βίντεο στο youtube μου φαίνεται λίγο υποδεέστερη απο κινητά της κατηγορίας του. ίσως να είναι η ιδέα μου αλλα θα ήθελα και την γνώμη σας).

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Psionicos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, osfp1978 είπε

Αναμονη ενα μηνα για κινητο;;;;;;

γιατι οχι αν προκειται για κατι αξιολογο που κοστιζει πολυ παραπανω στα υπολοιπα μαγαζια λιανικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emp87 είπε

pixel 8 pro απο jmctech με αναμονη ενος μηνα

Με την αποφορολόγηση στα 690 φεύγει εκτός budget. Θα κάνω edit το αρχικό post με την σωστή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Psionicos είπε

Με την αποφορολόγηση στα 690 φεύγει εκτός budget. Θα κάνω edit το αρχικό post με την σωστή τιμή

https://www.jmctech.gr/product/google-pixel-8-pro-5g-dual-sim-12gb-ram-128gb-bay-de/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, emp87 είπε

Α λάθος μου εγώ κοιτούσα για το 256GB. Παρόλα αυτά και το 128GB στα 620 είναι και πάλι εκτός budget. Αν δεις το πρώτο post έχω κάνει edit την τιμή (500€)


To έχεις στην κατοχή σου το συγκεκριμένο smartphone ?

Επεξ/σία από Psionicos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psionicos είπε

Α λάθος μου εγώ κοιτούσα για το 256GB. Παρόλα αυτά και το 128GB στα 620 είναι και πάλι εκτός budget. Αν δεις το πρώτο post έχω κάνει edit την τιμή (500€)


To έχεις στην κατοχή σου το συγκεκριμένο smartphone ?

ναι και απο το συγκεκριμενο μαγαζι

 

προσωπικα δεν θεωρω οτι υπαρχει πιο smooth που να ειναι κορυφαιο σε επιπεδο καμερων και software και με δεδομενο τα 7 χρονια updates ειναι οτι πρεπει για καποιον που θελει να το κρατησει μια 5ετια (και τα pixel ειναι τα μονα που διατηρουν τις επιδοσεις τους με την παροδο του χρονου)

δεν αντιμετωπιζει θεματα υπερθερμασης οπως μεχρι και το προηγουμενο chipset αυτη η σειρα και πλεον  εχει και 5g

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε το poco x6 pro...  και με τα ρεστα παρε τα buds 5 pro, ενα powerbank Baseus Amblight και ενα καλωδιο type C

και με λιγοτερο απο 500 πηρες ολοκληρο το πακετο, θεωρητικα θα μεινουν και για θηκη +τζαμι (αν βαζεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

παρε το poco x6 pro...  και με τα ρεστα παρε τα buds 5 pro, ενα powerbank Baseus Amblight και ενα καλωδιο type C

και με λιγοτερο απο 500 πηρες ολοκληρο το πακετο, θεωρητικα θα μεινουν και για θηκη +τζαμι (αν βαζεις)

 

Απ΄ ότι είδα είναι πολύ δυνατό, αλλά η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να ξεφύγω απο τα POCO 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Μόλις κυκλοφόρησε το πολύ καλό Oppo Reno11f, το έχει ο Γερμανός και η Cosmote €400 με δώρο αλλο ένα Oppo A18.

Τι γνώμη έχεις για το Oppo reno11f σε σχέση με το Samsung A55 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psionicos είπε

Τι γνώμη έχεις για το Oppo reno11f σε σχέση με το Samsung A55 ;

το oppo ετσι οπως το βλεπω θα παει απατο

ειναι αργο τηλεφωνο, παλιο soc με μετριοτατη οθονη ακομα και για πιο φτηνα τηλεφωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Donalhioy είπε

το oppo ετσι οπως το βλεπω θα παει απατο

ειναι αργο τηλεφωνο, παλιο soc με μετριοτατη οθονη ακομα και για πιο φτηνα τηλεφωνα

Όντως απ ότι είδα σε review, μέτριο τηλέφωνο. Γενικά έκλεινα προς Α55 αλλά το σκέφτομαι λιγάκι λόγο exynos. Στα + του όμως το 4+1 update support.

Επίσης σκεφτόμουν να δοκιμάσω κάτι με 4Κ60 σε πίσω αλλά και μπρός κάμερα έτσι απο περιέργεια δεν είχα δοκιμάσει πότε κινητά με selfie camera στα 4Κ60, μόνο μέχρι 1080p30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να δεις βιντεο σχετικα με συγκρισεις redmi note 13 pro+ και poco x6 pro

(το poco εχει πολυ καλυτερο soc, και το redmi ισως καμερα κ ποιοτητα κατασκευης)

και με τα ρεστα παρε selfie stick powerbank bluetooth τζαμια θηκες ιστοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...